Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Bóg rządzi z tylnego siedzenia. „Znak” znakomity!

Księga Rodzaju 1,1-19
Psalm 104,1-2a.5-6.10.12.24.35c
W przeznaczonym na dzisiaj do czytania psalmie jest powiedziane o Stwórcy: „Ty wszystko mądrze uczyniłeś” (BT), a mowa jest o stworzeniu świata. To także temat perykopy otwierającej całą Biblię.
Rzeczywiście świat stworzył Bóg, nie stworzył się sam - tak wierzą teiści. Ludzkość dojrzała jednak z czasem do stworzenia teorii ewolucji, czyli do zrozumienia, że Stworzyciel działa - jeżeli jest - przez „przyczyny wtóre”. Rozkręcił mechanizm, który kręci się sam, choć pod Jego okiem.
Przede wszystkim kręcą się wokół swojej roboty ludzie. Redaktorzy, autorzy. Załączam felieton niejakiego Jonasza. Głośne myślenie Księża wyklęci „Bo wolność krzyżami się mierzy, historia ten jeden ma błąd”. Takie słowa niegdysiejszej piosenki o Monte Cassino przypomniały mi się, kiedy czytałem lutowy numer „Znaku”. Jest tam spory blok tekstów o wolności właśnie, tyle że nie politycznej: kościelnej. Na okładce zarys głowy ludzkiej z ustami zaklejonymi krzyżem oraz hasło „Cenzura w Kościele” i informacje o treści numeru dokładniejsze: „Kiedy księża są uciszani przez hierarchów? W jakich sytuacjach interweniuje Watykan? Dlaczego Kościół nie liczy się z głosem kobiet? Odpowiadają m.in.: Elżbieta Adamiak, Józef Majewski, ks. Eligiusz Piotrowski”.
Numer otwiera artykuł sekretarza redakcji Mateusza Burzyka „Polscy księża wyklęci”. Najpierw zatem Tadeusz Isakowicz-Zaleski: lustrował przeszłość duchownych polskich na podstawie ubeckich teczek.
Podpadł krakowskiej kurii. Za solidarność z nim sankcje spotykały także jezuitów Andrzeja Miszka i Krzysztofa Mądela. Podpadł prowincjałowi krakowskiemu również inny jezuita, świętej pamięci Stanisław Musiał, sławny dzięki swojej walce z antysemityzmem, choć również władzy diecezjalnej gdańskiej Henryk Jankowski za wypowiedzi wręcz przeciwne. Niedawno mieliśmy w Polsce naśladującego tamtego duchownego Jacka Międlara. Poglądów ojca Musiała są natomiast Wojciech Lemański i też były jezuita Stanisław Obirek, choć ten drugi oberwał formalnie za krytykowanie Jana Pawła II. Lecz Burzyk przypomina także księży dziwnie konserwatywnych, Tadeusza Kiersztyna i Piotra Natanka, walczących o parlamentarne nadanie Chrystusowi tytułu króla Polski. Na koniec jest marianin przesławny Adam Boniecki, były generał tego zgromadzenia zakonnego, który prowincji polskiej naraził się zbyt otwartym stanowiskiem w sporze Kościoła z pozakościelnym światem.
Autor artykułu wykonał sporą pracę historyczną, a konkluzja też mi się podoba. Napisał, że władze diecezjalne lub zakonne interweniują głównie w sprawach nie doktrynalnych ściśle, raczej na styku polityki i moralności: lustracja, krzyż w sejmie, aborcja czy in vitro. Ważniejsze jest nieposłuszeństwo władzy niż ksenofobia. Widać nieprzyswojenie nauczania soborowego w niejednej sprawie. Stosowanie kar nie jest przemyślane dobrze, sporna kwestia pozostaje, kara rzadko prowadzi do rzeczywistego dobra.
Choć rzecz czasem miała zakończenie miłe, jak w sprawie księdza Lemańskiego, do którego rękę wyciągnął arcybiskup Ryś.
A ja sobie myślę ogólnie, że mało jest wolności w Kościele rzymskokatolickim polskim. Nie robię z wymienionych duchownych męczenników, słowo „wyklęci” jest raczej na wyrost, zresztą sami nie są nieraz bez żadnej winy, a życie stwarza innym ludziom jeszcze cięższe krzyże. Ducha papieża Franciszka tu jednak nie czuję. Po dokładniejsze informacje biograficzne odsyłam do całego numeru „Znaku”, znakomitego naprawdę!

poniedziałek, 11 lutego 2019, jan.turnau

Polecane wpisy

  • Józef i jego bracia

    Księga Rodzaju 37,3-4.[5-11].12-13a.17b-28 Można tę opowieść przeczytać w sławnej powieściowej wersji Tomasza Manna, wystarczy mi jednak ta biblijna do komentar

  • Bogacz i żebrak

    Ewangelia Łukasza 16,19-31 Po śmierci ten drugi na łonie Abrahama (określenie urocze), ten pierwszy w otchłani piekielnej. Co do tych pierwszych: choć się nie d

  • Wielu chce być najważniejsi

    Ewangelia Mateusza 20,17-28 Matka prosi Jezusa o największy awans dla synów. Przyszłych świętych Jakuba i Jana interesuje jakby tylko własna kariera, choć zaraz

Komentarze
2019/02/12 00:48:04
Nikt z nas nie lubi bólu. Dlaczego więc zadajemy go drugim ?

/ Pharlap nie przeczyta bo nie na temat /
-
2019/02/12 05:22:21
Kiedy myśli się o tych wszystkich "niezbyt pachnących" incydentach" w Kościele - to faktycznie może sprawiać wrażenie zasiedziałej, nieustępliwej i pamiętliwej (fu! smrodliwej!) matrony - razem z czeredką tych zawsze pchających się na czoło liderów i liderek , kadzących matronie, czołobitnych itp. .... Coś okropnego, jeśli taki obraz się zagnieździ w wyobraźni na stałe. Nosiciel takiego obrazu zamienia się w kogoś takiego samego jak ta matrona.... Okropne, okropne.... okropne. I nikt na to nic nie poradzi, nawet nawołujący do otwarcia okien i przewietrzenia szarych komórek papież Franciszek.
-
2019/02/12 05:51:00
" mało jest wolności w Kościele rzymskokatolickim polskim. " Jan Turnau
Czy istnieje w czymkolwiek polskim "wolność"? Wielu ludzi, kiedy wyjeżdża z tego kraju, odczuwa coś w rodzaju wyswobodzenia, uwolnienia, ale kiedy w miejscu, do którego wyjadą, spotykają "swoich", znajomych - znów zaczyna się niewola. Kościół więc rzymskokatolicki polski musiałby się wyzwolić z polskości, żeby było w nim więcej wolności. "Powstań Polsko, zrzuć kajdany" tu się śpiewa non stop i non stop na nas ktoś tę pęta narzuca! Jak na swoją faworytę! Jak na coś swojego własnego - ohydny popęd do zawłaszczania.
-
2019/02/12 05:57:23
Dziennikarz śledczy na swojej Wyspie Prawdziwej Wolności mówi wprost tym wszystkim próbującym się wedrzeć w czyjąś prywatność - "poszli won!" --- i mimo woli - wbrew polskiej gościnności - każdemu najeżdżającemu nadętemu nieproszonemu GOŚCIOWI zamyka się drzwi przed nosem, a w duchu powtarza te słowa "poszli won!" Duch nie jest wyzwolony, jest ciągle oblegany, ciągle mu się uwłacza - to nic dziwnego, że się miota jak diabeł po piekle i miota tymi swoimi pyskówkami!
-
2019/02/12 07:08:06
Ale istnieją też inne duchy - doskonałe - świetliste!!! - nieugięte i nieskończenie walczące z niewolą, z próbami wtłoczenia ich w miałkość i beznadziejność tych bąkających w stołek zatwardziałych ludojadów! I to one - świetliste! - zwyciężają, dlatego mimo wszystkich kataklizmów i katastrof, wszelkiej podłości i ociekającej krwią zbrodniczości - świat ogólnie staje się piękniejszy! Nie poddaje się szkaradom!
-
2019/02/12 07:09:00
(to z mistycyzmu genezyjskiego J. Słowackiego, ja też tak uważam!)
-
2019/02/13 02:06:29
CZy Pan Redaktor był już uprzejmy przeczytać MANIFEST WIARY opublikowany kilka dni temu przez kard. Gerharda Mullera ....??

"Wobec coraz bardziej rozszerzającego się zamieszania w nauczaniu wiary, wielu biskupów, kapłanów, zakonników i świeckich Kościoła Katolickiego poprosiło mnie o złożenie publicznego świadectwa Prawdzie Objawienia napisał w Manifeście Wiary były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Mueller.

Tekst został opublikowany w przededniu rocznicy abdykacji Benedykta XVI. Kard. Müller pisze w nim o skutkach zamieszania w nauczaniu wiary. Dziś wielu chrześcijan nie zna już podstaw wiary, przy rosnącym wciąż niebezpieczeństwie, że nie znajdą już drogi, która prowadzi do życia wiecznego czytamy w dokumencie.


My, konserwatywni katolicy, wierni Prawdzie Objawienia - dziękujemy za ten Manifest!

Read more: www.pch24.pl/manifest-wiary-kard--mullera--to-odpowiedz-na-zamieszanie-w-nauczaniu,66032,i.html#ixzz5fMsR6veq
-
2019/02/13 02:13:22
Ja tam wolę pozytywizm od romantyzmu/mistycyzmu .....;)
Mój duch nie fruwa widać tak wysoko ......
-
2019/02/13 04:31:04
_______________________________________________________


"Były prefekt zwraca uwagę, że sedno wiary wszystkich chrześcijan leży w wyznaniu Najświętszej Trójcy. Rozróżnienie trzech Osób w Boskiej jedności wyznacza fundamentalną różnicę w wierze w Boga oraz w obrazie człowieka w porównaniu z innymi religiami

/Manifest Wiary, Prefekt/

34 "Gdy faryzeusze dowiedzieli się, że zamknął usta saduceuszom, zebrali się razem, 35 a jeden z nich, uczony w Prawie, zapytał Go, wystawiając Go na próbę: 36 Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe? 37 On mu odpowiedział: Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. 38 To jest największe i pierwsze przykazanie. 39 Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. 40 Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy."

/Mateusza 22: 34- 40, Jezus/

_______________________________________________________
-
2019/02/13 05:30:16
Awi, nasz romantyzm rodził się w niewoli i z potrzebą jej zburzenia był związany - dla nas - ludzi wolnych - niepotrzebne do czytania. a pozytywizm czyli jego dalszy ciąg w zmienionej formie - okazał się tendencyjnością. Wczoraj dowiedziałam się- trochę zdziwiona - że Europa wówczas rozczytywała się i wysoko ceniła hrabiego Krasińskiego (na równi z Chateaubriandem!).... A dzisiaj - dowiedziałam się w małomiasteczkowej księgarni w Saksonii, oni tam polskich pisarzy w ogóle nie znają, jedynie Sienkiewicza- pozytywistę. My chyba nie lepsi, bo z niemieckich - pewnie jedynie Manna, o pozostałych nie wiedząc, kim są.
-
2019/02/13 07:23:52
A tak przy okazji literackiego tematu - która to okazja tutaj rzadko się zdarza, jakby wszyscy zaczytani byli sola scriptura jedynie w Piśmie Św. - sprawdziłam w wikipedii, kim był Kurt Vonnegut, tkwiący w mojej świadomości jako Niemiec, a wikipedia ku mojemu kolejnemu (bo już chyba kilka razy to sprawdzałam i ciągle zapominam) zdziwieniu informuje, że był amerykańskim pisarzem, jedynie rodzice jego byli Niemcami.
-
2019/02/13 14:15:59
Atrojko,
ciekawe sprawy poruszylaś..... Zastanowiło mnie jednak to określenie pozytywizmu, że okazał się, jak to ujęłaś - tendencyjnością...
Na marginesie: moją ulubioną lekturą pozostaje ciągle "Lalka" i co jakiś czas do niej w życiu powracam, zwłaszcza ostatnio, od kiedy córka zafundowała mi "kindle'a" i wprowadziła tam tekst "Lalki"; mogę zatem podczytywać w tramwaju czy w autobusie. Zdaje sobie sprawę, ze to dosyć 'podstawowa' lektura, jak na cały nurt literacko-ideologiczny, ale na mnie oddziaływuje "pozytywnie"....;)
To Ty teraz w Saksonii .....no, no
-
2019/02/13 15:03:15
@Stokrotny
jedno nie wyklucza drugiego!
Dobrze, że kard. Muller napisał o Bogu Trójjedynym, dobrze że Ty napisałeś o najważniejszym przykazaniu!!

Widac, że nie zdajesz sobie sprawy, jak bardzo doktryna wiary katolickiej jest w ostatnich latach rozmywana, również niestety w Polsce, przez rozmaite autorytety quasi katolickie , lewicowych duszpasterzy, środowisko Wyborczej, tudzież innych liberalnych myślicieli i celebrytów, nie zapominając o np. Stowarzyszeniu Wiara i Tęcza.
A również i przez głosicieli (od drzwi do drzwi) Swiadków Jehowy, ale to jest mały pikuś ;)

Dlatego kard. Muller, o czym zresztą sam pisze, starał się w pierwszym rzędzie ZAAKCENTOWAĆ niezbywalne PRAWDY WIARY KATOLICKIEJ, ten fundament doktrynalny. Bo katolicy, szczególnie ci mało ugruntowani w Piśmie św. są teraz pogubieni!!!
Obecne idee ekumeniczne, a w tym również papież Franciszek, wkładają ludziom do głowy wierutna bajkę, że Judaizm, Islam i chrześcijaństwo - to w zasadzie jedno, bo przecież Bóg jest i tak jeden i wszyscy jesteśmy "dziećmi tego samego Boga".
A to monstrualne kłamstwo!!!! Owszem, jesteśmy stworzeni przez tego samego Boga, ale jego dziećmi są tylko ci, którzy uznają Go za swojego Ojca i stali się braćmi i siostrami jego Syna - Jezusa.
A taka sytuacja nie zachodzi ani w judaizmie (Bo Jahwe nie ma syna, jedynie prorocy go zapowiadaja), ani tym bardziej w islamie.

Świetnie ujmuje to ks.abp LENGA: "Prawda jest jedna. Więc jeżeli Prawdą jest dla nas CHRYSTUS, to nie może nią być ani Talmud, ani Koran."
(uwaga dla niewtajemniczonych: obecny judaizm to judaizm talmudyczny, nie biblijny, rabini są wyznawcami Talmudu, bardzo, bardzo wrogiego chrześcijaństwu.)

Dlatego, drogi @Stokrotku, kard. Muller zwrócił w tym krótkim swoim Manifescie pierwszoplanową uwagę na dogmat Trójjedyności Boga chrześcijan.
cbdd.
-
2019/02/13 15:19:05
Do Atrojki
jest taka sprawa;)
zamieściłam na jednym z prawicowych portali (jakżeby inaczej...) mój komentarz (opinię) o Robercie Biedroniu, i napisałam "słupsianin" nawiazujac do jego miasta. No i zaraz odezwał się red. Gadowski informujac mnie żartobliwie, że to "słupszczanin", a nie, jak ja napisałam, "słupsianin".
A co Ty myślisz o tych formach jako profesjonalistka?
-
2019/02/13 15:34:55
Awi, jako profesjonalistka - taką formę - z jednej i drugiej strony - uważam za poprawną i sympatyczną! A nawet więcej - rokującą ciekawy rozwój dyskusji między ekspertami w tej dziedzinie ( w tej czyli w dziedzinie dyskutowania!) .... Natomiast co do słupszczan - uważam, że są za małą grupką, by mieć możliwość na różne sposoby deformowania ich nazwy . taka deformacja z zakończeniem : "psianin" wydaje mi się wyjątkowo kurpsiowsko- dokopsiująca... :/ Copsiuwriterska!
-
2019/02/13 21:37:35
Jahwe nie ma syna. Ale Jezus ma Ojca, do którego się modlił. I to nie był Jahwe? A więc kto ? Cytat z Pism Hebrajskich, na który powołał się Jezus w oryginale brzmi: "Będziesz miłował Jahwe, twojego Boga z całego swojego serca, i z całej duszy swojej i z całej siły swojej". A Jezus jeszcze do tego dodał, uściślił bo jako Syn Jahwe miał do tego prawo: "I całym umysłem swoim." Coś, czego dzisiejsi chrześcijanie nie chcą robić bo od "myślenia" mają swoich "Arcypasterzy". W dodatku synem Jahwe był nie tylko Jezus, również nasz praojciec, Adam (tak stoi w Ewangelii). Zapytałaś dlaczego mieszam z naszą dyskusją Korwina-Mikke? Otóż dlatego, że jest to Pan, na którego oficjalnej stronie znalazłem artykuł, który mi uświadomił jakie brednie głoszą chrześcijanie twierdzący, że we wszystkim zgadzają się z Jezusem Chrystusem, ale jeśli mają jakąś rewelacyjną teorię która im się podoba natychmiast o Nim, i o tym czego nauczał, zapomimają. Jeśli artykuł który tam znalazłem na temat Jahwe jest Ci Awi nieznany, napisz tutaj własny. Wyjaśnij mi (byle rzeczowo) kto to jest Jahwe ?? Nardzo mnie interesuje co Ci, Twoi Nauczyciele, na ten temat włożyli do głowy ??
-
2019/02/13 21:39:45
Bardzo. B.
-
2019/02/13 22:07:20
_____________________________________
Księga Powtórzonego Prawa 6:1- 26
_____________________________________
Oto przykazanie, przepisy i sądownicze rozstrzygnięcia, których Jehowa, wasz Bóg, kazał was nauczać, abyście je spełniali w ziemi, do której się przeprawiacie, by wziąć ją w posiadanie; 2 żebyś się bał Jehowy, swego Boga, tak byś przestrzegał wszystkich jego ustaw i przykazań, które ci nakazuję ty i twój syn, i twój wnuk przez wszystkie dni twego życia, i żeby twoje dni trwały długo. 3 Słuchaj, Izraelu, i dbaj o to, by wprowadzać je w czyn, aby ci się dobrze wiodło i abyście się stali bardzo liczni, tak jak Jehowa, Bóg twoich praojców, obiecał ci co do ziemi mlekiem i miodem płynącej.
4 Słuchaj, Izraelu: Jehowa, nasz Bóg, to jeden Jehowa. 5 A ty masz miłować Jehowę, twojego Boga, całym swym sercem i całą swą duszą, i całą swą siłą życiową. 6 I te słowa, które ci dzisiaj nakazuję, mają być w twoim sercu; 7 i wpajaj je swym synom, i mów o nich, gdy siedzisz w domu i gdy idziesz drogą, i gdy się kładziesz, i gdy wstajesz. 8 I przywiąż je jako znak do swej ręki, i będą ci służyć za przepaskę między twymi oczami; 9 i wypisz je na odrzwiach swego domu i na swoich bramach.
10 A gdy Jehowa, twój Bóg, wprowadzi cię do ziemi, co do której przysiągł twoim praojcom, Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi, że da ją tobie wielkie i piękne miasta, których nie budowałeś, 11 i domy, których nie napełniałeś, pełne wszelkich dobrych rzeczy, i wykute cysterny, których nie wykuwałeś, winnice i drzewa oliwne, których nie sadziłeś i będziesz jadł, i się nasycisz, 12 uważaj, żebyś nie zapomniał o Jehowie, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewolników. 13 Jehowy, twego Boga, masz się bać i jemu masz służyć, i na jego imię masz przysięgać. 14 Nie wolno wam chodzić za innymi bogami, za żadnymi bogami okolicznych ludów 15 (bo Jehowa, twój Bóg pośród ciebie, jest Bogiem wymagającym wyłącznego oddania), żeby czasem Jehowa, twój Bóg, nie zapłonął na ciebie gniewem i nie musiał cię unicestwić z powierzchni ziemi.
16 Jehowy, waszego Boga, nie wolno wam wystawiać na próbę, jak go wystawiliście na próbę w Massa. 17 Macie bezwarunkowo przestrzegać przykazań Jehowy, swego Boga, oraz jego świadectw i przepisów, które ci nakazał. 18 I czyń, co słuszne i dobre w oczach Jehowy, aby ci się dobrze wiodło i abyś wszedł i wziął w posiadanie dobrą ziemię, co do której Jehowa przysiągł twoim praojcom 19 usuwając sprzed twego oblicza wszystkich twych nieprzyjaciół, tak jak Jehowa obiecał.
20 Jeśli twój syn zapyta cię któregoś dnia w przyszłości, mówiąc: Co oznaczają świadectwa i przepisy oraz sądownicze rozstrzygnięcia, które wam nakazał Jehowa, nasz Bóg?, 21 to powiesz swemu synowi: Byliśmy niewolnikami faraona w Egipcie, ale Jehowa silną ręką wyprowadził nas z Egiptu. 22 Toteż na naszych oczach Jehowa zsyłał wielkie i złowieszcze znaki i cuda na Egipt, na faraona i na wszystkich jego domowników. 23 I wyprowadził nas stamtąd, żeby nas tu przyprowadzić, by dać nam ziemię, co do której przysiągł naszym praojcom. 24 Dlatego Jehowa nakazał nam wprowadzać w czyn wszystkie te przepisy, zawsze bać się Jehowy, naszego Boga, dla naszego dobra, abyśmy pozostali przy życiu, jak w dniu dzisiejszym. 25 A będzie to dla nas oznaczać prawość że dbamy o to, by wprowadzać w czyn całe to przykazanie przed obliczem Jehowy, naszego Boga, tak jak nam nakazał.

/ Według the New World Translation of the Holy Scriptures /
-
2019/02/13 22:17:44
_______________________________________
Księga Powtórzonego Prawa 6 : 1 - 26
_______________________________________

Miłość Boga

1 Takie są polecenia, prawa i nakazy, których nauczyć was polecił mi Jahwe, Bóg wasz, abyście je pełnili w ziemi, do której idziecie, by ją posiąść. 2 Będziesz się bał Jahwe, Boga swego, zachowując wszystkie Jego nakazy i prawa, które ja tobie rozkazuję wypełniać, tobie, twym synom i wnukom po wszystkie dni życia twego, byś długo mógł żyć. 3 Słuchaj, Izraelu, i pilnie tego przestrzegaj, aby ci się dobrze powodziło i abyś się bardzo rozmnożył, jak ci przyrzekł Jahwe, Bóg ojców twoich, że ci da ziemię opływającą w mleko i miód. 4 Słuchaj, Izraelu, Jahwe jest naszym Bogiem - Panem jedynym. 5 Będziesz miłował Jahwe, Boga twojego, z całego swego serca, z całej duszy swojej, ze wszystkich swych sił. 6 Niech pozostaną w twym sercu te słowa, które ja ci dziś nakazuję. 7 Wpoisz je twoim synom, będziesz o nich mówił przebywając w domu, w czasie podróży, kładąc się spać i wstając ze snu. 8 Przywiążesz je do twojej ręki jako znak. Niech one ci będą ozdobą przed oczami. 9 Wypisz je na odrzwiach swojego domu i na twoich bramach.
10 Gdy Jahwe, Bóg twój, wprowadzi cię do ziemi, o której poprzysiągł przodkom twoim: Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi, że da tobie miasta wielkie i bogate, których nie budowałeś, 11 domy pełne wszelkich dóbr, których nie zbierałeś, wykopane studnie, których nie kopałeś, winnice i gaje oliwne, których nie sadziłeś, kiedy będziesz jadł i nasycisz się - 12 strzeż się, byś nie zapomniał o Jahwe, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli. 13 Będziesz się bał Jahwe, Boga swego, będziesz Mu służył i na Jego imię będziesz przysięgał. 14 Nie będziecie oddawali czci bogom obcym, spomiędzy bogów okolicznych narodów, 15 bo Jahwe, Bóg twój, który jest u ciebie, jest Bogiem zazdrosnym, by się nie rozpalił na ciebie gniew Jahwe, Boga twego, i nie zmiótł cię z powierzchni ziemi. 16 Nie będziecie wystawiali na próbę Jahwe, Boga waszego, jak wystawialiście Go na próbę w Massa. 17 Będziecie pilnie strzec polecenia Jahwe, Boga waszego, Jego świadectwa i praw, które wam zlecił. 18 Czyń, co jest prawe i dobre w oczach Jahwe, aby ci się dobrze powodziło i abyś wreszcie wziął w posiadanie piękną ziemię, którą poprzysiągł Jahwe przodkom twoim, 19 wypędzając przed tobą wszystkich wrogów twoich. Tak zapowiedział Jahwe. 20 Gdy syn twój zapyta cię kiedyś: Jakie jest znaczenie tych świadectw, praw i nakazów, które wam zlecił Jahwe, Bóg nasz?, 21 odpowiesz swojemu synowi: Byliśmy niewolnikami faraona w Egipcie i wyprowadził nas Jahwe z Egiptu mocną ręką. 22 Uczynił na oczach naszych znaki i cuda wielkie przeciwko Egiptowi, faraonowi i całemu jego domowi. 23 Wyprowadził nas stamtąd, by iść z nami i przyprowadzić nas do ziemi, którą poprzysiągł dać przodkom naszym. 24 Wtedy rozkazał nam Jahwe wykonywać wszystkie te prawa, bać się Jahwe, Boga naszego, aby zawsze dobrze nam się wiodło i aby nas zachował przy życiu, jak to dziś czyni. 25 Na tym polega nasza sprawiedliwość, aby pilnie przestrzegać wszystkich tych poleceń wobec Jahwe, Boga naszego, jak nam rozkazał.

/ Według BT, katolickiego przekłady Biblii Tysiąclecia, wydanie II, Pallottinum /
-
2019/02/13 22:23:27
---> Nie wygląda Awi na to, żeby Kahwe był żydowskim bożkiem. Zdołał, zgodnie z tym co zapowiedział, rękoma Babilończyków spalić dwa razy swoją świątynię (Jezus to potwierdził. Ponadto, Jezus stwierdził, że nie ma większego przykazania od miłości do Jahwe. Świadkowie Jehowy nie mają nic wspólnego z Talmudem i współczesnym Judaizmem, również "chrześcijańskimi" nauczycielami podważającymi tekst święty (i to zarówno w części Pism Hebrajskich jak i Pism Greckich).
-
2019/02/13 22:24:22
---> www.jw.org
-
2019/02/13 22:24:40
Jahwe
-
2019/02/13 22:26:33
/ Sorry za literówki, Jehowa, Jahwe, JHWH or: HWHJ /
-
2019/02/13 22:32:40
... A następnie rękoma Rzymian (539 p. n. e.) & (70 n. e.) wpierw Babilończyków (jeśli wg "Znawców" bajki o wyjściu Izraelitów z Księgi Wyjścia ("darwinistów" osób "upośledzonych" na umyśle) nie powinniśmy brać na poważnie).
-
2019/02/13 22:34:47
o wyjściu Izraelitów z Egiptu
-
2019/02/14 01:35:17
@Stokrotny
Bóg Jahwe nie ma Syna ..... A przynajmniej nie ma o Synu wzmianki w Ksiegach Starego Testamentu.Kończą się księgi Starego Testamentu, ostatnią jest księga Malachiasza, a Syna jak nie ma ..... tak nie ma. Są natomiast prorockie zapowiedzi, jest podane imię tego Syna, Tak, tak, a nawet miejsce jego narodzenia!!
Syn Boży - Jezus, rodzi się na początku Ksiąg Nowego Testamentu, czyli Nowego Przymierza. I rodzi się w stajence, albo w szopie, śpiewają mu pasterze - co zresztą tak wyśmiewa na tym blogu Twój znajomy A.
Posłuchaj @Stokrotek. W Ew. Mateusza i Ew. Łukasza jest podany tekst modlitwy Jezusa do Ojca, czyli modlitwa "Ojcze Nasz". Pomyslałam sobie, że w takim razie, przy okazji tej Modlitwy powinno być w Biblii Swiadków jehowy wymienione imię tego Ojca, czyli Jehowy - skoro@Stokrotek uważa, że Jehowa jest ojcem Jezusa. A tu nic z tego........ Modlitwa jest, tekst fatalny po polsku, ale imienia Jehowy tez tu zabrakło, w takim ważnym momencie !!!

@Stokrotku, mam w domu ok. 12 wydań Biblii, w tym wersję angielską, francuską , niemiecka - to owoc mojej 20-letniej bytności w kościele luterańskim, gdzie pod okiem pastorów trzeba było tę Biblię wertować na tzw. Godzinach Biblijnych, co tydzień.
Nie wmawiaj mi proszę, ze gdziekolwiek w Nowym Testamencie, w tych językach narodowych, jak to ująłeś, jest wersja Jahwe czy Jehowa..... Nic takiego nie ma . Greckie "Kyrios", "Kyrie" - zostało przełożone na Bóg, Pan, God, Lord, Dieu, Seigneur, Gott, etc.
Moja opinia jest nastepujaca: nie wiem czy to szan. Russel czy jego następcy powkładali tego "Jehowę" do Nowego Testamentu i teraz sami nie możecie sobie z tym poradzić ..... wasza doktryna jest niespójna.
Mysle, że na tym zakończymy. Dla mnie dalsza dyskusja jest już bezprzedmiotowa.

-
2019/02/14 01:44:58
Atrojko,
ok ;))
sprawdziłam dzisiaj w Slowniku Poprawnej Polszczyzny pod. red.prof. Markowskiego; jest "słupszczanin". Gadowski ma rację, choć ten słupszczanin równie fatalny fonetycznie !
-
2019/02/14 02:05:55
Awi, dalej ślepo kochaj to, co kochasz i bądź szczęśliwa :_) Na "miłość" nie ma lekarstwa. Miłość jest tylko dla wybranych. Jeśli ka się do nich w przeciwieństwie do Ciebie nie zaliczam to masz rację, że daremny Twój trud. Pozdrawiam, B. (Idąc za radą Prefekta wyznaję św Trójcę i Awi). Ale to wcale jeszcze nie znaczy, że Tych Czworo kocham, zełaszcza, że Awi odmówiła bycia moją Asystentką w bardzo ważnej sprawie). Bardziej jednak podobają mi się przykazania Chrystusa niż katolicki katechizm). Poraz drugi, B.