Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Biada wam... A w Kościele ponuro, Franciszkowi bardzo współczuję

Ewangelia Mateusza 23,15
„Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, że przemierzacie morze i ziemię, żeby pozyskać jednego współwyznawcę, a gdy się nim stanie, czynicie go dwakroć winnym piekła, niż wy sami.”
Dalszy ciąg mowy przeciw współnauczycielom Synagogi. Poznanianka komentuje, że do dawnych grzechów prozelitów, czyli sympatyków judaizmu, owa elita intelektualno-moralna dołącza własne grzechy, których wiernych skutecznie naucza: obłudę, pychę, pogardę dla innych. A może przenieść tę Jezusową ocenę na dzisiejszych „funkcjonariuszy kultu”. O kościelnej kadrze duchownej krytykującej papieża Franciszka za jego rzekomy minimalizm moralnych wymagań powiedzieć należy, że to nie minimalizm, ale duszpasterska roztropność. 
Nie można młodemu pokoleniu przedstawiać kościelnego wzoru życia w taki sposób, jakby polegał on przede wszystkim na przedślubnej ascezie seksualnej, a już na pewno nie walić w tych ludzi zakazem antykoncepcji! To jest kwestia jakiegoś rozsądku misyjnego. A że młoda Polska jest terenem misyjnym i tak rzecz wygląda w innych krajach europejskich, to chyba pewnik. Niezależnie od tego, czy w swoich alarmujących twierdzeniach socjoreligijnych ma Piotr Sikora rację czy nie. To komentarz do polemiki Kawi 3 et consortes. Różni się to pokolenie od mojego starego i następnego, czyli średniego, kolosalnie. Trzeba „główkowania” ogólnokościelnego potężnego. Oraz myślenia bardzo śmiałego. Przynajmniej takiego, jakie wykazuje Franciszek.
To jedna myśl, a druga w związku z perykopą dzisiejszą odnosi się do obecnej burzy w Kościele moim rzymskokatolickim. Napiszę o tym jeszcze jutro i pewnie nieraz, ale już dziś myślę sobie, że Benedykt XVI, który wybrał emeryturę, oraz Franciszek, który zdecydował się przejąć po nim kościelne stery, nie wiedzieli, że i tak są optymistami. Że jest  jeszcze o wiele gorzej. Eklezjalny trup w szafie robi się coraz groźniejszy. Jego smród szkodzi przeraźliwie.
PS. Komentarze miłych Czytelniczek i Czytelników czytam z opóźnieniem, ale dosyć porządnie. Wszystkim dziękuję bardzo, także za sprostowanie w sprawie arcybiskupa Makariosa, który - wbrew temu, co napisałem - całym Cyprem kierował był, nie tylko jego grecką (maronicką?) częścią. Aż ten cenny pojednawczy układ się skończył, bo nastał w Grecji reżym pułkowników.

poniedziałek, 27 sierpnia 2018, jan.turnau

Polecane wpisy

  • Szczęście sprawa nieprosta

    Ewangelia Łukasza 6,17.20-26 Ta ewangelia wymienia tylko cztery z ośmiu błogosławieństw u Mateusza. Przede wszystkim tę o ubóstwie, bo bohaterami szczególnymi Ł

  • Niedole nasze przeróżne

    Wpis na sobotę 16 lutego 2019 Księga Rodzaju 3,9-24 Opowieść o karach za ów grzech pierwszy, czyli ludzkich niedolach życiowych, ale najpierw o Bożej mowie do w

  • Zaczęło się od Adama i Ewy

    Księga Rodzaju 3,1- 8 Psalm 22,1b-2. 5-7 No i teraz o tak zwanym grzechu pierworodnym opowieść dalsza. Że namówił ich do tego wąż (z czasem utożsamiony z szatan

Komentarze
2018/08/27 21:05:44
Wspomniany Benedykt XVI już pół wieku temu zastanawiał się nad możliwościami naprawy kościoła,który chrystianizując pogańską Europę,przekształcił się z pierwotnej wspólnoty w jakąś łaciatą zbieraninę chrześcijańskich pogan. Po prostu odpoganizować się musimy, by tym smrodkiem pogańskim Europy nie zanieczyszczać.
-
2018/08/28 07:10:01
wyborcza.pl/7,75399,23832397,kardynal-z-newark-w-szoku-po-oskarzeniach-franciszka-przez.html
Brak naukowych badań w kwestii pogańskiego molestowania dzieci w trakcie pogańskich obrzędów szamańskich. Nic nie wiadomo o rozpuście przy obrzędach ku czci Światowida czy Świętowita. Zwalczano obrzędy ku czci Łady i Kupały za swobodę obyczajową ale brak wiedzy by tam się obrzędnicy tak źle zachowywali..Wg Kraszewskiego panna pilnująca chramu musiała być dziewicą...
Te amerykańskie przypadki sa tak rzadkie jak i polskie..i ta ohydna Wyborcza tylko psuje atrament...aby lewacko wykręcić swięta Polkę i Polaka...
Oj damy my im ..damyy...jeszcze tylko troszkę...
Dziwne ale w Rumunii ..też mają problem z Sorosem..wswzystkie tłumy,,podłe''..pałowane przez obecna władzę i rumuńskich górników to też lewacy i masoni sorosiacy'', Rząd zaś..chroni sojusz świętej prawosławnej cerkwi i dawnych dławimordów z Securitate. W tzw rumuńskim sejmie objawiło się kilka dam porażonych chorobą Creutzfelda-Jacoba..które walcza z ,,lewactwem''
Złodziejstwo i gigantyczny wyzysk....przykrywa tzw,, obrona wartości chrzescijańskich''
Jakoś brak danych n/t prawosławnego molestowania...ale może dlatego że tam młodsi brodaci mają żony..i nie musza tak bardzo walczyć z chucią.
Biedny jest ten katolicki duchowny..musi pić wino codziennie zawodowo odprawiając mszę ..ponadto ta seksualna sfera we włosiennicy..!
Ajeszcze ten Michnik..i amerykańskie sekty dokuciają i dokuciają..i dokuciają.
A tam ino święte są..jak mówi sołtysowa . Czego chceta buraki od tych wikarych i biskupów..? Kuniec świata..!
Franek trzymaj się...!
-
2018/08/28 07:25:17
Dla mnie Makarios - poza aspektem historycznym - jest także przykładem cennej postawy moralnej. Ten człowiek w ciągu swojego życia był przysięgłym zwolennikiem Enosis, czyli przyłączenia Cypru do Grecji. Ale gdy został prezydentem, bronił niezależności i jedności Cypru. Można powiedzieć: dorósł do odpowiedzialności za swój kraj.
-
2018/08/28 09:12:48
To tylko dowodzi że punkt spojrzenia zależny jest od punktu siedzenia.Nie wiem czy to takie dobre,skoro dobro /lub zło/ uzależnione jest nie od sprawiedliwości i prawdy ale od podstawionego człowiekowi krzesła .
-
2018/08/28 09:36:58
Awarcho,po raz pierwszy zaczęłam głębiej przyglądać się Twojej religii.Czytam i słucham.Wczoraj nawet pogadałam z Twoimi /przy stojaku/ współsiostrami.No,pochwaliłam się /Tobie oczywiście i tu/ bo nie ukrywam że Ty byłeś tego głównym impulsem /na wszelki wypadek napiszę że absolutnie nie zmienię wyznania,gdyby komuś wpadł taki pomysł do głowy/.Uczę się,ciągle się uczę /a wczoraj z paniami było miło :) /.
-
2018/08/28 12:53:52
Awarcho. Pogaństwo to nie tylko szamańskie obrządki. A ZŁO w chrześcijaństwie-nie tylko przestępstwa wobec dzieci. To wg Zachodu pogaństwo Wschód nazywał smierdiakowszcziną. My natomiast różnie mówimy: wiocha, kołtuneria, komuchy,ciemnota etc. Ja nazywam to pogaństwo damskim bokserstwem!
-
2018/08/28 19:53:33
EWO religii nie zmienia sie tak sobie..np....,,bo mnie wnerwił ksiądz''..To głębsza sprawa.. Ale takie rzeczy się zdarzają...Nawet tutaj występował taki..precedens dosyć pretensjonalny...a nawet ekskluzywny!!!
Pozdr.
-
2018/08/28 20:05:42
Atrojka..racja racja.. Pogaństwo nie może pochwalić sie holocaustem..chociaz też wrogów nie kochało. Było proste i jak włos mongoła bezpretensjonalne. Siekiera i młotek jak obecnie w Świetokrzyskiem..pod zacnymi sztandarami.
Nie całkiem pojmuje twoje rozumienia,, damskiego bokserstwa''? Czy chodzi o to ze pretensjonalne damy boksują?..jak to widać często? czy raczej o mężczyzn kty bija kobiety?. W tym kontekście nie rozumiem związku w temacie pogaństwa.Realnie patrząc na problem zupełnie nie potrafię zrozumieć kobiet gwałtownie protestujacych przeciw ustawie anybokserskiej. Najmocniej protestowały wierzące aktywistki.
Brak doniesień z epoki Światowida jak kobiety chciały być bite i poniżane w małżeństwie pogańskim. Chrzscijański władca w Anglii miał w tym wzgledzie dużą wiedze i osiągnięcia..ciął toporem za nieurodzenie syna...Powinowactwo z Herodem czy co?..Ostatnio duze sukcesy na tym polu prezentuje kilku wierzących polityków w Polsce którzy przyznają się do tzw.,, głebokiej wiary''
-
2018/08/28 20:58:16
Awarcho,ja cały czas nawiązuję do Benedykta XVI. On ogólnie powiedział o poganach,tych najbardziej opornych, którzy przyjęli wiarę chrześcijańską,jednak w duszy są poganami, to pogaństwo jak słoma z nawet najbardziej eleganckich butów. Damski bokser to wg mnie taki cham z pogańskim genem. Niekoniecznie udający wierzącego.
-
2018/08/28 21:29:02
Noblistka Lessing sięgnęła głębiej. Nazwała go prymitywem i wyraziła przypuszczenie, że nie z pogaństwa pochodzi, a od neandertalczyka.
-
2018/08/29 16:05:24
"Awarcho,po raz pierwszy zaczęłam głębiej przyglądać się Twojej religii.Czytam i słucham.Wczoraj nawet pogadałam z Twoimi /przy stojaku/ współsiostrami [...]

O sancta simplicitas...! Ewo, przecież jesteś tu od lat ....Religia ŚJ to religia nienawiści do Kościoła Rzymskokatolickiego, nie zdażyłaś zauważyć ....
ps. A sami świadowie to bardzo sympatyczni ludzie, tyle tylko że zmanipulowani przez doktrynerów .....Ubolewam.


-
2018/08/29 17:59:51
Przyglądam się też naukom Buddy.
-
2018/08/29 18:02:34
Ale byk.Jak napisałam zobaczyłam