Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Maksymalizm: aby nie głupi

Ewangelia Marka 10,17-30
Ktoś zapytał Go, co ma czynić, aby odziedziczyć życie wieczne (czyli doczekać się po śmierci szczęścia nieziemskiego). Przykazań już przestrzega. Jezus odpowiedział mu wtedy, że ma rozdać swój majątek i pójść za Nim. Zmartwił tego kogoś, albowiem ten wiele posiadał. Morał dla nas dzisiaj? Na pewno nie taki, żeby całą zawartość konta przelać na Owsiaka, Szlachetną Paczkę albo Caritas, po czym wstąpić do jakiegoś zakonu, gdzie na pewno nie wymagają wniesienia posagu. Trochę inaczej. Gdzie indziej Jezus powiedział o największym przykazaniu, czyli miłości Boga i bliźniego, i to jest tutaj sedno sprawy. Kochaj i rób, co chcesz, jak poradził św. Augustyn, albo róbta, co chceta, jak poleca to samo wyżej wymieniony inicjator Przystanku Woodstock, ale jemu nie zarzucono demoralizacji. Aby tylko miłowanie nie oznaczało przede wszystkim zaspokajania potrzeby seksualnej. Kochaj nie tylko siebie, choć siebie też, co zresztą wcale nie proste. Do mądrej miłości trzeba wrażliwości, roztropności, szlachetności i ofiarności niemałej! Amen!

niedziela, 14 października 2018, jan.turnau

Polecane wpisy

  • Józef i jego bracia

    Księga Rodzaju 37,3-4.[5-11].12-13a.17b-28 Można tę opowieść przeczytać w sławnej powieściowej wersji Tomasza Manna, wystarczy mi jednak ta biblijna do komentar

  • Bogacz i żebrak

    Ewangelia Łukasza 16,19-31 Po śmierci ten drugi na łonie Abrahama (określenie urocze), ten pierwszy w otchłani piekielnej. Co do tych pierwszych: choć się nie d

  • Wielu chce być najważniejsi

    Ewangelia Mateusza 20,17-28 Matka prosi Jezusa o największy awans dla synów. Przyszłych świętych Jakuba i Jana interesuje jakby tylko własna kariera, choć zaraz

Komentarze
2018/10/14 19:53:27
Istnieje wszakże problem z ludźmi którzy kompletnie siebie samych nie kochają.Jak więc zrealizować to słynne zdanie....a bliźniego swego jak siebie samego.
Jezeli kochanie siebie rozumiane jest jako pożadanie wszystkiego,posiadanie,chwała dla siebie..sukcesy wszelkiego rodzaju...racja wszelka i pełne samozadowolenie.
Nikt przecież nie planuje sobie wroga,cierpienia i kłopotu..ani poniżenia sponiewierania,a juz na pewno upokorzenia i hańby. A to w takich przypadkach trzeba siebie kochać..i mimo niesprzyjających warunków kochać też bliźniego.
Gdy sobie dogadzamy ..,czy tak czy owak spróbować należałoby dogodzić też bliźniemu..Gdy cierpimy jest znana jednak taka reakcja dośc naturalna ze jest nam jakby lżej ze inni też nie maja lekko..Powodzenie i dostatek innych nas drażnić może.
Omawiany niedawno Hiob był podejrzewany trochę przez swoich,, pocieszycieli.''.że cierpi nie bez powodu.
Zobaczyłem kiedyś olbrzymie graffitti na murze KOCHAJ SIEBIE!! Wykrzykników było kilka. Kochaj siebie kochaj..rozsądnie.. nie na ,,maksa''..zostaw sobie trochę na później...Jesli maksymalnie kochasz siebie ..musisz tak samo bliźniego.!!
-Przy tej matematyce i kalkulacji...jeśli nie kocham siebie wcale bliźniego też nie muszę.. no bo jak?
Jesli nie mam poszanowania dla siebie ani szacunku,...,,ani zadnej rzeczy..która jego jest? ..to z jednej strony nie mogę ofiarować jej bliźniemu.
Zum Beispiel jak to mówią w Wiedniu... Jeżeli ja kocham,, tylko'' i z całego serca Boga i Prawdę..to reszta jest jakby Niepotrzebna! A Boga kochać łatwo..On się zgodzi,On zaczeka,On nie szarpie za rekaw,On nie jest nachalny.On wszystko może ,On nie narzeka na nudę,On wszystkiego wysłucha..itd itd itd itd itd... A ci ludzie są tacy głupi..tacy źli ,tacy okropni..brudni, nieświęci, niewychowani,nieobyci... niemożliwi. Nierozumni, nie dadza sie przekonać ani wychować..Po co Bóg takich sworzył...?
Chcę Boga!!! Ludzi mniej!!!.. Oni ponadto nie myślą poprawnie TAK JAK JA!!!!!
Mimo to ja pozdrawiam ..rozumiecie...ze współczucia....

-
2018/10/14 20:54:51
TO JA JUŻ SIĘ WYLOGUJĘ BO JAK AWARCHO ZACZYNA PŁAKAĆ TO NIC JUŻ INNEGO STAĆ SIĘ TUTAJ NIE MOŻE JAK TYLKO TO, ŻE CYNICZNY BLOG REDAKTORA JANA ZACZNIEMY RAZEM PRZEKSZTAŁCAĆ W "PLAYBOYA" ALBO W "HARLEKINA". JEŚLI CHODZI O PYTANIA I "ZDANIA" JAKIE PADŁY WCZEŚNIEJ NIECH KAŻDY SAM SOBIE NA NIE ODPOWIE ALBO BLOGUJE DALEJ I ZMIERZA (MOIM ZDANIEM) DONIKĄD. JESTEŚMY TUTAJ NIE PO TO ŻEBY SOBIE DLA ZABAWY CZY ROZRYWKI PISAĆ ALE RACZEJ ŻEBY USTALIĆ CO JEST, A CO NIE JEST PRAWDĄ, NIE POLITYCZNĄ CZY JAKĄŚ INNĄ ALE TĄ (PRZYNAJMNIEJ TAK SUGERUJE AUTOR), O KTÓREJ W ROZMOWIE Z RZYMSKIM NAMIESTNIKIEM PONCJUSZEM PIŁATEM MÓWIŁ JEZUS. CI, KTÓRZY DO JEGO "OWIEC" NALEŻĄ PROBLEMU ANI DYLEMATÓW Z ROZPOZNANIEM JEJ I JEGO GŁOSU NIE MAJĄ, NIE MUSZĄ WIĘC ZBYT DŁUGO SZUKAĆ - EWANGELIA WEDŁUG JANA 18: 33- 38. DLA TYCH, KTÓRZY NIE NALEŻĄ DO "OWIEC" CHRYSTUSA POLECAM ŁADNIE NAPISANĄ PIOSENKĘ W WYKONANIU ZAMACHOWSKIEGO W DUECIE Z MAGDĄ UMER DO SŁÓW ZABŁOCKIEGO, MUZYKA - REDAKTOR JAN TURNAU, P 1994 PRiTV .
-
2018/10/14 21:13:38
/ EWANGELIA WG JANA 10: 1- 15 & 19- 20 /
-
2018/10/14 21:29:45
/ W DENVER TERAZ PADA ŚNIEG, JEŚLI MOŻNA WZIĄĆ EWANGELIĘ I TAK POPROSTU WYRZUCIĆ JĄ ZA OKNO, TO DLACZEGO TYLU LUDZI PO NIĄ SIĘGA ?? /
-
2018/10/14 22:50:17
Mt 7:21 "Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie."
-
2018/10/15 01:23:49
__________
~ AMEN ~
~~~~~~~~
-
2018/10/15 05:33:02
Poprzednio był fragment zaczynający się od słów : "Jakaś kobieta z tłumu zawołała"... Teraz fragment zaczyna się: "Ktoś (z tłumu) zapytał"..
Słowo "jakiś" służy w języku polskim do wyrażenia lekceważącego bądź pomijającego wartość stosunku mówiącego wobec tego, o kim lub o czym mówi. Jakaś kobieta. Przecież mogłoby dobrze brzmieć "kobieta z tłumu zawołała", ale KTOŚ (nie napiszę jakiś tłumacz, bo nie będę go przecież obrażać) musiał wprowadzić "jakaś". Niech będzie jakaś. O "KTOŚ" nie trzeba pisać, ktoś to jest ktoś i musiał być kimś skoro wyraził zainteresowanie dziedziczeniem życia wiecznego. . . Zanim to wieczne nadejdzie, trwa dość długo doczesne, w zw. z tym nasunęła mi się (jakiejś atrojce!) refleksja - podobna zresztą do tej, jaką KTOŚ już tu kiedyś wyrażał (chyba Awarcho?) - że ludzie nasiąknięci nie tyle Słowem Bożym, ale przekładami tego Słowa - są nasiąknięci także takimi poglądami : mężczyzna to jest KTOŚ, a kobieta to jest - JAKAŚ....
A propos nasiąkania... Kiedy wreszcie TEN deszcz spadnie?! Jest taka susza, że coś okropnego!
-
2018/10/15 10:07:29
Stokrotki, jesteście jeszcze?
Znalazłam ciekawy fragment dot. zgłębiania Słowa Bożego, ale przedstawiona w nim technika równie dobrze może posłużyć do zgłębiania każdego słowa: "Sprawdzoną drogą prowadzącą do zgłębiania słowa Bożego i delektowa­nia się nim jest:
lectio divina, stanowiąca prawdziwy i właściwy duchowy szlak, podzielony na etapy.
Od lectio, która polega na wielokrotnym czytaniu jedne­go fragmentu Pisma Świętego i na odkrywaniu jego zasadniczych elementów,
przechodzi się do meditatio, będącej niczym duchowy przystanek, kiedy du­sza zwraca się do Boga, starając się pojąć to, co Je­go słowo mówi nam dzisiaj na temat konkretnego życia.
Potem ma miejsce oratio, w czasie której pro­wadzimy bezpośrednią rozmowę z Bogiem,
i tak do­chodzimy na koniec do contemplatio, pomagającej nam zachować wrażliwość serca na obecność Chry­stusa, którego słowo jest lampą, która świeci w ciemnym miejscu, aż dzień zaświta, a gwiazda po­ranna wzejdzie w waszych sercach
Benedykt XVI
(aby się nie wydawało komuś, że to Play Boy albo Grand Guignol czy też inny wynalazek wyobraźni)
-
2018/10/15 11:49:10
"Maksymalizm: aby nie głupi" - Jan Turnau
"Dla dobra Polski i jej obywateli, dla naszego miejsca w Europie musimy wygrać te wybory. Zmobilizować wszystkie pozytywne siły i strząsnąć ze zdrowego drzewa naszego państwa PiS-owską szarańczę". - Grzegorz Schetyna

Wiedziałem, że Schetyna (lider PO) to idiota, a wyborcy PO wiedzieli?
Zawsze twierdziłem, że największymi szkodnikami dla Polski i Polaków to POPiS, czyli te dwie partie, które najbardziej doprowadzają do siania nienawiści między Polakami (oczywiście w tym politycznym kontekście pomijam celowo Instytucję watykańską).

Zatem mocno zdziwiony jestem, że Polacy są sympatykami (w zdecydowanej większości) tych dwóch partii?


-
2018/10/15 12:03:49
Dobrze że Wojciech Czuchnowski z "GW" odcina się od Idioty
wyborcza.pl/7,75398,24043119,dzien-szaranczy.html
-
2018/10/15 12:22:19
"Tam gadają na tamtych, a mi gadają tu na tych" - to cytat z najnowszego utworu tej formacji, bardzo trafny. Istota zaraz w następnym wersie!
-
2018/10/15 14:05:48
Atrojko,
świetna Twoja analiza językowa. Z zainteresowaniem przeczytałam. Sama mam często kłopoty, czy użyć w tłumaczonym tekście słowa "jakaś" czy "pewna" (kobieta). Bo też czuję ten lekceważący wydzwięk słów "jakaś", "jakiś".

ps. A tak na marginesie, to musze wybrać się do JAKI CAFE, żeby zapytać pewnego Jaki (Jakiego?) dlaczego w warszawie jest już ok. 5.000 muzułmanów z Pakistanu, a hasłem PISu było: "Ani jednego imigranta !!" Jestem przerażona, bo podobno zaczepiają na ulicy dziewczynki wracające ze szkoły ........!
-
2018/10/15 14:14:46
Jeżeli szan. Jaki nie udzieli mi klarownej odpowiedzi, to będę głosować 21 X na Ruch Narodowy, żeby przepędzili tych muzułmanów z Pakistanu. To najgorsza islamska dzicz, wyrżnęli miliony Indusów, wyznawców hinduizmu. Wyznawcy radykalnego Islamu..... Ktoś zwariował, tylko jaki jest cel tego szaleństwa...?
-
2018/10/15 14:46:50
Awi, u nas chyba nie ma Ruchu Narodowego, nie jestem dobrze zorientowana, ale akurat głosuję na kogoś, kto - jeśli Wy będziecie przepędzać gwałcicieli i molestantów od siebie - to on do nas ich nie wpuści ...Ostatnio zresztą sam premier nastraszył nas zwiększającą się liczbą wilków w lasach... Dzicy ludzie z dzikich krajów wśród dzikiej zwierzyny w lasach wschodniopolskich nie mieliby zbyt dobrych warunków na ucywilizowanie się, ... !
-
2018/10/15 20:15:25
Atrojka,
ok!!

ps. Sprawdziłam. Jest RN, lista nr 7
-
2018/10/15 21:17:52
Prawicowe partie dziedziczą kulturę patriarchalną!
A jeśli tak,to prawicowa partia nie pozwala na równe prawa mężczyzn i kobiet,
i to mężczyźni decydują,że kobiety nie mają prawa do obrony przed ciążami
niechcianymi,a to jest chamstwo męskie,
i prymitywizm umysłowy mężczyzn opierający się o fobie religijne,
a kobiety ograniczone intelektualnie są nieświadome swego zniewolenia
i nie potrafią bronić swojej godności i prawa do wolnego wyboru.

Żyjemy w XXI wieku i powinna być to era oświecenia umysłowego,
a mężczyznom z prawicy czas zatrzymał się,
i dziedziczą kulturę patriarchalną mężczyzn analfabetów ze starożytności.

Wolni obywatele i obywatelki brońcie się przed ciemnotą ruchów prawicowych.

-
2018/10/16 07:37:31
Awi, ja już mam swojego kandydata z innej listy. Gdybym nie miała, nie głosowałabym w ogóle, ponieważ nikogo z tych ludzi na listach nie znam.