Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Gwałtownicy i ich wrogowie

Psalm 32, 2
„Sławię Cię, Panie, bo mnie wybawiłeś i nie pozwoliłeś mym wrogom naśmiewać się ze mnie”.
Najpierw pro domo sua. Często wydaje mi się, że właściwie nie mam wrogów. Ani tutaj w „Wyborczej”, bo chociaż różnię się od innych pracowników i pracownic stosunkiem do mojego Kościoła i religii w ogóle, to jakoś mnie lubią, może przede wszystkim jako sympatycznego staruszka. A na zewnątrz owszem, co wnioskuję na przykład z wpisów do mojego blogu, chyba to jednak nie wrogowie ani nawet nieprzyjaciele osobiści, tylko samych moich poglądów na to i owo. Na lewicy, prawicy, w Kościele moim i innych Kościołach albo i całkiem innych środowiskach., Episkopat mój, jaki jest, taki jest, ale spora część hierarchów zdaje się rozumieć, że jestem na pozycji bojowej szczególnie wysuniętej i przydaję tam się jednak. W każdym razie niedola moja, jeśli w ogóle jest takowa, to drobiazg w porównaniu do Franciszkowej. On ma na głowie cały mój Kościół, całe chrześcijaństwo również, świat cały. A w Kościele jak przy stole rodzinnym niejednym, czyli pluralistycznie, nieraz wojowniczo. Ma opozycję jawną i to niemal zewsząd. Konserwa nie tylko kurialna, episkopaty zgoła myślowo różne, od polskiego do niemieckiego, a ten drugi mocno ekumeniczny, jest w większości za komunią dla małżeństw mieszanych, co się mniejszości tak nie podoba, że odwołała się do Watykanu, a tam ma sojuszników.
Papież jest i tutaj między młotem a kowadłem, bo konserwa ma doktrynę tradycyjną, a ekumeniści nową, świat pozakościelny tym bardziej. W sprawie aborcji stanął zdecydowanie i nie taktycznie po stronie tej pierwszej, choć chyba bez narzucania określonych reguł prawnych, tak jak też w kwestiach mówiąc ogólnie „gender”. Natomiast jest antyklerykałem, czyli dostojników kościelnych bardzo ostro krytykuje ciągle oraz twardo podtrzymuje otwarcie komunijnej furtki dla rozwiedzionych w swojej rewolucyjnej adhortacji. Ciekawe, że zyskał umiarkowane poparcie nawet biskupów polskich, o czym napisałem tutaj przed kilkoma dniami i teraz jako Jonasz na weekend. Można być ostrożnym, ale Królestwo Boże zdobywają jednak raczej „gwałtownicy”. Franciszek należy do nich, choć jako papież uważać musi. Jako strażnik jedności szczególnie, on także jej samej Opoką być musi. Co do mnie znowu na koniec, ja chyba gwałtownikiem nie jestem, ale nie mnie sądzić o tym.

niedziela, 01 lipca 2018, jan.turnau

Polecane wpisy

  • Szczęście sprawa nieprosta

    Ewangelia Łukasza 6,17.20-26 Ta ewangelia wymienia tylko cztery z ośmiu błogosławieństw u Mateusza. Przede wszystkim tę o ubóstwie, bo bohaterami szczególnymi Ł

  • Niedole nasze przeróżne

    Wpis na sobotę 16 lutego 2019 Księga Rodzaju 3,9-24 Opowieść o karach za ów grzech pierwszy, czyli ludzkich niedolach życiowych, ale najpierw o Bożej mowie do w

  • Zaczęło się od Adama i Ewy

    Księga Rodzaju 3,1- 8 Psalm 22,1b-2. 5-7 No i teraz o tak zwanym grzechu pierworodnym opowieść dalsza. Że namówił ich do tego wąż (z czasem utożsamiony z szatan

Komentarze
2018/07/02 08:30:42
,,Gwałtownicy''..w potocznym zrozumieniu to ludzie porywczy..o warcholskim usposobieniu i,, krwistej'' naturze. Czy jednak w ,,ewangelicznym'' rozumieniu gwałtownika o to chodziło? Z nauczania Jezusa wynika chyba co innego..bo choć On sam sprawił młockę i uczynił raban w odpustowym ,kramarskim..handelku w Jerozolimie to jedsnak deo gwałtu nie zachęcał.
,,Gwałtownicy osiągają Królestwo Boże''..zdaje sie wyrażać prawdę taką że aby osiagnąć cele ..trzeba być gotowym na działanie róznych oporów i róznych OPONENTÓW.Trzeba ..a jakże zadać gwałt własnej naturze chciwej lub leniwej..własnemu egoizmowi nieraz niebotycznemu. Trzeba unizyć się jak dziecię i zdobyć na pokorę...a jakże to uczynić ..będąc wielkim,sławnym ..dostojnym..czcigodnym? arcymadrym i arcywykształconym? Same te przymiotniki już stanowią roblem..!! Musiał zadać gwałt swej świętości Bogaty Młodzieniec ..który od młodości był poprawny i prawomyślny''..i zgodny z literą Prawa..Nikt nie chce pozbywać sie Dóbr..[zwłaszcza które mu sie słusznie należały i na które nawet ciężko pracował''] Niewielu się znajdzie doktorów i docentów którzy wejdą miedzy żebraków na Victoria Station w Londynie i będą ..grać rolę prostaczków.
Ego Działa..i nie ustaje.Pobożne dysputy brzmią najbardziej autentycznie mądrze i ujmująco..a nawet swiątobliwie.. w eleganckim towarzystwie po sutym obiedzie..
Dostojny spokój i kontemplację..przerywają czasem jakieś skandale, gdy okazuje się że w otoczeniu niedalekim...jakiś wyrafinowany pająk zwabił kilka muszeki i nieco pofiglował...Prawdziwi Gwałtownicy ..okazują swoja siłę..rację..! No Pasaran. ..! Nie damy się zwieść..!..brzmią chwytliwe hasła..Teraz..k...my!
Franciszek ma ,,trudne tematy''..które żyją całe wieki..
W Dziejach i Listach..brzmią echa sporów o obrzezanie..dzisiaj niby go juz nie ma..ale są inne. Ludzie ludziom...to czynią w imię czegośtam...i w nadziei uzyskania na tej drodze racji świętej..,,Świetszej ''niż ma ten obrzydły CELNIK..! [Na Przykład]
-
2018/07/02 10:12:10
Kilka tygodni temu pojawiła się informacja, że w Watykanie powołano specjalne kolegium kapłanów, którego zadaniem będzie tłumaczenie słów papieża Franciszka i wyjaśnianie, co naprawdę chciał powiedzieć. W ten sposób Franciszek funkcjonuje na zasadzie Pytii Delfickiej, której wróżby też były tłumaczone przez kapłanów. A ja tęsknię za Janem Pawłem II, który prostymi słowami potrafił w jasny sposób wytłumaczyć sprawy najważniejsze. I to, co powiedział, trafiało do przekonania zarówno ludziom nieoświeconym, jak i intelektualistom.
-
2018/07/02 23:35:04
"... może przede wszystkim jako sympatycznego staruszka."

Boże, uchroń nas od sympatycznych staruszków (z "Wyborczej")
Był już taki jeden nadzwyczaj sympatyczny, jak pokazują stare zdjęcia, nazywał się Karol Marks.....
-
2018/07/03 14:17:46
Nie wiem, Awi, dlaczego tak uwzięłaś się na staruszków. W końcu każdy z nas kiedyś będzie staruszkiem. A Marks był jeszcze całkiem młody, gdy pisał te słowa: "Widmo krąży po Europie, widmo komunizmu". Gwałtowność i sprzeciw wobec zastanego - to raczej cechy ludzi młodych. W tym Marks był podobny do Mickiewicza. Pamiętasz? "Dalej, bryło, z posad świata, nowymi cię pchniemy tory!", albo: "Gwałt niech się gwałtem odciska". Albo - już poza Mickiewiczem - Pieśń Sokołów z przełomu XIX i XX wieku: 'Ospały i gnuśny, zgrzybiały ten świat". No i skrajny już program antystaruszkowy w jednym z wierszy Majakowskiego: "Starych - zabijać, czaszki na popielniczki".
-
2018/07/03 15:09:25
Niezwykle sympatyczna Avi.. jak widac po objawach ..ma miłość gorliwą do Nienarodzonych. Pozotali mniej ważni..i obrzydliwi ..jeśli nie zasługują na Laurkę z tego
Światobliwego Przedszkola.
Nie sięgacie pięt ...nędznicy! Skompresowana i Stężona Świetość...zrobi z wami porządek ....Staruchy Sakramenckie i inne..Broń Panie Boże.....przed taką pobożnością!!!
-
2018/07/03 15:21:01
Żmijowe plemię - zaczyna katolik katolika kąsać.

"Boże, uchroń nas od sympatycznych staruszków (z "Wyborczej")" - Katoliczka awi_3
-
2018/07/03 15:41:17
Dla niewtajemniczonych.
Pan Jan Turnau ma skończone 85 lat, jest pracownikiem "GW" i między innymi prowadzi blog "Moje Pisanki". Jest katolikiem.
Pani ukrywająca się pod nickiem awi_3 jest katoliczką, która tutaj pod tą pisanką bardzo "sympatycznie" odniosła się do "staruszka" z "GW".

Teraz nasuwa się pytanie - w jakiego boga tak zwana awi_3 wierzy?
Czy nie przypadkiem w okrutnika, który ludzi starszych ma za nic?

Według mnie Pani ukrywająca się pod nickiem awi_3 ma wyjątkowo przeprany mózg i nic nie poradzę na to, że tak myślę.
-
2018/07/03 23:07:58
Janmuszu,
nie uwzięłam się ;)) Zaraz wyjaśnię. Otóz, kiedy ja uczęszczałam do szkoły podstawowej, wszędzie dookoła wisiały takie portrety poczwórne: Marks, Engels, Lenin, Stalin. No i ten Marks w gęstwinie siwych włosów wydawał mi się już b. stary. Wiec zapamiętałam go wyłącznie jako takiego sympatycznego staruszka...... Dopiero z czasem przyszła wiedza .....

No, a że od kilkunastu lat marksizm wraca w Europie w postaci marksizmu kulturowego, propagowanego przede wszystkim przez "Wyborczą" i "Tygodnik Powszechny" wiec wszystko tak mi się połączyło ;)
-
2018/07/03 23:25:11
Jutro będzie SĄDNY dzień ... Jedna "baba" (Malgorzata) będzie rozwalać SN, druga "baba" (Angela) - Unię Europejską.. (rozmowa z Seehoferem).
A wszystko w myśl przysłowia: "Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle".
-
2018/07/04 07:25:18
No tak...no tak...Babę wyjatkowo przewrotną posłał diabeł aby molestowała swoją urojoną ,,świetością''.Strzeżcie się..!!
Odpowiedź i opowiastki o Marksie i mareksiźmie może wsadzić do starego gumiaka...albo jeszcze blizej. Ta sama Nienawiść w imie rzekomej miłości do Boga widoczna jest dzisiaj wszędzie.
Janmusz...Musisz być bardziej rozważny... Ta Pani nie znosi braku UWIELBIENIA ..możesz juz nie otrzymywać przychylnych laurek w ,,literackim stylu''..Ponadto narażasz się na ewentualna siekierkę w postaci Chłopców Międlara...ewentualnie innych nieprzyjemnych retorsjii. Jezeli pani Avi się przyczepi ..musi mieć rację.. to po prostu Powiew ,,bożej'' łaski.
,,Kto ze mna miał na pieńku już dawno nie ma go na tym blogu''..to dewiza tej uroczel blogerki literatki..tłumaczki i miłośniczki ludzi [zwłaszcza nienarodzonych]
W przypadku innych ludzi jet juz gorzej a nawet źle!
Jak segregujący na rampie.. z pędzlem w ręku czyni znak.. ,,N''..neomarksita ,,L'' lewak G -genderysta..W -czytajacy Wyborczą..T- czytający Tygodnik Powszechny..
M-mason..Ś..J.. wiadomo..
Jan Turnau ..tez otrzymał siwy włos go nie ochronił.. kiedys poznamy jaki
Znaków jest wiele..wwzyscy oznaczeni czekają na surowy osąd na razie werbalny...ale amicje są dużo wieksze.
Zważ drogi Janmuszu że wielu zasłuzonych biskupów nie uchroniło sie od obrzucenia i ochlapania tym ,,pseudochrzescijańkim'' szambem.Rydzyk nie oszczędził nawet Marii Kaczyńskiej....prezydentowej.
Instnkt powinien podpowiedzieć tobie czy warto mieć afekt do Redaktora..czy lepiej szczekać razem z ujadającą i kąsającą i targająca za nogawki.
Nie wzyscy to znosza jednakowo.. Inne blogi..róznie znoszą i okresowo..stawiaja szlaban ..ub daja kartki jak piłkarski sędzia.
Teraz sz.Awi.. odwraca uwagę od siebie i tematu a zwraca kierunek na Gersdorf i Merkel.. Kopnęła.. ale chce udać że NIC TO!..BO JEJ WOLNO!
Gdy w Niebie spotka się z Panem..Pan zaczerwieni si e z dwóch powodów..conajmniej.
-Z obawy aby nie otrzymał korektorskich uwag I INNYCH
-Ze złości na św.Piotra..który pilnuje Niebieskiej Bramki--
I TO BĘDZIE DZIEŃ SĄDNY...!!!
-
2018/07/04 07:32:01
KULTUROWY MARKSIZM W BRODZIE Z PRL..
,,gęsi za woda kaczki za wodą..kaczki za wodą..uciekajcie ludzie bo was pobodą''
-
2018/07/04 11:53:06
Panie Awarcho, więcej rozwagi i męskiego opanowania, no i poczucia humoru... mój komentarz o "babach" to taka prowokacja z mojej strony, a propos aktualnych spraw - a pan zaraz leci z kubłem pomyj .....


(Dzisiaj będę na ciekawej Konferencji (promocja książki red. Michalkiewicza "Niemcy, Żydzi i folksdojcze" w Domu Dziennikarza. Będzie również red. Gadowski i red. Żebrowski). Może cos jutro napiszę na ten temat, żeby pan mógł pobiec po następny kubeł pomyj .....;))))))))
-
2018/07/04 13:42:06
Dla informacji p. Awarcho. Na portalu 'luteranie.pl' stanęłam niedawno w obronie komentatora o nicku "Gedeon", bo moderatorzy chcieli go usunąć. I otrzymałam taką odpowiedź od administratora portalu: "Proszę pani, przecież to Swiadek Jehowy, a takich nie będziemy tu wpuszczać ....."
-
2018/07/04 15:49:40
Jest pani równiez mistrzynią w grze w Wariata.i to na duze bramki. Pierdeoły o pomyjach i kubłach moze pani dzieciom w bajeczkach ...albo Karoniowi i Michalkiewiczowi czy Gadowskiemu..Tam uwierzą...na pewno. Ta sama miara...
To co pani odpowiedzieli to naturalne ..Przecież to Świadek Jehowy..a pani jest znana ze swojego języka szeroko...więc moe pani go KĄSAĆ . Targać za nogawki....wylewac frustracje..i inne rzeczy...Kto pani zabroni?..
Spoko.. spoko ..pani komentarze na Ekumeniźmie tez czytałem..i.reakcje mnie nie zadziwią.Pani sprawa...Lubi pani kopać po kostkach nie tylko na tym meczu...i udawać że to pania kopią.
Redaktor nie zareagował wielokrotnie na pani sugestie ekskomuniki blogerów i ma z pani z nim kłopot. Zarzuty premii od Axela Springera i inne podobne temu ostatniemu szyderstwu ze starości...kwalifikuja pania odpowiednio. Nie oibróci tego pani Szanowna w żart.Ztych rzeczy się nie zartuje...to jest własnie PLUGASTWO które suponuje pani innym. Niech pani szanowna opowie o tym w tym elitarnym kółeczku..intelektu. Dadzą laurkę..pochwalą.. uciesza się ze dokopała pani tym u Michnika......albo zawstydzą Cóż to? w Wyborczej pani gustuje?.. no pani Iwono..jakże to ? Kępa wygnie buziunie w zdziwieniu.....a Gadowski zapyta: Jak to czy nie słuchała pani moich komentarzy o tym Adamie ?'' Jak można tak nisko zlecieć?
-
2018/07/04 17:00:20
Awarcho,
Ta Pani, niestety, ma po mistrzowsku wyprany mózg przez zwolenników władzy dyktatorskiej i nic na to nie poradzisz ani nic nie dotrze do tej Pani, co jej piszesz. Niestety, w tym kraju jest przynajmniej 60 % takich ludzi. Wiara ich jest tak pusta, jak studnia na pustyni. Wszystko można im wcisnąć by nieliczni cel uzyskali, władzy autorytarnej gdzie inność będzie niczym w porównaniu w ich wątpliwą "świętobliwość".
Takich u nas dostatek, w moim miście multum.

Jeżeli ta Pani już kąsa p. Jana to jedynie świadczy i dowodzi, że jest bardzo, bardzo płytką osobowością. Ze starości ludzi się nie drwi!!!
Tyle w temacie.
-
2018/07/04 17:21:32
Jak tu niejednokrotnie podnoszono - wykształcenie ludzi nie jest miernikiem ich intelektu lub przyzwoitości. Ta Pani może mieć dziesięć fakultetów, ale zawsze pozostanie osobą KIM JEST - czyli marność nad marnościami.
-
2018/07/05 17:39:45
No tak ..niestety Lukki.
-
2018/07/06 13:39:33
Jest mi wstyd wielki wstyd!
Brak szacunku dla wieloletniej pani prezes..z znacznym naukowym autorytetem. Z olbrzymim doswiadczeniem zawodowym .Osoby sznowanej tak w gronie zawodowym jak też gronie pedagogicznym. Osoby która w imieniu państwa stała na czele Instytucji posiadającej zaufanie społeczne i ustanowionej przez organy konstytucyjne.
Okreslenie kobiety wyrazem ,,Szlampa'' jest uwłaczające zarówno osobiście jak też tym organom którym przewodziła i które ja wybrały na to stanowisko.
Dochodzenie praw i żadanie zadośćuczynienia za osobistą i publiczną szkodę to powinność zarówno cywilna jak również urzędowa..państwowa. Logika oczywista..Sad Najwyższy był kierowany zdaniem pana Gmyza przez ,,Szlampę''.
Chociaż to nie moja sprawa mam ochotę zwrócić sie do wiceministra Marcina Warchoła [ zbieznośc nazwisk mz moim przypadkowa] o opinie w tej sprawie.Jako obywatel Polski czuję się dotknięty .To ze pan Gmyz dostał naganę prezesa TVP.. jest niewystarczający...załatwia tylko sprawy dyscypliny w TV. Dyskkredytowanie i obrzucanie NIEUZASADNIONYM łajnem tych co nie z nami...to przecież niechrześcijańskie.Dlaczego ?Dlaczego były protesty wobec działań prawnych Wesołowskiego czy innych a nie ma ich w tym przypadku?A może to kościelna zemsta za współpracę z prokuratura Dominikany w tej sprawie?
Jak to się stało że walczace z LEWACTWEM ,,Siły Chrzescijańskiego Dobra'' pozbawiły wielu .powagi...sumienia,uczciwości,taktu,szacunku,MINIMUM POSZNOWANIA dla innych,dla oponentów..dystansu.
PRZYPUSZCZAĆ NALEŻY ZE GMYZOWI..,,się wymknęło niechcący'' i właściwie to NIE TO MIAŁ NA MYŚLI....a może zażartował jak AVI ze staruszków.. a ci co się czepiają to nie maja poczucia humoru..? OBRZYDLIWE,Obrzydliwe ..Obrzydliiiiweeee..Tfuj!!!!
Mam poczucie winy i niesmak olbrzymi..że z taka osobą wymieniałem posty..


-
2018/07/07 00:03:11
"Ostatnio dokonano wielkiego odkrycia w dziedzinie nauk biologicznych. Okazało się, ze oprócz znanego hormonu - endorfiny, który wprawia w stan euforyczny mózg, istnieje jego odmiana zwana gersdorfiną. Ostatnie dni pokazują, że ten hormon dokonuje burzy mózgów, szczególnie w odniesieniu do mózgów owczarków niemieckich, w rodzaju Fransa Timmermansa ..."
Fragment kapitalnej wypowiedzi Red. Stanisława Michalkiewicza podczas konferencji promocyjnej jego najnowszej książki "Niemcy, Żydzi i folksdojcze", wyd. Capital .
POLECAM!
-
2018/07/07 10:47:21
Superpierdaliusz z politycznego kabaretu..gromadzący niewyżyte dewotki i takichże stetryczałych dewotów..których podnieca jedynie łajno.
Wzdychajace nad tym łajnem ,,damy''..i śmiejący sie z zadowolenia i z zasłyszanych ,,sensacji''...grono jest wysoką miarą dzisiejszej ,,Elyty''..dyplomowanych cymbałów bez honoru.
.,, Ale im do.....olił! Brawoooo! Brawooo! Panie Redaktorze Szanowny!!!'' To euforia!!!
-
2018/07/07 13:18:51
Czytelnikom blogu polecam m.in. dwa rozdziały książki red. Stanisława Michalkiewicza "Niemcy, Żydzi i folksdojcze", wyd. lipiec 2018:
1/ 'Michnikowszczyna na stalinowskiej warcie'
2/ 'Pokutnicy z Gazety Wyborczej'

A we Wstępie również literacka perełka:
Gdybym przez cały żywot skazany był na lekturę Tomasza Lisa, Jacka Żakowskiego czy też Adama Michnika, a Michalkiewicza bym nie znał, byłbym jak cymbał prosty albo kiep przydrożny, dla niepoznaki zatrudniony w modnej korporacji." Witold Gadowski.
-
2018/07/07 14:47:14
Coś się panu fatalnie pokręciło, panie Awarcho !!!!.... Pewnie z upału. Te "elyty" zwłaszcza polityczne , ze środowiska Tuska, Schetyny, Petru i tym podobnych, tudzież te stetryczałe "elyty" sędziowskie, tzw. kasta - stoją pod Sądem Najw. odurzone gersdorfiną, tak jak pan.

Natomiast na Konferencji promocyjnej książki Michalkiewicza byli zwykle ludzie jak ja, czyli inteligencja pracująca, tudzież wszyscy patriotycznie nastawieni mieszkańcy Warszawy, a nie zaprzańcy z Brukseli. Publiczność przyszła ogromna, dla części nie starczyło miejsc, ja sama stałam przez połowę konferencji, potem zwolniło się jakies krzesło, a potem stałam znowu godzine w kolejce po podpis red. Michalkiewicza (chcę tę książkę wysłać zięciowi do N.Jorku). Bardzo wiele osób, które nie zmiesciy się w sali konferencyjnej Domu Dziennikarza, stały pod oknami od strony ogrodu i było tam specjalne nagłośnienie dla nich .....
-
2018/07/08 16:04:43
Te Elyty niestety jednoczy jedno ,,NIENAWIŚĆ.'' I za to zjednoczenie w nienawiści odpowiedza przed Bogiem...Może Gadowski parazować List do Koryntian ..nie obmyje swej duszy Może Michalkiewicz wmawiać ze toleruje Żydów...nikt w to nie uwierzy. Bo on sam w to nie wierzy..Gadowski również.. To typowa choroba kundli kasających i szczujących...Jest pani produktem ich publicystyki...za oceanem to znają...Tyle ze tam trzeba gebe trzymać krótko bo za takie numerki trz jak to musiał zeba płacjć kaucje w Śądzie jak prymas J.Glemp.
Niestety za wypuszczenie i podpalenie tych demonów..już płacimy a może być gorzej.
-
2018/07/08 16:15:57
Proszę mi nie wtykać nie stoję i nie stałem przed sądem w żadnym proteście..ale nienawidze chamstwa i napaści łajdackich na ludzi. Bez względu czy jest to Pani Gersdorf czy kelnerka. Chamstwo pani kolegi z parafii jest znane od dawna..prze4z rózne wyskoki.
Wolę wpisy Antychrysta który bynajmniej niczego nie udawał..nie rysował siebie jako ,,szlachetny obrońca wartości'' tak jak pani czy pani kamaryla to kreuje.. Produkty mózgowe Michalkiewicza mogą imponowac takim,,tanim '' chrzescijankom jak pani..Mnie nie muszą ani nie śmieszą. Pożałowania godny publicysta małpuje co sie da.. i co z tego? Czy Chrystus tak czynił? Co w tym godnego?
Co w tym szlachetnego?