Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
On i Jego matka

Ewangelia Marka 3,31-35
Dzisiaj perykopa zastanawiająca. Bardzo podobna do tej u innych synoptyków (Mateusza 12,46-50 i Łukasza 8,19-21), ale jest między ich narracjami spora różnica. Tylko u Marka mamy perykopę wcześniejszą, którą Kościół rzymskokatolicki polecił swoim wiernym do lektury w sobotę: tę o trosce o Niego Jego bliskich. Otaczały Go takie tłumy potrzebujących pomocy, że „nie mogli nawet wziąć do ust kawałka chleba” (EPP) - w domyśle On i Jego uczniowie. No i owi bliscy przyszli, żeby Go powstrzymać, co można też tłumaczyć (EPP): „aby Go ubezwłasnowolnić”! „Mówiono bowiem: - Zwariował! ”. Z dalszych zdań Markowych wynika, że wśród owych bliskich (rodziny - EPP) byli nie tylko Jego bracia, raczej mu niechętni (vide mój wpis sobotni), była też Jego matka, bo jest o niej w dzisiejszej perykopie dalej, ale że wtedy jeszcze do ich spotkania z Nim nie doszło. Potem zapewne doszło, ale też właśnie sądzić można, że się do tego jakby nie śpieszył. Gdy Mu bowiem powiedziano, że do Niego przyszli i czekają przed domem, wygłosił słowa, że Jego braćmi, siostrami i matką są ci, co Go wtedy otaczali, czyli w ogóle ci, co spełniają wolę Bożą. Było to, owszem, zrozumiałe zaznaczenie, że węzły duchowe ważniejsze są niż węzły krwi (BT), ale w całym kontekście zabrzmiały szczególnie. Nic dziwnego, że ktoś widzi tutaj bardzo chłodną jeszcze mariologię Markową, inną od tej późniejszych ewangelistów, szczególnie Łukasza i Jana. Że mariologia biblijna rozwijała się, potem dalej kościelna, to jest bezsporne, ale pozwolę sobie popsychologizować trochę. Mogło być tak, że Maryja była po środku rodzinnych konfliktów, tu między dziećmi. Z siostrami, o których zresztą nie wiemy prawie nic, Jezus mógł mieć relację wielkiej miłości, ale bracia zazdrościli Mu najpewniej niejednego: „nie wierzyli w Niego” - J 7,3-5; owszem, do czasu, o Jakubie i Judzie wiadomo, że - zapewne po Zmartwychwstaniu -zostali Jego uczniami, ale to było później. Usiłowali Maryją manipulować i zabrali ją ze sobą, by pomanipulować również Jezusem, ale nie wynika z tego przecież, że dawała się całkiem „przekabacić”, że już nie wierzyła w Jego mesjańską misję. Wierzyła bardziej jeszcze, a o Jego zdrowie troszczyła się naprawdę. Ot, taka moja mariologiczna hipoteza laicka.

wtorek, 23 stycznia 2018, jan.turnau

Polecane wpisy

  • Święty Jan największy

    Ewangelia Łukasza 3,1-6 Czytamy dzisiaj o Janie Chrzcicielu. Uroczystość coroczna jego urodzin już za nami, była 24 czerwca, ale zjawia się w roku liturgicznym

  • Maria z Nazaretu, marianie

    Ewangelia Łukasza 1,26-38 Dzisiaj w Kościele rzymskokatolickim, starokatolickim mariawitów i zapewne polskokatolickim uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświę

  • O tych wszystkich, którym dzisiaj źle

    Księga Izajasza 29,17-21 Najpierw też o świecie roślin, nie tylko zwierząt, już cudownie pogodzonych (lwie konsumującym słomę...). O tym, że „Liban zamien

Komentarze
2018/01/23 18:25:07
No gdyby dała się przekabacić...to musiałaby zapomnieć to co jest oświadczenie w Magnificat.Jest jednakże bardzo prawdopodobne,że to jak wielu ludziom trudno jej było przełożyć to na codzienność.Chyba nie żył już Józef, jej mąż..bo niedługo potem umierający Jezus mówi do Jana ,,Synu..oto matka twoja" powierzając matkę opiece najbliższego apostoła.Potwierdza to jakby przypuszczenie że owi bracia i siostry oddaleni byli nieco od Mistrza-brata...a mama. ? Mama miała rozterki jak to bywa z matką która kocha własne dzieci..i ma geniusza pośród nich!Tata wprowadza w takim gronie trochę ładu...Pierworodny w Izraelskiej rodzinie po śmierci ojca..ma rolę szczególną. Troska o rodzinę należała do niego.
Cytowane oświadczenie Jezusa ..kto jest jego Najbliższą Rodziną ..jest troszkę kontrastowe do ustalonych wówczas zwyczajów.
No ale chcąc robić wielkie dzieło ..trzeba coś poświęcić.
Mojżesz też miał rodzinę..nawet żonę i syna.Ale w opowieści ich postacie gdzieś daleko w tyle jakby halabardników w sztuce można ich traktować. Jego piękna żoną Support występuje tylko na początku? Syn Gersona wspomniany był potem.?.zł na tle takiego monumentu jak Mosze.?bliscy nikną w cieniu.
Maria ..matka też w opowieściach..wystąpi jeszcze Dziejach.... Łukaszowych. .?i chyba szluss? Żaden z Listów Apostolskich chyba..nic?
Warum? doch Warum?.? Jej apologia nastąpiła gruuuubo później.Nikt wtedy nie myślał nawet o jej obecnej pozycji w k.k!
Zaczęło się po Soborze w Efezie...no była tam przychylna temu grecka tradycja....i zapotrzebowanie...a może nawet coś więcej? Deofeminizm może?
Judejska tradycja do dzisiaj jest w opozycji ...stanowczej! No ale wiecie... towarzysze....to zachowawczy Mojżeszowy Oportunizm ..!
Co nie??...

-
2018/01/23 18:29:01
Syppora żona Mojżesza stała się Support em.To ten szatański android ma takie aktywne podpowiedzi.
Przepraszam!
-
2018/01/23 18:41:05
Oszczędzę Wam dzisiaj swojego komentarza. Jestem całkowicie wykończona zatargiem z jakimś "totalnym głupkiem" - jak siebie nazwał - na facebooku...
-
2018/01/24 07:15:53
(Jeśli Awarcho nie zaciera rąk z powodu osobistej satysfakcji,nawet wbrew poglądom, to nie znam się na ludziach)
.....
Jeśli ktoś nie pamięta albo nie wie, co to komunizm, to ma możliwość zobaczenia na przykładzie Chin! Polacy wszelkimi siłami bronią ojczyzny, aby ta zmora nie wróciła. Te psychiczne i fizyczne tortury!
-
2018/01/24 07:35:35
(jakaś epidemia z tymi spójnikami! Przyczepiają się do wypowiedzi jak ... nie mam pomysłu na porównanie)
-
2018/01/24 10:39:18
Atrojka nie znasz się na ludziach.Nie zacieram rąk. Zbyt dużo w życiu dostałem popalić aby się cieszyć z takich rzeczy.
Ponadto w Mojżeszowym Prawie jest tak rygor....aby się nie radować z upadku nieprzyjaciela lub wroga.
Dla mnie zaś nie są wrogiem ludzi żadnego wyznania...nie zgadzam się tylko z niektórymi dogmatami czy zwyczajami....ale to co innego.
-
2018/01/24 11:08:03
Niedawno zlikwidowano i zdelegalizowano kilka odłamów protestanckich w Rosji .W pierwszej kolejności Świadków Jehowy ..potem innych...ograniczony jest w działaniu także K.k.. Jak się cieszyć? I z czego.Motorem takich rzeczy Rosji obecnie Jest Cerkiew Prawosławna. nie komunizm. Komunizm chiński czy albański.??albo inny. Ustrój nie pierwszy raz zakłada knebel na wiarę.
Są jednak tacy pobożni ludzie którzy mają satysfakcję...Nie brak ich w każdej denominacji..na poziomie gminy a także u góry! Znajdują okazję aby dokopać!
Ja nie znajduję uciechy .....ale są tacy....!
Natomiast inną rzeczą są biblijne proroctwa o walce z religj i jej zniszczeniu.
Przecież sam kościół o tym piszę i tego doświadczał w ciągu swej historii.
Też,lewactwo,masoństwo, i wszelkie niekatolickie warcholstwo wyłazi z kątów...?
Unia, Axel i Soros...Isis ..Zboko Haram i Owsiak...mają na celu to samo....
Nawet obecny papież jest z nimi w zmowie! Z takich powodów Terlikowski i inne Rejtany. ...rwali na sobie odzienie.
Ta sama więc. Atrojka...
...Ty Atrojka ty mnie nie znosz!
Ja spod Łomży jestem Bednorz
Robię beczki i beczułki
Aby miodu dały pszczółki.!
-
2018/01/24 11:20:15
Znam się Awarcho, wiedziałam, że będziesz się tłumaczyć ...
-
2018/01/24 11:36:13
To, co się stało, nie podoba mi się w ogóle. Jeśli już istnieje taka dbałość chińskich władz o chiński wystrój chińskiego wnętrza, to dlaczego pozwolono ludziom ponieść koszty wznoszenie takiej niechińskiej katedry? Tylko po to, by ją zburzyć? Perfidia komunistycznego działania.