Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Co cesarskie, a co boskie

„Do Pana należy ziemia i wszystko, co ją napełnia, świat cały i jego mieszkańcy” .
Oczywiście tak, Stwórca ma prawo własności najświętsze, ale już nie ci, co Go czczą tak czy inaczej, nawet i nie tacy, co Go nie czczą słowem żadnym, ponieważ nie wierzą w Jego istnienie, choć nieraz zachowują się, tak jakby On był, dobra Absolut. Teokracja nie, demokracja tak, czyli założenie, że ziemskim „suwerenem” jest jednak człowiek, tyle że każdy bez żadnej różnicy. Nie jedna partia, rasa, naród czy partia polityczna. Ale i nie jeden Kościół, nawet żaden, w sensie jego hierarchii czy wiernych ogółu. Boskie i cesarskie sprawy całkiem różne są. Niełatwo je odróżnić w poszczególnych przypadkach: czy chodzi wtedy o jakieś kwestie fundamentalne, w których mamy wspólne poglądy, w każdym razie my, obywatele danego państwa, ich większość wyraźna, tak jak to było nieraz za „komuny”, gdy krytykowali ówczesne władze nasi biskupi, w imieniu reszty wyznawców, którzy głosu nie mieli. Czy też teraz, gdy jeszcze jest wolna prasa i są jeszcze wolne wybory. Dzisiaj również głos biskupów jest czasem w Polsce potrzebny, ze względu na to szczególnie, że rządzi partia, która się z nimi liczy na ogół (choć wcale nie zawsze). Przydałby się na przykład teraz głos prezydium Episkopatu, gdy łamane są elementarne zasady demokracji. Chodzi ogromnie o to, żeby nie był na miejscu dowcip ortograficzny „E-PiS-KOPAT. Przede wszystkim jednak chcę tu powtórzyć za różnymi mądrymi ludźmi, a czasem i kościelnymi dostojnikami, że Kościół, cały Kościół, biskupi i laikat, powinni przestrzegać przed aborcją na przykład, jednak bez ustanawiania w tej kwestii jakiegoś konkretnego prawa, bo to już jednak sprawa raczej „cesarska”. Tu trzeba brać pod uwagę poglądy rozmaite.

czwartek, 06 września 2018, jan.turnau

Polecane wpisy

  • Królestwo zgoła nieziemskie

    Ewangelia Jana 18,33-38 Wielki Piątek. Na pytanie Piłata czy Jezus jest królem żydowskim, odpowiada On precyzyjniej, niż według trzech pierwszych ewangelii. Tam

  • Dzień księdza, dzień Komunii

    Księga Izajasza 61,6 1 List do Koryntian 11,23-26 „Wy zaś będziecie nazywani kapłanami Pana, zwać was będą sługami Boga naszego” . „To jest ci

  • Alleluja!

    Ewangelia Łukasza 19,28-40 Ewangelia Łukasza 22,40-23,56 Niedziela Męki Pańskiej, zwana tradycyjnie Palmową. Jest na dzisiaj tekstów biblijnych dużo. Przede wsz

Komentarze
2018/09/06 18:41:10
Prawo zw. z aborcją jest sprawą cesarską? Nie tak dawno świat widział na własne oczy, co zrobiono z "cesarzem", który drastycznym prawem, w tym całkowitym zakazem aborcji, doprowadził Rumunię do skrajnej nędzy, sam ze swoją ekipą pławiąc się w luksusach. Był dyktatorem. Poniósł tragiczną odpowiedzialność. Jeżeli osoby wierzące walczą w imię Boga o prawo do życia, to w imie Boga powinny zawalczyć o godne warunki dla wszystkich żyjących i być współodpowiedzialni za to wywalczone dla wielu niechcianych życie.
-
2018/09/06 22:08:00
"...cały Kościół, biskupi i laikat, powinni przestrzegać przed aborcją na przykład, jednak bez ustanawiania w tej kwestii jakiegoś konkretnego prawa,..."

No tak, spokojnie i milcząco przyglądać się, jak MORDUJĄ W SZPITALACH NIEWINNE NIENARODZONE DZIECI...!!!!
-
2018/09/06 22:19:42
A oto stanowisko Koscioła Ewangelicko-Augsburskiego w tej sprawie:

OŚWIADCZENIE KOŚCIOŁA EWANGELICKO-AUGSBURSKIEGO W SPRAWIE OCHRONY ŻYCIA -
Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP opowiada się zdecydowanie za ochroną życia i to od jego poczęcia. Z biblijnej nauki o Zakonie i Ewangelii bierze jednak wskazanie, że nie on winien wymierzać sprawiedliwość. Ochrona prawna, jej forma i wypełnienie jest rzeczą odpowiedzialności władzy świeckiej: Państwa i jego organów. Zdecydowanie wypowiada się również przeciw stosowaniu środków wczesnoporonnych.
-
2018/09/07 05:45:47
Ten rząd stwarza bardzo korzystne warunki do tego, by rodzice podejmowali decyzje o życiu, nie o śmierci, o istnieniu, nie unicestwieniu...Nie ma natomiast korzystnych warunków, aby zaistniała świadomość wagi tej decyzji, odpowiedzialności, ludzkiego-rozumnego, więc obejmującego całokształt, patrzenia na problem... Warunków takich nigdy nie było. I nie będzie. Ludzkość to w przerażającej większości dzicz! Otumanione dziki i tyle. Buchaje. Koguty. W ogóle poubierana zwierzyna. Przykro mi, ale jeśli przedstawiciele wyższej kultury prezentują sobą taką dzicz napadającą na ludzi, to o czym mowa?
-
2018/09/07 06:52:12
*buhaje!!! (z agresywnymi wybuchami ten wyraz mi się kojarzy. Na szczęście jest obcy, ze świata przyciągnięty!)
-
2018/09/07 10:16:47
"Niechaj mowa wasza będzie: Tak - tak, nie- nie, bo co ponadto jest, to jest od Złego"
Mt 5; 17-37
-
2018/09/07 13:02:50
Atrojko, o co chodzi z tą wiadomoscią, którą otrzymałam dzisiaj :

Od ponad 180 dni nie logowałeś/logowałaś się do twojego konta Gazeta.pl awi-ewangeliczka.
Informujemy, że konto awi-ewangeliczka zostanie usunięte po upływie 1 miesiąca od wysłania tej wiadomości.
[ konto.gazeta.pl | Zaloguj się, żeby zachować swoje konto. ]

Przeciez ja codziennie piszę komentarze jako Awi_3
co to za awi-ewangeliczka .....?
Ktoś coś sprawdza? Chce mój aktualny email?
-
2018/09/07 13:43:32
Awi, nie wiem. Może miałaś jakieś konto pomocnicze? Ja kiedyś na jednym portalu nie mogłam się na swoje konto zalogować, zrobiłam pomocnicze, później zapomniałam. Myślałam, że ktoś się podszywa pode mnie. Poprosiłam administratora o usunięcie i dopiero jak mnie usunął, przypomniałam sobie, że to ja. Tutaj nie można dojść do ładu. Najlepiej sobie głowy tym nie zawracać.