Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Z Ducha Świętego jest

Ewangelia Mateusza 1,20
Anioł we śnie uspokaja Józefa z Nazaretu: „Z Ducha Świętego jest, co się z Niej poczęło.” Czemu przeznaczono nam dzisiaj do czytania tę mariologiczną perykopę. Ponieważ tak „rzymscy” katolicy, jak i „gregoriańscy” prawosławni oraz starokatoliccy mariawici wspominają dzisiaj liturgicznie narodzenie Bogarodzicy, a nie ma nic o tym w ewangeliach kanonicznych, zatem wybrano nam zatem na dziś ów biblijny fragment. A czytamy dzisiaj o dziewiczym poczęciu Jezusa. Pisałem nieraz, że dzisiejsi teologowie sugerują raczej, iż takie stwierdzenia w ewangeliach Mateusza i Łukasza (tylko w tych dwóch księgach) tłumaczyć należy raczej nie dosłownie, ale „jako teologiczny symbol nowego początku, który dokonał się w dziejach świata mocą Boga za pośrednictwem Jego Syna” (ks. Wacław Hryniewicz). Odsyłam do swojej książki „Moja Arka”, do mojego komentarza do chrześcijańskiego wyznania wiary, od którego się tamta moja publikacja zaczyna. Inni teologowie, np. Joseph Ratzinger, przyznają, że do wiary w synostwo Boże Jezusa ta wiara nie jest potrzebna, niemniej do tradycji doktrynalnej należy. Ludzie starożytni, Żydzi także, lubili czytać o różnych nadzwyczajnościach, o wiele łatwiej niż nam było im uwierzyć w cuda, my jesteśmy „naturaliści” i takie wydarzenia nie są nam bynajmniej do naszej wiary potrzebne, niektóre nawet przeszkadzają. Teologowie są tacy także, ich zadaniem jest rzucać myśli nowe, chociaż niezgodne z dotychczasową interpretacją dogmatów wiary naszej. A ja sobie spokojnie myślę, że w każdym razie był Jezus z Ducha Świętego, natchniony przez Boga jak nikt. Jak Bóg człowiek.

sobota, 08 września 2018, jan.turnau

Polecane wpisy

  • Królestwo zgoła nieziemskie

    Ewangelia Jana 18,33-38 Wielki Piątek. Na pytanie Piłata czy Jezus jest królem żydowskim, odpowiada On precyzyjniej, niż według trzech pierwszych ewangelii. Tam

  • Dzień księdza, dzień Komunii

    Księga Izajasza 61,6 1 List do Koryntian 11,23-26 „Wy zaś będziecie nazywani kapłanami Pana, zwać was będą sługami Boga naszego” . „To jest ci

  • Alleluja!

    Ewangelia Łukasza 19,28-40 Ewangelia Łukasza 22,40-23,56 Niedziela Męki Pańskiej, zwana tradycyjnie Palmową. Jest na dzisiaj tekstów biblijnych dużo. Przede wsz

Komentarze
2018/09/08 22:41:34
Instytucjonalny Kościół rzymsko katolicki to zaraza, zbrodnia , grzechy wszelakie.
Głównie ciężkie. Z Bogiem nie ma nic wspólnego i nigdy nie miał.
Chcecie dyskutować, że nie czy pełna zgoda?
-
2018/09/08 23:43:53
Myślę, ze w takim tonie, to kol. Fajka może sobie podyskutować z Gazetą Wyborczą lub świadkami Jehowy.
-
2018/09/09 00:38:36
Najwięcej o Bogu mówią ateiści. Każda publikacja ateistyczna dotyczy Boga. A urządzony przez ateistów Gułag był wzorcowym przykładem miłości bliźniego.
-
2018/09/09 05:11:04
Jedno zdanie i jeden ton - to jest właśnie komunizm! O grzechach i zgniliźnie nie da się pisać takim samym tonem jak o Świętości Kościoła. Ja wierzę w Święty Kościół, który na pewno świętą nietykalną krową nie jest, ale pewnie w swoich murach posiada taką "matronę" niejedną.
-
2018/09/09 10:21:38
Janmuszku Kochany. A które to wyznanie wyrżnęło Żydowskich. Wierzących...albo kongijskich czarnych...czy to atei$ci?
Czy hiszpańscy koloniści z Hameryki to byli członkowie. Nkwd i wysnawcy Stalina albo Marksa?.Czy nie widzisz że trwa moralna. ocena i osąd tej instytucji?
Mane .mene.Thekel..ta wizja z Danielowego prorokowania
Zważono cię. a okazałeś się lekki ..cięzkie natomiast są twoje winy..bo zamiast ewangelii niosłeś miecz i wyzysk.Jak król Balsazar wziąłeś świte nacz6niw z ołtarza Boga by je zbrukać.
Takie mniej więcej słowa przekazał prorok Blużnierczemu. Królowi..
-
2018/09/09 11:13:12
Oj, Awarcho, kłamczuszku...
Hiszpańscy koloniści z Hameryki? Wystarczy włączyć telewizor i zobaczyć jakikolwiek reportaż z Ameryki Łacińskiej. Jaka tam mieszanina ras! Ilu tam widać rdzennych mieszkańców Ameryki! Ilu Indian jest we władzach poszczególnych krajów Ameryki Łacińskiej, od 16 wieku będącej pod wpływem hiszpańskich / portugalskich katolików!.
A teraz porównaj to z Ameryką Północną. Ilu Indian widać tam poza rezerwatami? Czy jesteś w stanie przewidzieć, kiedy Indianin zostanie prezydentem USA? Bo ja nie potrafię. A wiesz, dlaczego tak jest? Bo Ameryka Północna była kolonizowana przez anglosaskich protestantów, a nie przez katolików. Bo to protestanci wyrżnęli Indian w Północnej Ameryce. Bo to wyrżnięcie Indian stworzyło warunki do nieskrępowanego rozwoju cywilizacji anglosaskiej. Także do powstania i rozwoju religii Świadków Jehowy. Założyciele i amerykańscy wyznawcy Świadków Jehowy są spadkobiercami tych, którzy wyrżnęli Indian.
-
2018/09/09 11:42:08
Janmuszku kłamiesz i nie chcesz widzieć faktów .Nie dało się. Wszystkich wyrżnąć..część musiała żyć aby pracować6 na katolickie imperiom hiszpańskiej korony.Protestanco e Hameryce wyrż nęli owszem indian ale. nikt nie może zarzucać tego Ś.J. sam kiedyś to w komentarzu napisałeś.
Protestanckie dziedzictwo nie dotyczyw żadnym stopniu S.J....X*
Za neutralność wrówmnej mierze byli więzieni w Anglii jak i e USA..zanim SądNajwyższy nie zrewidował prawa wyrxucano dzieci ze szkół a misjonarzy wsadzał do więzień.Katoliccy. i protestanccy piloci bez skrupułów szli w kamasze i lecieli zrzuvać setki tysięcy bomb na swoich niemieckich,braci w Chrystusie""
Bomby i pilotów wcześ niej pokropił duchowny.
Przypisanie tego błogosławieństwa Bogu jest właśnie Bluźnierstwem i Świętokradztwem...
-
2018/09/09 13:09:37
Do Fajki:
Instytucjonalny Koscioł to również kościoły , gdzie wydaje się obiady bezdomnym, gdzie mogą się umyć i przeprać swoje rzeczy.... Zakony żeńskie opiekują się dziećmi
niepełnosprawnymi, wiele sióstr kończy studia z zakresu medycyny i pielęgniarstwa, pracują w publicznych szpitalach....
A misjonarze i misjonarki w krajach Trzeciego Swiata ....?
Niestety, antyklerykalizm zaślepia nawet najtęższe glowy.
-
2018/09/09 13:24:47
do Awarcho
protestanci i katolicy niemieccy, którzy opowiedzieli się za Hitlerem i jego polityką stawali się automatycznie (w porządku Wiary chrzescijańskiej i Pisma Sw.) - odstępcami!!

A to co sobie pisali na paskach (Gott mit uns) - a jakie to ma znaczenie?
Pisać każdy może - czego przykładem te Pisanki.
-
2018/09/09 15:30:53
Awarcho - przekonujesz nas, że Hiszpanie byli nieudolni w zabijaniu, a Anglosasi osiągnęli w tym rzemiośle perfekcję - i tylko dlatego tak wielu Indian Ameryki Łacińskiej przeżyło. Trochę to za prymitywne twierdzenie, nawet jak na propagandę.
Nadal uważam, że wyrżnięcie Indian północnoamerykańskich umożliwiło nieskrępowany rozwój cywilizacji anglosaskiej, której częścią jest religia Świadków Jehowy. Chyba że Awarcho przekona nas, że Ś. J. mieli specjalne układy z Indianami, którzy skalpowali wszystkich oprócz Ś. J.
Kolejny raz kolega Awarcho oburza się na brutalne potraktowanie Niemiec podczas II wojny światowej - odpowiem na to, że to był jedyny sposób na położenie kresu hitlerowskiego ludobójstwa. Odnoszę wrażenie, że kolega Awarcho przedstawia nam Hitlera jako Anioła posłanego od Boga, któremu przeciwstawiać się - oznaczało przeciwstawiać się Bogu.
Wracając do wcześniejszej wypowiedzi Awarcho: "zamiast ewangelii niosłeś miecz i wyzysk". Zamiast?! To dlaczego Ameryka Łacińska jest obecnie tak religijna, chrześcijańska, katolicka? Dlaczego katolicyzm jest tam tak bardzo rozpowszechniony również wśród ludności indiańskiej?
A co do ateistów - w samym tylko XX stuleciu ateiści wymordowali wiele milionów ludzi wierzących: chrześcijan, muzułmanów, buddystów. Tylko w Mongolii zabito sto tysięcy buddystów - gdy cała Mongolia liczyła milion mieszkańców. 10% społeczeństwa. Mało?
-
2018/09/09 20:52:10
Niestety Janmuszku Twoje wywody są sprzeczne z faktami i sprzeczne z duchem ewangelii.Nic nie pisałem o sprawności w mordowaniu.Albo zwyczajnie palisz głupa albo nie znasz faktów..co ja uznaję za nieprawdopodobne. Aby nie odpowiedzieć na sprzeczną moralnie postawę wierzących z deklarowanymi wartościami .Ja nie wyróżniam katolików ani protestantów. .I jedni i drudzy dopuszczali się olbrzymich zbrodni..jeszcze prz3d Stalinem i gułagami.Nie daj3sz merytorycznych odpowiedzi ..a twoje pociągnięcie propagandowe..jest jak na twoją wiedzę. I poziom zadziwiająco naiwne. Niestety jak się domyślam. uległeś ..tylko nie wiem komu. Zapewne nie Duchowi Świętemu.
Nad sobą płaczcie córy Jeruzalem. .nad swoim stanem upadkiem..które. stało się jawne i publiczne a mówi o tym sam Franciszek. .i nie trzeba tutaj żadnej obcej wrogiej propagandy.
-
2018/09/10 00:29:02
Och, uwielbiam tę demagogię neojudaistów (Ś.J)

Gdyby ich religia narodziła się kilkanaście wieków wcześniej, świat byłby INNY. A teraz co? Można tylko zwalać na katolików i protestantów.....

Ale najbardziej mnie śmieszy kiedy neojudaista zaczyna mówic o 'duchu ewangelii' przez małe "e"...... Może chodzi o ewangelię michnikową?

-
2018/09/10 09:52:17
Ileż jeszcze pogardy i nienawiści do drugiego człowieka zobaczymy i usłyszymy od członków instytucjonalnego KRK?
Gdzie są hierarchowie tej Instytucji religijnej i dlaczego milczą?
Czy są to już początki tego co rodziło się w latach dwudziestych i trzydziestych w Niemczech?
Polsko dokąd swoich mieszkańców prowadzisz?
Czy w tym kraju nie ma ludzi żeby się przeciwstawiali rozniecaniu nienawiści i pogardy do ludzi inaczej myślących?
Czy ochrona życia od poczęcia polega tylko na tym żeby gardzić ludzmi już narodzonymi?
ITD?

-
2018/09/10 10:06:08
"Instytucjonalny Kościół rzymsko katolicki to zaraza, zbrodnia , grzechy wszelakie.
Głównie ciężkie. Z Bogiem nie ma nic wspólnego i nigdy nie miał.
Chcecie dyskutować, że nie czy pełna zgoda?" - Fajka

Od wielu, wielu lat przestrzegam i przestrzegałem przed tą Instytucją RK, też tu na tym blogu. I co, kpiono ze mnie. Teraz te "nawarzone piwo" (dopuszczenie do wpływów w Polsce tej Instytucji RK) trzeba samemu wypić.
Po roku 1989 największym błędem Polaków było dopuszczenie do wpływów tej Instytucji RK. Do wpływów tej Instytucji doprowadzały wszystkie rządy po roku 1989, począwszy od Mazowieckiego. Dzisiaj mamy tylko to, co wypracowano i na co zapracowano.
-
2018/09/10 10:22:21
Tak dla przypomnienia:
"Próba wyeliminowania religii z debaty o najważniejszych sprawach w państwie, w społeczeństwie demokratycznym jest drogą do unicestwienia świata wartości. Rola religii była i pozostanie fundamentalna, dlatego że uczy nas - wierzących i niewierzących - że jedyną władzą, przed którą wolno nam klękać, jest władza Boga" - Adam Michnik 2008 rok.

Debata o najważniejszych sprawach Polski i Polaków wcale nie musi być prowadzona przy pomocy religii i związana z religią. Adam Michnik też mocno pracował nad tym, co teraz mamy i nad tym już dawno ubolewałem.
Państwo świeckie to takie gdzie miejsce religii jest w Kościołach lub w domach, a nie w debatach o najważniejszych sprawach Polski. Chcieliście i macie to na co zasłużyliście. Macie teraz religię już niemal wszędzie, nawet w przedszkolach. Mocno na to pracowaliście! Proszę teraz nie narzekać, Fajko!
-
2018/09/10 10:30:35
Fajko,
Religia (jakakolwiek) nigdy nie miała nic wspólnego z dobrem człowieka i dążeniem do jego dobra. Wręcz przeciwnie, zawsze człowieka stawia na pozycji niszowej, jako coś złego, co jest dla mnie wyjątkową manipulacją od tysięcy lat.