Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Które opętanie najgorsze? „Znak” lutowy bardzo ciekawy

Ewangelia Marka 5,1-20
Opowieść o opętanym przez demonów wiele, które spotkawszy się z Chrystusem poprosiły Go, by je wpędził w świnie. Przedtem rozpoznały Go bez błędu, nazywając Synem Boga Najwyższego. Perykopa to błyszcząca, nie wiedzieć, czy historycznie prawdziwa w każdym szczególe, a ja sobie ciągle myślę nad dylematem: opętania diabelskie to choroby zwykłe psychiczne, zjawiska naturalne albo też jednak szczególne działania szatańskie? Tak czy inaczej nadal widzi mi się, że są przejawy aktywności diabelskiej o wiele mniej spektakularne, ale nieporównanie bardziej szkodliwe. Męczą nie tylko jednego człowieka (nie licząc owych dwóch tysięcy wieprzów, które potonęły w jeziorze Galilejskim), a przecież na przykład szaleńczy zbrodniarze w rodzaju Hitlera i Stalina wymordowali miliony.
Teraz o wydarzeniach bardziej zwyczajnych i milion razy milszych. Bibliograficznych. Jedno biblistyczne wręcz: Biblioteka „Oremus”, miesięcznika z tekstami liturgicznymi, a więc i biblijnymi na każdy dzień, wydała po polsku książkę pisarki religijnej francuskiej Marie-Noelle Tabut pod polskim tytułem „W 40 dni dookoła Biblii”: księga ksiąg przedstawiona krótko i w miarę popularnie. Natomiast lutowy numer katolickiego krakowskiego miesięcznika „Znak” zawiera cały blog tekstów pod tytułem „Cenzura w Kościele”. Wydarzenia polskie i światowe z ostatnich parudziesięciu lat. Doświadczenia księży Bonieckiego, Lemańskiego oraz dawniejsze w miarę dokładnie omówione, autorzy „wychylający się” w różne strony. Lektura bardzo ciekawa!

poniedziałek, 04 lutego 2019, jan.turnau

Polecane wpisy

  • Królestwo zgoła nieziemskie

    Ewangelia Jana 18,33-38 Wielki Piątek. Na pytanie Piłata czy Jezus jest królem żydowskim, odpowiada On precyzyjniej, niż według trzech pierwszych ewangelii. Tam

  • Dzień księdza, dzień Komunii

    Księga Izajasza 61,6 1 List do Koryntian 11,23-26 „Wy zaś będziecie nazywani kapłanami Pana, zwać was będą sługami Boga naszego” . „To jest ci

  • Alleluja!

    Ewangelia Łukasza 19,28-40 Ewangelia Łukasza 22,40-23,56 Niedziela Męki Pańskiej, zwana tradycyjnie Palmową. Jest na dzisiaj tekstów biblijnych dużo. Przede wsz

Komentarze
2019/02/04 23:04:16
Ponieważ Lucyfer został wypuszczony z piekła w 1864 roku jak objawiła Matka Boża w La Salette, aktualne jest: "Cała ziemia w podziwie spogląda na bestię" (Apok. 13, 3)
-
2019/02/05 00:03:02
@Najlepszy,
powolutku, ale coraz bardziej przyznaję Ci rację ......
zwłaszcza że jestem po lekturze książki abp J.P. Lengi (20 lat posługi kaplańskiej w Kazachstanie, Uzbekistanie i Tadzykistanie, wreszcie powrót do Polski, a tu spotkało go wielkie rozczarowanie sytuacją katolicyzmu w Polsce i kondycją obecnych duszpasterzy.) Ksiażkę nabyłam podczas Spotkania z w/w biskupem w ub. tygodniu, nosi ona znamienny tytuł: "Przerywam zmowę milczenia. O kryzysie w Kosciele, herezji, apostazji i grzechach zaniedbania."
Tak jest. Masz rację. Zdecydowana większość ludzi wpada do piekła. Abp Lenga to potwierdza......

-
2019/02/05 00:07:24
Już o tym pisaliśmy. Opętanie tym różni się od choroby psychicznej, że człowiek zdrów na umyśle świadomie wybiera zło, że delektuje się złem wyrządzanym przez siebie. Czytałem niedawno książkę o Januszu Korczaku. Człowieku, który miał duże doświadczenie w pracy z dziećmi ze środowisk nędzarskich i przestępczych. Większość swoich podopiecznych wyprowadził na ludzi. Ale miał też doświadczenia negatywne. I to ten człowiek - nie katolik, nawet nie chrześcijanin, napisał w swoim pamiętniku:
"Jest szatan. Jest..."
I było to podsumowanie historii pewnego chłopca, który znalazł upodobanie w krzywdzeniu innych dzieci, w robieniu innym dzieciom na złość, w zatruwaniu innym życia.
-
2019/02/05 07:15:24
Janmusz cenna uwaga..z obserwacji Korczaka.Ludzie którzy swiadomie wybierają zło wiedząc o tym..ze Bogu to się nie podoba i ze jest to działanie przeciw NIEMU..jednak opętani nie są...Iluż jest takich którzy w Niego wierzą i to właśnie robią? Robią z rozmysłem i świadomie.....a wierzą w to że4 On Musi Im wybaczyć.. Że Kościół lub Kościoły..raczej maja do tego narzędzia i uprawnienia...a Paweł z Tarsu tak mówi w liście do Hebrajczyków
Bo jeśli otrzymawszy poznanie prawdy, rozmyślnie grzeszymy, nie ma już dla nas ofiary za grzechy, Lecz tylko straszliwe oczekiwanie sądu i żar ognia, który strawi przeciwników. Kto łamie zakon Mojżesza, ponosi śmierć bez miłosierdzia na podstawie zeznania dwóch albo trzech świadków; O ileż sroższej kary, sądzicie, godzien będzie ten, kto Syna Bożego podeptał i zbezcześcił krew przymierza, przez którą został uświęcony, i znieważył Ducha łaski!
Sprawa opetania i owładnięcia przez zło..to rzeczywiści sprawa graniczna..tragiczna..Ostatnia tragedia w Gdańsku tym też pachnie...ale ileż się objawiło opętanych ''którzy odbierają cześć zmarłemu i jego rodzinie. Pan redaktor Gadowski stwierdził Dla chrzescijanina smierć jest wydarzeniem sakralnym''..
Jakim więc wydarzeniem jest zycie?...Demony które wyją,warczą plują ,drapią, krzyczą rzucają konwulsjami i skurczają gwałtownie ciało...śmieją się rechotliwie i anonimowo w sieci z OFIAR...żony dzieci brata ....Wylewają salwy uciech z ZABÓJSTWA....to przecież wszystko ,,chrześcijanie'',,,albo przynajmniej wiekszość.
Kto jest inspiratorem tego procesu...czyzby Bóg.?
To Zbiorowy Człowiek Społeczny...jest zagrożeniem...a nie pojedynczy chory...którego można izolować..albo leczyć czy modlić się za niego i z nim.
Doświadczenia pedagogiczne Korczaka ..ale nie tylko jego są cenne...i wykazują że człowiek jest ..albo może być igraszką w reku diabła.Liczne przypadki satanizmu tego dowodzą Okrucieństwo i krew i poniżanie ofiary..odebramie jej godności i czci...w okrutnej smierci i kaźni.....to cimny i bezlitosny obrzęd. Można odnieść wrażenie że obecnie w czymś podobnym uczestniczą z SATYSFAKCJĄ...zwyczajni ludzie. Tylko ten Obrzęd rozłożony jest na etapy i szeroki obszar.Kumulacyjne uderzenie w konkretnego człowieka to np.. zbrodnia Mansona, i jemu podobnych..
Upodobania w horrorach nauczyli społeczeństwo ,,siewcy kultury...W filmie jednak jest to umowne i następuje napis The End..w publicystyce jest tylko chi! ch! chi..ha ha ha i uciechy.....z gwałtu i krwi..i cierpienia a czasem okkrutnej wyuzdanej kopulacji..na ofiarach.
Protesty tych którzy jeszcze zachowali częć sumienia..sa coraz słabsze.
-
2019/02/05 10:37:56
A PROPOS J Korczaka ..ostatnio bedąc w Stolicy poznałem pewnego polskiego wyznawcę judaizmu reformowanego i bardzo mnie się spodobało. Kto wie czy nie zdobędę się na konwersję....Luteranizm tez jest mi bliski ale nie aż tak....Pomógł mi szerzej spojrzeć na Zakon Mojżesza...Prawnik a taki uduchowiony...adwokaci zazwyczaj patrzą tylko na kasę..i tyle ich obchodzi człowiek. Ale zdarzają się ludzie starych zasad..i solidni. Szkoda ze w Polsce wielu Redaktorów wzięło sobie za cel Żydów i wyzywa sie na nich jak na łysej kobyle. Jak widać sława niektórych jest tak daleka że istnieje obawa by się nie zaraziły ta zarazą kangury. Czesi trzepią na granicy każdego TIRA..w obawie przed polską wołowiną..,Gdzie indziej już na lotnisku kwarantanna przed inną infekcją.
-
2019/02/05 10:55:05
Jak nazwać TAKIE OPPĘTANIE I JAKIE EGZORCYZMY?
- HE HE ..HE ..Prosze państwa G E E R S D O R F.. niemieckie czy żydowskie nazwisko... Ouuu.. tak tak ..proszę państwa.. A wiecie co to gersdorfina? Cudownie zaraz państwu opowiem....''

,,Proszę państwa dziwka za usługę nigdy nie dostanie renty..a juz odszkodowania w kwocie miliona za zadarcie spódnicy? Też bym chcial..milion złotych za jedno zadarcie sukienki.. Chi chi..ha ha ha tak tak.. Na zapłaqtę trzeba zapracować..

no cóż Żydzi proszę państwa no..Żydzi..my wiemy i nie tylkomy znamy przecież ,,Mędrców Syjonu'' Ooo0jciec Dyrektor nie jeden raz uczulał na Polaków ..katolików ..kto nam zagraża...I nic się nie zmieniło na lepsze...
Niestety w obszarze byłego Imperium Brytyjskiego tego nie wolno...i trzeba przestrzegać prawa bo to..inny kraj i inne społeczeństwo..przynajmniej trochę inne.
-
2019/02/05 14:37:43
Oj, cos mi się wydaje, że pod nickiem "Awarcho" ukrywa się jakaś tłusta baba.....
A jej bezmierne gadulstwo i powtarzanie nieustanne tych samych dowcipasków wskazuje wyraźnie na "babę z magla".......
-
2019/02/05 15:23:48
Zainteresowanym polecam jeszcze mój komentarz dzisiejszy pod Pisanką
"Ewangelię opowiedzieć dzisiaj"
-
2019/02/05 15:24:53
Awarcho - człowiek jest pod wpływem pierwotnych instynktów - instynktu samozachowawczego, popędu płciowego, żądzy posiadania czy panowania. Wiele ludzkich działań sprzeciwiających się woli Boga wynika z dominacji tych instynktów, z naszej słabości wobec naszej natury. Tak jest, gdy ktoś kradnie, zabija czy zniewala. Ja do przejawów opętania zaliczam działanie, które jest bezinteresownym czynieniem zła. Opętany jest człowiek, który czyni zło dla czystej, bezinteresownej przyjemności, który upaja się wyrządzanym przez siebie złem. O takim przypadku pisał Korczak.
-
2019/02/05 18:51:04
1/ instynkt samozachowawczy
2/ popędu płciowego
3/ żądza posiadania
4/ i panowania

---> Jak to, co zauważył Janmusz ma się do problemu "aborcji" i problemu "Aborcji" w naszym kraju ?
-
2019/02/05 18:58:08
---> Czy Naziści ulegali wszystkim popędom czy tylko niektórym z nich ?
-
2019/02/05 19:02:31
---> Czy Janmusz ma jakieś lekarstwo czy jedynie stwierdza fakt, z którym nic nie można zrobić ?
-
2019/02/05 19:07:49
---> I czyje metody są skuteczniejsze: Janusza Korczaka czy te, które proponował Geobbels ?


-
2019/02/05 19:17:34
Stokrotki,
Twoje zestawienie (porównanie) Korczaka z Goebbelsem świadczy i dowodzi, że nie tylko masz pod beretem zryte, ale jesteś człowiekiem, który nie rozumie intencji ludzi.
Załamałeś mnie.
-
2019/02/05 19:25:10
Nie musisz odpowiadać Piramidalny na te pytania. Napisz jak powinna wyglądać ustawa tegulująca problem aborcji.
-
2019/02/05 19:25:23
r
-
2019/02/05 19:31:53
---> w Polsce, o Europie możemy rozmawiać jeśli najpierw "załatwimy" to w naszym kraju.
-
2019/02/05 20:28:22
Biblia nie daje odpowiedzi na wszystkie pytania. Biblia nie odpowiada na pytanie o sposób leczenia raka, o loty w kosmos i o telefony komórkowe. Ale Biblia udziela odpowiedzi na te pytania, które pod moim adresem skierował SiB. A SiB - znawca Biblii - udaje, że na te pytania nie zna odpowiedzi.
-
2019/02/05 20:44:32
Janmusz, napisz jak powinien wyglądać tekst ustawy regulujący problem aborcji w Polsce.
-
2019/02/05 20:47:32
Obecnie wygląda to tak:

--->

"Obowiązująca ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 r. zezwala na dokonanie aborcji w trzech sytuacjach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a także gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego."
-
2019/02/05 20:53:35
--->

Napisz: