Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Nie mógł zdziałać cudu

Ewangelia Marka 6,1-6
Dziś ta opowieść, o której wspomniałem wczoraj: Jezus w rodzinnym miasteczku. W przypadku jego mieszkańców zawiniło może nierzadkie przekonanie, że można rozpoznać człowieka najgłębiej, na przykład jego duchową siłę. Trudno jednak odtworzyć sobie w myślach tamte lata Jezusa. Pojąć, jak to się stało, że tamtejsi Jego krajanie nie zauważyli, iż nie był to zwykły cieśla. Nie lubili Go aż tak bardzo, niechęć do Niego oślepiała ich do tego stopnia? Działała tak przemożnie zła opinia o Nim Jego braci, sprawa, którą poruszałem tu nieraz? Pamiętajmy jednak w ogóle, że ewangelie to nie biografie, nie historia, ale teologia, nie reportażowa faktografia, ale teksty z wyraźnym przesłaniem duchowym, moralnym wręcz. Tutaj może takim, że „tylko w swojej ojczyźnie, wśród swoich krewnych i w swoim domu prorok może być tak lekceważony”. Tacy już jesteśmy głupi i grzeszni. Sami nie wiemy, co posiadamy...

środa, 31 stycznia 2018, jan.turnau

Polecane wpisy

  • Józef i jego bracia

    Księga Rodzaju 37,3-4.[5-11].12-13a.17b-28 Można tę opowieść przeczytać w sławnej powieściowej wersji Tomasza Manna, wystarczy mi jednak ta biblijna do komentar

  • Bogacz i żebrak

    Ewangelia Łukasza 16,19-31 Po śmierci ten drugi na łonie Abrahama (określenie urocze), ten pierwszy w otchłani piekielnej. Co do tych pierwszych: choć się nie d

  • Wielu chce być najważniejsi

    Ewangelia Mateusza 20,17-28 Matka prosi Jezusa o największy awans dla synów. Przyszłych świętych Jakuba i Jana interesuje jakby tylko własna kariera, choć zaraz

Komentarze
2018/02/01 05:58:59
"I nie mógł tam zdziałać żadnego cudu" - z powodu ich niedowiarstwa... Jednak w innych miejscach, wśród innych ludzi - cuda działały... Fałszywych proroków, którzy cudu ni tu ni tam nie zdziałają - nie brakuje.......................I to nie jest wina niedowiarstwa, tylko fałszu!
-
2018/02/01 09:06:17
Jego KraJanie i Jego Bracia i Jego Rodzina..znali Go jako zwyczajnego Człowieka.
Zazwyczaj tak bywa że Nadzwyczajność widoczna jest z dystansu i po czasie.
Zapotrzebowanie na cuda rośnie razem z promocją cudów...i byćmoże dlatego Jezus zakazywał rozgłaszać wieści o cudach? Świadomość nie pojmuje cudów bo nie może..ale świadomość może przyjąć NAUCZANIE i reagować na nie.
W pewnym momencie On mówi coś takiego Oni tu przyszli za mna dla pokarmu i napoju ..nie dla nauczania..[ To oczywiście inaczej brzmi w ewangelii ale taki ma sens..]
Cuda nie są dla wierzących ale dla NIEWIERZĄCYCH...[/I] to tez Jego opinia.
W innym miejscu stwierdza coś innego Niech ci sie stanie według wiary twojej..
albo znowu Idź wiara twoja cię wyleczyła..
Widać więc pewną pozorną sprzeczność w tyc stwierdzeniach...ale można z tego wyciagnąć wniosek taki..
Cuda dokonywane na chorych wierzących mocno w Mistrza ..i w swoje uzdrowienie aby uwierzyli i zostali przekonani NIEWIERZĄCY ,WĄTPIACY..SCEPTYCY..
Cud w Kanie Galilejskiej miał wyraźny charakter ,,konsumpcyjny'' nikt nie zgłaszał choroby ani niedomogi...ale wyraźnie pokazał człowieczeństwo Mistrza Jak się radować i weselić bez wina? Inne cuda ..przy okazji obnażały słabość człowieka..i braki w pojmowaniu i stosowaniu Zakonu jak to było w przypadku paralityka czy kobiety cierpiącej krwotocznie...czy trędowatego.
Czyny ,,cudopodobne '' chyba takiego charakteru nie maja nie będą miały.
Żaden z nich nie ma ukazywać miłosierdzia Ojca i Syna..ale bardziej promuje i nakręca zyski Organizatora Imprezy. Zdolności hipnozyterskie i inne Nieznane przymioty ciała i mentalne zdolności....opanowują tłum zespolony magnetycznie i indukcyjnie..parapsychologicznie Kaszpirowski Forte!
Kasz\pirowski siedzi teraz w Nowym Jorku na niezłej kasie...
Za to niejaki Benny Dollar [nomen omen] lata często jednym z posiadanych swoich wielu odrzutowców do Rosji i Filipin Prezentacja mocy wtłacza w fotel widownie Benny dotykając palcem powala na podłogę całe szeregi muskularnych ,,dresiarzy''.
Damom ,, niebiednym'' faluja biusty..chorym spadają okulary..wózki inwalidzkie same jeżdżą...Majątek Benny ma w Kaliforni z prywatnym lotniskiem i szeregiem zawodowyych body-guardów. On sam leczy zęby u osobistego dentysty..a zgagę u gastrologa. Na Filipiny jeździ aby zrobić konkurencję tym co tam dokonuja bezkrwawych operacji woreczka zółciowego czy slepej kiszki za pomocą palców ..jedynie. Chciał ich podpatrzyć ..ale tajemnica zawodowa..pilnie strzezona.
Każdy ma swoje...Towiański Jędruś wiele rzeczy leczył seksem...ale metoda się zuzyła zanadto poprzez nadmierną reklamę i ..dostępność.
-
2018/02/01 11:05:53
Zastanawiające ... "Zapotrzebowanie na cuda rośnie razem z promocją cudów.." Kiedy ostatnio Hejterstwo Polskie wydobyło gdzieś z odmętów przeszłości na światło dzienne opowieść pani Holeckiej o cudzie uzdrowienia jej zęba, natychmiast fale hejtu zalały tę wynurzającą się Atlantydkę.. Można by pomyśleć, że owo Hejterstwo Polskie stoi na straży dostojnej wagi cudu, że kneblują usta każdemu, kto rozsiewa promocję cudu tak małej wagi jak ząb. Z zębem to do dentysty, nie do Boga! ? Słuchałam na YT wykładu hejtera nt. tego jak powinno się w sieci zachowywać. Normalnie nie tylko debil, ale jakiś wariat nienormalny. kto tych wariatów i w jakim celu wykorzystuje - to powinno być wyciągnięte i postawione do odpowiedzialności karnej za wyzysk ludzi.
-
2018/02/03 23:50:50
"Cud w Kanie Galilejskiej miał wyraźny charakter ,,konsumpcyjny'' (Awarcho)

Cud w Kanie Galilejskiej to pierwszy cud dokonany przez Jezusa. Tam również Maryja wygłasza swoje wspaniałe, choć krótkie kazanie: "Cokolwiek wam powie [Jezus], czyńcie"
W Kanie Jezus przemienia na użytek weselników wodę w wino. A po niecałych trzech latach ziemskiej wędrówki dokonuje ostatniego cudu: tym razem w Wieczerniku przemienia wino w swoją Krew .
Na napój/pokarm dla swoich wyznawców....