Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Bóg nie chciał tej ofiary

Księga Rodzaju 1-2.9-13.15-18
Sławna perykopa o tym, jak Abraham chciał złożyć swemu Bogu ofiarę z człowieka: ze swojego syna ukochanego. Bóg bowiem wystawił patriarchę na próbę: czy będzie aż tak swemu Panu posłuszny. Abraham chciał wykonać to polecenie, już sięgał po nóż w tym ofiarnym celu, aż tu nagle został zatrzymany przez Anioła Pańskiego, bo zdał egzamin z Bożej bojaźni. Co więcej, otrzymał obietnicę, że zostanie nagrodzony potomstwem przelicznym oraz pokonującym swoich nieprzyjaciół. Opowieść ta była komentowana kościelnie jako w istocie zakaz ofiar z ludzi, które były w on czas na porządku dziennym, ale w kręgach pozakościelnych w takie tłumaczenie raczej mało kto wierzył i perykopa budziła
moralny niesmak. No i faktycznie Bóg mógłby żądać czegoś tak moralnie potwornego, nawet gdyby okazało się, że to nie jest potrzebne? Może raczej tekst biblijny jest tutaj na miarę ludzi ówczesnych, odpowiada ich wyobrażeniom Boga. W Starym Testamencie jest podobnych obrazów Boga sporo, żąda On nawet wymordowania całego osiedla z kobietami i dziećmi. Na szczęście ksiądz Tischner w książkowej rozmowie z Eweliną Puczek wyjaśnił, że patriarcha myślał po swojemu, ale my też wiemy swoje. Boga trzeba się bać, ale Tego, który jest Dobrem - i tyle teologicznej egzegezy. Aż tyle!

niedziela, 25 lutego 2018, jan.turnau

Polecane wpisy

  • Święty Jan największy

    Ewangelia Łukasza 3,1-6 Czytamy dzisiaj o Janie Chrzcicielu. Uroczystość coroczna jego urodzin już za nami, była 24 czerwca, ale zjawia się w roku liturgicznym

  • Maria z Nazaretu, marianie

    Ewangelia Łukasza 1,26-38 Dzisiaj w Kościele rzymskokatolickim, starokatolickim mariawitów i zapewne polskokatolickim uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświę

  • O tych wszystkich, którym dzisiaj źle

    Księga Izajasza 29,17-21 Najpierw też o świecie roślin, nie tylko zwierząt, już cudownie pogodzonych (lwie konsumującym słomę...). O tym, że „Liban zamien

Komentarze
2018/02/26 07:24:06
Wcześniej zanim Bóg zażądał tej strasznej ofiary od Abrahama złozył mu obietnicę co do Izaaka i jego dziedzictwa. Wynikał z tej obietnicy i boskiego przyrzeczenia ze IZAAK BĘDZIE ŻYŁ I MIAŁ POTOMSTWO.Tak rozumował Paweł o tym wydarzeniu..
. Przez wiarę Abraham, wystawiony na próbę, ofiarował Izaaka, i to jedynego syna składał na ofiarę, on, który otrzymał obietnicę, któremu powiedziane było: Z Izaaka będzie dla ciebie potomstwo. Pomyślał bowiem, iż Bóg mocen wskrzesić także umarłych, i dlatego odzyskał go, jako podobieństwo [śmierci i zmartwychwstania Chrystusa]. Hebr 11 rozdział 17-20
Abrahamowi powiedział sam Najwyższy ze Izaak będzie miał potomstwo....Jakże więc mógłby miec jak nie przez życie przez realne biologiczne zycie? Wierzył że Bóg dotrzymuje obietnic..nie wiedział jak to sie stanie wobec tak strasznej rzeczy jaką miała być śmierć cudownie narodzonego Izaaka?
Jest tutaj też ,,domyslna'' alegoria dotyczaca samego Boga i Jego Syna..
Abraham oznacza dosłownie WZNIOSŁY OJCIEC...Jezus Jego Syn Umiłowany...dosłownie złożony jako Ofiara Przebłagalna za człowieka.
Izaak człowiek który,, jakby z grobu ''...bo życie jednak ocalił mu Bóg.. Znalazł bowiem INNĄ OFIARĘ.
Podobieństwo wyraźne...My mamy nadzieję na życie i odkupienie z mocy smierci przez to własnie..że ,,znaleziono ofiarę''...ODKUPIENIA.
Wiemy kto ja złożył ,, Raz na Zawsze.''.jak naucza Apostoł.
-
2018/02/26 14:17:37
Tylu już tych bogów ludzie sobie nawymyślali...
-
2018/02/26 23:13:21
Pan Red. napisał:
"...aż tu nagle został zatrzymany przez Anioła Pańskiego, bo zdał egzamin z Bożej bojaźni."

Inaczej to widzę. Abraham zdał egzamin z zaufania, jakie pokładał w Bogu.
-
2018/02/27 06:22:27
" zostanie nagrodzony potomstwem przelicznym"
... w dzisiejszej smutnej i ubogiej w dzieci, a już w dzieci uśmiechnięte w ogóle nieistniejącej rzeczywistości ... słowa te brzmiałyby : "zostanie ukarany potomstwem przelicznym"... Mnie się serce kraje, kiedy widzę smutne twarze dzieci. Winę za to ponoszą dorośli!
-
2018/02/27 11:18:42
LUNA 10... Bóg też sobie wymyślił troszkę..mi.in Człowieka..W ks. Rodzaju napisano że ..żałował.

Kiedy zaś Pan widział, że wielka jest niegodziwość ludzi na ziemi i że usposobienie ich jest wciąż złe, żałował, że stworzył ludzi na ziemi, i zasmucił się Wreszcie Pan rzekł: Zgładzę ludzi, których stworzyłem, z powierzchni ziemi: ludzi, bydło, zwierzęta pełzające i ptaki powietrzne, bo żal mi, że ich stworzyłem.
Temat godny refleksji..i pytania nastepujacego:,,Czy nie żałuje Bóg że Mnie stworzył?
Jeżeli zaś jak piszesz ludzie stworzyli sobie ,,bogów'' to dlaczego? Czy nie był motywem lek i bezsilność wobec zła?..śmierci?...braku sensu życia.? Kruchość i beznadzieja?.
,,Bóg Umarł.''.pisali niektórzy..Boga nie ma ! mówili i wierzyli inni..To sprawa stara jak człowiek .Ps 51 Rzekł głupi w sercu swoim :,,Nie ma Boga'' ..to rzecz stara jak ludzkośc jak widać...bo psalm napisano 3500 lat wstecz.
Stwierdzenie to nie odnosi się jedynie z niskim poziomem wiedzy..ludzi bez wykształcenia czy obycia.Boga odrzucaja i odrzucali również tacy co mieli ,,Tęgie Głowy''. Wiele jest przyczyn..Jedna z wielu jest odrzucenie wszelkich autorytetów..i usprawiedliwienie swojej postawy..rozgrzeszenie UNIWERSALNE.
Takie rozgrzeszenie zdarza sie również wsród wierzących którzy wierza w Miłosierdzie Absolutne....Ale tam BÓG przypomina o ODPOWIEDZIALNOŚCI.
-
2018/02/27 14:09:19
awarcho
Jestem ochrzczona i uczono mnie, że że bóg stworzył świat z jego dobrem i złem. Odrzucam boga który pozwala na cierpienie ludzi i zwierząt, wojny, mordy, choroby. Który pozwalał, aby przez prawie pięć lat funkcjonowało Auschwitz, fabryka śmierci gdzie bestialsko zamęczano ludzi, w tym dzieci. Największe cmentarzysko na Ziemi. Pewnie zaraz odpowiesz mi sloganem - ale ludzie mają wolną wolę... A ja ci odpowiem - ale to właśnie bóg stworzył ich tak słabymi. No i zwierzęta... One też mają wolną wolę? Drapieżniki żeby przetrwać muszą zabijać inne zwierzęta i często jedzą swoje ofiary jeszcze żywe. Taki właśnie świat stworzył bóg, którego tak wychwalasz. Dla mnie to mściwy, bezwzględny sadysta bawiący się cierpieniem ludzi, ich emocjami. Jak chociażby tego biednego Hioba. Najpierw wymordował mu rodzinę, dzieci, a ze Hiob nadal biłmu pokłony "wspaniałomyślnie" dał mu inne. No bo dzieci to przecież rzeczy, które można bez problemu wymienić, prawda? Taki bóg nie jest dla mnie żadnym autorytetem, jest mściwym, bezwzględnym sadystą od którego wolę trzymać się z daleka. Ja staram się żyć uczciwie i wartościowo i to jest moja wiara. Ale rozumiem, że prostym ludziom (bez urazy) potrzebne są schematy. A ks. Rodzaju, Psalmy nie napisał żaden bóg a ludzie. I kto kiedy widział jakiegoś boga? Ci, którzy go dzisiaj "widzą" zamykani są do szpitali psychiatrycznych. Dobra trzeba szukać w sobie, a nie w wymyślonych bogach, zabobonach i ciemnocie religijnej.
-
2018/02/27 18:24:19
Luna.. bardzo dobrze,że wyrażasz szczerze swoje uczucia.Niektóre z naszych pytań i sprzeczności nigdy nie zostaną wyjaśnione. Co do cierpień Hioba mam trochę podobne zdanie do Twojego. Pytam ..czy potrzebne były tak wielkie cierpienia tego sprawiedliwego człowieka aby dowieść jego wytrwałości?
Wydaje się jednak ze przypisywanie sprawstwa jego cierpień Bogu nie jest prawdą. Przecież to Szatan dotknął go chorobą..Bóg jedynie nie zapobiegł jego klęskom i plagom.
W twoim emocjonalnym wykazie win Boga..jest widoczny uraz i chyba rozczarowanie.
Czy Auschwitz..to nakaz Boga?.Co On z tym miał wspólnego?
Jednakze w Prawie Mojżesza jest wiele rzeczy o trochę podobnym stylu...przypisywanych Bogu...a moim zdaniem pochodzącym z zamysłu człowieka...który wierzył w Boga i wiele rzeczy robił i pisał w jego Imieniu.
Nie wszystko co jest w treści biblii..jest DOSŁOWNIE SŁOWEM BOGA..choć wielu tak sądzi i naucza innych.
Milczenie Boga wobec obecnego zła..i cierpień zmusza człowieka do myślenia i zastanawiania sie nad celem istnienia i jego sensem. Obciążanie Boga za zło które czynia ludzie...to coś bardzo niesprawiedliwego. Gdyby Bóg nie ustanowił praw zawartych w Dekalogu i nie nakazał ich szanowac i przestrzegać a zezwolił na ,,wolna amerykankę'' i róbta co chceta..mozna by mówić że zaniechał odpowiedzialności za swoje dzieło. Jednak jest inaczej..to człowiek ODRZUCIŁ BOGA I JEGO WŁADZĘ.
Mimo tego..Bóg człowieka nie pozostawił ..dał bowiem nadzieję i wskazał Drogę.
To trudna droga..ale droga.
Czy to uznajesz za słuszne,
coś rzekł: "Mam prawo od Boga"?
Mówisz: "Co z tego mi [przyjdzie]?
Czy to pomaga więcej niż grzech?"1
Parę słów ci odpowiem
i twym przyjaciołom wraz z tobą.

Komu szkodzi grzech?

Spojrzyj na niebo! Popatrz!
Oglądaj obłoki wysoko!
Gdy zgrzeszysz, co ty Mu zrobisz?
Czy zaszkodzisz Mu mnóstwem grzechów?
Czy dajesz Mu co, gdyś jest prawy?
Czy otrzyma coś z twojej ręki?
Podobnych do ciebie złość twa dosięga
a twoja prawość ludziom pomaga.

Czemu Bóg nie wysłuchuje?

Z ogromu ucisku się płacze,
pod wroga przemocą się krzyczy,
, a nikt nie mówi: "Gdzie Bóg, mój Stwórca,
co nocy użycza pieśni wesela,
Nas uczy więcej niż [uczą] zwierzęta,
mędrszymi jesteśmy od ptaków powietrznych".

Kilka pytań i kilka odpowiedzi w powyzszym cytacie z Hioba...Nas ludzi prawa Boga ucza więcej niż zwierzeta..a jednak niewiele od nich odstajemy. Wilki i hieny nie otrzymały Dekalogu. .a jednak nie zabijaja bez potrzeby..nie nakładaja okupu na sarny i zajace...Nie zorganizowały tez dla nich Treblinki ani Sobiboru. To ludzie ludziom..[ Nałkowska..] ten los..
Mengele to wykształcony lekarz..który wiarę nazywał ,,NIENAUKOWĄ''.Oczywiście nie należy upgólniać .. z tym wykaształceniem lub jego brakiem.
-
2018/02/27 23:07:57
@Awarcho

Napisałeś,cytuję:
,,Jezus Jego Syn Umiłowany...dosłownie złożony jako Ofiara Przebłagalna za człowieka

Bóg nie jest psychopatą i nie można przypisywać Bogu intencji,których tak naprawdę nie miał,bo nie potrzebował męczeńskiej śmierci Jezusa,by Jego ofiara miała w magiczny sposób zbawić świat i człowieka, bo tak też nie stało się przez okres panowania religii chrześcijańskiej, bo to nie jest droga do zbawienia ludzi i samo MĘCZEŃSTWO jest tylko krzywdą ofiary z powodu zwycięstwa zła ludzi w danym czasie na Ziemi, ponieważ kilkugodzinne męczeństwo człowieka bliskiego Bogu w miłości i sprawiedliwości jest kroplą w oceanie wiecznego męczeństwa Boga UWIĘZIONEGO W POCZUCIU BEZSILNOŚCI wobec zła na Ziemi i złej woli ludzi,a skoro wieczne męczeństwo Boga nie stało się cudowną mocą dla zbawienia ludzi,to jakim cudem Jezus miałby swoim krzyżem odmienić świat,skoro drogą do nawrócenia jest świadoma wiara w Boga w miłości i sprawiedliwości,a jeśli wieczne, bezsilne męczeństwo może mieć moc, to taką,że każdy człowiek na Ziemi ma prawo do odkupienia przez świadomą wiarę, poprzez nawrócenie się,dopóki ludzie żyją na Ziemi.

Z kolei zbrodnia dokonana na Jezusie jest potwierdzeniem wiecznej bezsilności Boga wobec złej woli ludzi, ponieważ zło znowu zwyciężyło i głoszony Bóg przez Jezusa poprzez wiarę w miłości do ludzi i sprawiedliwości został odrzucony ,a Jezus został zamordowany jako wichrzyciel porządku publicznego i religijnego w narodzie żydowskim,a po śmierci Jezusa tylko nieliczni Żydzi nawrócili się i powstawały komuny apostolskie, kiedy bogaci oddawali majątki,a pierwsi chrześcijanie uczyli się we wspólnotach SPRAWIEDLIWEGO ŻYCIA W MIŁOŚCI,ale komuny pierwszych chrześcijan przetrwały tylko około 300 lat,ponieważ zostały rozwiązanie przez cesarza rzymskiego Konstantyna i powstawała państwowa religia katolicka w cesarstwie, w feudalnym ustroju państwa, kiedy plebs żyjący w analfabetyzmie żył w niewoli, ale kiedy Bóg i człowiek w imię Jezusa zostali sprzedani za przywileje ziemskie,to nowym jaśniepanom chrześcijańskim niesprawiedliwość nie przeszkadzała i tak władza szatana zapanowała na Ziemi w imię Jezusa w nowej religii chrześcijańskiej,kiedy było wielkie bogactwo uprzywilejowanych klasowo i wielka nędza,cierpienie i ciemnota ludu, i dopiero w XIX i XX wieku rewolucje społeczne powodowały wyzwalanie się z analfabetyzmu ciemnego ludu,a postęp technologiczny w przemyśle sprzyjał rozwojowi dobrobytu w państwach i tak powoli z ciemnoty wyzwalał się lud poprzez oświatę masową i masowa bieda i głód traciły prawo bytu,a niesprawiedliwość społeczna stawała się mniej bolesna w państwach,
a w państwach socjalistycznych idee sprawiedliwości społecznej stały się utopią,
ponieważ religijne wychowanie ludu opierające się o tradycje narodów,
było wierne niesprawiedliwości społecznej zakorzenionej historycznie,
i ludzie nie chcieli sprawiedliwości bez Boga i bez udziału swego kościoła,
skoro to ateiści narzucili im sprawiedliwość społeczną,
której w swojej ślepocie fanatycznej nie pojmowali i nie doceniali,
ponieważ w komunie mogą żyć świadomie tylko ludzie wolni filozoficznie,
i dlatego ludzie wierzący w Boga, ukrywający się pod maskami komunistów,
działający politycznie,świadomie sabotowali budowanie sprawiedliwego państwa.
-
2018/02/28 07:38:52
Niewykluczone ,że wielu wierzących jakiś czas ukrywało sie pod maska komunistów. Komunizm został ,,obnażony jeszcze szybciej niż chrzescijaństwo.Powstał z buntu ..a chrześcijaństwo przestrzega przed buntem...bo za nim się kryje to właśnie coo za komunizmem.Obiecanki sprawiedliwego i szczęśliwego swiata i wolnego człowieka..nie mogły być spełnione. Przeszkoda jest sam człowiek i Władca tego Świata. Najpiekniejsza idea zostanie zniweczona poprzez pyche chciwość i samolubstwo.
Chrześcijaństwo utrwalało konserwatyzm i postawę zachowawczą ..komunizm głosił nienawiść do klas posiadających i je niszczył. Na nienawiści nie da się niczego zbudować. Nawt w prostej relacji rodzinnej miedzy teściowa i synową nienawiść może rozsadzić od srodka uswięcony przez Boga związek.
Politycy i narody prowadzą jednak dużo poważniejszą grę o wpływy ,władzę i posiadany majątek. Religia jest im potrzebna do uspokojenia mas.. nie zawsze skutecznie.
[I] I siódmy anioł zatrąbił,
i w niebie powstały donośne głosy mówiące:
Nastało nad światem królowanie Pana naszego i Jego Pomazańca
i będzie królować na wieki wieków.
A dwudziestu czterech Starców,
zasiadających na tronach swych przed tronem Boga,
padło na oblicza i oddało pokłon Bogu,
mówiąc:
Dzięki czynimy Tobie, Panie, Boże wszechmogący,
Który jesteś i Który byłeś,
żeś objął wielką Twą władzę i zaczął królować.
I rozgniewały się narody,
a nadszedł Twój gniew
i pora na umarłych, aby zostali osądzeni,
i aby dać zapłatę sługom Twym prorokom
i świętym,
i tym, co się boją Twojego imienia,
małym i wielkim,
i Aby Zniszczyć Tych, Którzy Niszczą Ziemię. [/I]
Ziemia i jej dziedzice .[.ludzie] jest niszczona na wszelkie sposoby przez chciwość i nienawiść a panowie wkładaja miliardy w badanie kosmosu ..aby znależć gniazdo nowe dla egzystencji ..Wiadomo ze to wsazystko wbrew boskiemu zamierzeniu niedawno cytowanemu w Pisance. Proroctwo Izajasza i o tym prorokuje...Człowiek został obarczony odpowiedzialnością...za ziemię. Sprawiedliwego Świata nie da sie zbudować Bez Boga..
-
2018/02/28 10:16:42
awarcho, dziękuję za odpowiedź. Niestety, ale zgodnie z naukami kościoła Szatana też stworzył bóg... A więc i całe zło. Nie wnikając w te wszystkie religijne mity i bajki myślę, że boga jest tyle, ile jest dobra w nas samych. A co do Dekalogu, myślę, że ułożyli go sami ludzie. Inna sprawa, że to bardzo mądre słowa i przykazania. Taka latarnia w mroku życia... Dziękuję za interesującą rozmowę. Pozdrawiam.
-
2018/02/28 12:34:38
Awarcho, refleksje i przemyślenia obu powyższych Pań to klasyczna ilustracja slów Jezusa o Słowie Bożym, które pada na rozmaite gleby (Mt 13,1-9):

"A inne [ziarna] padły między ciernie, a ciernie wyrosły i zadusiły je."

I trzeba to tak zostawić.
-
2018/02/28 13:18:22
"trzeba szukać w sobie, a nie w wymyślonych bogach, zabobonach i ciemnocie religijnej." - napisała LANA1o
Jest to według mnie kwintesencja, która może doprowadzić do lepszych zachowań ludzkich.

Zgadzam się z Luną, która twierdzi: "...Taki bóg nie jest dla mnie żadnym autorytetem, jest mściwym, bezwzględnym sadystą od którego wolę trzymać się z daleka."

Dowodem na stwierdzenie Luny jest zachowanie ludzi mocno fanatycznie religijnych lub zideologizowanych (na jedno wychodzi) - to psychopaci, a także często sadyści.
-
2018/02/28 13:41:40
Ewidentnym przykładem psychopaty jest to, że nigdy nie ma w sobie poczucia winy. Za swoje błędy zawsze obarczy winą innych w sposób tragiczny dla tych, co na nich zrzuca winę.
Typowy przykład: tragedia pod Smoleńskiem TU-154 z VIPami na pokładzie.
-
2018/02/28 15:22:51
Szatan też został stworzony z wolną wolą. Jak naucza biblia..on sam i jego aniołowie zapragnęli czegoś więcej..Nie został stworzony jako ZŁY ANIOŁ..Złym sie stał w yniku buntu i odrzucenia Boga.Znalazł zwolenników ..w sferze ducha.Zmierza do zwiedzenia wszystkich i podporzadkowania ich swojej władzy.
Osądzanie Boga jako sadystę...nieczułego na ludzkie cierpienie i smierc i przypisywanie Mu zła ..nigdy nie wychodzi człowiekowi na dobre.Jest to widoczny przejaw pozbawienia człowieka realnej nadziei i podanie w zamian świecidełek i zabawek.Należa do nich błyskotliwe filozofie i błyskotliwi kuglarze..filozofowie.Ich założeniem było i jest ze rozwój intelektu i nauki i techniki i oświaty i wiedzy..i innych rzeczy..pozwoli człowiekowi wznieść się na moralne wyżyny. Gdy jednak temu sie przyjrzeć uwaznie..i ocenić eksperymenty społeczne i polityczne które zmieniały swiat na naszych oczach..wynik jest druzgocący..Doświadczają go masy ludzi krzywdzonych,prześladowanych,wyganianych z domów i krajów..poddawanych tajnym eksperymentom medycznym..itd itp..nie zmieści papier wszystkiego.Człowiek uczy się na własnej skórze..płacze krzyczy ,szaleje ,,niszczy...ale winę przypisuje Bogu czy losowi.Straszne ..bo Bóg nie pozwolił nam abyśmy byli JAKO BOGOWIE jak to obiecał Kusiciel!! Wbrew tem u co obiecywał Adamowi i Ewie..UMIERAMY DOŚWIADCZAJĄC ZŁA W POSZUKIWANIU DOBRA.
Zarzucając Bogu Kłamstwo osiągnął szczyty Zła..sukcesem jego jest człowiecza utrata wiary w boże Miłosierdzie..i przekonanie które u wielu jest mocne i oszczercze: WSZYSTKIEMU JEST WINIEN BÓG ...bo przecież mógł zatrzymać działania Szatana....i go zniszczyć.
Podczas przewodu sądowego wysłuchuje się osoby i bada argumenty..
Bóg jest Sprawiedliwy,WSZECFHMOCNY...Gdyby tylko unicestwił Złych bez wykazania fałszu i podstępu..czy byłby Sprawiedliwy? Przedstawiono Bogu zarzuty Kłamstwa: ,,Nie umrzecie ale będziecie jako Bóg jako bogowie.!'' Świadkiem tych zarzutów nie był tylko człowiek ale zastepy niebieskie. Również część z nich została zwiedziona...
Zarzut NIEMOCY BOGA...to psychologiczna projekcja człowieka na Osobę Boga.
Być może że i troszkę uczuciowa..
Pomóżmy Więc Bogu!!!..W życiu już tą,,uczuciowość'' wypraktykowano...Pomoc polegała na niszczeniu wrogów Boga....
Zwyciężanie Zła Złem skierowano od początku na kierunek etniczny..Kto zamordował Chrystusa..Odpowiedź Żydzi....!!!
Dlaczego Bóg im nie pomógł..?? No nie mógł...!! a może jak wielu sądzi napawał się ich cierpieniem? Sadysta!!!
Izajasz 55
Niechaj bezbożny porzuci swą drogę
i człowiek nieprawy swoje knowania.
Niech się nawróci do Pana, a Ten się nad nim zmiłuje,
i do Boga naszego, gdyż hojny jest w przebaczaniu.
Bo myśli moje nie są myślami waszymi
ani wasze drogi moimi drogami -
wyrocznia Pana.
Bo jak niebiosa górują nad ziemią,
tak drogi moje - nad waszymi drogami
i myśli moje - nad myślami waszymi.


Przykładając nasze człowiecze argumenty i naszą człowieczą miarę do Boga..popełniamy wielki błąd....ale On i to rozumie i hojny jest w łasce i przebaczaniu.-
2018/02/28 15:31:29
Pani Avi..myslę że to cenna uwaga.Wiem jednak po sobie samym że gleba ulega zmianie. Kamienista i piaszczysta pustynia ustępuje. Cierniste krzewy czasem wysychają ,wydeptana droga i gosciniec ugnieciony kolem wozu i kopytem końskim z czasem ulega nawodnieniu i ..i kto wie co wtedy z ziarnem się stanie.
Gorszą rzeczą są te głodne ptaki które wydziobują i odlatują.Stąd też troska o siewcę i sianie była bardzo aktualna w nauczaniu Galilejczyka.
Mam przeczucie, że zrozumienie tej rzeczy pozwala równiez Pani trzymać się tematu i Nadziei...z Pism wynikających.
-
2018/02/28 15:41:15
Lukki...rozumiem Lunę i rozumiem Ciebie. Rozsadne z twojej strony jest skierowanie uwagi na siebie na czlowieka...Idąc ta droga i pamietając ten zwiazek ..przyczynowo skutkowy..trzeba pomyśleć [również] ze upadłość człowieka nie wzięła się sama z siebie.
Mnie wiara przekonuje, że człowiek kiedyś był doskonały jako dziecko Boga.. Ty i wielu innych wierzysz i że od Pitecantropusa Erectusa zmierzamy dopiero do doskonałości.
Gdyby cud sprawił ,aby te obydwie różne postawy współdziałały aktywnie zmierzając do DOBRA..nadzieja byłaby większa. Tak niestety nie jest.
Ludzie kochają skróty w myśleniu i działaniu ..i uproszczenia..bo czas maja krótki.. Bóg jest wieczny.!
-
2018/02/28 16:15:34
"trzeba pomyśleć [również] ze upadłość człowieka nie wzięła się sama z siebie."

Awarcho
Człowiek ciągle upada i takoż się podnosi. I nie wynika to z religii lub z wiary religijnej, a stąd, że człowiek TO, co jest kwintesencją dla dalszego bytu potrafi dostrzec.

To ludzie religijni wciąż upatrują naszego końca, końca człowieka.
-
2018/02/28 17:08:27
Miło Cię "widzieć" Pira :D
-
2018/02/28 17:18:40
Nie chcę być źle zrozumiana,ponieważ nie wierzę w istnienie formy osobowej w zaświatach,która by służyła złu i niesprawiedliwości,a jeśli powołałam się symbolicznie na szatana,to po to, by potwierdzić,że w imię Boga znowu zwyciężyło zło na Ziemi,ale z powodu zdrady Boga przez ludzi,bo symbolicznie szatana reprezentują niewierni Bogu ludzie,a kiedy na Ziemi panuje niesprawiedliwość i zło społeczne,to jest to era panowania szatana na Ziemi,ponieważ szatan utożsamia w sobie zło i niesprawiedliwość ludzi w danej epoce.
Jak sobie przypominam to Apokalipsa przepowiadała panowanie szatana na Ziemi przez tysiąc lat,ale to trawa dłużej,bo do tej pory ludzie nie chcą nawrócić się, ale lewicowe ruchy społeczne sprzyjają łagodzeniu niesprawiedliwości społecznej na Ziemi i ludziom żyje się lżej i łatwiej.

@Awarcho
Komunizm to wiedza,to filozofia,to świadomość bytu w ustroju sprawiedliwości społecznej,a gdzie jest wiedza,świadomość bytu,to jest myśl,to jest czyste działanie umysłu,a wtedy nie istnieje nienawiść do niesprawiedliwości z powodu krzywd społecznych,ponieważ nienawiść to ślepe uczucie,to bunt,negacja wobec zaistniałej niesprawiedliwości,ale nie zastąpi świadomości bytu i nie spowoduje kreatywnego tworzenia nowej sprawiedliwej społecznie rzeczywistości,a jeśli przez demagogów ideologicznych była prowokowana nienawiść ludu do niesprawiedliwości społecznej zakorzenionej w tradycjach narodów w państwach socjalistycznych zamiast edukacji prowadzącej do świadomości bytu,to ideolodzy postępowali nieuczciwie,na skróty, po chamsku i siłowo konfrontowali lud z ich krzywdami społecznymi,a ta droga buntu nasycona nienawiścią dalej opierała się na ciemnocie ludu,a lud miał tylko wiedzieć gdzie jest jego klasowy wróg, ale nie był zdolny intelektualnie współuczestniczyć w tworzeniu nowego sprawiedliwego świata,a wtedy ograniczeni intelektualnie ideolodzy mogli popełniać wielkie błędy polityczne,a nawet krzywdzić w poczuciu fanatycznej misji ślepo wierną klasę robotniczą,która umiała się tylko buntować i strajkować i dlatego niedouczeni ideolodzy byli bezkarni i poza krytyką, ponieważ dokonywali przetasowań między sobą i dalej rządzili,bo żeby krytykować i dokonywać zmian,to konieczna jest wiedza - wykształcenie i świadomość otaczającej rzeczywistości,by móc demokratycznie współuczestniczyć w kreowaniu np.: swoich małych ojczyzn czy na poziomie państwa.

Ślepa wiara ciemnego ludu uwięzionego w poczuciu krzywd społecznych wynika z ograniczenia intelektualnego,a lud nie jest zdolny dokonywać świadomych wyborów np.:w swoich środowiskach pracy,życia codziennego czy do parlamentów, a wtedy kariery polityczne robią ćwierćinteligenty, którzy działają na szkodę państwa i społeczeństwa,ale można powiedzieć,że społeczeństwo zasłużyło na taką karę, skoro wybrało podobnych do siebie zamiast mądrzejszych od siebie, by ich chronili przed złem i niesprawiedliwością ze strony ludzi złej woli i pobudzali kompetentnych ludzi dobrej woli do współuczestniczenia w optymalnym rozwoju życia społecznego i gospodarki w państwie.

W twojej logice myślenia brakuje miłości Boga do ludzi i ceny tej miłości i stąd bierze się twoje fałszywe widzenie Boga i nie dopuszczasz stanu bezsilności Boga wobec zła na Ziemi,bo Twój Bóg jest zimny, bez serca i dlatego nie walczy o ludzi,a jeśli kocha naprawdę, to to nie jest obojętny i dlaczego przegrywa - jak sądzisz?

-
2018/02/28 17:58:54
Dzięki, Ewo.

Awarcho, jeszcze kilka słów o nas, o człowieku.
Mamy tendencję (my ludzie) do wywyższania się nad innymi, skutki tego są opłakane.
Nie potrafimy merytorycznie rozmawiać posługując się argumentami. Każdy chce być tym tak zwanym PANEM, traktując innych za coś gorszego, który powinien się podporządkować temu tak zwanemu "PANU". Zastanowiłeś się kiedykolwiek skąd to wynika? Według mojej długiej dociekliwości, właśnie z religii, a konkretnie z PISM tak zwanych "świętych". Pisma te służą jedynie człowiekowi, jako narzędzie do bicia innego i aby mieć nad innym władzę. Temat bardzo ciekawy, ale nie tu i nie w tym miejscu.
-
2018/02/28 18:00:06
Lukki myślę inaczej. Ludzie wierzący też oczekuja wyzwolenia z niedoli. Nie upadku człowieka.Róznica w tym ze oczekują pomocy Boga w którego wierzą. Znane jest powiedzenie ,,Gdy Trwoga to do Boga.'' Ponieważ jednak wyzwolenie czy zbawienie nie przychodzi ...systemy religijne maja ,,narzedzia'' za pomoca których kształtuja wierzących. Jednym z narzędzi jest strach.
Wierzący w Polsce oczekiwali upadku systemu komunistycznego..ale nie zagłady wszystkich komunistów...raczej ich ,,resocjalizacji''. Poniewaz komunizm,, nie chciał sam upadać '' jako narzędzie też stosował strach.
Są tacy jak ja którzy nie oczekują fizycznej likwidacji świata i ludzi ale jego wyzwolenia z mocy,, Złego''..i zmiany systemu który panuje nad człowiekiem.
Przecież brak katolicyzmu albo protestantyzmu w wyniku rewolucji społecznej czy naukowej nie wyzwoli człowieka od śmierci i innnych problemów. Co gorsza te lukę moga wypełnić ludzie i systemy zupełnie odczłowieczone. Takim był system w Kambodźy a jego twórca i ideologiem był antyreligijny absolwent Sorbony.
O szalejących demonach Islamu nie musze nikomu pisać bo to powszechnie znane.
-
2018/02/28 18:03:08
kw9..Warto jednak poczytać Apokalipsę
-
2018/02/28 18:12:30
,,Kw9..Komunizm to wiedza,to filozofia,to świadomość bytu w ustroju sprawiedliwości społecznej,a gdzie jest wiedza,świadomość bytu,to jest myśl,to jest czyste działanie umysłu,a wtedy nie istnieje nienawiść do niesprawiedliwości z powodu krzywd społecznych,ponieważ nienawiść to ślepe uczucie,to bunt,negacja ''
Dlaczego ta filozofia...doprowadziła do tak strasznych zbrodni i wypaczeń jesli to takie Czyste Działanie? Umysłu? Jakaż to wiedza?..Dlaczego trzeba było tak długo nadrabiać braki w licznych gałęziach nauki?
-
2018/02/28 18:19:07
Nie... Lukki ludzie niereligijni też bywaja smolubni,władczy wyniośli,pyszni.. Znałem takich wielu. Religia nie uczy formalnie samolubstwa..raczej je potepia. W wiekszości chrzescijańskich nauk formalnie przynajmniej POKORA JEST UWAŻANA ZA CNOTĘ.
W pismach które zapewne znasz nie znajdziesz wskazówki albo nakazu do wywyższania się. System natomist z budowany w oparciu o swiete ksiegi tworzy hierarchie i dostojeństwa...przez ludzką uległość z jednej strony a zdrugiej przez ludzka pychę. Właśnie System..
-
2018/02/28 18:24:40
"Lukki myślę inaczej. Ludzie wierzący też oczekuja wyzwolenia z niedoli."

Niedolę swoją mają na własne życzenie (tak ja to widzę). Ludzie wybierają swoich przywódców, ludzi podobnych do wybierających i myślą, że nastąpi porządek. Ludzi z wiedzą z rozsądkiem wyborcy omijają, bo nie obiecują "kaszy manny z nieba". Lenistwo ludzi jest porażająca w pracy nad sobą.
Awarcho, mamy inne zdania na tematy poruszane.
Ja wierzę w człowieka, Ty w Boga i tym się różnimy. Wielu ludzi na tej ziemi chce porządku, moralności i przyzwoitości. Niestety, hamulcem jest religia i ideologie wszelkiej maści.
-
2018/02/28 18:30:24
Lukki dobrze ze mamy inne zdanie..W różnorodności i różności nie jest nudno..a wychodzą czasem ciekawsze dyskusje.
-
2018/02/28 18:33:51
Człowiek nie jest dobry ani zły. Człowiek ma tylko zamiary dobre lub złe i te zamiary wynikają ze ZWIĄZKU przyczynowo-skutkowego - tak to działa.
Przypisywanie człowiekowi upadłość, nikczemność, zło jest według mnie wielkim nieporozumieniem i wyjątkowym braku rozsądku. Człowiek wciąż musi nad sobą pracować, a największym hamulcem tej pracy są religie i ideologie, które niemal działają (na człowieka) jak założony implant w mózgownicę człowieka, który ma być tylko i aż NIEWOLNIKIEM.
-
2018/02/28 18:39:46
Niedola Lukki wg mojego czucia to nie tylko system władzy czy system religijny..ale kruchość i słabość ludzkiego życia..moralna słabość..fizyczna biologiczna nikłość. Z tego nie jest w stanie wyzwolić człowiek. O takim wyzwoleniu myślę i mówię.Ekonomiczny i egzystencjalny dostatek..jest w rękach wielu ludzi ..pozwalają sobie na komfort i czują się bezpieczni teoretycznie. Tylko teoretycznie..!!. Czy ty Lukkii chciałbyć żyć teoretycznie tylko i to w pozornie bezpiecznej społeczności? W ,,teoretycznym państwie?'' hołdując teoretycznym niesprawdzonym naukom..?
-
2018/02/28 18:41:52
Awarcho, ja Ciebię szanuję za odmienne zdanie ( czynisz to w sposób rozsądny i nie obrażając "odmieńca", takich ludzi mi brakuje) - nie znoszę jak ktoś mi pohlebia, bo to jest dla mnie wielkim hamulcem w pracy nad sobą.
W różnorodności jest piękno i to trzeba umieć docenić. Bez różnorodności nie byłoby naszego rozwoju. Ci którzy życzą sobie od innych bezmyślności lub nadawania na takich samych falach to nikczemni ludzie.
-
2018/02/28 18:48:18
Awarcho,
Ostatnio zwrócono mi uwagę, że czytam "GW", na to ja - a co w tym złego?
Odpowiedziano mi, że tam to czyste kłamstwo! Na to ja - głupi ten człowiek, który tylko chce usłyszeć, co sam myśli. Ostro było, ale czasami tak trzeba.
-
2018/02/28 18:50:45
Jeszcze dodam, czytam też media PiSowskie i oglądam TVPiS, także inne stacje.
Zadziwiające jest dla mnie, że POLACY tak zidiociali - przyczynę widzę, ale pozostawię to dla siebie.
-
2018/02/28 19:47:14
Rozmowa jest tak interesująca, że wróciłam... Nie wierzę w istnienie boga, przyjaznego, świadomego bytu o jakim naucza kk. Wystarczy rozejrzeć się dookoła... Żaden świadomy, przyjazny (empatyczny) byt nie stworzyłby tak okrutnego świata. Wspominamy o komuniźmie, Kambodży, czyli w podtekście o wykształconym w Europie antyreligijnym Kabassie (o ile dobrze pamiętam nazwisko tego ludojada...), ale to nie znaczy, że religie, ludzie religijni są synonimem dobra. Co robił chociażby w przeszłości nasz kk? Hamował rozwój nauki, niejakiego G. Bruno spalono nawet na stosie. Św. inkwizycja w imię "dobrego boga" i przykazania "nie zabijaj" torturowała i paliła na stosach (głównie kobiety), krucjaty, w czasie których wymordowano miliony ludzi tylko dlatego, że śmieli wierzyć w innego boga. Wymordowanie krzyżem 2/3 Ameryki Południowej (przymusowa ewangelizacja), niszczenie całych kultur, pogarda wobec kobiet... O Watykanie i brudach jakie skrywa nie chcę nawet wspominać. Nie chcę takiej religii, takiego boga, hipokryzji. Ale szanuję Dekalog, staram się żyć uczciwie i wartościowo. To że nie klepię modlitw, nie biegam do kościoła nie znaczy, że jestem złym człowiekiem. Jak uczy nasz historia, ludzie religijni byli często najlepszymi katami. Oczywiście w imię "dobrego boga". Ja dobra szukam w sobie, we własnym rozwoju, również duchowym. A bóg? To utopia i biznes, na którym zarabia się potężne pieniądze. Ale rozumiem, że pewnemu rodzajowi ludzi taka wiara jest potrzebna. Pozdrawiam serdecznie.
-
2018/02/28 19:55:37
@Awarcho

Odniosłam wrażenie,że przeciwstawiasz wiedzę świecką,która prowadzi do świadomego bytu, przeciw wierze w Boga,bo wedle Ciebie tylko analfabeci w ślepej wierze zadowolą Boga,a to jest błąd w myśleniu,ponieważ tylko świecka wiedza wyzwalająca ludzi z analfabetyzmu intelektualnego jest w stanie przywrócić Bogu ludzi,którzy będą mogli stać się dziećmi bożymi zdolnymi do świadomej wiary w Boga,czyli zdolnymi do świadomych wyborów dobra i zła,by w miłości do siebie wzajemnie nie błądzili,nie popełniali rażących błędów i byli zdolni organizować sobie sprawiedliwe społecznie życie,a bez świeckiej wiedzy nigdy nie wyzwolą się z ciemnoty i nie odzyskają Boga w swoim życiu,ponieważ Bóg przez ich ograniczenia intelektualne nigdy nie przebije się do ich umysłów,bo jeśli nawet uwierzą w życie w miłości,to szybciej siebie zaczną ranić i krzywdzić i staną się psychopatami, niż zdążą zrozumieć jak mają żyć,by ich życie miało stać się sprawiedliwe w poszanowaniu wolności jednostek,ponieważ do realizacji sprawiedliwego życia konieczna jest świadomość bytu,wiedza,wykształcenie świeckie.

Bóg tylko wtedy zwycięży po tysiącach lat niesprawiedliwego życia ludzi na Ziemi i odzyska dzieci boże,kiedy staną się świadomi wyborów w swojej miłości do ludzi i jako wolni intelektualnie będą zdolni organizować sobie sprawiedliwe życie społeczne.
Bóg to światło,to niezakłamana inteligencja i do "ciemniaków" nie zbliży się i nie zjednoczy się z nimi w miłości do ludzi,ponieważ zatory obłudy w ich umysłach
będą nie do pokonania,choć w swoim fanatyzmie religijnym mogą wierzyć że idą
drogą prawdy wiary w Boga.

Na Ziemi jest wiele religii i wszyscy wierni wierzą, że żyją w prawdzie wiary w Boga,
a prawda jest taka, że we wszystkich religiach świata życie wiernych jest niesprawiedliwe i bez miłości,choć różnią się od siebie obrządkami religijnymi i różnym pojmowaniem istoty Boga,a tak naprawdę wszyscy błądzą,ponieważ do tej pory Bóg nie objawił swojej natury w żadnej religii i swojej ceny bytu w miłości do ludzi,ale w przyszłości objawione światło boże dotrze do wiernych,a ich umysły ukształtowane wiedzą świecką będą zdolne otworzyć się na Boga w miłości do ludzi.
-
2018/02/28 21:06:16
Droga KW9..a skadze takie konkluzje na mój temat.Skąd te wnioski. Wg mojej wiary Bóg jest źródłem mądrości i wszelkiej wiedzy. Zanim człowiek odkrył heliocentryczny układ planet.ktoś go skonstruował i stworzył.A prawa fizyczne i inne same się poukładałyA związki w DNA..to wymyslił towarzysz Mendelejew albo Sacharow.? Ktoś to wcześniej zaplanował i stworzył.
Droga kw9..jestes osobą niezwykle uczuciową i piszesz czasem bezzasdne wnioski..one mnie nie obrazają bo czym.? Sugestia że Bóg kocha tylko ciemnych idiotów..posłusznych tej czy tamtej religii to NADUZYCIE.
Wszelka zdolność rozumowania otrzymaliśmy nie od małpy tylko od kochającego Boga...który wyposazył nas w różne srodki poznawcze pozwalające nam korzystać z bogactwa stworzenia. Jezeli ktos dezawuówał i hamował wiedze to nie ja ..i nie Pismo..tylko ludzie którzy chcieli Boga zawłaszczyć.Takich i dzisiaj nie brakuje..Wystarczy wejśc na Jutuba i posłuchać i popatrzeć. Masz wiele cennych spostrzeżeń...jednak Duchem i trescia Pism nie są w harmonii a często niezgodne z nim.
-
2018/02/28 22:10:47
@Awarcho

Gdyby te "Pisma" były samą prawdą Boga,to na Ziemi panowałby Bóg,
a dzieci boże by mieszkały w Domu Bożym,ale nie była to era oświecenia,
a ludzie byli uwięzieni w analfabetyzmie
i dlatego ich pisma były ograniczone intelektualnie,
więc za ich ułomność nie warto umierać i dawać swojej głowy za prawdziwość.

Więc moje treści nie powinne być zawsze zgodne z duchem tych pism,
bo Bóg by się wnerwił,
a ja już więcej nie mam sił płacić swoim życiem za kolejne prawdy,
jeśli w swojej słabości zwątpię i ulegnę zakłamaniu człowieka.

-
2018/02/28 22:20:33

Poprawiam tekst:

Nie chcę być źle zrozumiana,ponieważ nie wierzę w istnienie formy osobowej w zaświatach,która by służyła złu i niesprawiedliwości,PONIEWAŻ WSZECHŚWIAT NALEŻY TYLKO DO BOGA I ŻADEN DIABEŁ,SZATAN TAM NIE PANOSZY SIĘ, a jeśli powołałam się symbolicznie na szatana,to po to, by potwierdzić,że ludzie powołując się na Boga znowu spowodowali,że zło zwyciężyło na Ziemi,ponieważ Bóg został przez nich zdradzony,bo pod nazwą szatana kryją niewierni Bogu ludzie,a kiedy na Ziemi panuje niesprawiedliwość i zło społeczne,to jest to era panowania szatana na Ziemi z powodu złej woli ludzi.
Jeśli nie mylę się, to Apokalipsa przepowiadała panowanie szatana na Ziemi przez tysiąc lat,ale to trwa dłużej,bo do tej pory ludzie nie chcą nawrócić się, ale lewicowe ruchy społeczne sprzyjają łagodzeniu niesprawiedliwości społecznej na Ziemi
i ludziom żyje się lżej i łatwiej.


Kolejny fragment tekstu poprawiam:

(.......)
a w państwach socjalistycznych idee sprawiedliwości społecznej stały się utopią,
ponieważ religijne wychowanie ludu opierające się o tradycje narodów,
było wierne niesprawiedliwości społecznej zakorzenionej historycznie,
i ludzie nie chcieli sprawiedliwości bez Boga i bez udziału swego kościoła,
skoro to ateiści narzucili im sprawiedliwość społeczną,
której w swojej ślepocie fanatycznej nie pojmowali i nie doceniali,
ponieważ w komunie mogą żyć świadomie tylko ludzie wolni filozoficznie,
i dlatego ludzie wierzący w Boga, ukrywający się pod maskami komunistów,
działający politycznie,świadomie sabotowali budowanie sprawiedliwego państwa.
i dlatego świeckie sprawiedliwe ustroje polityczne będą utopią,
dopóki ludzie nie nawrócą się,
a kiedy nawrócą się,to będą ewolucyjnie przekształcać systemy społeczne,
może przez kilka pokoleń?
-
2018/02/28 22:26:06
Pisma nie kłamią ale z interpretacją trzeba uważać.
-
2018/02/28 22:44:22
@EWA

Tu nawet nie chodzi o świadome kłamstwa,ale o niewiedzę,
która kształtowała spisywane teksty i kaleczyła je,
kiedy dotarcie do pełnej prawdy było niemożliwe,
z powodu ograniczenia intelektualnego ludzi mających objawienia,
a skażenie duchowe tym bardziej wypaczało niepojęte prawdy.

Wiedzy na moim poziomie poznania nikt by w epoce starożytnej
i jeszcze w XIX wieku by nie pojął,
i mam ciągle problem z teoretycznym odniesieniem do wielu kwestii.

-
2018/02/28 22:47:31
Awarcho, chylę czoła przed Twoją cierpliwością..... Wspieram modlitwą, bo ja już nie chcę się w te dyskusje wdawać ....
-
2018/03/01 05:48:52
"Bóg nie chciał tej ofiary"
... tytuł Pisanki jakby proroczy wobec ciągu komentarzy ..
-
2018/03/01 07:37:15
DZIĘKI..