Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Małżeństwo nie grzech, ale...

List do Koryntian 7, 25
Teraz z kolei u Pawła pytanie: małżeństwo czy dziewictwo? Apostoł nie idzie tak daleko, jak ówczesne religie wschodnie, które brzydziły się seksem wyraźnie, zatem małżeństwo zdecydowanie odradzały. Niemniej widać u niego to, co było następnie w całym chrześcijaństwie, w każdym razie zachodnim, czyli jakieś preferowanie celibatu. Nie nakazuje Paweł znosić celibatariuszowskich udręk ciała, „lepiej jest bowiem żyć w małżeństwie niż płonąć”, małżeństwo to zatem nie grzech. Ale jest w liście zdanie: „Trzeba więc, aby ci, którzy mają żony, tak żyli, jakby byli nieżonaci”. Nie chodzi mu raczej o ascezę seksualną, bo mówi wcześniej o obowiązku małżeńskim, który trzeba spełniać. Widać jednak na towarzystwie kobiecym mu nie zależało. Był zatem homoseksualistą ascetycznym czy też wdowcem z niedobrymi doświadczeniami w tamtym związku? Bo chyba nie w ogóle typem samotnika, towarzystwo uczniów było mu przecież potrzebne. Poczytam jeszcze, jak coś wymyślę, to napiszę. W każdym razie nie rozumiał zapewne Paweł oraz jego tysięczni następcy, że małżeński akt seksualny jest nie tylko obowiązkiem, aby druga strona szukała zaspokojenia swoich potrzeb u kogoś drugiego, ale wyrazem małżeńskiej miłości. Oczywiście druga strona może nie mieć na taki wyraz chwilowo ochoty.

środa, 12 września 2018, jan.turnau

Polecane wpisy

  • Królestwo zgoła nieziemskie

    Ewangelia Jana 18,33-38 Wielki Piątek. Na pytanie Piłata czy Jezus jest królem żydowskim, odpowiada On precyzyjniej, niż według trzech pierwszych ewangelii. Tam

  • Dzień księdza, dzień Komunii

    Księga Izajasza 61,6 1 List do Koryntian 11,23-26 „Wy zaś będziecie nazywani kapłanami Pana, zwać was będą sługami Boga naszego” . „To jest ci

  • Alleluja!

    Ewangelia Łukasza 19,28-40 Ewangelia Łukasza 22,40-23,56 Niedziela Męki Pańskiej, zwana tradycyjnie Palmową. Jest na dzisiaj tekstów biblijnych dużo. Przede wsz

Komentarze
2018/09/12 20:12:41
Niedawno słuchałem wywodów pewnego luterańskiego biblisty który detalicznie wymienił kilka tekstów z Pawła i kilka innych które zostały dopasowane w takim formacie do wymagań aby najzaszczytniejszą formą bytu był CELIBAT. taką ideologię miała jedna firma pod kontrolą i to był Jej cel.
Autor przeciwstawił treści wierzeń i zwyczajów Starego Ludu..gdzie kapłan musiał mieć żonę...a stan bezżenny i bezdzietny był widziany jako kara Najwyższego albo tzw palec boży. Oto Pan[ Jahwe] zapieczętował łono Racheli którą Jakub bardziej kochał niż Leę..Brak dzieci do pewnego czasu miał równoważyć jakby ,,miłosną nierównowagę'' Brak zony czy męża był postrzegany źle. Paweł jako Żyd z rodu i obyczajów miał z tym problem.Jestst postacią zagadkową i psychologicznie niedorysowaną.Kompensował chyba te braki...sprawami duchowymi i kłuło go coś po szatańsku jak wyznał.Niestety miało tak być do końca.
Innym wszakże nie żałował..przepisowych uciech.
-
2018/09/12 20:30:57
no szlaban na linki zainstalowano...bo >?? treść na stronie Interii mozna czytać...
Nie Michnik...a jednak...a jednak...Małżeństwo nie grzech ale link to grzech!!!
-
2018/09/12 20:34:42
Nie dziwię się św. Pawłowi, jeśli miał tak wysokie wymagania wobec miłości, jak przedstawił w Hymnie, to wolał celibat, niżby te jego wyrazy miłości miałyby w związku "brzmieć jak cymbał brzmiący."
-
2018/09/12 20:57:07
Spokojnie z linkami... U mnie już wczoraj niektóre strony się nie otwierały. Prawdopodobnie ma to zw. z huraganem Feliksem?
-
2018/09/12 21:04:00
* Florencem!
-
2018/09/12 21:53:37
Nie z huraganem, a raczej z ACTA 2 (prawa autorskie), tak pół żartem.
-
2018/09/12 22:14:12
Muszę się zainteresować, co parlamentarzyści UE uchwalili dzisiaj rano w sprawie praw autorskich w internecie. Jedni twierdzą, że czeka nas cenzura, drudzy że to tylko ochrona praw autorskich. pożyjemy, zobaczymy, jak będzie faktycznie?
Po przeczytaniu paru artykułów z tej ochrony praw autorskich, że jednak cenzura będzie. Kopiowanie artykułu w postaci linku i przesłanie go w inne miejsce będzie zabronione, tak wyczytałem. Jedynie będzie można (chyba) zacytować krótki fragment, który nie przedstawi całego sensu wypowiedzi Autora artykułu. W ciekawe czasy wkraczamy. Zdaję się, że jest obawa możnych tego świata przed ogólnym (bez cenzury) dostępem do różnych treści w internecie. Mam poważne wątpliwości, czy chodzi o prawa autorskie, czy o ocenzurowanie internetu pod płaszczykiem ochrony praw autorskich?
-
2018/09/13 00:22:02
Chciałam wejść na tę Interię, ale wyświetlila się informacja, ze: "Strona o podanym adresie nie istnieje. Przepraszamy."
???
-
2018/09/13 07:00:23
Ze względu na szerzenie się rozpusty niech każdy mężczyzna ma własną żonę i niech każda kobieta ma własnego męża (1 Kor. 7:2).

Apostoł Paweł zachęcał do wybrania stanu wolnego, ale jednocześnie wypowiedział powyższe słowa. Dodał też: Jeśli nie panują nad sobą, niech zawrą związek małżeński, bo lepiej jest zawrzeć związek małżeński, niż płonąć namiętnością. Małżeństwo może chronić przed masturbacją lub popełnieniem niemoralności. Ale czynnikiem, który warto jeszcze wziąć pod uwagę, jest wiek. Paweł dodaje: Jeżeli jednak ktoś uważa, że zachowuje się niewłaściwie względem swej dziewiczości, gdy rozkwit młodości przemija, i miałoby się tak stać, to niech czyni, co chce; taki nie grzeszy. Niech zawrą związek małżeński (1 Kor. 7:9, 36; 1 Tym. 4:1-3). Nikt nie powinien śpieszyć się z decyzją o zawarciu małżeństwa tylko dlatego, że odczuwa popęd płciowy. Młody człowiek może nie być jeszcze na tyle dojrzały, żeby podołać odpowiedzialności, jaką niesie ze sobą życie małżeńskie
-
2018/09/13 07:29:29
W INTERII NATOMIAST..opisano wybryki ,,molestyńskie'' niemieckiego kleru w okresie powojennym. No rzeczy bardzo ..bardzo przykre. Słowa Pawła o małżeństwie bardzo słuszne. Być może rozmiar tych praktyk byłby mniejszy.Nie wiadomo?? Molestowanie dzieci odbywa sie wszędzie począwszy od rodziny a skończywszy w ..zakrystii czy czymś takim.
Jednak zapis w Interii swiadczy jeszcze o czymś co jest widoczne ale nie do każdego dociera.Kościół niemiecki jest bardzo ..bardzo bogaty i wpływowy...i ma środki do tego aby własnej prasie i publikacjom zamknąć twarz, Jednak też otrzymuje baty jak i inne instytucje tego typu..To dowód na to że na całym świecie trwa proces sprowadzenia wszelkich,, nadzwyczajnych świętych ''na ziemię i walka o prawa dla poszkodowanych i słabych. Walka z nadmiernie popularną i dopuszczalną Aborcją i zabijaniu niewinnych i bezbronnych..walka o prawa dla dzieci nie dotyczy tylko kościołów..ale fakt że celem są duchowni w całym swiecie jest znakiem UTRATY AUTORYTETU.
Hinduski hierarcha nie uniknął sądu mimo że to kraj gdzie powszechne gwałty zbiorowe i bardzo okrutne na kobietrach i dzieciach są częste.Domagająca się kary skrzywdzona zakonnica woła o karę więzienia dla biskupa za 14 krotny gwałt[ oto
Damski bokser!!!]Upublicznienie tych rzeczy świadczy o celowym działaniu. Przez wiele lat można było ukrywać wyuzdanie I ROZPUSTĘ RODZINNĄ Borgiów ..bo inaczej wyglądał wtedy świat. Upadek autorytetów i moralności w takiej skali b ędzie miał dalsze następstwa.
-
2018/09/13 10:42:56
Przemoc i gwałt na każdym kroku. Nieliczenie się z odczuciami drugiej osoby. Bo zasłużyła, bo winna, bo sama tego chciała. Osoba doznająca przemocy krzyczy! Wrzeszczy - ale znajdą się specjaliści od tortur, którzy jej założą kaganiec swoim bezwzględnym: "stul pysk", często wyrażając to wyszukanym stylem. Bez względu na płeć. Temat nieskończoność. Zarodki, dzieci, kobiety, osoby słabe i starsze powinny być bardziej chronione przed despotami znęcającymi się na mocy przysługującego im prawa.
-
2018/09/13 11:28:00
..."Upadek autorytetów i moralności w takiej skali będzie miał dalsze następstwa." -Awarcho

Skończy się to upadkiem "chrześcijaństwa", co już się dzieje.
A tak naprawdę to chrześcijaństwo nie istnieje. Wystarczy poczytać ewangelie i można się przekonać, że ludzie nie mają nic wspólnego z tym, co jest w tych ewangeliach. Ludzie jedynie są wyznawcami Jezusa, ale NIC WIĘCEJ. Wiara to nie wszystko, chyba też jest coś na ten temat w ewangelii. Według mojej obserwacji ludzi - są dokładnie tacy sami, bez względu na przynależność religijną lub nie.

-
2018/09/13 11:48:18
Awarcho,
Wiem że ludzie opierają się na Autorytetach i wiem też, że gdy Autorytety upadają upada grupa ludzi związana z tym lub tymi Autorytetami.
Dla mnie nie jest ważny upadek tak zwanych Autorytetów, dla najważniejszy AUTORYTET, który mam w sobie, bo to tylko ON najważniejszy, żeby dotrwać do końca swoich dni tu w miarę przyzwoicie.
-
2018/09/13 12:49:07
krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,23913667,dzieci-broncie-sie-przed-islamem-wzburzenie-po-slowach-kurator.html

Wkraczamy w państwo wyznaniowe, gdzie ludzie o innym światopoglądzie będą pogardzani.

Chyba o takie państwo Awi chodzi?
Nigdy się nie spodziewałem, że dożyję czasów gdzie Polak będzie przeciwko Polakowi.
Tego chcecie, pytam poważnie?
-
2018/09/13 13:08:08
I jak tu nie być antyklerykalny i antykatolicki, jak ta Instytucja RK uczy nietolerancji wobec grup ludzi o innym światopoglądzie?

Ten przypadek z linku nie jest odosobniony!!!
Idziemy w kierunku państwa narodowo-katolickiego, a to prościutka droga do faszyzmu, a nawet i nazizmu w najgorszym wydaniu?
Opamiętajcie się zanim będzie za pózno!
-
2018/09/13 13:19:50
Niestety upadek AUTORYTETÓW..nic dobrego nie wróży i nie przyniesie a liczne tego skutki bedą odczuwalne przez kazdego. W różnym stopniu i różnym nasileniu.Najbardziej odczują najsłabsi i pozbawieni możliwości obrony.
Wspomniany przeze mnie biblista ewangelicki wyszczególnił kolejne wersety biblijne które zostały ,,zmarszczone i wykręcone'' aby uzasadnić wyższość celibatu nad życiem w rodzinie. Ten proces wykazał wyraźnie,że ten to uczynił kto w tym miał interes. Niezależnie jaka to jest religia i jaka jej forma klasa ludzi ,,duchownych'' jest na szczególnej pozycji. I nie chodzi tutaj o prawo..ale o tradycję i nobilitację społeczną a nawet ubóstwienie w niektórych przypadkach.
Rozgrywana batalia w sądownictwie zakłada że jest to klasa samouwielbiających się ludzi o szczególnych przywilejach.Dlatego właśnie się ją reformuje..aby była inna..
Palestra jest pozbawiona ambony i nie grozi piekłem ,czyśćcem czy odrzuceniem parafialnym.Może powoływać się na konstytucję..jako umowę społeczną..Ale gdy było cicho nikt nie wiedział wiele o jej ,,stosunkach z Konstytucją''.
Duchowni jako konstytucje mieli i mają prawo kanoniczne rzekomo oparte na Ewangelii.....Jednak sami nie żyli ani nie zyja wg ewangelii.. Dowodzą tego skandale na całym świecie i próby reformacyjne.W świadomości człowieka obserwującego ,,kadry święte'' istnieje już świadomość beznadziejności w próbach naprawy.Ten układ trzyma już tylko INERCJA..i obojętność..oraz bezwolność wyznawców.
Póki co groźby niebieskie, piekielne i obciach społeczny w Polsce skutkują...ale nic nie jest wieczne.Żałosnym skutkiem tego stanu jest wyhodowany powszechny CYNIZM
Czy to jednak nowość..chyba nie...tylko jego powszechność.
Oto dowód z literatury..Dla ewentualnego nerwowego czytelnika przypomnienie że to nie ja ale absolwent teologii z Padwy

O KAZNODZIEI

Pytano kaznodzieje: "Czemu to, prałacie,
Nie tak sami żywiecie, jako nauczacie?"
(A miał doma kucharkę.) I rzecze: "Mój panie,
Kazaniu się nie dziwuj, bo mam pięćset na nie;
A nie wziąłbych tysiąca, mogę to rzec śmiele,
Bych tak miał czynić, jako nauczam w kościele".


a drugi to sam biskup Krasicki
Do księdza plebana (wiersz klasyka)
Ignacy Krasicki

Można przestać na małym, mój księże plebanie,
Dogodzić miernym chęciom, na to zawsze stanie,
Byle tylko mieć chęci ona roztropnej wodzy,
W jakimkolwiek bądź stanie, nie będziem ubodzy.
Czegoż "trzeba istotnie? Zaprawdę niewiele,
My się zbyt kochający, my nieprzyjaciele,
My jesteśmy nieszczęścia naszego działacze.
Ów głupi, co świat posiadł, a posiadłszy płacze,
Bo już nie miał co posiąść. Niechby Jowisz zatem,
Chcąc go więcej szczęśliwym czynić i bogatym,
Stworzył jeszcze świat drugi, a właśnie dla niego,
Posiadłby go i płakał, iż nie masz trzeciego.
Nie posiądziem my świata, Aleksandry nowe,
A choćbyśmy posiedli cały lub połowę,
Gdy nie wiemy, w czym miara i jak miara bywa,
I tak by nasza istotność była nieszczęśliwa.
Nie to, co mam, szczęśliwi, choć w wszystko opływam,
Lecz to, jak miarę dzierżę i jak jej używam,
Różnicę czyni; żądza mierna, rozżarzona,
Grosz cichy troskliwego znosi milijona.
Więc i groszem kontenci, gdy z podściwej pracy,
Jak niegdyś Kochanowski, a przed nim Horacy
Użyjmy dobrej chwili; mimo zdania gminne,
Śmiechy, żarty, zabawki czułe a niewinne
Niechaj liczbę zbyt małą dni naszych przedzielą.
Źli silą się weselić, dobrzy się weselą.
Święta cnoto, tyś nie jest ponura i dzika,
Tobie niosę ofiary wśród mego chłodnika,
Ofiary niegdyś łatwe, winą naszą trudne,
Umysł bez uprzedzenia, serce nieobłudne.

-
2018/09/13 13:49:43
"Niestety upadek AUTORYTETÓW..nic dobrego nie wróży i nie przyniesie a liczne tego skutki bedą odczuwalne przez kazdego. W różnym stopniu i różnym nasileniu.Najbardziej odczują najsłabsi i pozbawieni możliwości obrony." - Awarcho

Ja się nie obawiam upadku autorytetów. Ja się najbardziej obawiam ludzi (cwaniaków cynicznych), którzy na tym upadku wyniosą siebie do władzy (oczywiście przy pomocy ludu) i wprowadzą totalitaryzm pełną parą, gdzie PRL przy tym był tylko małym gwizdkiem. Widzę że historia ludzka po mału zakręca koło. Chyba ludziom znudził się tak długi pokój i spokój?
To się zaczyna dziać, nie tylko w Polsce, ale i w innych częściach Europy.
-
2018/09/13 14:00:16
powinno być zatacza koło, a nie jak napisałem zakręca
-
2018/09/13 14:07:13
Uważam, że świat ludzki może jedynie pójść w dobrym kierunku jedynie wówczas, gdy społeczeństwa o jako takiej świadomości będą w większości, a nie jak dotychczas w zastraszającej mniejszości. Komuś bardzo zależy żeby ludzkość nie nabywała świadomości?
Jak już wielokrotnie tu pisałem świadomość to dla duchowość. Niestety, ludzie wcale nie chcą zajmować się duchowością, wolą wierzyć w to, co im drugi wciśnie.