Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Rodzicielskie kłopoty

Wpis na wtorek 19 marca 2019 r.

Ewangelia Mateusza 1,16.18.31,24a

albo Ewangelia Łukasza 41-51a

Dziś imieniny Józefów wielu. Katolikom rzymskim przeznaczono dzisiaj do czytania dwie perykopy ewangelijne do wyboru. Mateusz opisuje rozterkę Józefa, gdy Maryja „okazała się brzemienną” , zanim jeszcze anioł wyjaśnił mu we śnie, że stało się to „za sprawą Ducha Świętego”. Łukasz opowiada natomiast o wydarzeniach dwanaście lat późniejszych. Podczas wspólnej wyprawy do Jerozolimy niepostrzeżenie dla rodziców Jezus zostaje w świątyni, gdzie rozmawia z nauczycielami wiary i zadziwia wszystkich bystrością umysłu. Matka wypomina Mu jednak, że ich nie uprzedził, na co On dziwi się, że nie wiedzieli, że powinien być w domu swego Ojca. Oto teraz mój komentarzyk do obu opowieści. Do pierwszej: dziewictwo Maryi jest faktem historycznym czy jednak tylko - pytają bibliści, także niektórzy katoliccy - nie jest to tylko teologiczne zaznaczenie niezwykłości urodzenia Boga Człowieka? Co zaś do perykopy Łukaszowej: tu z kolei pytanie czytelników zwykłych, czy Jezus nie powinien był jednak rodziców przeprosić. Można tutaj odpowiedzieć tak: ewangelie to nie opowieści biograficzne, ale gatunek literacki szczególny. Mamy tu teologiczne przesłanie mówiące, że Jezus nie był najlepiej rozumiany nawet przez swoich rodziców.

środa, 20 marca 2019, jan.turnau

Polecane wpisy

  • Królestwo zgoła nieziemskie

    Ewangelia Jana 18,33-38 Wielki Piątek. Na pytanie Piłata czy Jezus jest królem żydowskim, odpowiada On precyzyjniej, niż według trzech pierwszych ewangelii. Tam

  • Dzień księdza, dzień Komunii

    Księga Izajasza 61,6 1 List do Koryntian 11,23-26 „Wy zaś będziecie nazywani kapłanami Pana, zwać was będą sługami Boga naszego” . „To jest ci

  • Alleluja!

    Ewangelia Łukasza 19,28-40 Ewangelia Łukasza 22,40-23,56 Niedziela Męki Pańskiej, zwana tradycyjnie Palmową. Jest na dzisiaj tekstów biblijnych dużo. Przede wsz

Komentarze
2019/03/20 21:24:59
"Co zaś do perykopy Łukaszowej: tu z kolei pytanie czytelników zwykłych, czy Jezus nie powinien był jednak rodziców przeprosić. Można tutaj odpowiedzieć tak: ewangelie to nie opowieści biograficzne, ale gatunek literacki szczególny."

I wcześniej:
"Oto teraz mój komentarzyk do obu opowieści. Do pierwszej: dziewictwo Maryi jest faktem historycznym czy jednak tylko - pytają bibliści, także niektórzy katoliccy - nie jest to tylko teologiczne zaznaczenie niezwykłości urodzenia Boga Człowieka?" - Jan Turnau

No to poważnie zapytam - czy Ewangelie to fakty, czy gatunek literacki szczególny?
Z jednej strony Gospodarz pisze o fakcie, a z drugiej o gatunku literackim szczególnym, a wszystko po to, żeby wyszło tak, jak ma wyjść.
Czyż nie mówię prawdy, że Pismo jest wciąż używane jako narzędzie do odpowiednich celów. Tu mnie Gospodarz totalnie zaskoczył, oczywiście na swoją niekorzyść.

Wciąż Pismo jest używane jako narzędzie do walki o władzę nad duszyczkami i tu nie mam też wątpliwości. Zdziwiony tylko jestem że czyni to pan Jan.
-
2019/03/20 21:45:24
Czy ten "gatunek literacki szczególny" to przypadkiem nie bajka, jako ten "gatunek literacki szczególny"?
-
2019/03/20 21:56:15
"ewangelie to nie opowieści biograficzne" Jan Turnau
Pan Jan chciał powiedzieć, że Ewangelie to bajki, jako gatunek literacki szczególny.
Mylę się?
-
2019/03/20 22:15:19
"Mamy tu teologiczne przesłanie mówiące, że Jezus nie był najlepiej rozumiany nawet przez swoich rodziców." - Jan Turnau

Skoro Jezus był Bogiem (według dogmatu katolickiego) to dlaczego nie wiedział, że rodzice się martwią o swoje dzieci (normalni rodzice)?
Raczej było odwrotnie - To Jezus jako nastolatek nie rozumiał rodziców i to generalny powód by wykluczyć Jezusa, jako Boga z dogmatu katolickiego. Jezus był człowiekiem, może innym, ale tylko człowiekiem i dlatego nie zdawał sobie sprawy, co uczynił rodzicom swoim, oddalając się na dłuższy czas.

Jeżeli Jezus był synem Boga, to kim my jesteśmy. Jeżeli zaufać Biblii to podobno nas Bóg stworzył, czyli wszyscy jesteśmy synami i córkami Stworzyciela, nieprawdaż?

Ta Pisanka jest wyjątkowa, wydrukuję sobie.
To znaczy, sprzeczność jest tu wyjątkowa. Pan Jan się już pogubił.
-
2019/03/20 22:18:00
Albo fakty historyczne, albo gatunek literacki szczególny! Jedno drugie wyklucza!!!
Nie może być tak jak pasuje do odpowiedniej tezy!
-
2019/03/20 23:38:41
Historyczny fakt dziewictwa matki?
To zależy co rozumiemy jako dziewictwo.
-
2019/03/20 23:56:33
Historyczny fakt dziewictwa matki Jezusa to że poczęła Jezusa za sprawą "Ducha Świętego", a nie mężczyzny, który by te dziewictwo zostało utracone. Tak zrozumiałem pana Jana.
Czyli według pana Jana te dziewictwo to tak historyczny, ale już nie ewangelię, które są gatunkiem literackim szczególnym.
To drugie wyklucza to pierwsze, czyli te wytłumaczone dziewictwo matki Jezusa.
-
2019/03/20 23:57:38
fakt a nie tak
-
2019/03/21 00:02:34
Każda kobieta jest dziewicą zanim nie utraci tego dziedzictwa. Kontekst matki Jezusa w sprawie dziedzictwa był inny i to dla mnie jest jasne.
-
2019/03/21 00:04:45
dziewictwa
Oj te smartfony, jak niebywale zmieniają słowa i wychodzą bzdury.
-
2019/03/21 00:13:38
Zamiast program być ułatwieniem to jest utrudnieniem w zamianie słów na inne.
Na całe nieszczęście tego "diabelskiego" programu nie da się wyłączyć w moim smartfonie.
-
2019/03/21 17:11:03
Co do tych ewentualnych przeprosin Jezusa..też tak uważam ze powinien i najpewniej przeprosił. Pisza alej ze ,, byl im posluszny''. Nie wszytko ewangelista musiał zapisać.
Zapisał bardziej kontrastowe i niezwykłe rzeczy.. Dom Ojca Mego'' tu muszę być..tu powinniscie mnie szukać nie gdzie indziej.. Nie na targu..nie przy kuglarzach.;.nie na greckim stadionie...nie w ,,,No było w tym czsie w Jerozolimie trochę ,,niereligijnych atrakcji..przywozonych z Rzymu czy z Damaszku czy Aleksandrii.
ON JEDNAK TAM NIE POSZRDŁ..
-
2019/03/21 17:29:13
Awarcho, widzę że Tobie to już nie tylko czaszka ale mózg od środka się rozwarstwia. Piramidalnemu i katolickim teologom się nie dziwię bo w sumie w jednej i tej samej beczce warzą sobie piwo, które piją, a w przypadku tych drugich drugich jeszcze nim odurzają. Jeśli jednak chodzi o osobę podającą się za świadka Jehowy na tym blogu (mimo że nim od dawna już nie jesteś) to trochę tak jak byś twierdził, że jesteś Albertem Einsteinem ale uważasz, że tabliczka mnożenia w niczym ci się nie przydaje. Dawno już stwierdziłem, że jesteś "debilem" (masz "downa" i wszystjie tego rodzaju d"schorzenia") ale nie sądziłem, że aż takim !!
-
2019/03/21 17:52:31
do niczego Ci się nie przydaje (powinno być)
-
2019/03/21 18:06:25
Awarcho, widzę że Tobie to już nie tylko czaszka ale mózg od środka się rozwarstwia. Piramidalnemu i katolickim teologom się nie dziwię bo w sumie w jednej i tej samej beczce warzą sobie piwo, które piją, a w przypadku tych drugich drugich jeszcze nim odurzają. Jeśli jednak chodzi o osobę podającą się za świadka Jehowy na tym blogu (mimo że nim od dawna już nie jesteś) to trochę tak jak byś twierdził, że jesteś Albertem Einsteinem ale uważasz, że tabliczka mnożenia do niczego Ci się nie przydaje. Dawno już stwierdziłem, że jesteś "debilem" (masz "downa" i wszystjie inne tego rodzaju d"schorzenia") ale nie sądziłem, że aż takim.
-
2019/03/21 20:50:59
No i co?
-
2019/03/21 20:52:32
---> Zajrzyj dwie pisanki do przodu: