Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Grek, literat, lekarz miłosierny

2 List do Tymoteusza 4,11
„Tylko Łukasz jest ze mną” (BE)
Uczeń Pawłowy, wierny mu właśnie, dzielnie z nim podróżujący, bo zresztą jako nie Żyd do apostoła innych narodów bardzo pasował. Był pod jego teologicznym wpływem, choć myślowo bardzo samodzielny. Po latach lektur biblistycznych został w mojej pamięci jako nie tylko pisarz, także lekarz (nazwany jest tak w Liście do Kolosan 4,14). Był także w tej pracy na pewno sumienny, bo z jego pisarstwa wynika, że każdemu ludzkiemu cierpieniu współczuł autentycznie. Miłosiernie: to właśnie w jego ewangelii jest przypowieść o Samarytanie, który choć należał do innego ludu, zajął się troskliwie Żydem poranionym przez zbójców, gdy kapłan i lewita ominęli go obojętnie. W swojej twórczości pisarskiej też był pracowity:napisał dwie duże księgi, poza ewangelią, najdłuższą z czterech, jest również autorem Dziejów Apostolskich. Głównym bohaterem jest tam jego mistrz Paweł.

czwartek, 18 października 2018, jan.turnau

Polecane wpisy

  • Józef i jego bracia

    Księga Rodzaju 37,3-4.[5-11].12-13a.17b-28 Można tę opowieść przeczytać w sławnej powieściowej wersji Tomasza Manna, wystarczy mi jednak ta biblijna do komentar

  • Bogacz i żebrak

    Ewangelia Łukasza 16,19-31 Po śmierci ten drugi na łonie Abrahama (określenie urocze), ten pierwszy w otchłani piekielnej. Co do tych pierwszych: choć się nie d

  • Wielu chce być najważniejsi

    Ewangelia Mateusza 20,17-28 Matka prosi Jezusa o największy awans dla synów. Przyszłych świętych Jakuba i Jana interesuje jakby tylko własna kariera, choć zaraz

Komentarze
2018/10/18 18:10:18
Ale pisał do Teofila.. Albo to gra słowa konkretnie znaczenowo Teo -Fil...miłujący Boga albo przez Boga umiłowany
.Albo za takieg Teofila uznawał potencjalnego czytelnika.?
. Ponieważ wielu podjęło się zestawić opis faktów, którym wśród nas w pełni dano wiarę, tak jak je nam przekazali ci, co od początku byli naocznymi świadkami i sługami tej wieści, postanowiłem i ja, który od samego początku wszystko dokładnie prześledziłem, spisać to w logicznym porządku dla ciebie, najdostojniejszy Teofilu, żebyś całkowicie poznał, jak pewne jest to, czego cię ustnie uczono.
W P.NŚ..Dostojny Teofil..to jakby konkretna osoba..
-
2018/10/19 05:13:52
Inne to były czasy i inny sposób pisania listów. Na pewno też inny sposób ich odbioru. Pisane jakby w pośpiechu i gorączce: "Zaklinam cię!", "głoś, nastawaj".... Dzisiaj wobec tak gorączkowo i natarczywie wypowiadanych słów ludzie raczej zachowują dystans. Niekiedy dają się wyprowadzić z równowagi...Najpierw człowieku się wykaż, że masz prawo wobec innych to głosić, później głoś... - tacy niewierni Tomaszowie...
-
2018/10/19 11:08:38
Kto miałby nadawać to prawo głoszenia.......?
-
2018/10/19 11:58:39
Nie mniej sam autor zachowuje dystans i pokorę.
Przyznaje żebyli inniprzed nim..tacyktórzy byli świadkami naocznymi wielu wydarzeń..
On sam mpisze o tym o czym Ty czytelniku tak jak ja słyszałeś z OPOWIADANIA.
Opowiadający zaś byli głosicielami o Chrystusie czyli po hebrajsku o Mesjaszu..
Sam zaś Chrystus -Mesjasz powiedział DO WSZYSTKICH.. Idźcie na cały swiat i ogłaszajcie..,,Darmo otrzymaliście Darmo dajcie''
Jeżeli coś w tej kwestii narosło w poszczególnych religiach to z woli ludzi niekoniecznie z woli Boga. Te narośla na piętach ,na rekach i na sercach ..twarde nieraz i zwyrodniałe...skostniałe...,,Halluksy..duchowe.''.różnie się wyrażają w praktyce. Jedni otwarcie obrzucają innych inewktywami inni chca wszystkim wykazac że są idiotami albo ludźmi nic nie wartymi cieniutkimi jak bzdet motyla..za przeproszeniem.
Kto uważa że otrymał ducha i zna ewangelię..daje tego swiadectwo. Jaki to duch?
Po owocach ,,po słowach..po objawach ..można próbować ocenić jednak też z dystansem.
Nie tak dawno ogniomistrz Tarczyński oczernił innego posła z przeciwnego stronnictwa i musiał zapłacić karę nałożona przez sąd.
Skądinnąd znany jest z nieprzeciętnej religijności i nawet egzorcyzmów.Wieluludzi zapatrzonych w takie autorytety traci wiarę i grunt pod nogami...Ogień jednak pali się nie tylko w takich sytuacjach..
Łukasz Ewangelista był Lekarzem Miłosiernym
-
2018/10/19 17:18:37
Awi, adresat listu. Wyobrażasz sobie, że jakiś nieznany nadawca zacząłby zasypywać Cię żarliwymi listami i pouczać, jak masz postępować,jaką być,jak myśleć itp. Ja sobie tego nie wyobrażam.
-
2018/10/19 17:34:44
Awarcho, tak! Ale mnie chodziło o natarczywe głoszenie, adresowanie swych głosideł do kogoś, kto nie życzy sobie tego.
-
2018/10/19 23:36:34
Nieustannie jesteśmy atakowani słowami, obrazami i ulotkami, które mówią nam, jak żyć, co w tym celu kupić, albo na kogo głosować. To, co dla Atrojki jest trudne do wyobrażenia, dla nas jest codziennością. Choćby dziś znowu wyciągnąłem ze skrzynki pocztowej plik papierów. Może po prostu rozwiązaniem jest odrobina krytycyzmu - oraz posiadanie własnego zdania.
-
2018/10/20 04:11:25
Jeśli Janmusz i Jego towarzysze czują się atakowani ---> ulotkami, obrazami, słowami, czym świat jest po prostu przepełniony, i - o zgrozo! - te ataki to dla nich codzienność! - to raczej odrobina krytycyzmu "cieniutkiego jak bzdet motyla..za przeproszeniem" czy próby posiadania własnego zdania - im nie wystarczą Musieliby zmienić myślenie, ale to nie mój problem.
-
2018/10/20 13:30:10
Zgadzam się z Janmuszem , a przesłania Atrojki, niestety, nie rozumiem.
-
2018/10/20 14:14:56
(To raczej dobrze) ...
-
2018/10/22 20:58:10
Atrojka, nie nazywaj niczego zbyt szybko "swoich głosideł" bo to co ktoś jako "swoje głosidło" głosi może być 'prawdą'. A "natarczywych"... wiadomo, nikt tego nie lubi.