Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Własna władza niektórym przeszkadza, czyli o Mojżeszu. Też o Marcie z Betanii, Salomonie i mistycyzmie

Księga Liczb 11,4b-15

Po opisie w Księdze Wyjścia 16,13 czytamy znów o tym samym (choć Poznanianka, nie wiem dlaczego, nie wyklucza, że  chodzi o inne wydarzenie): o Bożym zaopatrzaniu Izraela w żywność podczas wędrówki przez pustynię z  Egiptu do Ziemi Obiecanej. Tutaj jednak narracja jest trochę inna, bo też, jak wciąż wyjaśniam, w Biblii to „normalka”, nie było adiustatora ogólnego, który by jakoś kolejne tradycje scalał, teksty porządkował. Otóż w tej księdze Żydzi dostają mannę, żywią się nią przez jakiś czas, ale zaczyna im brzydnąć: w Egipcie to były ryby, ogórki, melony... O tym czytamy grzecznie dzisiaj. O narzekaniu ludu, chyba też na jakość wiktu, było zresztą już zaraz przedtem (11, 1-3: czyli dzisiaj „potrójka”, nie powtórka), nawet z informacją, że wkurzyło Boga, część obozu pokarał ogniem i tylko pośrednictwo Mojżesza ocaliło resztę. Otóż według tekstu dzisiejszego przepiórki spadają nie razem z manną, później, dopiero po ludowym narzekaniu, że mu już obrzydła. Watykański biblista-liturgista uznał widać, że katolicki czytelnik wie to z katechezy czy z „lekcji” poprzedniej i z tego mszalnego czytania nie zrobił. Z tego natomiast dowiadujemy się o ponownym Bożym gniewie i Mojżeszowej reakcji na to wszystko. Narzekania jego ludu też mu się nie podobają, ale również do Boga ma swój własny żal. „Czemu tak źle się obchodzisz ze sługą swoim, czemu nie darzysz mnie życzliwością i złożyłeś na mnie ciężar tego ludu. Czy to ja począłem ten lud w łonie albo ja zrodziłem, że mi powiedziałeś: - Noś go na łonie swoim, jak nosi piastunka dziecię, i zanieś go do ziemi, którą poprzysiągłem dać ich przodkom. Skąd wezmę mięsa, aby dać całemu temu ludowi? A przeciw mnie podnoszą skargę i wołają: - Daj nam mięsa do jedzenia!  Nie mogę już sam dłużej dźwigać troski o ten lud, już mi nazbyt ciąży. Skoro tak ze mną postępujesz, to raczej mnie zabij, jeśli darzysz mnie życzliwością, abym nie patrzył na swoje nieszczęście” (przekład Tysiąclatki).
Pomyślałem sobie, że ów przywódca narodu wybranego był na tym stanowisku wyjątkiem raczej. Miał swojej władzy po dziurki w nosie, nie był w niej zakochany, jak to na ogół z przywódcami bywa. W tekście przeznaczonym na jutro (12,1-13) przeczytamy ocenę autora księgi, że „był człowiekiem bardzo skromnym, najskromniejszym ze wszystkich ludzi, jacy żyli na ziemi”. Traktował władzę jak ciężar, nie jak szczebel w życiowej karierze. Podobnie jak arcybiskup Nossol, hierarcha arcydziwny, który kończy jutro już 85 lat. Napisałem o nim trochę do jutrzejszej „Wyborczej”.
Melduję, że powyższy wpis będzie na trochę ostatnim, dalsze kilka dni urlopu też ludzka rzecz. Szczególnie że poprzednio napisało mi się coś jakby wpisy na trzy dni poprzednie. Oto teraz pisanki owe.

Na 29 lipca. 

Jaka tam kura domowa!

Ewangelia Jana 11,19-27 albo Łukasza 10,38- 42

Dzisiaj dzień świętej Marty, tej z Betanii, siostry tamtej Marii oraz Łazarza. Z ową postacią biblijną jest trochę tak, jak z Marią Magdaleną lub Tomaszem Apostołem. Magdalena ladacznica, a Tomasz niedowiarek jeśli nie wręcz niewierny, co brzmi  jak zdrajca. Marta ma potocznie opinię niemal kurki domowej, osóbki z ambicjami i zainteresowaniami wyłącznie kuchennymi. Tak ją po trosze przedstawił ewangelista Łukasz: ma pretensje do siostry Marii, że jej nie pomaga w przygotowaniach do gospodarczego przyjęcia Jezusa. Napisałem „po trosze”, bo tak można odczytać przedstawioną przez niego scenę, ale można też psychologicznie inaczej: sama chciała też posłuchać Mistrza, gdyby jej w tamtych przygotowaniach pomogła, posłuchałyby Go obie. Dano nam dzisiaj do wyboru oba teksty, na szczęście także ten Janowy,  gdzie Marta pierwsza biegnie Go powitać i wyznaje, a to słowa obok tamtych Piotrowych w ewangeliach raczej unikalne, że On jest Mesjaszem. Dodam, że Jan znał Martę najprawdopodobniej osobiście, a Łukasz nie: u tego drugiego opowieść o dwóch siostrach wygląda mi na mało historyczną, raczej tylko teologiczno-duszpasterską, ważna jest tam nie fabuła, ale morał: że są sprawy ważniejsze niż gastronomia i tp. Gościa przyjąć trzeba nie tyle względem brzucha, ile ducha!

Na 30 lipca. 

Mądry tylko o mądrość prosi

1 Księga Królewska 3,5.7-12

Przeczytajcie tę opowieść o młodym królu Salomonie, pokornym, czyli mądrym. Bóg obiecuje, że spełni każdą jego prośbę, a ten prosi tylko o „serce rozumne do sądzenia tego ludu i odróżniania dobra od zła”. Syn Dawida otrzymuje wielkie zdolności sądownicze, w sensie nawet szerokim: słynie w ogóle z mądrości, jest jej symbolem. Biblia powiada, że Bóg „dał mu serce mądre i pojętne”. Tak to przetłumaczyła Tysiąclatka, Poznanianka ma „mądre i rozumne”. Zapewne chodzi o to, żeby zwyczajną dobroć, czyli życzliwość ludziom, łączyć z mądrością. Cóż to jednak takiego? To chyba intuicja psychologiczna, czyli znajomość natury człowieka, ogólnie umiejętność trzeźwej oceny rzeczywistości i jakaś pomysłowość w działaniu, jak wtedy, gdy rozsądził, która z nierządnic była matką dziecka (1 Księga Królewska 3,16-27). Tutaj też biblijne przesłanie, dla wierzącego religijnie oczywiste, że naprawdę mądry będzie dobry również, czyli właśnie odróżniający dobro od zła, bo w tym jest szczęście najgłębsze, ostateczne. Ale i oczywiste dla wierzącego po laicku, w wartości etyczne po prostu, a dla obu istnieje argument dodatkowy, że historia nas z etyki rozlicza.

  1. Salomon był mądry i dobry, ale na miarę swojej epoki. Bóg pochwalił go za to, że nie poprosił „o zgubę swoich nieprzyjaciół”, jak to czyni się nieraz przeraźliwie w psalmach, tyle tylko, że potem gubi tych bez pardonu. Również członków swojej rodziny: swego przyrodniego brata Adoniasza kazał po prostu zabić, bo podejrzewał o chęć odebrania mu królewskiego tronu. Chyba zapominamy często, że życie ludzkie było dawniej na wagę piórkową. Nie wiem, czy nazywanie dzisiejszych czasów cywilizacją śmierci nie jest jakimś nieświadomym, a niemądrym chwalstwem wieków minionych.

Na 6 sierpnia.

Jego twarz jak słońce

Święto Przemienienia Pańskiego, opowieść na ten temat z Ewangelii Mateusza 17, 1-8 (są też odpowiednie u Marka 9, 2-8 i Łukasza 9,28-36, także 2 List Piotra 1,17-18). Jezus ukazał się trzem apostołom, by tak rzec, czołowym, Piotrowi, Jakubowi i Janowi, jakby nie był zwykłym człowiekiem. Jego twarz jaśniała jak słońce, a szaty były białe jak światło (u Marka - jak żaden folusznik na ziemi wybielić nie zdoła, u Łukasza po prostu lśniąco białe; u Łukasza jest natomiast informacja, jakoby zobaczyli Go takim we śnie). Z nieba odezwał się głos: „Oto jest Syn mój umiłowany, którego sobie upodobałem, Jego słuchajcie” . Niektórym z nas też ukazuje się Jezus albo Jego Matka. Objawienia Maryjne, w Lourdes, w Fatimie, są  najbardziej głośne, znane, niektórych, jak tych w Medjugorie, autentyczność jest w Kościele dyskutowana. Są też w opowiadaniach różnych ludzi wielokrotne wizje Jezusa, świętej Faustyny na przykład. Ale nie tylko tak znane, też i takie jednorazowe, których oni nie rozgłaszają, ale podtrzymują ich one w wierze chrześcijańskiej. Bardzo skomplikowana to sprawa, jak w ogóle życie psychiczne, mnie samemu nic podobnego się nie zdarzyło, mam naturę jakoś mało mistyczną. To jednak oczywiście nie powód, bym takie cudze przeżycia kwestionował. Sam chciałbym mieć podobne. Amen.                    

 

 

                   

    

            

 

 

 

 

poniedziałek, 07 sierpnia 2017, jan.turnau

Polecane wpisy

Komentarze
2017/08/07 20:36:09
Szczerość Mojżesza wychodzi w kilku miejscach....Panie czemu skrzywdziłeś ten lud? tak sie odezwał do samego Jahwe gdy faraon wzmógł,,sankcje'' wobec niewolników i kazał więcej pracowac i dodatkowo zbierać słomę na surowiec.
Odważnie do Boga...ale z współczucia .. bo bat świstał!
Szczerze też mówił o swej ,,władzy''...Miał w parlamencie kilku oponentów..puczystów nawet! Tęsknie spogladali ku Egiptowi..bo tam juz gotowa waaadza..dawała niektórym troche luzu. Trudno wierzyć ze naczelnicy plemion i rodów..tak samo ugniatali cegłe z gliny i słomy jak pozostali..?
Wspominali więc te garnki z mięsem,,warzywka..przyprawy..może tez coś mocniejszego..
Mosze..bata nie używał ale był twardy jak skała....słabość okazywał przed Bogiem tylko... Wymaż mnie spośród żyjących... prosił
Zastanawiać może wpis o tym Najbardziej Pokornym Spośród Ludzi?..czy to wpisał sam?....czy ktoś po nim.?Czy mozna sobie wyobrazić skromnego człowieka wyrazającego o sobie takie zdanie.? Czytelnik przecież pamięta te rozbite Tablice Przymierza..te zawołania do rzezi po tym ,, Woodstoku z Złotym Byczkiem''?..
Ale miał chyba jednak ten ,,boski przebłysk władzy''...tam przy skale w Meribba...
Hej wy tam!...buntownicy..wody wam brak? Patrzcie!...dam wam ze skały z tej skały! Słyszyta?..patrzcie! JA I MÓJ BRAT Aaron.. bliźnia.....pardon...pomieszałem wątki..Aaron był starszy od Moszego...W Meribba ..Bógł dostrzegł jednak pychę okazaną przed ludem.Wtedy jakoś obaj o Bogu zapomnieli.
Zdarza się jak napisano nawet NAJPOTULNIEJSZYM. Pomimo całego dorobku zapisanego w najstarszym IPN..TORZE...skutki były..przykre.
Gdy powstał na pustyni pucz...rozkazał tylko aby stanęli z kadzidłem...
Och gdyby tak zawołał do Datana,Abirama : ,,Wy mordy proegipskie...ceglaste..!'' nie golone!
Nie należy lekceważyć JEDYNEGO SUWERENA... LUDU TEŻ..
Suweren dzisiaj jakoś inaczej się definjuje...A lud jak lud..jak lud..
-
2017/08/08 08:10:45
Poniżej link..który jest swiadectwem..wielu rzeczy.
Brakuje na nim tylko komentarza do Osoby Najwyższego Boga ...i kilku innych boskich osób...którym Polacy składaja cześć...a TO MIANOWICIE:
Jezus...pochodzenie żydowskie..
Maryja...jak wyżej..
Apostołowie...zwłaszcza Judasz..!
www.youtube.com/watch?v=cuRPzTJbFy8
-
2017/08/08 08:15:24
"Odważnie do Boga.." - Bóg ceni dobrych, szczerych i odważnych !
-
2017/08/08 08:17:56
racjapolskiejlewicy.pl/owieczki-oto-wasi-pasterze/6639...
Sam diabeł nic lepszego nie wymysli od...tych ...gorliwych.

Przepraszam jakoś powyzej wkleił mi się Święcicki...to na poprawę nastroju i na motylki w brzuchu..i rozluźnienie w plecach..i i ..itp. Bo wakacje.!
-
2017/08/08 08:26:56
racjapolskiejlewicy.pl/owieczki-oto-wasi-pasterze/6639

Oj,narażasz się Awarcho.Znowu będzie bój /o punkty i stołki/.
A łany Święcickiego piękne
-
2017/08/08 08:30:21
Na wszelki wypadek nie przechodzi /link/całość.Czy to nie śmieszne? A może smutne?
-
2017/08/08 08:35:55
Ewo..co jakiś czas p-suje mi się link..Teraz udało sie po kilku próbach.
Wkleiłem go dlatego że zauważam..powszechne szaleństwo..które ludzie nawet wierzący staraja sie racjonalizować i bagatelizować.
Zbezczeszczenie kaplicy ewangelickiej..również USPRAWIEDLIWIAJĄ.. w imie RACJI NARODOWYCH.
-
2017/08/08 08:36:37
Muszę przyznać, że - z mojego punktu widzenia - używając symbolu kokardki, jaką Panu Redaktorowi próbował ktoś kiedyś uwiązać - kokardkę tzw. "kurze domowej" wysztafirował Pan całkiem niezłą-> jako kobiecie w ogóle zamkniętej na słowo Boże! do której takie Słowo całkiem nie dociera, bo ona zapewne wie swoje! (a Marta taką kurą nie jest, ponieważ chciałaby słuchać Słowa, tylko czasu nie ma!) ( piękne bajeczki) A słownik frazeologiczny jeszcze lepszą kokardę: "kobieta zajmująca się wyłącznie domem i dziećmi, niepracująca, niemająca szerszych zainteresowań" Aż się w głowie nie mieści!!!! Szersze zainteresowania!? Dom i dzieci to jakiś węższy margines, błahostka, obowiązek, konieczna strata czasu - gdyby nie ten balast, z którym trzeba sobie poradzić, szczególnie gdy w tym domu same "Marie" - to byłoby więcej czasu na "szersze zainteresowania", to by się Mistrzów słuchało i słuchało... Akurat! (dziergając skarpety i przysypiając od czasu do czasu!)
Marta jest skrzętną gospodynią, ogarnia wszystko sama... To ona posyła Marię do Jezusa w odpowiedniej chwili, by Jezus skruszony widokiem tej " o szerszych zainteresowaniach bidulki" przywrócił życie zmarłemu Łazarzowi. Zgadzam się, że Marta w Janowym ujęciu nie kura - raczej kogut domowy! Ale nie dlatego - że nie ma czasu! ma predyspozycje, by być GOSPODYNIĄ! A Maria predyspozycje do tego, by być służebnicą Pana, a nie Gospodyni...
-
2017/08/08 08:57:15
Napomnienia końcowe

,,Wszyscy zaś wobec siebie wzajemnie przyobleczcie się w pokorę, Bóg bowiem pysznym się sprzeciwia, a pokornym łaskę daje.Upokórzcie się więc pod mocną ręką Boga, aby was wywyższył w stosownej chwili. Wszystkie troski wasze przerzućcie na Niego, gdyż Jemu zależy na was. Bądźcie trzeźwi! Czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć. Mocni w wierze przeciwstawcie się jemu! Wiecie, że te same cierpienia ponoszą wasi bracia na świecie.

PIERWWSZY LIST PIOTRA 5 ROZDZIAŁ
-
2017/08/08 11:24:39
Przeczytałam zalączony link, ale przyznam, że niewiele z tego rozumiem .... czy to oznacza, że 'racją polskiej lewicy' jest zaawansowany antysemityzm .....?
-
2017/08/08 15:04:56
No nie tak.. Portal jest Słowiańsko -Narodowo -prawicowy. Ja zrozumiałem z tego bełkotu krytykę polskiej lewicy która ufa KOSCIELNYM DOSTOJNIKOM...Autor zaś jednoznacznie jest ANTYSEMICKI..
Wykazać pragnie ze polska,, lewica kościelna'' jest Żydowska..papież jest zydowski ...biskupi sa i byli zydowscy...Bóg którego wyznają...nie może być żydowski!..absolutnie!
Lewackość i lewicowość jest z kościoła ..a jakże a biskupi o to zabiegają...
Po prostu..myślenie skażone jednocześnie kiłą i tyfusem..a pochodzi z życia płodowego...Obecnie znalazło cały szereg pozywek i tnie kazdy cukier i skrobię na śmierdzący bimber
Z osobistego doswiadczenia...pamiętam jak pewien pan na 100 kilometrowej trasie do Cieszyna przekonywał mnie że Karol Wojtyła jest Żydem...wtedy jeszcze żył.
Po prostu obudził się słowiański nacjonalizm..i to nie ja..o tych biskupach tak nieładnie..,, ordolę''.Wielkie jest pomieszanie materii w tym kotle...narodowo-katolickim ale jak mawiał pewien madry znawca..Nie mój cyrk..nie moje małpy.
-
2017/08/08 17:42:12
PPARDON..ale po bliższym wczytaniu się w te sensacje wyczytałem ze to pozostałość po ateizujacej RACJI lewicowej ..która ubrała sie w słowiańskie piórka.
Jak sami pisza utracili status partii w 2016 roku.
MAJĄ TEŻ TELEWIZJĘ INTERNETOWĄ.
Dotkniętych ..przepraszam..!
-
2017/08/08 22:05:07
Chyba wolę sobie rytmicznie poskakać /dobrze na figurę robi :)/

www.youtube.com/watch?v=WQlghAHMHbY
-
2017/08/08 22:26:46
-
2017/08/09 12:49:35
Andrzej Sikorowski...jak prorok! Nie tylko z wyglądu ale i z treści...
Teraz nikt i niczego sie nie wstydzi...
-
2017/08/09 17:04:20
Teraz nazywają to zaradnością /by nikomu nie przyszło do głowy postawę ową podważać/.
-
2017/08/10 14:19:45
"Salomon był mądry i dobry, ale na miarę swojej epoki."
Na miarę naszej epiki już taki na pewno by nie był, bo jak np. rozsądziłby spór m. Krystyną Pawłowicz a Jerzym Owsiakiem....? Sama jestem ciekawa, jak sąd polski to rozsądzi ... i czy będzie odwołanie do europejskiego? Gdybym była sądem, zażądałabym od Owsiaka dowodów na to, że jego słowa są prawdą i nie były wypowiedziane bezmyślnie przez kogoś, dla kogo seks jest recepturą na życie! Moim zdaniem to właśnie - nie tyle od samego seksu - ale od tematyki seksu i w ogóle gender - w głowach się nie tylko nie poukładało. ale poprzewracało niektórym ludziom !
-
2017/08/10 18:37:43
Heppening Owsiaka obrzydliwy .... Ale co wymagać od prostaka i chama? Co za przykład dla tej młodzieży tam...? Myślę, ze władze wyciągną słuszny wniosek i ta impreza wreszcie się skończy, zwłaszcza że dołączył ten pederasta ze Słupska.... I to już zaczyna być groźne.
-
2017/08/10 19:32:42
Pederasta czy nie, o swoje miasto i jego mieszkańców dba.
/nikomu do łóżek nie będę zaglądała/
-
2017/08/10 19:42:46
Z tego co pamiętam,był czas gdzie p.Owsiaka Kościół i promował, i propagował.
-
2017/08/10 20:14:00
Warto może dla równowagi..zapytać kogo i kiedy przeprosiła za swe chamskie wypowiedzi .... pani posłanka Pawłowicz? Za ,,stul mordę'' za ,,spierdalaj'' za ,,szmaty''?
Jakże to?.. Ona jest ponad prawem i ponad człowiekiem? A może tytuł profesorski ją uprawnia?..Superinteligencja?..Superkobieta?..
Chroni i domaga się..poszanowania dóbr osobistych...ma prawo!..Czy jednak nie ,,opluła''wielu mężczyzn i kobiet nie zważając na ich prawa i ich godność..!
Pycha kroczy przed upadkiem''..to słowa Salomona...wypowiedziane nie na próżno.
Wyniosłość i ekskluzywność..pani profesor razi nawet jej kolegów partyjnych...język i sposób traktowania innych... z rynsztoka często.
-
2017/08/10 20:16:16
Przypomnę jak bardzo nie pasował tutaj..na tym blogu ten i ów ..bo uzywał języka...pani Profesor..
-
2017/08/10 20:29:26
Ależ ten język wszedł do codziennego użytku! Gdyby nie wszedł ,na pewno pani profesor by się nim nie posługiwała.
Ten język się podoba ! Jak i język p.Owsiaka się podoba.
Nie rozumiem po co tyle szumu.Mówią językiem zrozumiałym tak dla siebie jak dla tłumu.
Proponuję bez oburzeń na współczesne trendy.
/jak się nie da zmienić,trzeba zaakceptować niekoniecznie się przyłączając/
-
2017/08/10 20:38:34
Czyżbyś nie zauważył Awarcho że wykopuje się polską inteligencję?
-
2017/08/10 20:45:56
Inteligencja stanowi zagrożenie dla Nikodemek i Dyzmów.
-
2017/08/10 21:04:44
EWO..zauważyłem..ale trudno to przyjąć..i jeszcze trudniej sie z tym pogodzić.
-
2017/08/10 21:27:49
Katolicyzm..
Zgodnie z Katechizmem Kościoła Katolickiego wydanym w 1992 roku Kościół katolicki zgadza się z tezą, że homoseksualizm wynika z różnych uwarunkowań oraz że jego psychiczna geneza pozostaje w dużej części nie wyjaśniona, a także przyznaje, iż pewna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne. Do roku 1997 Katechizm Kościoła Katolickiego zawierał zdanie: "Osoby takie nie wybierają swej kondycji homoseksualnej; dla większości z nich stanowi ona trudne doświadczenie.", później zdanie to zostało zmienione na: "Skłonność taka, obiektywnie nieuporządkowana, dla większości z nich stanowi ona trudne doświadczenie.". Według nauki Kościoła opartej na Biblii i Tradycji jedynym dopuszczalnym etycznie miejscem realizowania się życia seksualnego jest małżeństwo[
. Akt homoseksualny jest więc grzechem pozostającym w głębokiej sprzeczności z czystością i nie wynika z prawdziwej komplementarności uczuciowej i płciowej i w żadnym wypadku nie będzie mógł zostać zaaprobowany.
Kościół wzywa osoby homoseksualne do czystości tzn. abstynencji seksualnej, jednocześnie zaleca katolikom traktować te osoby z szacunkiem, współczuciem i delikatnością oraz nakazał unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji....
To z Wikipedii....wycinek..
Wynikałoby z tekstu że wyzwiska pani poseł. i innych w rodzaJu,, SZMATA''..,,Pedał'' ..,,spierdalaj geju'' nie są delikatne? A może Kościół nie wie o rewolucji..w kwestiach delikatności''?
-
2017/08/10 22:14:17
Poczekajmy spokojnie na porządek Boski.Kiedyś na pewno nastąpi.
-
2017/08/11 00:08:36
Wyjasniam:
1/ Różnica miedzy wypowiedziami pani posłanki Pawlowicz a wypowiedzią osobnika o nazwisku Owsiak, polega na tym , ze pani Posłanka zwracała się OGÓLNIE do swoich adwersarzy, wrogów politycznych, oponentów, itp. natomiast rzeczony Owsiak zwrócił się IMIENNIE do konkretnej osoby i to na publicznym, głównie młodzieżowym forum.
Osobnik Owsiak znieważył konkretną kobietę, urzędnika państwowego, co więcej - przedstawiciela władzy ustawodawczej!
Ps. Chyba niedawno komentator Awarcho cytował na tym blogu fragment z Listu Ap.Pawła na temat szacunku wobec zwierzchności .........

2/ W temacie homoseksualizmu i jego widzenia przez Koscioł chrzescijanski (zarówno katolicki jak i luterański) należy wyróżnić dwie sprawy.
Pierwsza - to skłonności homoseksualne, które przy zachowaniu abstynencji seksualnej, nie stanowią grzechu i takie osoby nie mogą być obiektem potępienia.
Zgoda? Zgoda i ja nigdy bym takich osób nie potępiała, zwłaszcza że na ogoł nie orientujemy się nawet w ich orientacji, bo o tym nie mówią.
Druga sprawa - to praktykowanie homoseksualizmu. To jest już niekwestionowany grzech w oczach obu kosciolow.
Pederasta ze Słupska należy niestety do tej drugiej grupy. O swoich preferencjach seksualnych, a także o swoim partnerze opowiadal nie raz w radiu Tok-fm. I to już przestaje być jego osobista skłonność, lecz robi się z tego bezczelna homo-propaganda i to na forum mlodzieżowego zlotu. I to należy tępić.
Droga Ewo, nie trzeba wchodzić do lóżka temu panu, żeby wiedzieć kto on zacz, on sam robi ze swego zboczenia lewacką ideologię i glosi ją całej Polsce.

Panie Awarcho, a czy w tej pańskiej Wikipedii jest tez napisane, że te "parady równości" na ulicach miast powinny odbywać się z "szacunkiem i delikatnoscia" wobec ludzi heteroseksualnych: malzeństw, dzieci, osób starszych ...? NIE? To proszę to szybciutko tam dopisać.....
-
2017/08/11 00:38:46
A skoro już siedze przy klawiaturze, to wspomnę, ze byłam dziś na "miesięcznicy smoleńskiej" i jestem pełna uznania dla wspaniałego Ministra p. Błaszczaka, który tak profesjonalnie potrafi zapewnić bezpieczeństwo ludziom przebywającym trasę od katedry św. Jana do pałacu prezydenckiego. Fakt, że "granatowej policji"(teraz latem policjanci maja granatowe letnie uniformy) mnóstwo, sama dziękowałam osobiście kilku "chłopakom" za taka opiekę podczas naszego przemarszu i pod pałacem prezydenckim.
Po raz pierwszy w życiu mam uczucie, ze jestem w prawdziwym państwie, a nie na jakiejś dziurawej słomianej Platformie, że ktoś w tym kraju wreszcie rządzi i dba o porządek. I za to Bogu niech będą dzięki.
-
2017/08/11 06:49:58
Wczorajsza licha próba wcielenia się w Sąd Nie najwyższy poskutkowała bezsennością, w czasie której doszłam jednak do wniosku, że żądanie od Owsianka czy kogokolwiek dowodu na jakąkolwiek prawdę - to absurd!
Profesor przerasta intelektualnie niejednego oceniającego w chamski sposób jej niektóre chamskie wypowiedzi. Orzekła,że od Owsiaka przeprosin żadnych nie oczekuje, komentować nie będzie. Ja skomentuję : "Jest pierwszym, który MOŻE ją przytulić"( wyznał w owych "przeprosinach" - co za debil!) Nie! Ja sądem w takich sprawach być bym na pewno nie mogła. Powiedziałabym: panie, idź pan na terapię i wylecz się z samego siebie, z tego kim jesteś o co oferujesz ! Bardzo dobrze, że odbędzie się proces - takich Owsiaków, przekonanych, że seks albo miłość to terapia, która za pomocą "wiatru w nogach" i "motyli we włosach" (czy jakoś tak!) zmieni człowieka z takiego, jaki się Owsiakowi czy Owsiance nie podoba w takiego, jaki się temu Owsiakowi czy Owsiance podoba ---> jest ci u nas w Polsce dostatek! Szkoda sobie głowę tym zawracać! Miłego dnia!
-
2017/08/11 07:12:38
Homoseeksualizm jest grzechem. To nie ulega watpliwości.
Przedstawienie swojego partnera w telewizji jest równiez oznaką swobody obyczajów oraz lekceważenia publicznych obyczajów. Rówie bezczelnie przedstawia się moralność wielu celebrytów którzy bez hamulców chlubią się swoimi brudami.Posłanka Pawłowicz wypowiada słowa : SPIERDALAJ..STUL RYJ.. do konkretnych osób w Sejmie czy poza nim.
Akceptując to w imie sympatii ideologicznej czy religijnej....pokazujemy kim jesteśmy naprawdę. Chociaż to gnój...ale nasz gnój..prawda?

..co do pana ministra Błaszczaka...Moczar miał lepsze wyniki..Łukaszenko..i inni tez potrafią...
Każde urodziny Hitlera były w Reichu na glanc. Czy do tego zmierrza wywód pani Avi przy klawiaturze. Wzorem dyscypliny było sławne DDR...
Co do rocznic i fetowanych świąt partyjnych..a taka głównie wymowę kazda miesięcznica to ...warto przypomnieć wyhodowane juz w historii ..podobieństwa.
Niejaki Horst Wessel członek S.A. zginął na ulicach Berlina z rąk sutenera. Zakłuty majchrem. Partia wskazała go jako męczennika o wolnośc ludu i Narodowy Socjalizm.
Pieśń o szarych batalionach znana jest jako Horst Wessel Lied..jest to marsz złowrogi ,,krwwy jak Marsylianka''.
Starannie zatuszowano fakty aby narodowy bohater nie był klientem burdelu. Na tej pożywce powstała legenda i krwawa ideologia.
Niewykluczone że właśnie powstaje marsz...marsz...smoleński!!
Frustracja i wewnętrzne potyczki z własnym sumieniem oraz żal..że podjęło się niewłaściwe decyzje partyjne..a brat żyłby do dziś..! Siła kompleksów i wściekłość..przełożona starannie na język propagandy..ogłupia skutecznie..podsypana kasą dla wielu...i pokropiona święcona wodą.
Niemieckie damy..urzeczone były tymi malowanymi chłopcami na marschparadach w Berlinie i Monachium..Widok wodza podniecał je nie tylko..estetycznie. Zachowane kroniki z aneksii Austrii i Czech ..zarejestrowały mdlejące kobiety po dotknięciu palców Adolfa,,i jego przydupasów.
Nic tak nie ujmuje i nie podnieca kobiet jak siła i porządek.
Niestety obok tego porządku..najpierw ograniczono i wyeliminowano prawa potem niewygodnych za druty..Zakaz homoseksualizmu nie obowiazywał wszystkich...był tylko pretekstem do partyjnych porachunków. Potem bzykali swoich adiutantów i ,,doradców''. Reszta jeży włosy na głowie.!
Pewien pisarz nie mając co pisać...w okresie Jaruzelskiego napisał o,, Rozkochanych Moskwiankach usmiechnietych i podnieconych na widok generała składającego wizytę w Moskwie'' Szyk generalskiej celebry,,szyk munduru..szyk.. szyk..
Szyk Błaszczaka...? szyk Antoniego?..to tylko jakaś tam..estetyka..Zaspakaja tylko niezdrowe zołądki i cieszy tylko niedowidzące oczy.
-
2017/08/11 07:24:23
PS..ocenia się ze ok 35% duchownych katolickich w Polsce jest aktywnymi homoseksualistami. PEDERASTAMI jak to pisze pani Avi. Istnieje więc ryzyko ze co 3 ksiadz spowiadający..jest gejem. Jest dobrze ze nie obnosi sie z tym tak jak ks.Charamsa...ale czy to coś zmienia? Czy fakt że Kościół potepia gejów..zaprzeczy faktom? Z czarnego zmieni w białe?
www.diecezja.pl/archidiecezja/aktualnosci/bez-oskarzen-i-uogolnien-o-jozef-augustyn-sj-o-homoseksualizmie-wsrod-ksiezy.html
-
2017/08/11 07:48:08
Mnie się podoba logika ks.Augustyna
-
2017/08/11 10:04:50
Cenzura PRL-u wraca w odnowionych kształtach:
Tusk: "Idiotów nie komentuję"
prof. Sroda: " Ona jest chora, jej zachowań nie należy komentować"
prof. Pawłowicz: "'Ty chamie, stul pysk!'
banerstwo Owsiaka "Życzysz Krystynie seksu? Zatrąb
Adam Michnik : "Kiedy ty, skur***ynu, zmądrzejesz
Awarcho : "Nie wycieraj sobie mną gęby"
itd. itd. itd.
....
lista długa, prawie nieskończona........Oczywiście w całym tym peletonie cytatów liczy się nazwisko, którym w razie konieczności zacytowania formułki, można byłoby się posłużyć, jak słynną gówno-prawdą księdza Tischnera.
Ot, co nam, Polakom, wypuszczonym na wolność z tej tyloletniej niewoli , przyniosła wolność słowa! Musi faktycznie minąć kilka pokoleń, zanim ludzie nauczą się żyć na wolności. Jeżeli z powrotem nasz kraj wprzęgnięty zostanie w jakąkolwiek dyktaturę, wolności - jako społeczeństwo - nie nauczymy się nigdy! Jako naród - mamy ją we krwi!
-
2017/08/11 10:43:32
Chwała Ci Atrojko...Ty na pewno znasz te wyrazy ..ale mimo stresowych sytuacji NIE UZYWASZ!!!
Gwoli dokładności....ja napisałem ,, Mordy Pseudointeligenckiej''...
Michnik też nie powinien,ja równiez nie powinienem.
Pani poseł Pawłowicz wysadziła z nieprawdziwe informacje o sobie 40000 pln. Nie były one obraźliwe ale dotyczyły jej stosunków z rodziną. Dobra prywatne osobiste.
Ciekawe czy sąd rozpatrując mój wniosek o naruszenie dóbr osobistych bezie taki przychylny? Konkretna osoba zrzuciła mnie szkalowanie i lekcewzenie biskupów kościoła katolickiego. Wkładając w moje usta wyrazenie:
AWARCHO: JA BISKUPÓW PIERDOLĘ''
Wyrażenie to narusza moje dobra osobiste..ponizając moje osobiste zwyczaje językowe.
-zarzuca mi pernamentną krytyke i lekcewazenie środowiska duchownych co mija sie z prawdą.
- ani na tym blogu ani tez na innych forach czy prywatnych rozmowach nie wyrazałem sie tak hańbiąco o duchownych chociaż cytowałem katolickie i protestanckie i świeckie źródła krytyczne.
-naruszono moje dobra osobiste..publikując bzdury i kłamstwa moim wyznaniu które jest chronione konstytucją.
Przyczyną ataków na moja osobę jest właśnie wyznanie...którego istnienie i fukcjonowanie zostało legalnie zarejestrowane.
-Jak wykazano w katechiźmie KK..innowiercy też maja prawo do istnienia i działania.Sadzę ze kościoły protestanckie maja podobne nauczanie.
-
2017/08/11 10:48:25
Lis Tomasz się nie obronił... za informacje w swym magazynie ..że siostra pani Pawłowicz nie utrzymuje stosunków z Panią Poseł. To jest całkiem łagodna i kulturalna prywatna informacja...a jednak!!
Lis musi przeprosić i zapłacić...
-
2017/08/11 11:23:29
Osobnik o nicku Awarcho (nie znany mi bliżej) uwielbia, jak pokazuja wpisy od dawien dawna, używać wulgaryzmów, wręcz upaja się ich powielaniem w kolejnych swoich wypowiedziach. To wskazuje na schorzenie zwane koprolalią, ale może tez być objawem tzw. psychozy alkoholowej. Tyle Wikipedia.
A blog pana Redaktora Turnaua schodzi na psy. Za niemieckie euro .....
-
2017/08/11 11:36:18
Ja tylko dodam jeszcze, że już nie chcę dłużej wcielać się w Sąd Nie najwyższy, wolę spokojne i przespane noce, zwłaszcza, że o świcie muszę codziennie wstawać!
Co do cytatów czerpanych z powszechnej mowy polskiej, nie tyle lubię, ile czasem jestem zmuszona ich użyć! nie mając żadnego własnego wytworu odpowiedniego do odpowiedniej sytuacji.
-
2017/08/11 11:52:24
Osobiście, bardzo bym chciała, żeby zniknęły z internetu te wszystkie blogi, facebooki, twittery i żeby ludzie zaczeli się kontaktować jak dawniej, we własnym gronie, wśród ludzi o zbliżonych poglądach ..... Mam nadzieję, że nasza polska wreszcie władza, wzorem innych państw (no może nie Chin), zabierze się z czasem za kontrolę Internetu, a my nie będziemy tracić czasu i oczu na te "głupoty".
Jednak PRL miał swoje plusy ....
-
2017/08/11 12:14:49
Mnie się wydaje, że wieloletnia konieczność "kontaktowania się we własnym gronie" poskutkowała tym, że wszyscy z tego "własnego" grona jak więźniowie z więzienia czmychnęli w te "głupoty", gdzie pod osłoną anonimowości mogą sobie do woli te "głupoty" wyprawiać. To jakby dalszy ciąg PRL-u.... szpicle, prowokatorzy, hejterzy, agenci, donosiciele, oskarżyciele, lizusy, karierowicze, pseudointeligenci, ach! zacytuję : "mordy nienawistne!" , "pseudo inteligenckie" .... i znowu itd. itd. itd. .....Najgorsze jest to, że czasem się nie wie, czy ta "głupota" po drugiej stronie to człowiek, czy tylko program włączony przez jakiegoś zajętego czymś innym operatora? Jak sobie pomyślę, że tyle energii straciłam na dyskusję z jakimś botem, to nie wiem, co bym temu "operatorowi" zrobiła ... !!!! Ohyda nie człowiek.
-
2017/08/11 12:30:57
A jednak ..a jednak.. Owsiakowa logika poznawcza nie do odrzucenia.. Wszystko zaczyna sie od deficytu Owsa [ nomen omen]
O owsie owym publicznie wypowiedziała sie kiedyś posłanka Berger.. pytana o sex..!!
Koń owies lubi..ale nie zawsze go ma przy żuchwie. Podobnie bywa z innymi rzeczami.....bo człowiek to tylko człowiek
No nie należy mylić Owsa z owsikami powodującymi wulgarne i uporczywe swędzenie..
Pozdrawiam moją ukochaną nieznośnie ...trzeźwą Awi.
Niech pani upał lekki będzie....pa pa darling!
www.youtube.com/watch?v=mSG5ATYgLrk
-
2017/08/11 12:46:16
For my Ivo...na zgagę...www.youtube.com/watch?v=jZEPIpTpoPs
-
2017/08/11 13:59:25
Odeszła
Czy miłość co odeszła raz jeszcze powróci?
czy przejdzie przez pokój jak pies oswojony?
na dzień dobry niedobry potrąci nas nosem
przypomni stare listy czy Boga przeprosi
że przyszła jak dama odeszła jak chamka?

Jan Twardowwki///
-
2017/08/11 15:15:34
(Może niezbyt lirycznie i romantycznie w tym kontekście, ale wtrącę , że ciągle nie mogę uwierzyć dziennikarce z GW, że jeden z najlepszych znawców poezji współczesnej płacił gosposi księdza Jana za wyciąganie i dostarczanie mu karteluszków wyrzuconych do kosza na śmieci)
I chyba raczej na szczęście dla polskiej poezji!
-
2017/08/11 18:01:11
Atrojka..uważam to za prawdopodobne.Zważywszy okoliczności tworzenia poezji przez ks.Twardowskiego.Był czas gdy osobiste kontakty z duchownym były ,,żle widziane''.
Zastanawiająca rola gosposi..w rozwoju poezji..
-
2017/08/11 19:34:56
Awarcho... zastanawiające jest to, że tak łatwo tworzą się legendy. Być może komuś zależy na tym, aby udział w wiekopomnym dziele miało jak najwięcej osób...Nie wiem, czy to jest prawda z tym koszem, gosposią i znawcą poezji. Wydaje mi się, że o tym przeczytałam, a teraz nawet tego nie jestem pewna, może coś pomyliłam? Źle zapamiętałam? W dziwnym świetle ta rola jest przedstawiana........Wers z wiersza "przyszła jak damka odeszła jak chamka?" zapewne nie jej dotyczy!
-
2017/08/11 21:04:04
A tymczasem USA grozi

www.youtube.com/watch?v=ERZqUxY5YLk
-
2017/08/12 09:28:45
Problemy z ..dobrobytem brooklyńskim. Zakisła bezideowa egzystencja...
Chyba dlatego ? ... Inny dramat przeżywaja kobiety w Afryce węderując 15 km po bańke pitnej wody. A w Brooklynie ... woody wooody wooody..Woody Allen i 5 mln Żydów ze swymi egzystencjalnymi frustracjami.Obsada filmu w 80% Izraelici polskiego rodowodu..I bardzo dobrze...Sztukmistrze z Lublina..moga tam bez narodowców oddychać spoko..! i głeboko!
God bless..America..! Wojna ich ożywia..!!!
-
2017/08/12 09:52:28
" Zakisła bezideowa egzystencja"
Dobre określenie.Bez rozwoju.
-
2017/08/12 12:34:32
Polscy emigranci z Brooklynu ( i nie tylko) przemierzają znacznie więcej km. w poszukiwaniu "wody pitnej" u źródeł, do ojczyzny, do rodziny, do rodaków.... Jakiej wody tu skosztują, z poczuciem jakiego smaku wracają do tej "zakisłej, bezideowej egzystencji"? Napiwszy się naszych rodzimych kwasów, przefermentowanych mądrości ludzi, którzy nigdzie nie byli, a o wszystkim wszystko wiedzą najlepiej, gazowanej Bóg wie czym pychy mylnie zwanej dumą narodową... itd. Wracają (przynajmniej niektórzy) z przeświadczeniem---> tam, w tych amerykańskich zakwasach ludzie jednak milsi, lepsi, przyjemniejsi, a tutaj --- > zakompleksieńcy pozostają z przeświadczeniem: "a paszli "( cyt. z Gadowskiego) wy tam, uczyć nas będą!!!! Jak mnie denerwuje ta zaściankowość i ciasnota!
-
2017/08/12 12:52:14
PS. cd. ciasnota i zaściankowość oczywiście nie dziennikarza śledczego, ale tych, których swoimi przemówieniami wyśledził.
-
2017/08/12 13:54:36
Chooooolera! mnie też ta zaściankowość drażni i drapie.Oczywiscie ja należe do tych którzy N.Y. i Brooklyn znają tylko z filmu powieści i czy National Geografic.
Moje odczucia co do tzw.,,miłych ludzi''..sa prawie identyczne.
-Zauwazyłem że ludzie w Wiedniu,Pradze,Framkfurcie,Wiesbaden czy Budapeszcie..byli w tym czasie gdy tam byłem generalnie inni niż Polacy -Rodacy. Tak było nie tylko oficjalnie w urzedzie czy ,banku,na lotnisku...ale na ulicy.
-Np Wiedeń i Kraków wiele łączy..oprócz kolei przesławnej...ale ludzie są jakby z innej planety.
Wydaje się ze u nich nikt poważnie nie traktuje poważnie takich gwiazd DZIENNIKARZY ŚLEDCZYCH...ale ja za mało znam tę ich kulturę abym mógł coś o tym pisać. Muszą wystarczyć mnie tubylcy...i i,,ch zakisłe sensacje za,, dychę i popalić''.
-
2017/08/12 14:01:24
Mnie właściwie nie denerwuje, tylko tak napisałam, że denerwuje, żeby nadać siły swojej wypowiedzi. Próbuję ją zrozumieć, więc nie może denerwować!
-
2017/08/12 15:25:53
-
2017/08/12 21:03:13
Gwiazdy,gwiazdki,gwiazdeczki.A w tle szary człowiek dźwigający kilka kilometrów wodę.
-
2017/08/13 08:42:17
" Zawsze myślę, że wracam do krainy szczęśliwości, w której nie powinniśmy w ogóle narzekać." Ambasador Dobrej Woli ....
Myśli, że wraca do takiej krainy, po czym zatapia się w obowiązkach zawodowych, aby nie myśleć i wyznaje - " nie mam kiedy zrobić rachunku sumienia". Piękna Kraina, jeśli szczęściem w niej jest możliwość "zatopienia się" w czymkolwiek, w pracy, nauce,w jakiejś pasji, alkoholizmie, narkomanii, hazardzie...itp. w porównaniu z takimi krainami, gdzie nawet zatopić się w czym nie ma, gdzie nawet łyżki wody nie ma, w której można byłoby zatopić drugiego człowieka!
"Nie narzekajmy !" Ambasador Dobrej Woli.
Raczej nie powinno się wartościować tragedii ludzkich i mówić ludziom, którzy po całym długim życiu w tej Krainie Szczęścia popadają w depresję, odbierają sobie życie, zapadają na różne choroby, na znieczulicę! - Nie narzekajcie, tam jest jeszcze gorzej!
Dobra Wola - potrzebna jako podstawa Dobrych Zmian.


-
2017/08/13 09:10:10
Ależ, im większy złoczyńca tym bardziej i głośniej podpiera się /dobrą wolą/ Bogiem !
Rzecz że ta wola zniekształcona i zło przeważa.