Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
RSS
czwartek, 30 listopada 2017
Andrzej, brat przywódcy i pierwszy powołany. Muzułmanin z nożem w zębach

Ewangelia Mateusza 4,18-22
Na dzisiejsze jego święto katolickie i prawosławne liturgista watykański przeznaczył w tym roku czytanie powołania go według Mateusza i Marka w Galilei, gdy łowił z bratem swym wielkim ryby. Apostoł Jan jednak przedstawił to inaczej: usłyszawszy od Jana Chrzciciela, że Jezus to Baranek Boży, Andrzej zmienia mistrza i przyprowadza do nowego także Szymona.
Przedstawiany jest jako pierwszy powołany i przez prawosławnych czczony mocniej niż u nas (tak zresztą jak i Jan Chrzciciel). Był powołany jako pierwszy także u dwóch synoptyków przed braćmi Jakubem i Janem, bo dopiero potem powołał tamtych Jezus naprawiających sieci. Ale co do Andrzejowego pierwszeństwa w Ewangelii Jana: może tutaj powołani zostali równocześnie, bo za Jezusem pod wpływem Chrzciciela poszło dwóch uczniów; Jan wyjaśnia potem, że jednym z nich był Andrzej, ale drugim pewnie sam narrator, który swój udział w wydarzeniach zawsze stara się skromnie ukryć. Na pewno natomiast dalsza „kariera” tych dwóch wygląda tak, że Jan wymieniany jest jako towarzysz Jezusa częściej niż Andrzej i potem staje się współprzywódcą Kościoła, a o Andrzeju głucho. Może dlatego, że bardzo wcześnie poszedł w podróż misyjną na północ. Według tradycji był pierwszym biskupem Bizancjum (Kostantynopola), a potem przez Ukrainę, Rosję i może Polskę zawędrował aż do Szkocji, której także - obok krajów przelicznych - jest narodowym patronem. O nieobecnych, niedziałających na miejscu pisze się rzadziej.
A dla tych, których biblijne sprawy szczegółowe mniej tentują, doklejam felieton drukowany w „GW” wczoraj.
Muzułmanin z nożem w zębach
Islam stale na tapecie. Trudno, żeby było inaczej, jeśli niektórzy z jego wyznawców uparcie o to zabiegają. W ten sposób, że zabijają. Ostatnio swoich: w Egipcie niedawno zamordowali trzystu modlących się sufitów (to taka wersja tej religii mistyczna). Ciekawe jednak, żeatakującym islam jakoś nie przychodzi do głowy, iż akcje jego wyznawców przeciwko innym też czczącym Koran dowodzą, że rzekoma zbrodniczość całej owej religii jako takiej jest właśnie rzekoma.
A kto mówi, że islam jest potworny? Oczywiście nie Franciszek, nawet nie jakiś hierarcha rzymskokatolicki polski, bo zresztą Polacy katolicy jeszcze ciągle trochę liczą się z ojcem zwanym świętym. Niemniej niewątpliwie polskie Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC ma na swoim niedawnym edytorskim koncie książkę autora zapewne francuskiego Jeana Mathiota pod tytułem „Nawróceni z islamu”. Słowem wstępnym opatrzył ją Malek Sibali i napisał tam słowa, które mnie zbulwersowały. Nie przyszło mi nigdy do głowy przejść na islam, zauważam znaczące różnice. Taką chyba fundamentalną, że Jezus wybrał krzyż, Mahomet zgoła nie, nie tylko nie dał się zamordować, ale i sam bronił się, nawet i atakował mieczem. Czyli już same początki tej religii były inne. Wiem jednak, że nie tyle z powodu dialogu, tolerancji, ile po prostu prawdy tak pisać nie wolno. Cytuję. „Najwyższy już czas, by otworzyć oczy i umysły, by przeniknąć fałsz religii islamu i związanej z nią destrukcyjnej ideologii (...). Dlaczego gdy ktoś ośmieli się zadawać pytania na temat jakiegokolwiek kontrowersyjnego aspektu doktryny islamu, owi «strażnicy świątyni Allaha» natychmiast wybuchają przeciwko niemu bezlitosną złością? (...) Czyż przynajmniej niektórzy z nich nie usiłują wpoić ludziom fałszywego obrazu nieludzkiego boga? Czy kreowany przez nich obraz Allaha z Koranu nie jest w istocie obrazem, który służy zachęcaniu wyznawców do fałszywej religijności, prowadzącej do postępowania pełnego złych czynów, a nawet barbarzyństwa, tyranii czy terroru?”. A więc jednak: może tylko niektórzy wyznawcy islamu mają nóż w zębach?
Owszem, zgadzam się, że w sąsiedniej religii nie dokonało się jeszcze to, co już u nas, czyli wspólnotowy samokrytycyzm: że nawet święte pismo brać już można pod lupę spokojnej analizy. Niemniej jest takie czysto polskie przysłowie: zapomniał wół, jak cielęciem był. Czasy mentalności inkwizycyjnej były u nas długie. Napisał ironicznie w dwumiesięczniku „Bunt Młodych Duchem” współredaktor Jacek Giebułtowicz: „Wrogowie mogą występować w postaci jawnej, wtedy są łatwo rozpoznawalni, ale znacznie groźniejsi są ukryci – udający Polaków: masoni, przechrzty, a na obecnej wokandzie: postkomuniści, brukselscy liberałowie i «wszelkiej maści lewactwo». Wie dziś już nawet małe dziecko, że największym wrogiem polskiego patrioty jest ISLAMISTA.”
No i mamy atak na meczet w Warszawie na Ochocie.

18:23, jan.turnau
Link Komentarze (11) »
środa, 29 listopada 2017
Włos nam z głowy nie spadnie?

Ewangelia Łukasza 21,12-19
Zapowiedź prześladowań arcystrasznych: donosy rodziców i braci, przyjaciół, nienawiść całego otoczenia. Pocieszenie: Jezus da nam „wymowę i mądrość”, taką, że prześladowcy nie dadzą nam rady. No i zapewnia, że „włos z głowy wam nie spadnie”. Cóż, kiedy spadał i spada, nawet same głowy wciąż lecą. Pomylił się, choć jest jako Bóg nieomylny, rzucał słowa na wiatr? Napiszę jednak to, co mi powiedział egzegetycznie mój mistrz w sprawach między innymi biblijnych, ks. Michał Czajkowski: że tamtych słów nie można rozumieć literalnie, jako przepowiednię faktograficzną, by tak powiedzieć. To pocieszenie, danie otuchy. „Choćbym nawet szedł mroczną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną” (Psalm 23, przekład 11 Kościołów). On jest ze mną zawsze. Chociaż żywoty doczesne planuje nam Opatrzność zgoła rozmaite.

12:27, jan.turnau
Link Komentarze (4) »
wtorek, 28 listopada 2017
Przepowiednia się jakby sprawdza

Ewangelia Łukasza 21,6-7
„Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Wystąpią silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie.” To wszystko się stanie przed końcem świata: tak można by może nazwać nawet dzisiejsze zjawiska astronomiczne, to działanie słońca, które powoduje awarie meteorologiczne. A w każdym razie międzyludzkie konflikty, które w naszej Europie nie owocują już potwornie, ale gdzie indziej owszem, po staremu. Najważniejsze jest jednak, by nie myśleć, że Paruzja tuż, tuż. Jezus mówi wcześniej przecież: „I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec”. Chrześcijanin musi mieć jednak nadzieję, że kiedyś On powróci i nastanie lepszy świat. Trudno to sobie wyobrazić, ale tak jest w ogóle ze wszystkim, co dzieli światopogląd religijny od ateistycznego. Bóg jest niepojęty absolutnie, także to, co nam gotuje, gdy czas ziemski się skończy.

14:57, jan.turnau
Link Komentarze (10) »
poniedziałek, 27 listopada 2017
Dobre chęci są jednak dobre

Ewangelia Łukasza 21,1-4
O biednej wdowie i niektórych bogaczach
Uboga wdowa jest ofiarna bardziej niż niektórzy majętni, choć wrzuciła tylko dwa pieniążki, a oni dużo więcej. Okazała się bardziej ofiarna niż tamci, ponieważ wrzucali na ofiarę Bogu z tego, co im zbywało, a ona podarowała cały swój majątek. Liczą się bowiem chęci, faktyczne ludzkie intencje, osobiste możliwości. Owszem, jest takie powiedzenie: „dobrymi chęciami piekło brukowane”, ale to całkiem inna sprawa. Przysłowie dotyczy oczywiście chęci faktycznie pozornych, w każdym razie słabych. Każdy gest ma parę oblicz, zewnętrzne i wewnętrzne, tacy już jesteśmy.

12:37, jan.turnau
Link Komentarze (1) »
niedziela, 26 listopada 2017
Co bliźniemu, to i Bogu. A Jego królowanie zgoła nie z tej ziemi

Ewangelia Mateusza 25,31-46
Bardzo ważna perykopa. Mamy w niej wizję tzw. Sądu Ostatecznego dającą elementarną instrukcję etyczną. Związek przykazań miłości Boga i bliźniego podkreślony jest tutaj szczególnie. „Cokolwiek uczyniliście jednemu z moich braci najmniejszych, mnieście uczynili, a czego nie uczyniliście, tego i mnieście nie uczynili”. Wynika z tego utożsamienia także to, że człowiek naprawdę dobry dla innych ludzi jest dobry również w oczach Bożych, choćby na temat istnienia Boga miał wątpliwości poważne albo nawet i pewność, że Go w ogóle nie ma. Wiara implicite, chrześcijaństwo anonimowe – przypominam stale te określenia powstałe, gdyśmy otwarli się na prawdę na dzisiejszy zlaicyzowany świat, a przecież nie szatański świat.
Ale ta perykopa została mi przeznaczona na tę niedzielę, bo to jak w każdą ostatnią listopadową rzymskokatolicka uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Celnie dobrany tekst ewangelijny skłania do myśli o tym królowaniu bardzo ewangelijnie. Niezawodny jezuita i poeta, duszpasterz teologicznie biegły Wacław Oszajca napisał w „Tygodniku Powszechnym” bardzo mocno: „Białe szaty liturgiczne, złoto kielichów, kadzidlane dymy, melodie pieśni nieomal marszowe. A tymczasem Król mówi, że nie tylko był, ale nadal jest najbiedniejszym z biednych. Zaprzyjaźnieni z Królem mówią, że dzisiaj ma On twarz uchodźcy, emigranta, bezdomnego, twarz głodujących, prześladowanych,prostytutek, niewolnic i niewolników seksualnych czy ekonomicznych.” I w takim ostrym duchu dalej, a jest to duch papieża Franciszka, którego Oszajca oczywiście cytuje, choć nie jest to ciągle duch wszystkich duchownych. A obaj ci jezuici są po swojemu antyklerykalni,trochę tak, jak był Marcin Luter niemal.

08:40, jan.turnau
Link Komentarze (9) »
sobota, 25 listopada 2017
Non omnis moriar...

Ewangelia Łukasza 20,27-40
Dyskusja nieczęsta nie z faryzeuszami, tylko saduceuszami, którzy nie wierzyli w zmartwychwstanie, w ogóle byli doktrynalnie sceptyczni. Udało się Jezusowi uzyskać pochwałę niektórych uczonych w Piśmie, raczej jednak tych spośród faryzeuszy, saduceusze w relacjach o tym dyskursie (także Mateuszowej i Markowej) milczą. Chyba ich nie przekonał. A my wierzymy, że nie umrzemy doszczętnie, doczekamy się po śmierci życia nieporównanie lepszego.

14:07, jan.turnau
Link Komentarze (2) »
piątek, 24 listopada 2017
Bóg swoje, władcy swoje...

Psalm z Księgi Kronik 29,11
„Twoja jest, o Panie, wielkość, moc, sława, majestat i chwała,
bo wszystko, co jest na niebie i ziemi, Twoje jest, Panie.
Władza królewska należy do Ciebie
i nawet ziemski monarcha jest Twoją własnością.”
W perspektywie długich lat to jest tak naprawdę, bo źli władcy docześni okazuje się z czasem niewiele warci, niektórzy nawet jak ów Antioch IV przyznają się do przegranej, o czym przeczytamy w Biblii i w miesięczniku „Oremus” jutro, często jednak rządzą aż do śmierci, a Pan Bóg nie grzmi, piorunami nie rzuca: taka jest Jego strategia niepojęta. No cóż, Jego Syn dał się nawet zamordować.

16:14, jan.turnau
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 23 listopada 2017
W obronie zasad przemoc. Lisicki o Lutrze okropnym

1 Księga Machabejska 2,15-29
Bohaterem perykopy jest niejaki Matatiasz, nazwany tutaj „zwierzchnikiem sławnym i wielkim w tym mieście”, który nie tylko ulega naciskom władzy, ale i karze strasznie tych, co zachowują się inaczej. Zabija, nie tylko tego, co złożył zakazaną ofiarę, ale i urzędnika królewskiego, co do niej zmuszał. Po czym onże Matatiasz wraz ze swoimi synami uciekł w góry. Także wielu opornych wobec rządów Antiocha udało się na pustynię. Nie mieli tam jednak długo spokoju, bo władza udała się za nimi w pościg i zaczęła z nimi walczyć w dzień szabatu. Uciekinierzy nie bronili się początkowo, z czasem jednak doszli do wniosku, że to grozi zagładą, i też zaczęli walczyć. O tym jednak czytamy już później, poza dzisiejszym tekstem. W biernym oporze wytrwać niełatwo.
A jam jest ekumenista zwariowany, napisałem o Lutrze do magazynu „Ale historia” na poniedziałek (dokleiłem tu tydzień temu, było o cennej książce Sebastiana Dudy), a do „Magazynu Świątecznego” na sobotę o książce zgoła innej. Mam nadzieję, że wydrukują, a już teraz tekst leciutko zmodyfikowany doklejam również. 
Głośne myślenie. Łasimy się do świata
Jonasz
„Najbardziej szokujące jest to, że sądy powszechnie uważane dziś za katolickie jeszcze kilkadziesiąt lat temu uznawano za całkiem niekatolickie” – napisał Paweł Lisicki w swojej książce „Luter. Ciemna strona rewolucji” (Fronda). Właściwie to ma rację. W myśleniu mojego Kościoła dokonał się przełom niebywały. Tyle, że jednych szokuje pozytywnie, innych negatywnie. Jednych raduje, innych martwi potężnie. Do pierwszych ja się zaliczam, do drugich Lisicki. Na szczęście mogą wypowiadać się śmiało także ci drudzy. Kiedyś podobna krytyka papieży przez kogoś – jak rozumiem – uważającego się za katolika byłaby karygodna. Dzisiaj dzięki odnowie soborowej nie grozi moralnym oburzeniem i sankcjami władzy.
Natomiast oburza się sam autor publikacji. Przede wszystkim na teologicznego doradcę papieża Franciszka, kardynała Waltera Kaspera. Jego książkę o inicjatorze reformacji nazywa „stekiem bzdur i bredni”. Ekumenizm to bajeczki dla grzecznych dzieci. Nie kryje jednak również swojej dezaprobaty dla samego Franciszka. Nie tylko dla niego. „Przy wszystkich swoich wadach i słabościach papiestwo XVI-wieczne mogło liczyć na wsparcie poważnych, znających się na rzeczy teologów. Biskupi i kardynałowie z pewnością grzeszyli zbytnim przywiązaniem do świeckich uciech, zapomnieli o ewangelicznych nakazach i zanurzyli się po szyję w doczesności. Jednak, żeby być sprawiedliwym, obraz ówczesnego Rzymu, nawet z jego najgorszymi reprezentantami, jawi się na tle współczesnego niemal niczym wzór do naśladowania.” A dalsze słowa Lisickiego są takie na przykład, że współcześni następcy tamtoczesnych „ulegli wszystkim modnym ideologiom: ekologizmowi, feminizmowi, a nawet, coraz bardziej, rewolucji homoseksualnej? Och, szczerze wolałbym papieża z mieczem Juliusza II lub z pasją inkwizytora Pawła IV niż ich pacyfistycznych, irenicznych, łaszących się do świata następców.” Czyli papieży posoborowych oczywiście. A kardynał Kasper obrzydliwszy od papieży renesansowych, bo kwestionuje odwieczną doktrynę Kościoła, której tamci bronili. Doktryny przecież nieomylnej, zatem niezmiennej. A bicie się papieskie w kościelne piersi, choćby za grzechy rzeczywiste, tylko demobilizuje zamiast tworzyć konstruktywną alternatywę.Lisicki czasem zdobywa się na ciepłe zdanie o Lutrowej wierze, ale w sumie był on według autora perfidnym demagogiem, chyba przez diabła opętanym. No i nie zauważa jakoś, że nawet sami luteranie nie patrzą na niego bezkrytycznie. A było z nim tak, że w ferworze walkiz papiestwem wyglądało, iż lekceważy znaczenie dobrych uczynków, musiał kiedyś tłumaczyć, że to nieprawda. Trzeba to zaznaczać także dzisiaj. Gdy jestem przy podobnej sprawie, uczynków bardzo dobrych, ogłaszam, że 30 lat skończy w sobotę Warszawskie Hospicjum Społeczne, kierowane przez panią Bogumiłę Olech, działaczkę stołecznego KIKu. Gratulacje i życzenia na dalsze lata!

13:49, jan.turnau
Link Komentarze (2) »
środa, 22 listopada 2017
Poszło tylko o samą wieprzowinę?

2 Księga Machabejska 7,1.20-31
Liturgia mego Kościoła kontynuuje lekturę Ksiąg Machabejskich, teraz drugiej z nich, która ma narrację równoległą do pierwszej. Wczoraj było o męczeństwie Eleazara, sędziwego już znakomitego znawcy Pisma (ja skomentowałem wczoraj perykopę ewangelijną o Zacheuszu), dzisiaj jest o męczeństwie siedmiu braci i ich matki. Ów król Antioch w nieposłuszeństwie wobec swojego nakazu jedzenia wieprzowiny widzi wobec siebie obelgę. Grecy kojarzą nam się raczej z filozofami i pisarzami wielkimi, a tu z tego narodu tępy i pełen kompleksów dyktator dostrzega w każdym oporze przeciw niemu obelgę. Za przedmiot dyktatu uważa ten żydowski zakaz. Religijnie dla nas dzisiaj nie bardzo pojęty, tak jak w ogóle dzielenie zwierząt na czyste i nieczyste. Ten o mięsie wieprzowym wynikał może - tak gdzieś kiedyś czytałem - w gruncie rzeczy z klimatu, w którym wieprzowina psuła się bardzo szybko, a w przeciwieństwie do wołowiny nie dawała się ususzyć. Z kolei teraz usłyszałem od biblisty, że być może był to zakaz nie tyle higieniczy, ile dietetyczny: dziś też wieprzowina uchodzi za mniej zdrową niż wołowina czy baranina. Najważniejsze jednak, że dla starożytnych Żydów wierność owa była czymś jakoś podobnym do naszej rzymskokatolickiej ascezy piątkowej, zresztą dziś już relatywizowanej, choć nam chyba żaden okupant jej na szczęście nie zabraniał. Ten jak i tamten temat nie dotyczył w istocie brzucha, ale ducha.

20:10, jan.turnau
Link Komentarze (1) »
wtorek, 21 listopada 2017
Zacheusze, zjawisko normalne. Ks. Boniecki naśladuje Mistrza

Ewangelia Łukasza 19,1-10
Znaczny urzędem i majątkiem, ale wzrostu małego, by zobaczyć w tłumie Jezusa Zacheusz wdrapuje się na drzewo. Widząc to zainteresowanie, Jezus zaprasza się do jego domu, co oczywiście zwierzchnika celników cieszy, ale gorszy „wszystkich”. Naśladuje swego Mistrza ksiądz Boniecki, nie bluzga na Nergala czy na środowisko LGTB, Piotra Szczęsnego zgoła nie potępia, ma zatem kolejny zakaz wypowiadania się w mediach innych jak „Tygodnik Powszechny”.

11:45, jan.turnau
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 20 listopada 2017
Nie jedli pokarmów nieczystych

1 Księga Machabejska 1,10-15.41-43.54-57.62-64
Prześladowanie Żydów za panowania Antiocha Epifanesa IV z dynastii greckiej Seleucydów. Władcy temu przyszło do głowy, żeby Żydów zhellenizować i stłumić judaizm. Synowie Izraela wiarołomni podburzali rodaków, żeby zawarli przymierze z narodami, które mieszkają obok. Idea internacjonalistycznie piękna, ale oznaczała przymuszanie do kultu pogańskiego. Składano ofiary bożkom i znieważano szabat. Niektórzy Izraelici jednak postanowili pokarmów nieczystych nie jeść i trzymali się mocno tego postanowienia, toteż oddali za tę wierność swoje życie doczesne. Tak to historia jest niezmienna: zawsze są ludzie układni i nonkonformiści. O pokarmy chodzi czy coś całkiem innego, o symbole, bo religia to przecież zjawisko jakoś kulturowe, a wierność jest zawsze ideałem wspaniałym.

14:24, jan.turnau
Link Komentarze (5) »
niedziela, 19 listopada 2017
Jezus był okrutny?

Ewangelia Mateusza 25,14-30
Przypowieść o talentach, oczywiście nie o ludzkich zdolnościach, ale o pieniądzach. I to wielkich, jeden talent to była miara wartości maksymalna. Mamy tu bardzo ostre, jakby okrutne słowa Jezusa o tym, co otrzymał tylko jeden talent i go zakopał zamiast obracać z zyskiem: „Sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz – w ciemności. Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.” Wiem, że to nie musi być wcale eksmisja do piekła, tylko poza oświetloną salę. I że to w ogóle przypowieść, czyli tekst, którego nie należy rozumieć dosłownie. A może został wyostrzony przez owych wspominanych przeze mnie redaktorów? Raczej mamy tu jak zawsze ostry, gwałtowny Jezusowy styl prorocki.

19:58, jan.turnau
Link Komentarze (8) »
sobota, 18 listopada 2017
Bóg zawsze obroni. Biblia nie zawsze jasna

Ewangelia Łukasza 18,1-8
„A Bóg, czyż nie weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego, i czy nie będzie zwlekał w ich sprawie? Powiadam wam, że weźmie ich w obronę. Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?” Modlitwa skutkuje zawsze, to stała Biblia pewność i nie mogło być inaczej, bo taka jest tutaj wizja Boga. Tyle tylko, że jak pisałem nieraz, jest jednocześnie w Piśmie Jego koncepcja jako Tego, który wie lepiej nieskończenie, pisze kaligrafią całkiem inną niż nasza. Może obroni nas Bóg dopiero na tamtym świecie; czyli już nie prędko jednak, jak tu jest powiedziane, więc nie o to może chodzi. Ostatnie zdanie pytające Synu Człowieczym, tu chyba nie retoryczne, jak poprzednie, według Poznanianki należy raczej do tych licznych, które ewangeliści, osobliwie Łukasz, dodają do tekstu w dość dowolnym miejscu. Raczej może nie czynił tego sam autor tekstu, ale jego późniejszy redaktor – miał taki materiał pochodzący z jakiegoś innego źródła, i nie chciał go zmarnować. Ale jeżeli należy to do zdań poprzednich, to może sugeruje, że do modlitwy „proszalnej” potrzebna jest wiara już teraz, przecież nie dopiero przy świata końcu. Ale z kolei mowa tu jednak wyraźnie o Paruzji, przyjściu Chrystusa powtórnym. Biblia nie jest lekturą łatwą. Jak każda pewnie sprzed lat prawie dwóch tysięcy.

08:36, jan.turnau
Link Komentarze (23) »
piątek, 17 listopada 2017
Starotestamentalna filozofia Boga

Księga Mądrości 13,1-9
„Głupi z natury są wszyscy ludzie, którzy nie poznali Boga” Albowiem różne rzeczy stworzone uznali za bóstwa, które rządzą światem: „ogień, wiatr, powietrze chyże, gwiazdy dokoła”. Z wielkości piękna stworzeń powinni byli poznać ich Stwórcę. Zasługują na mniejszą naganę, bo przynajmniej Boga szukają i pragną Go znaleźć, ale im także nie można wybaczyć. „Jeśli się bowiem zdobyli na tyle wiedzy, by móc ogarnąć wszechświat – jakże nie znaleźli rychlej jego Władcy?” Mamy tu długie rozważanie idolatrii, słabiutkie tylko słowa o tych, którzy w ogóle Boga nie szukają: to zapewne myśl nie o ateistach, niemieszcząca się w głowach Żydów tamtoczesnych, ale może o jakichś ludziach obojętnych na ten problem filozoficzny.

12:47, jan.turnau
Link Komentarze (6) »
czwartek, 16 listopada 2017
Mądrość, czyli Duch Święty. Marcin Luter na spokojnie

Księga Mądrości 7,22-23
„Jest bowiem w niej duch rozumny, święty, jedyny, wieloraki, subtelny, rączy, przenikliwy, nieskalany, jasny, niezadający bólu, miłujący dobro, bystry, niepowstrzymany, dobroczynny, miłujący ludzi, mocny, niezawodny, beztroski, wszechmogący i wszystkowidzący, przenikający wszelkie duchy rozumne, czyste i najsubtelniejsze.”
Ileż różnych określeń Mądrości! Widać w tej wielości oczywiście ambicję, aby wyrazić, zaznaczyć jakąś szerokość tego pojęcia. Gdy dodam jeszcze, że Mądrość jest „tchnieniem mocy Bożej”, a tchnienie to przecież dech, czyli właśnie duch, to skojarzymy pewnie owo pojęcie starotestamentalne z nowotestamentalną trzecią osobą Trójcy. Wiara nowotestamentalna nie wyskoczyła jak filip z konopi, były w Starym Przymierzu prześwity Nowego. Nawet i nasze pojmowanie Syna Bożego jako kogoś więcej niż zwykłego dziecka Bożego – wyczytałem to u kogoś z polskich autorów ewangelickich – ma już jakby takie głębokie korzenie. Zarazem Syn Boży to w Ewangelii Jana Słowo, czyli „Logos”, pojęciemoże zbliżone do Mądrości.
Jak zwykle, doklejam inną moją pisankę, napisaną do naszego poniedziałkowego magazynu historycznego „Ale historia!” Marcina Lutra obraz bez emocji Wymyśliłem taki tytuł, choć zdaję sobie sprawę, że może zdziwić. A to przy złym jego zrozumieniu. No bo można by powiedzieć, że inicjator reformacji protestanckiej był jedną wielką emocją. O czym będzie dalej, a zaraz wyjaśnię mój zamysł. Nie chodzi mi o uczuciowość Lutra, ale Pawła Lisickiego. Wydał właśnie książkę na powyższy temat („Luter. Ciemna strona rewolucji”), napisaną niemal z wściekłością: to nie studium, nie spokojna biografia, ale pamflet i to gwałtowny, z zachowaniem wszelkich proporcji czasu i osoby podobny nieco do pisania doktora Marcina ... To jednak temat dla felietonisty Jonasza, tutaj o innej książce.
Otóż Sebastian Duda o Lutrze napisał dzieło chłodno informacyjne. Podobne do tych, które pisze się na ogół teraz w Kościele rzymskokatolickim. Kiedyśmy po pięciu wiekach zrozumieli, że za rozłam winić trzeba obie strony, czyli pojęliśmy wreszcie w pełni, że kryzyschrześcijaństwa zachodniego, z władzą papieską już mocno ugruntowaną, był wówczas przeraźliwy, dla nas dzisiaj niemal niewyobrażalny. Pomijając inne dziedziny życia, w tej, która uchodziła wówczas faktycznie za najważniejszą, to znaczy „de sexto” (skojarzenia z seksem błędne, chodzi o przykazanie w dekalogu katechizmowym katolickim szóste).
Rozwiązłość moralna na rzymskim szczycie była kolosalna. Leon X, który jako pierwszy papież starł się z byłym mnichem augustiańskim, nie zerwał z takim stylem życia. Miał kochanka, Alfonsa Petrucciego, którego mianował kardynałem, choć homoseksualizm uchodził wtedy oczywiście za grzech okropny. Co gorsza, przestali się kochać z czasem. Petrucci chciał papieża otruć, bo nie on otrzymał od niego biskupstwo Sieny, tylko jego kuzyn, więc kochanek skazał go na śmierć, ten torturowany potwornie przyznał się do winy i wyrok wykonano przez uduszenie. Pieniędzmi Leon X szastał mocno, poza tym zajmował się nie reformą Kościoła, tak wtedy potrzebną, tylko polityką. Na tym tle Luter wygląda jak moralny rygorysta.
Zdaniem Dudy nie tamta papieska obrzydliwość epatowała młodego Marcina najbardziej, bo była przez papieskich dworzan ukrywane skrzętnie. Podczas czteromiesięcznego pobytu w Rzymie musiał jednak zauważyć coś z tego duchowego luzu i potrzebę reformy. Przede wszystkim jednak początkowo gnębiło go co innego: troska o własne zbawienie. A przeżył duchowy wstrząs, bo o mało co nie zabił go piorun. Postanowił przerwać studia teologiczne i wstąpić do klasztoru. Męczyły go potworne wyrzuty sumienia spowodowane w dużej mierze stylem duszpasterskim epoki. Panował niesamowity strach przed grzechem. Szczególnie tym „cielesnym”. Uczucia owe maltretowały Lutra psychicznie. Autor książki pisze, że są w tej sprawie różne poglądy, ale swój podtrzymuje. Według niego Lutrowy zakon, augustiański, zajmował się owymi grzechami szczególnie. W klasztorze erfurckim, gdzie niemiecki reformator zaczynał zakonne życie, już samo spojrzenie na kobietę uważano za dowód wyjątkowego upadku. Bracia musieli śledzić siebie nawzajem i donosić, a kary były dotkliwe, nawet czasem skuwano winowajcom nogi. Onanizm uważany był za winę poważniejszą niż gwałt, za grzech arcyciężki. Spowiednicy przesłuchiwali w tej sprawie młodzieńców troskliwie. A był to zapewne problem Lutra bardzo przezeń przeżywany. Antyfeminizm teologiczny i duszpasterski kwitł przeraźliwie, z niego wynikała również obsesja na temat czarownic. Oczywiście działała też generalnie inna: potworny lęk przed szatanem. Skądinąd obraz Boga po swojemu był straszny, działała powszechna pedagogia moralna strachu. Sam Luter wyznał, że w Chrystusa miłosiernego nie wierzył, że włosy stawały mu na głowie, gdy myślał o Sądzie Ostatecznym.
Duda opowiada o tym obszernie, obficie cytując różnych autorów, książki u nas tłumaczone: sławne Jeana Delumeau, ale też biografie Lutra Johna M. Todda, Richarda Friedenthala. Czy ma rację, czy nie przesadza? Referuję, nie weryfikuję, zaznaczę tylko, że zażarty krytyk reformatora Lisicki samego tego obrazu ówczesnego Lutra jakby nie kwestionuje. Rzeczywiście jego nagłe myślowe olśnienie, że Bóg jest z gruntu inny, musiało być duchową rewolucją. I zaowocowało rewolucją kościelną. Nie twierdzę, że z tego głównie wynikła: „błędy i wypaczenia” kościelne były, wiadomo, wielorakie: sprawa odpustów, ordynarnego handlu nimi, była tu zapalnikiem. Niemniej Reformator musiał widzieć więcej.
Co nie znaczy, że Duda, że napisał jakąś ekumeniczną apologię. Oczywiście informuje obszernie, że były zakonnik z czasem zaczął atakować papiestwo z impetem najpotężniejszym, z wulgaryzmami nawet w tej epoce rzadkimi, że jakąkolwiek tolerancją przestawał mieć cokolwiek wspólnego. Duda pisze jak historyk, nie publicysta. Nie sądzę jednak, by jako autor rzymskokatolicki bił się w piersi swego Kościoła zbyt mocno, ekumenicznie nazbyt gorliwie.
Zakończę przytoczeniem zakończenia książki. „Rewolucja, którą zapoczątkował Luter, miała istotnie poważne reperkusje. Sprawiła, że rzymskim tronie pontyfikalnym nie zasiadali już zdemoralizowani biskupi. Papieże nie chełpili się też kwestią własnego zbawienia i czuli się bardziej odpowiedzialni za Kościół, na czele którego stali. W Trydencie odbył się wyczekiwany od dziesiątków lat sobór, który nie doprowadził wprawdzie do zakończenia rozłamu, lecz wywarł olbrzymi wpływ na kodyfikację doktryny katolickiej oraz administrację i sztukę kościelną. Skutki tej reformy (która nie było wyłącznie kontrreformacją – walką z protestantyzmem) katolicy odczuwają do dziś. Przyjęte w Trydencie rozstrzygnięcia teologiczne wciąż wpływają m.in. na formułę sakramentu pokuty. Reformacja odmieniła nie tylko Kościół katolicki. Wpłynęła dodatnio na rozwój myśli, na rozumienie tego, kim w swej istocie i naturze jest człowiek. Tak zwany antropologiczny wymiar protestantyzmu badacze ujmują zwykle w kilku punktach. To przede wszystkim przewaga kultury pisanej, interioryzacja nowego racjonalizmu, konieczność edukacji rozumianej jako podwójna droga wiodąca do zbawienia i sukcesu.. Prawdą jest, że reformacja przyczyniła się do rozwoju czytelnictwa, a także uznania prymatu rozumu nie tylko w badaniu naukowym świata, ale i w lekturze świętych tekstów oraz w refleksji etycznej. Czy jednak wykorzeniła strach przed niewystarczalnością i ułomnością człowieka, których doświadczali Luter i inni reformatorzy? Niestety, można w to wątpić.” 
Ostatnie pytanie niejasne. To już inna sprawa, nie wiem jednak, co autor ma dokładnie na myśli. Dla chrześcijanina, każdego, nie jesteśmy bowiem na pewno samowystarczalni duchowo. Chyba bardziej dla ewangelików niż katolików, ci pierwsi bardziej są pesymistyczni. No i w moim Kościele religijny strach mija, gdy papież Franciszek zwalcza go, jak może. A jak jest wśród religijnych potomków doktora Marcina? Ale to już właśnie temat osobny.
Sebastian Duda „Reformacja. Rewolucja Lutra”, Wydawnictwo „Helion” (Editio).

11:52, jan.turnau
Link Komentarze (14) »
środa, 15 listopada 2017
Sąd nad ziemskimi władcami! Piotr Szczęsny, Adam Boniecki, lublinianie

Księga Mądrości 6,1-11
Bardzo mocne słowa o możnych. „Będąc bowiem służącymi Jego królestwa, nie sądziliście uczciwie ani prawa nie przestrzegaliście, ani nie poszliście za wolą Boga, przeto groźnie i rychło natrze na was, będzie bowiem sąd nieubłagany nad panującymi. Najmniejszy doznaje miłosiernego przebaczenia, ale mocarzy czeka mocne dochodzenie.” No cóż – amen! 
Wracam do sprawy Piotra Szczęsnego. Dziś w „papierowej” i internetowej „Wyborczej” bardzo piękne kazanie ks. Adama Bonieckiego na jego wczorajszym pogrzebie. Gdybym chciał go nie tylko podziwiać, także z nim cokolwiek polemizować, napisałbym, że wbrew temu, co napisał, depresja mogła go jakoś przynaglać do decyzji radykalnej, ale co z tego? Sam miewam depresję, choć nie tak wielką, i myślę sobie, że nie powinienem narzekać, bo stan ducha przeciwny bywa bardziej niebezpieczny: optymizm lekkomyślny, lenistwem czasem owocujący, biernością wygodnicką. Taką na przykład, że się nawet na „manifę” nie pójdzie. Teraz co do samego księdza Adama. Kto zajrzał wczoraj wieczorem do wyborczej.pl, znalazł tam pewnie list 92 lublinian (i lublinianek!) w obronie tamtego duchownego, napiętnowanego znowu przez jego zakon marianów, prowincję polską: list do polskiego prowincjała. Bo ta prowincja polska, podobno naciskana przez jakichś świeckich, na byłego ich „generała” (światowego szefa) i redaktora seniora „Tygodnika Powszechnego” mocno „napalonych”, upomniała go, choć nie zakazała głosu w innych mediach. List bardzo spokojny, oczywiście nie tak ostry, jak napisałem to samo w „GW” w piątek, ale dowodzący, że niektórzy nie są nie tylko niechętni jakiejkolwiek świeższej myśli kościelnej, ale i niedobrze bierni. A co do zakonów i ich odważnych luminarzy, to inny zakon, też maryjny w nazwie, oblaci, kiedy ks. Wacław Hryniewicz podpadł samej Kongregacji Nauki Wiary, to polski prowincjał bronił go przed jakąś sankcją i zresztą obronił. Kończę wpis ostrozłotą myślą biskupa Pieronka (który tamtej mszy pogrzebowej przewodniczył), że są księża iksiężyska. Ci drudzy nieraz ludzie dobrzy, ale nazbyt lękliwi.

15:44, jan.turnau
Link Komentarze (10) »
wtorek, 14 listopada 2017
Bóg nie jest nam nic dłużny. Hospicja służą dzielnie

Ewangelia Łukasza 17,7-10
Tytuł wpisu zapożyczyłem od Leszka Kołakowskiego. Przesłanie dzisiejszego tekściku ewangelijnego jest takie: „Słudzy nieużyteczni jesteśmy, wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać.” Mamy Bogu służyć, nie On nam. To była myśl podstawowa Marcina Lutra: dobre uczynki nie są żadną zasługą, Boga jakoś zobowiązującą. A zresztą On nam służy swoją Łaską, bez której byliśmy duchowo niczym. Jeśli jednak o owe uczynki chodzi, to tu taka moja refleksja obserwacyjna: ilu ludzi także w Polsce służy. Na przykład bliźnim swoją pracą społeczną. Mam na myśli między innymi ruch hospicyjny, szczególnie to jedno z hospicjów pod wodzą arcydzielnej pani Bogumiły Olech, zwanej w KIK-u warszawskim Ciocią Buki. 25 listopada skończy ono już 30 lat!

18:41, jan.turnau
Link Komentarze (16) »
poniedziałek, 13 listopada 2017
Kamień młyński ... Albumy o Kresach i Etiopii

Ewangelia Łukasza 17,1-2a
Jeszcze niedawno Kościół mój wspominał dzisiaj świętego Stanisława Kostkę, teraz czyni to już 18 września, ale tekst ewangelijny do tamtego „młodzianka” nieco pasuje. Na szczęście nie dał się zgorszyć stylem życia rodzinnego dworu. Tak, my, starsi, gorszymy młodszych wielorako. Przychodzi do głowy sprawa ich molestowania, także, choć nie tylko, przez ludzi mających być ich wzorem, czyli duchownych, ale grzech gorszycielski czai się niemal wszędzie. W niektórych mediach, owszem. Trzeba jednak uważać z morałami, żeby nie wpaść w zabawną pruderię, jak ten ktoś, kto zgorszył się widząc na ekranie kopulującą parę osłów. Gorszą także niektórzy właśni rodzice. Powinni dawać dzieciom przykład uczciwości wielorakiej, choćby w płaceniu podatków, także swym niegonieniem za karierą zawodową. 
PS. Coś o książkach, tym razem o albumach. Twórca kolejnych znakomitych, Jędrzej Majka, zabłysnął tym razem zdjęciami z Kresów w księdze z podtytułem „Śladami bohaterów Trylogii” oraz albumem o Etiopii: „W poszukiwaniu Arki Przymierza”- ta rzecz wręcz oczy rwie! (obie wyszły w Wydawnictwie AA). Podsuwam taki pomysł na prezenty imieninowe, podchoinkowe...

12:29, jan.turnau
Link Komentarze (9) »
niedziela, 12 listopada 2017
Mądrość...

Księga Mądrości 6,12-16
„Mądrość jest wspaniała i nie więdnie, ci łatwo ją dostrzegą, którzy ją miłują, ci ją znajdą, którzy jej szukają, uprzedza bowiem tych, co jej pragną, wpierw dając im się poznać. Kto dla niej wstaje o świcie, ten się nie natrudzi, znajdzie ją bowiem siedzącą u drzwi swoich. O niej rozmyślać to szczyt roztropności, a kto z jej powodu nie śpi, wnet się trosk pozbędzie, sama bowiem obchodzi i szuka tych, co są jej godni, objawia się im łaskawie na ścieżkach i wychodzi naprzeciw wszystkim ich zamysłom.”
Ba... Słowo wielkie, ale pojemne bardzo również. „Kupić by cię, mądrości, za drogie pieniądze...” – napisał Jan Kochanowski w trenie IX, mając na myśli tę stoicką. Księgi biblijne zwane mądrościowymi, także ta dziś cytowana, także księgi Nowego Testamentu, dotyczą innej, choć nie całkiem przeciwnej. Tu u mojego imiennika o Bogu, Opatrzności, Chrystusie ani słowa, o bliźnim też zresztą tylko jedno zdanie. Ideał etyczny to tutaj stoicki właśnie spokój mimo zmienności losu. Poeta wyznaje jednak, że spokój ów trudno osiągnąć: „Treny” napisał przecież po śmierci córeczki.
Można jednak mądrość rozumieć jako po prostu roztropność życiową. Po sobie widzę, jak jej przybywa z wiekiem. Oby nie za bardzo: młody nie przejmuje się niczym, stary wszystkim – taka jest tutaj moja myśl złota; nie wynika z niej jednak, że starzec nie błądzi, czasem ostrożnością bliską histerii (to też ja sam...). Bo młodym trzeba być nawet na łożu śmierci.

07:42, jan.turnau
Link Komentarze (12) »
sobota, 11 listopada 2017
Apostołka Junia? Tak, apostołka, choć jej płeć była niemęska

List do Rzymian 16,7
„Pozdrówcie Andronika i Junię, moich krewnych i współwięźniów moich, którzy są bardzo szanowani wśród apostołów.” Tak przetłumaczyli bibliści moi z EPP oraz Poznanianka, Tysiąclatka i Przekład 11 Kościołów mają natomiast Juniasa. Może być jeszcze podobno Julia albo i Julias, chodzi tylko o to, żeby nie bać się tutaj rodzaju żeńskiego, bo rzekomo kobietanie mogła być zaliczana do apostołów. Mogła, choć oczywiście nie do Dwunastu. Działały wraz z mężami albo i same (Febe, Maria). W Kościele pierwotnym widać płeć w dziele ewangelizacyjnym zupełnie nie była ważna. A owi Andronik i Junia nie byli krewnymi Jezusa w sensie wąskim, tylko rodakami, ale też Poznanianka na przykład nazywa ich, jak EPP. Możliwości translatorskich zawsze sporo. A dzisiaj znowu patriotyczna rocznica, popisy z tym słowem zaczęły się już wczoraj. Taka jest polityka.

10:39, jan.turnau
Link Komentarze (3) »
piątek, 10 listopada 2017
Pawłowy punkt honoru i przykład dla nas dzisiaj

List do Rzymian 15,20
„A poczytywałem sobie za punkt honoru głosić Ewangelię jedynie tam, gdzie imię Chrystusa było jeszcze nieznane, by nie budować na fundamencie położonym przez kogoś innego”. Nie głosił Ewangelii Żydom. „Punkt honoru” ma Tysiąclatka, także Poznanianka, Ekumeniczny Przekład Przyjaciół tłumaczy bardziej dosłownie: „uznałem za właściwe”, ale tamta wersja wcale nie gorsza, jakoś może ciekawsza. A ja sobie myślę tutaj, że Paweł dawał przykład dzisiejszym chrześcijanom, aby uważali bardzo z działalnością na terenach tradycyjnie innego wyznania. Mam na myśli na przykład żale prawosławnych wobec mojego Kościoła, że tworzył swoje struktury nawet na Syberii. Na szczęście rozwój ekumeniczny pozwala z wolna unikać takich konfliktów, które nam, wyznawcom jednej Trójcy, zupełnie nie przystoją.

13:00, jan.turnau
Link Komentarze (4) »
czwartek, 09 listopada 2017
Świątynią Bożą jesteśmy

1 list do Koryntian 3,16
„Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i Duch Boży mieszka w was? Jeżeli ktoś zniszczy świątynię Boga, tego zniszczy Bóg. Świątynia Boga jest święta, a wy nią jesteście.” Paweł ma tu za pewne na myśli zniszczenie moralne przez zgorszenie, ale może i fizyczne – zabicie, psychiczne – zniszczenie dobrego imienia. Można powiedzieć, że chodzi o naszą godność. Można jej uwłaczać przez najróżniejsze złe traktowania. Do takich należy oczywiście tak zwana dyfamacja (defamacja?). Oręż w życiu publicznym używany nierzadko, prywatnym również. Zdarza się trochę podobne traktowanie czasem i pasterzom dusz naszych. A tentekścik polecony został przez Kościół rzymskokatolicki na dzisiaj, na rocznicę poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, pierwszej katedry rzymskiej, wcześniejszej niż ta pod wezwaniem św. Piotra, której budowa wiąże się dramatycznie z genezą reformacji.
Może niektórych Czytelników (i Czytelniczki) zainteresuje moja (Jonaszowa) felietonowa sylwetka pewnego polskiego historyka filozofii. Tekścik załączam.
Władysław Seńko 1928-2017... Zmarł już 13 września, zmarudziłem z tym wspomnieniem, piszę dopiero teraz, w czas jeszcze zaduszkowy. Zacznę od wspomnienia, w którym widzę go jakby całego. Uczony roztargniony... Było to na wakacjach nad Zalewem Wiślanym, bardzo dawno temu, byliśmy z naszymi dziećmi, Władek i pewnie Irena z ich córeczkami. Zacząłem z dziewczętami rozmawiać, chciałem je jakoś zabawić, więc opowiedziałem im - nie wiem, czy taktownie - coś zgrywnego o ich ojcu. No więc było tak, gdy mieszkał w domu akademickim, że kiedy wybiegał raz rano na studenckie zajęcia, koledzy powstrzymali go, coś zauważywszy: - Władku, o czymś zapomniałeś.
Założył nawet płaszcz, bo padało, ale o spodniach zapomniał. Podziękował: - Ano właśnie, nie wziąłem notatek... Poprosiłem panienki, by zwróciły się do ojca o weryfikację opowieści: wyznał, a nie zaparł się.
Studiował filologię klasyczną, potem jednak filozofię i w dziedzinie jej historii wyspecjalizował się, został profesorem, redaktorem naczelnym naukowego czasopisma. Był zaprawdę uczonym. Oddanym całkowicie nauce w sensie dokładnego ustalania faktów. Skądinąd filozofia, także jej historia, kojarzy się potocznie z czymś raczej przeciwnym: łatwymi uogólnieniami, myślowym pływaniem. Władek żadnej publicystyki, nawet i eseistyki w tej dziedzinie nie lubił, nie cenił u innych i sam nie uprawiał. Sięgnąłem do dwóch jego tekstów, które mam w domu. Do artykułu w naszej wspólnej „Więzi” (maj 1983) „Św. Tomasz z Akwinu a średniowieczny racjonalizm” oraz do książki „Jak rozumieć filozofię średniowieczną” (Wydawnictwo „Antyk”, Kęty 2001), którą od niego otrzymałem z niezwykle miłą dedykacją. Otóż nie są to eseje żadną miarą. Teksty jednak nie nudne, swoiście cenne przez to, że tyle się można z nich dowiedzieć niewiele czytając. Na przykład na temat sporu o to, czy czasy średniowieczne są myślowo nic nie warte, była bowiem tylko starożytność i potem nowożytność, czy też raczej przeciwnie: od renesansu począwszy nie było żadnej filozofii godnej tego miana. Analizy bez łatwiutkich uogólnień, precyzyjne, dotyczą wręcz samych pojęć, porządne też referowanie różnych stanowisk. Był poza tym znakomitym tłumaczem i edytorem: taką mrówczą pracę również bardzo lubił, bo właśnie lubił dokładność.
Pięć lat prawie starszy ode mnie przeszedł jednak tę samą drogę: od „Paxu” Bolesława Piaseckiego do powstałej z czasem „Więzi”. Bardziej niż ja zasłużył się wtedy: to przecież Władek jako dzielny sojusznik Tadeusza Mazowieckiego, współszefa tamtejszej buntowniczej „frondy”, napisał do organu „Paxu”, tygodnika „Dziś i Jutro”, polemikę z samym wodzem, formalnie teologiczną, faktycznie polityczną. Tyle że w „Więzi” nigdy nie był na etacie jak ja, od 1957 r. w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.
Spotkamy się znowu tam, dokąd mnie wyprzedził.

15:24, jan.turnau
Link Komentarze (9) »
środa, 08 listopada 2017
Ludzie jak jutrzenki. Miłujący bliźniego swego

Psalm 112,4
„On wschodzi w ciemnościach, jak światło, łagodny, miłosierny i sprawiedliwy dla prawych.” Biblia nazywa czasem podobnie ludzi szczególnej wartości duchowej. W Ewangelii Łukasza (1,78) ojciec Jana Chrzciciela Zachariasz zapowiada nawiedzenie nas z wysoka przez Wschodzące Słońce, czyli Chrystusa, a w Księdze Malachiasza tak się astronomicznie nazywa oczekiwanego Mesjasza (3,20). Być dla bliźnich jutrzenką.
List do Rzymian 18,8-10
Paweł powiada tutaj podobnie jak Jezus, gdy Go zapytano o największe przykazanie. Cały Dekalog streszcza się w nakazie „Miłuj bliźniego swego, jak siebie samego”. Miłość nigdy bliźniemu nie wyrządza zła. Choć jest tutaj problem olbrzymi, czy nie krzywdzi go na przykład tak zwana wolna miłość, gdy i on (ona) ma na to ochotę. Spór etyki chrześcijańskiej z liberalną. Trzeba dyskutować ważąc racje, pogłębiając problem psychologicznie, praktycznie.

11:29, jan.turnau
Link Komentarze (22) »
wtorek, 07 listopada 2017
Charyzmaty bardzo różne. Rewolucja bolszewicka i reformacyjna

List do Rzymian 12,4-8
Czytamy dzisiaj o tych darach duchowych: proroctwa, służby, nauczania, upominania... Różni ludzie mają dary różne, nie te same. Wszystkie trzeba szanować. Także na przykład dar prorokowania: w sensie biblijnym, czyli nie tyle przepowiadania przyszłości, ile ostrej oceny rzeczywistości. Nieraz tak ostrej, że różny „establishement” obraża się jeszcze ostrzej. To coś trochę, jak tamto upominanie. Była jednak pewna pani, intelektualistka, tłumaczka Maritaina, która powiedziała o sobie, że ma dar mówienia bliźniemu swemu rzeczy nieprzyjemnych. Tak zwany weredyzm? Prorokowanie wręcz? Myślę, że raczej chyba jakiś brak taktu, jakiejś umiejętności obracania się wśród ludzi: nieznośność. Niemniej znam takiego, co ma dar podobny, ale serce złote. Ona miała może też. A nadmierna gładkość to również wada.
Dzisiaj setna rocznica rewolucji bolszewickiej, zwanej październikową według kalendarza juliańskiego. Tydzień temu była rocznica rewolucji innej zgoła, reformacyjnej: katolicy rozumieją na ogół różnicę, choć jakby nie wszyscy. O czyjej książce o Lutrze przede wszystkim myślę, napiszę niedługo. Pluralizm myślowy niejedno ma imię...

10:57, jan.turnau
Link Komentarze (30) »
poniedziałek, 06 listopada 2017
„A będziesz szczęśliwy”. O Piotrze Szczęsnym

Ewangelia Łukasza 14,12-14
Perykopa właściwie o szczęściu. O tym, które się bierze z tego, że na obiad albo wieczerzę nie zaprosiło się swoich przyjaciół ani braci, ani krewnych, ani zamożnych sąsiadów, tylko ubogich, ułomnych, chromych i niewidomych. Z nadzieją nie na ich rewanż, bo nie mają się czym odwdzięczyć, ale na odpłatę „przy zmartwychwstaniu sprawiedliwych”. A wcześniej jest wtedy przecież nagroda dla tych, co lubią uszczęśliwiać bliźnich: ludzi podobnego gustu było i będzie sporo. Kolega redakcyjny opowiedział mi, że dokładnie tak, jak uczył Jezus, zachował się sekretarz papieża św. Jana XXIII arcybiskup Loris Capovilla, który zamiast udziału w organizowanej dla niego uroczystości jubileuszowej zaprosił do siebie z tej okazji gromadkę uchodźców.
I jeszcze coś: Piotr Szczęsny, który spalił się na środku Warszawy, jest szczęśliwy? Nie wątpię, że już tak i to na wieki wieków. Samobójstwo jest jednak grzechem śmiertelnym? Tylko ten przymiotnik jest dla mnie oczywisty, bo śmierć była, choć tylko fizyczna. Nie jestem buddystą, ale intuicję tej religii szanuję i nie mam jej za absurdalną. A nawet w naszej religii zorientowano się z czasem, że samobójca jest w ciężkim stanie psychicznym, co go moralnie usprawiedliwia. Jeśli w ogóle tego potrzebuje: cel Piotra był wielki, bliźnimi potrząsnąć. Chyba uświęcił go środek dramatyczny. Taki wybrał, miał prawo, choć inni walczą inaczej.

13:47, jan.turnau
Link Komentarze (8) »
 
1 , 2
Archiwum