Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Bóg owiec zabłąkanych

Ewangelia Mateusza 18,12-14
Znowu o owcach, co się zgubiły. O większej radości z odnalezienia jednej niż z tego, że 99 się nie zgubiło. Bo Bóg naprawdę nie chce, żeby ktokolwiek duchowo zginął, które to zapewnienie jest puentą dzisiejszej ewangelijnej perykopy. Nie jest taki, żeby myślał sobie, że to w końcu nie Jego, tylko nasza decyzja, choćby i oznaczała potępienie wieczne, nie ma rady. Albowiem Jego wola potężniejsza jest, czyli bardziej skuteczna niż każda człowiecza.

wtorek, 12 grudnia 2017, jan.turnau

Polecane wpisy

  • Święty Jan największy

    Ewangelia Łukasza 3,1-6 Czytamy dzisiaj o Janie Chrzcicielu. Uroczystość coroczna jego urodzin już za nami, była 24 czerwca, ale zjawia się w roku liturgicznym

  • Maria z Nazaretu, marianie

    Ewangelia Łukasza 1,26-38 Dzisiaj w Kościele rzymskokatolickim, starokatolickim mariawitów i zapewne polskokatolickim uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświę

  • O tych wszystkich, którym dzisiaj źle

    Księga Izajasza 29,17-21 Najpierw też o świecie roślin, nie tylko zwierząt, już cudownie pogodzonych (lwie konsumującym słomę...). O tym, że „Liban zamien

Komentarze
2017/12/12 12:57:47
Widać że rachunki oraz liczebność populacji ogólnej nie tak istotna. Badania opinii można interpretować ale ''radości w niebie,, nie da się naciągnąć do potrzeb propagandy.
-
2017/12/12 15:44:49
Dlaczego "Bóg owiec zabłąkanych", a nie "owcy zabłąkanej", jeśli jest mowa o jednej? Pozostałe 99, które się nie zabłąkały, powinny także radować się z odnalezionej towarzyszki. Moim zdaniem podobne one są (te 99) do panien mądrych i głupich z innej przypowieści. Mądre otoczą opieką odnalezioną, by się znowuż! nie zabłąkała, a głupie? Może się pogubią, by je szukano i cieszono się z odnalezienia?
Tu nie radość była istotna, ale wola Boża - aby wszystkie miały głowy na karku i żadna się nie zagubiła...
Ciekawe, jak rozstrzygnie się los słów" I nie wódź nas na pokuszenie"? Jestem - tak jak biskupi niemieccy- za tym, aby zostało tak, jak jest.
-
2017/12/12 17:37:05
Ja jednak myślę że sporo owiec wcale nie jest zabłąkanych ale wolą ludzką /kapłan też człowiek i wolą dysponuje/ odgonionych.
Tu ważna się staje skala ciężkości odganiającego bata /brak rozumu niczego nie usprawiedliwia/.
-
2017/12/12 17:45:55
Jest wiele ludzi wierzących w Boga ale stroniących od Kościoła.PYTANIE: DLACZEGO?
Nikt nie zadał sobie trudu na odpowiedź?
Propaganda mnie nie interesuje.Interesują mnie fakty.
-
2017/12/12 17:51:23
Jestem ZA /Franciszkiem/.
Bóg nikogo ani nie wodzi, ani nie zwodzi.
/kiedyś już też "czepiałam" się tego zdania i pamiętam że ktoś usiłował mi to wytłumaczyć,ale tak dawno to było że już nie pamiętam tego wyjaśnienia/
-
2017/12/13 05:51:42
(Ja czytałam wyjaśnienie Benedykta XVI tych słów, ale też nie pamiętam. Wszystko jest poza słowami, szczególnie w języku polskim, w którym tak - nie zawsze tak, a nie nie zawsze nie znaczy... Jestem za tym, aby nie zmieniać i mętliku w głowach ludziom nie robić. Wodzić na pokuszenie znaczy dla mnie wystawiać na ciężką próbę, do której nie każdy jest gotowy i w czasie której też byśmy błagali: "Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich! ")
A owce z natury są głupie - z punktu widzenia bajkopisarzy! Ostatnio słuchałam opowieści człowieka z Mazur, który widział, jak wilki zagryzały gromadkę owiec. Ostatnia , niezagryziona, (obłąkana?) pobiegła za nimi do lasu...
-
2017/12/13 14:28:54
Atrojko, witam ....Zgadzam się z Tobą. Nie należy robić mętliku. Słusznie przytoczyłaś te słowa Chrystusa w Ogrójcu , które sporo wyjaśniają.
Tylko że Franciszek to trochę taki specjalista od mętlików w nauczaniu katolickim ...;)

-
2017/12/13 15:07:41
Witaj Awi.
#fansiatkowki w kurniku.pl napisał:"Jest to fragment polskiej katolickiej wersji modlitwy Ojcze Nasz. W Biblii nie ma takich słów, jest napisane "I nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie" - zarówno w Ewangelii Łukasza (Łk 11:4), jak i w Ewangelii Mateusza (Mt 6:13). Dodatkowo w liście Jakuba 1:13 jest napisane "Bóg (...) nikogo nie kusi."
O tym mętliku wspomniałam mając na myśli siebie, wyobrażając sobie, jak musiałabym odmawiać Modlitwę Pańską ze ściągawką,ponieważ trudno byłoby mi się przestawić na nową wersję. Ale decydujący głos ma Papież, jeśli trzeba będzie zmienić, to trudno.
-
2017/12/13 17:34:47
Tak naprawdę mniej ważne słowa ale najważniejsze co komu w sercu,duszy i duchu gra.
Najpiękniej wypowiadane słowa,skłony,pokłony i ukłony, nie są w stanie dźwignąć duszy gdy tam fałsz.