Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Urzędy i miary. Nad Wisłą i Wartą kościelnie po staremu

Ewangelia Mateusza 5,20

„Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego”. Jeśli miarą naszej moralności byliby skandaliczni duchowni, jak się okazuje, coraz liczniejsi, to oczywiście byłoby potwornie. Niedobrze jednak byłoby również, gdyby mnożyły się z tego powodu odejścia z Kościoła. Papież Franciszek nakazuje pokutę, a nie każdy ksiądz i biskup jest taki, naprawdę.

PS. A wczorajsza episkopalna konferencja prasowa była taka, jakiej spodziewać się mogłem. Przewodniczący i jego zastępca zamiast uderzyć się we własne piersi walili w cudze. Chodzi nie tyle o to, że nie padło słowo „przepraszam”, bo z ust prymasa Polaka padły właściwie równoważne, a działalność ojca Żaka, troszczącego się o tę sprawę z biskupimi oporami, których nie ukrywa, zasługuje na podziw, ale o gorszącą postawę dwóch naczelnych hierarchów polskich. Dla arcybiskupa Gądeckiego dzisiejsze ataki na Kościół to w istocie troska o kasę producentów antykoncepcji... Postawa papieża jest z gruntu inna, choć nawet i w to niektórzy nie wierzą, twierdzą, że to tylko słowa.

piątek, 15 marca 2019, jan.turnau

Polecane wpisy

  • Królestwo zgoła nieziemskie

    Ewangelia Jana 18,33-38 Wielki Piątek. Na pytanie Piłata czy Jezus jest królem żydowskim, odpowiada On precyzyjniej, niż według trzech pierwszych ewangelii. Tam

  • Dzień księdza, dzień Komunii

    Księga Izajasza 61,6 1 List do Koryntian 11,23-26 „Wy zaś będziecie nazywani kapłanami Pana, zwać was będą sługami Boga naszego” . „To jest ci

  • Alleluja!

    Ewangelia Łukasza 19,28-40 Ewangelia Łukasza 22,40-23,56 Niedziela Męki Pańskiej, zwana tradycyjnie Palmową. Jest na dzisiaj tekstów biblijnych dużo. Przede wsz

Komentarze
2019/03/15 14:08:15
Cyrkla ..wagi i miary do martwych uzyj brył...
Mierz siły na zamiary nie zamiar według sił.
Nie zdoła Bazyliszek przemóc koscioła bram!!
a kto p-rzeciwko pisze to mason zbój i cham!
Daremnie miecz i ogień i Sorosowy pic
Na tej chwalebnej drodze nas nie zatrzyma nic,,,

-
2019/03/15 15:21:37
"Piszta co chceta", towarzyszu Awarcho.
Tow. Owsiak i tow. Michnik cieszy się razem z wami.

A ja uważam, ze wszystko idzie w dobrym kierunku w polskim kościele. Wiosenne przesilenie minie. A wiosenny bałwanek Biedroń tez splynie glównym ściekiem medialnym.
-
2019/03/15 15:47:35
Awi, nie wiedziałam, że studiowałaś historię sztuki! Dziś podpatrzyłam u jednego z artystów proces tworzenia formy doskonałej - w sztuce. Polega on na: "Zamianie farby w kolor, kolor w światło, światło w przestrzeń, a przestrzeń w znaczenie." Taki proces tworzenia formy doskonałej u wojowników (np. wojujących z Kościołem) może być analogiczny: wypowiedź natężają odpowiednim zabarwieniem negatywnym, podkręcają ją emocjonalnie, taką podkręconą puszczają w przestrzeń - publikują i w tej przestrzeni sami albo za pomocą swoich podsądnych , podwładnych, podopiecznych czy innych podlotków - rozpowszechniają znaczenie... Boże, tacy twórcy, tacy artyści - a tyle zmarnotrawionej formy.
-
2019/03/15 16:15:33
Atrojko,
zmartwie Ciebie. Jako historyka sztuki interesowała mnie przede wszystkim historia architektury ....... Farby, kolory, pozory i inne niefunkcjonalne twory ;) były dla mnie za płynne, mówiąc oczywiście w wielkim uogólnieniu. Tak że Twoja piękna metafora - w moim przypadku chyba nie trafiona. Zreszta, po dziesięciu latach podjęłam już nastepne studia, tym razem lingwistyczne. Dlaczego, po co .....to juz nie na publiczny blog. Tak to się plecie na tym Bożym świecie....
-
2019/03/15 17:22:59
No finezja finezja..czysta forma...Absoluuuuut..
Towarzyszko zauważacie wiecie...szkoda ze tę historię sztuki prawda ..porzuciliście..
Wiecie toarzyszko ...Cleo...my nie zapominamy..a wiemy wszystko..a nawet prawda więcej...niż wszystko..Sztuka historii toażyszko by się dzisiaj wam przydała niz historia sztuki. Historia prawda pisze sie dzisiaj od nowa...wiecie i rozumicie wsze pióro byłoby cenne dla Partii toazyszko.. Partia potrzebuje was aby napisać historię od nowa..Bo wiecie ..że świat a zwłaszcza klasa robotnicza chce aby nie opowiadać im tylko bajki i ożeszku i o nosie... ale coś wiecie tak pokręconego aby NIKT Z TEGO NIC NIE ROZUMIAŁ.
Wiemy wszystko pracowaliści w PANie i nie tylko..Partia i Kościół wam ufają..a wy znacie język tego Mąpasanta i tego Moliera i wiecie ..te drobne grzeszki już odpokutowaliście.
....E..e wiecie Cleo ..mamy do was prośbę..Chcemy napisać list intencyjno-pojednawczy do tego Macrona a wy znacie jego rodzinę i jego zycie....nawet intymne.Skrobnijcie coś..tylko wiecie tak finezyjnie prawda...pomincie wiecie ten temat widelców. Towarzysz Kownacki nie zna ani historii sztuki..ani sztuki historii..
Liczymy na was....
-
2019/03/15 17:58:40
Powinnam przemilczeć swoje "odkrycie",,,,, za świeże, nie przemyślałam i wyszło jak wyszło. Pisanka o urzędach i miarach, wcześniej mowa była o programach - podświadomie już zaczęła mi się Doskonała Forma w jakąś matrycę układać, którą można byłoby niemal w każdej dziedzinie zastosować.
"Finezja, czysta forma, Absolut".... -dwie antynomie podpięte kokardką z falbankami :)
-
2019/03/15 18:45:00
No proszę, jest program i matryca, to i może będzie matrix?
-
2019/03/15 18:48:21
Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.
Staram się być bardzo sprawiedliwa i cieszę się, że przy uczonym w Piśmie Awarcho - udaje mi się być sprawiedliwszą!
Awarcho po prostu niesprawiedliwie cały czas atakuje Awi.
-
2019/03/15 18:58:10
Tu przecież jest Prawo i Sprawiedliwość - czyli odwrotność (niesprawiedliwie i bezprawie). Dokładnie tak jak w kraju nad Wisłą.
-
2019/03/15 18:59:44
No qujda Match.!..toż to wcześniej kto zaatakował Awarcho...?
Gdzie sprawiedliwość że tak powiem w d..ę. motyla?
Znowu ten biedny awarcho! Czyżby ...? Czystej Formie było wolno zgrzytać a innym nieeeeeee?
Co to fakultety to jakieś przepustki do ;;oolewania'' innych.?
KW9 nie ma podsaaaawąwych narzęęędzi poznawczychhhhh i ośmięęęęla sięęę przy mnie zabierać głos"

Bo więęęcie państwo jaaaaa....ąą ęę...deja vu delireu marcepano..
-
2019/03/15 19:09:22
Nacisk w mojej wypowiedzi był położony na "Uczony w Piśmie" - Pismo - jeśli dobrze się orientuje - nakazuje nadstawić drugi policzek, a nie oddawać raz po razie? Stąd sobie radośnie wywnioskowałam, że jestem sprawiedliwsza.
-
2019/03/15 19:11:11
No poza tym otrzymałem błogosławieństwo od SAMEJ FINEZJI..chociaż do niej nie pisałem wcale .. PISZTA CO CHCETA...!!
Więc o co biega...ja sie pytam? Nasz klient nasz pan.. !
Furtkę udało mnie się naprawić , naoliwić .. W40 ..potem towot..i inne zabiegi..ale tutaj nic sie zrobic nie da...Kurs w piek,le ..właściwie będzie dyplomem końcowym..Tylko właściwie czy Belzebub ma kwalifikacje...aby podolać?
-
2019/03/15 19:12:12
O! Mam okazję - widzę!- wykazać się jeszcze większą sprawiedliwością ---> w tych malutkich starciach pomiędzy Paniami, KW-9 pierwsza zaczęła. Pamiętam to, ale nie sięgnę do apteczki z cytatem! Zbyteczne to!
-
2019/03/15 19:19:34
Atrojka no JESTEŚ DUŻO SPRAWIEDLIWSZA..!!..
Policzka już dawno nie nadstawiam...jeżeli już to inaczej. Ja nie jestem zdolny do apoteozy takich osób. Jezeli ktoś jest taki i to lubi.. to jego sprawa.
-
2019/03/15 19:24:01
Niestety, sprawiedliwość taka, którą wszyscy zaakceptowaliby bezwarunkowo - chyba jest niemożliwa.... Jak więc być sprawiedliwszym od uczonych w Piśmie? Mniemać tylko, że się było... tkwić w błędzie albo naiwności... W ogóle się do niczego nie mieszać, nie wtrącać, nie interesować....?
-
2019/03/15 19:28:42
No wiem,wiem pierwsza ..zareagowała na kilka ponżajacych lekceważeń i phi! phi? phi...!
Ona Mnie? Osobie o Tak Potężnych Zasługach i Dorobku? i Fakultetach..
Och martwi mnie ...komu Finezja po zamknięciu blogu będzie podawać rączkę do musnięcia..i kogo obcinać. ?
Ale co ja durny piszę..? rynek szeroki jak Wisła..i Warta razem
-
2019/03/15 19:29:06
Awarcho. W mojej czytelniczej wyobraźni - wyglądacie jak dzieci biczujące się poduszkami. Chociaż niekiedy mam wrażenie, że Ty mocniej dostajesz i wtedy bombardujesz ze zdwojoną siłą. Przykro mi, że taka ta moja wyobraźnia mało fantazyjna i mało finezyjna - może dlatego, że brakuje tu Narratora.
-
2019/03/15 19:31:48
KW-9 pisała już wcześniej, kilka razy nawet - że filozoficznie przechodzi ponad małostkowymi sprawami. Jedynie w Janmuszu się zawiodła, bo zdawało się, że już go wydźwignęła na wyższą sferę intelektu (czy Ducha) , a on uporczywie trzyma się Ziemi!
-
2019/03/15 19:42:47
(za dużo używam struktur nadrzędno-podrzędnych ... to jest może przyczyna tego generowanego zła, o którym pisała Awi...) ... lingwistyczne przewrażliwienie...
-
2019/03/15 19:46:53
Nie tak Atrojka..nie tak .Dobrze wiesz że KW9.. w specyficzny sposób reaguje ,mysli ,argumentuje i odbiera krytykę. Wie o tym również doskonale FINEZJA... gdyby nie wiedziała o sprawie...może by jej wypadało.
Stonoga celnie to wyraził też trochę się orientujac . Avi Nie pastwij się na KW9..
Przypomina mnie to niestety pewne zachowania z wojska....i prostackie kpiny z niewydolnych...tylko że w niewybrednych słowach: My kadra oficerska k...mać jesdeźmy kurtularni i żaden zlew nam nie podskoczy' Zrozumiano?!
-
2019/03/15 20:44:35
'PS. A wczorajsza episkopalna konferencja prasowa była taka, jakiej spodziewać się mogłem. "

To znaczy, że ma Pan jeszcze gorszą opinię o polskim episkopacie niż ja mam.
Gdybym nie widziała i nie słyszała pomyślałabym, że to marny tekst kabareciarza.
-
2019/03/15 22:01:29
'Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego '

Był czas,że dyskutowaliśmy o tym właśnie , a nie o "palancikiu Trzaskowskim"
i "wiosennym bałwanku Biedroniu"
"Palancik" i "wiosenny bałwanek" nie wydają się pojęciami sprzyjającymi interpretacji Pisma.
-
2019/03/15 23:38:01
9/1I.[1937]. Ostatki. Ostatnie te dwa dni karnawału, poznałam wielki nawał kar i grzechów. Dał mi Pan poznać w jednym momencie grzechy świata całego w dniu tym popełnione. Zemdlałam z przerażenia i pomimo, że znam całą głębię miłosierdzia Bożego, zdziwiłam się, że Bóg pozwala istnieć ludzkości. I dał mi Pan poznać, kto podtrzymuje istnienie tej ludzkości: to są dusze wybrane, Kiedy dopełni się miara wybranych, świat istniał nie będzie. Dz. 926-927
Czym więcej ludzi pójdzie do piekła, tym dłużej ten świat będzie istniał.
Gdy jednak przyjdzie straszliwy dzień gniewu Bożego:
"Wtedy zaczną wołać do gór: Padnijcie na nas; a do pagórków: Przykryjcie nas!" Łk 23:30
-
2019/03/15 23:56:50
Fajko, ciekawe psychologicznie, kiedy p. Awarcho lży np. panią poseł Pawłowicz i inne osoby, z którymi mu politycznie nie po drodze - milczysz jak grób....

Ale kiedy ja powiem coś o palanciku Trzaskowskim. czy o bałwanku Biedroniu, pałasz świętym oburzeniem...
Skąd się bierze taka niesprawiedliwość..... Z ateizmu, z agnostycyzmu, z racjonalizmu ......???

A teraz będzie o Pismie Swietym, żeby Ciebie usatysfakcjonować:
Okropny ten apostoł Paweł. Jak on może mówić, ze "...wszetecznicy, bałwochwalcy, cudzołożnicy, rozpustnicy, ani mężołożnicy .... nie odziedziczą Królestwa Niebieskiego" (I List do Kor 6;9)

Oj, da mu palant Trzaskowski po głowie..... Taka mowa nienawiści .....


-
2019/03/16 06:27:27
Myślę, że jest to wyalienowanie. 87% społeczeństwa w Polsce to Kościół katolicki. W tych 87% znajduje się garstka ludzi, którzy mówią o sobie : MY (Episkopat) i o pozostałych - ONI - społeczeństwo. Wychodzi na to, że MY (Episkopat) wnikliwie badamy , zajmujemy się całokształtem problemu, a jest to problem nie tylko Polski, nie tylko Europy, ale całego świata, ale sami nie damy rady, musi nam pomóc rząd oraz WY - społeczeństwo.
Jak nawiązać jakąkolwiek łączność z kimś wyalienowanym - jak mu pomóc w walce z problemem z jakim sobie nie radzi? W efekcie działań Kościoła wiele ofiar czuje się ponownie upokorzonych i skrzywdzonych, o wiele więcej ofiar w ogóle nie chce tego ani ujawniać, ani mieć z tym "szambem" cokolwiek dalej do czynienia. Co ze sprawcami - uważam, że lepiej dla społeczeństwa, jeśli zajmuje się nimi Kościół - czyli ponosi koszty utrzymania tych przestępców, niż gdyby państwo - całe społeczeństwo - te koszty miało ponosić. Tak jak w rodzinach - jest dozór elektroniczny, rodzina podejmuje się sprawować tę "pieczę" nad przestępcą, czym odciąża państwo z kosztów utrzymania tego przestępcy w więzieniu.
Psycholodzy? Psychiatrzy ? nie tylko ofiarom, ale tym wyalienowanym "tkankom" też są potrzebni!
-
2019/03/16 08:11:09
URZĘDY I MIARY. NAD WISŁĄ I WARTĄ KOŚCIELNE PO STAREMU :_))

---> PRZYJŻYJMY SIĘ JEDNEJ Z NICH:

--> "wiem, że najbardziej na tym zależy Lucyferowi, który patronuje Kościołowi posoborowemu. Bo gdyby ludzie słyszeli o niekończących się mękach piekła, to być może nawrócili by się, zastanowili nad wiecznością itd. jak zawsze nauczał Kościół Nauczający wiernych."

---> POWYŻSZY CYTAT Z BLOGU PROMOWANEGO PRZEZ NAJLEPSZEGO KATOLIKA.

/ Komentarz : przedsoborowy kościół katolicki usiłuje wymusić "miłość bliźnich", o której głosił Jezus Chrystus POPRZEZ ZASTRASZANIE WIERNYCH (przypowieścią, której użył Jezus). Przypomnę, że Jezus również zachęcał do wydłubania (najlepiej szydłem) własnego oka w chwili gdy niewiasta w którą zbyt długo się wpatrujesz skłania twoją wyobraźnię do nieprzyzwoitych na twój i jej temat fantazji.

---> Skoro prawowierni katolicy tak interpretują Pismo Święte to czego można się po nich spodziewać w kwestii interpretacji zwykłych codziennych spraw, z którymi na codzień mamy do czynienia? Nie sposób przecież wyjść na ulicę czy wsiąść zwyczajnie do windy by nie wejść w interreakcję z innymi ludźmi (i wbrew temu co zaleca Chrystus) po zmierzeniu od stóp do głów ich nie osądzić... Jak będzie wyglądała ta interpretacja domyślać już się nie trzeba.

-
2019/03/16 08:15:03
/ rz przyjrzyjmy /
-
2019/03/16 08:23:44
Od kościoła, Panie Janie, nie odchodzi się dlatego, że współwierni nie żyją tak jak uczył Jezus Chrystus ale dlatego, że kościół do którego należymy naucza fałszywych, niebiblijnych doktryn.
-
2019/03/16 14:23:21
STOKROTNY napisał:
"kościół do którego należymy naucza fałszywych, niebiblijnych doktryn."

Czy @Stokrotny należy do naszego katolickiego Kosciola....?
Wiec skąd to pluralis majestaticum....?

A jakich to doktryn nauczali "prorok" Russel i pastor Rutheford? Pierwszy to handlarz tekstyliami, drugi trochę lepiej, bo prawnik. Żaden z nich nie był teologiem z wykształcenia. [no, ale wykształcenie, a nie daj Boże, dyplomy, to sprawa przez Swiadków Jehowy mocno prześladowana]
Wobec tego proszę łaskawie posłuchać. Nauczanie Koscioła Rzymskokatolickiego opiera się na dwóch fundamentach. Jednym jest Pismo Swiete, drugim- Tradycja kościoła. I takie nauczanie trwało niezmiennie w Kosciele Rzymskim do XVI wieku, a zatem ponad 1500 lat !!!!
Az tu nagle pojawil się pewien nawiedzony Germanin (Szwab?) nazwiskiem Luther i oglosil, że on będzie się opierał tylko na zasadzie Sola Scriptura, którą sam wykreował. Proszę bardzo, droga wolna, ale my katolicy pozostajemy nadal przy naszym autentycznym odwiecznym nauczaniu.
Amerykanie, panowie Russel i Rutheford poszli jeszcze dalej, "dostosowując" Nowy Testament do swoich koncepcji, skutkiem czego "Mary stała się niewolnicą Jehowy", a Jezus zginął na palu (żeby tylko nie na Krzyzu, bo tego chyba masoni bardzo nie lubią).....
Ale sam @Stokrotny nieźle dostrzega mankamenty "Biblii w przekładzie Nowego Swiata" i posługuje się super katolicką "Tysiąclatką".
@Stokrotny..... i tych chcesz nas tu uczyć "biblijnych zasad"....?
Zaniechaj, proszę, bo ze względu na moja skromną obecność, Twoje wysiłki są syzyfowe......
-
2019/03/16 15:03:09
Jest chyba Awi odwrotnie, kamień który "toczysz" pod górkę stacza się za każdym razem w dół gdy już coś Ci się wydaje (chociaż wątpię żeby mogło Ci się coś jeszcze wydawać jeśli tak jak twierdzisz czytasz Tysiąclatkę a następnie padasz na twarz przed posągiem Matki Boskiej i całujesz Jej i Chrystusa stopy z kamienia. Módl się więc dalej do rzeźb skoro najwidoczniej musisz robić to za karę (stosowne wersety znajdziesz w Apokalipsie o ile zdołasz ją przeczytać). Nie znaczy to, że Cię nie kocham. Nadal jesteś moją Ulubienicą na tym "zwariowanym" portalu. Pozdrawiam, B.
-
2019/03/16 15:11:32
Stokrotny,
denne argumenty z tym posągiem Matki Bozej i posągiem Chrystusa ... i to akurat do mnie , która bylam 20 lat w luteranizmie ....;)))
Ale rozumiem, że poważnych argumentów już nie posiadasz .....
Mysle, ze na tym zakończymy naszą polemikę.
-
2019/03/16 15:29:39
Argumenty, Awi, na poprzedniej "Pisance".

<---

Pozdrawiam, B.
-
2019/03/16 15:31:53
/ Pozdrowienia dla Pana Michałkiewicza /
-
2019/03/16 16:26:54
Po co te złośliwości.... po co ten Michalkiewicz ni z gruszki ni z pietruszki ...
Biorę kindle'a (z "Lalką" Prusa) i idę do kawiarni na Stare Miasto odreagować tę naszą polemikę.
-
2019/03/16 17:04:26
I bardzo dobrze Awi, zamów dobrą kawę i pomyśl o tym jak dobrze grali aktorzy i ładne aktorki swoje role, które Bolek im napisał :_)) Proszę Cię tylko nie odbierz tego jak jakąś pokrętną aluzję. Po prostu potrzebujesz wypoczynku. Pozdrawiam, B.
-
2019/03/16 19:44:57
Najlerszy@ katolik jeżęli ty porównujesz Sobieskiego gromiącego wojska Sułtana pod Wiedniem z mordercą trzelającym do modlących sie ludzi w meczetach...to ty masz chore nie tylko nerki...Stzelający do ludzi w dyskotece w Paryzu terroryści islamscy...zostali po chwaleni też przez swoich oszalałych radykałów.
Sobieski miał na przeciw sobie uzbrojone wojsko i potęgę Sułtana..ci w meczetach i dyskotece w Paryzu...to tchórzliwi mordercy mający swiadomość ze ludzie do których strzelają SĄ BEZBRONNI. Gdyby te ;pokraki moralne...miały na przeciw kilku chłopów z bejsbolami..i gazrurką..mieliby ,,pietra.''.Ten facet w Zelandii też..
Siewcy kretyńskiej nienawiści narodowej i publicystyki ,,oswiecającej;;..mają zbrukane sumienie..a będą gorsze rzeczy..
Niestety głupota i tępota moralna wyrzadziła ci duzo krzywd...Trzymaj sie z dala od normalnych ludzi....albo nie ujawniaj wnetrza twojej czaszki bo to ZGROZA.
A ja trochę byłem zbulwersowany oceną Fajki.. Trafił a jednak..
-
2019/03/17 00:38:44
Daj Najlepszemu Awarcho spokój. Dzięki takim jak On przynajmniej niektórzy mogą przejrzeć na oczy.
-
2019/03/17 06:22:15
Nie do wiary, jakiego króla tu na blogu doczekaliśmy! Krolewskie polecenia: a to "nie pastwij się", a to "nie dokuczaj"... Pięknie. Niemal bosko! Niemal - ponieważ sam KRÓL też mógłby się nie pastwić i nie dokuczać ulubienicy, która musi odreagowywać to uprzywilejowanie lekturą Lalki. Wczoraj nie zdążyłam napisać swojej przestrogi : Awi - wszystkim, tylko nie Lalką. Mam nadzieję, że nie leżysz teraz z obolałą głową? .... Mnie na samo wspomnienie tego "najlepszego" pozytywnego bohatera, cielęco zakochanego w pannie, która wręcz znieść takiego cielca nie może - przyprawia o mdłości... Boje się do tej Puszki Pandory Prusa zajrzeć ponownie, a powinnam, by potwierdzić przypuszczenie, że ukrywał w swej skrupulatnej prozie pierwiastki sadystyczne, którymi teraz może ukrycie znęcać się nad ciągle nowymi pokoleniami czytelniczek!
-
2019/03/17 07:06:18
Atrojka....a może popatrz na ANALOGIE lub podobieństwa...np.. Elegancka i egotyczna dama z ,, francuską elegancją'' której nikt nie sięga do falbanek..arystokracja tytułarana i tytyłomaniacka,,,w koronkach i batystach... ęęę i ąąą.. ..a z drugiej strony zabiegajacy usilnie o jej uwagę i względy nuworysz z .. Jak w Serialu..wyścigi konne...pojedynki Duże pieniądze z Ameryki czy z Moskwy z handlu...
Gość w Lalce otumaniony własnym afektem i stęchłą już i skompromitowaną pseudoklasą fantastów...sam też jest fantastą.
Latający samolotem do Pergamonu i Tel aviwu jak Wokulski do Moskwy Stonoga..to całkiem niezłe skojarzenie... Pani Izabela Łęęcka z niezwykłymi skojerzeniami i ambicjami i pretensjami kutturalno politycznymi i salonowymi to nie znienawidzony tutaj ,,magiel.''!! Sentymenty TRYDENCJUSZA I ŁĘCKIEJ nie są wcale odległe...I jeden i drugi sentyment wskazuje na chęć i chuć do starych demonów...bełkocących urokliwie i kolorowo ,urzekajaco czasem....Ich czas jednak minął i nie wróci pomimo że niektórzy je pieszczą jak stare srebra...i darzą estymą.
Olek Głowacki był nudziarzem ale obserwatorem niezłym.
Tutejsza Izabella siem znudziła i musi do sreber do Kindle'a... a ja kocham Magiell'a....i lubię wrony...taki mam gust wypaczony.
-
2019/03/17 08:08:33
Nie wiem, Awarcho - być może - musiałabym jeszcze raz przeczytać.Pamiętam, że jako licealistka oczywiście dałam się otumanić Głowackiemu i współczułam - już nie tyle samemu Wokulskiemu, bo mi podpadł jako łowca majątków cudzych żon i łupów wojennych., ale tym wszystkim BOHATEROM daremnie próbującym rozbić całe to dziedzictwo przekonań klasowych, politycznych, religijnych - w ogóle wszelkiego jakiegokolwiek nagromadzonego BOGACTWA łącznie z tegoż bogactwa szambem i śmietnikiem, czyli odchodami, odpadami - WYBRAŃCOM = OFIAROM ! - rozłupującym głaz - daremnie - dopiero w ostatecznym rozrachunku , w sumie wszystkich usiłowań - w ciągu tysiącleci - a dołączywszy do tego efekty niezależne- ewolucyjne - w ciągu milionów lat ... może wreszcie jakiś powolny skutek pozytywny wyjdzie w końcu - i człowiek będzie człowiekiem , tego atawistycznego dziedzictwa (łączącego go z małpami, gadami, pasożytami i całym światem, którego jest wspólnym elementem wreszcie się pozbędzie.wykorzystując w pełni to, czym został obdarzony przez Twórcę -- rozum!)) Ale to jeszcze za miliony lat... Wcześniej może nastąpi koniec tego - pięknego świata, którego nie umiemy uszanować. A taka panna Łęcka jedna z drugą - nie umieją powiedzieć fantaście Wokulskiemu: puknij się pan w łeb! Wtedy może fantasta przejrzałby na oczy, odpowiedział: sama się puknij wariatko! I coś zaczęłoby się pozytywnego w tym szambie robić.
-
2019/03/17 08:26:05
Może może ..ale trzeba pukać i kołatać..trzeba..aby...z uszminkowanei i wypięlęgnowanej starannie gęby tej czy innej Wokulskiej i Jezebel zakochanej w swoim umiłowanym Baalu czy Dionizosie albo jeszcze innym ,,kochanku'' Wokulskim Dulskim...Cybulskim odpadła szpachla....i aby zobaczono nagą ale zywa skórę taką jaka jest..Bez pudru Trydencji...bez różu Superegzaltacji ,Superprawdy ,Superracji i Supertradycji Jedynej Świetej Nieskalanej...Bo szpachla to właśnie fałsz,róz to oszukiwanie widza i siebie też
. Ostatnie wydarzenia obrywające makijaż z tego co się zwykle pokazuje publicznośći, a zwałaszcza wyznawcom...to zabieg oczyszczający...po wielowiekowym ciężkim zatwardzeniu..Przykład tutejszego Trydencjusza Antysoborskiego to egzemplarz wybitny...Niektórzy mają prawo reagować ostrą biegunką.....jednak fizjologia da sobie radę...Jesli jeszcze żyje...
-
2019/03/17 08:48:17
Rozumiem to - ale nie godzę, żeby dorwano jednego - i jego pukano!!!!!
-
2019/03/17 08:57:16
Smutne to bardzo. Poczucie solidarności ze stadem i fałszywie rozumianej
lojalności wobec instytucji odnosi zwycięstwo nad wrażliwością moralną
(czy jeśli ktoś nie chce nadużywać tego słowa) ludzką...Jest to jednak
pewnego rodzaju zatwardziałość, żeby nie powiedzieć - pycha.
Jeśli chce się być autorytetem moralnym i troszczyć się o sprawy ducha
"Tak nie wolno!" Rozumiem, że wynika to przede wszystkim z lęku...
-
2019/03/17 09:19:49
Nazumi, nawet jeśli jesteś Ateistą wiesz przecież, że stado przez Boga zostało stworzone i ci, którzy się z niego wyłamują szybko i źle kończą. Osobny temat to kto do jakiego stada przynależy. W przypadku człowieka można jednak wybierać. Pozdrawiam, B.
-
2019/03/17 13:40:49
Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem;
nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie.


To mówi Jezus Chrystus ,Ew. Jana, 14;6

-
2019/03/17 15:25:06
"Nikt nie przychodzi do mnie jako do Syna-Ojca ale przeze mnie do mojego Ojca, który jest w niebie podczas gdy Ja jestem razem z Wami na ziemi". Filozoficzne jednak "wyziewy" greckich mędrców w stylu idealisty i fantasty Platona, który jak głosi wieść był uczniem trzeźwo myślącego i twardo stąpającego po ziemi Sokratesa wszystko może, zwłaszcza rozwiązywać równania według zasady: 1+1+1=1 i boałe może być czarne i odwrotnie ponieważ "prawda" i "piękno" (jedno i drugie) są w oku patrzącego. Możesz więc wziąć tak jak Awi Pismo Święte do ręki i znajdziesz w nim wszystko czego "potrzebujesz" o ile masz bierzącą potrzebę aby je nagiąć do swoich teorii.
-
2019/03/17 15:28:24
Białe + 23 = czarne z brokatem.
-
2019/03/17 15:39:01
--->

/ Dwie Pisanki do przodu konkluzja Atrojki, po drobnej poprawce niezwykle prawdziwa /
-
2019/03/18 01:17:16
Stokrotki.i.Bratki

Mądry człowiek jest zawsze samotny...
A głupiec lubi innych pouczać.
-
2019/03/18 17:14:02
Myślę, Nazumi, że 2 w 1-nym to coś, co nas wszystkich (bez wyjątku) najlepiej opisuje.