Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Żona Lota słupem soli? Numer „Znaku” bardzo wart czytania!

Księga rodzaju 19,15-29
Kara Boża spada na Sodomę i Gomorę, miasta, w których szerzy się rozpusta, szczególnie homoseksualna. W opisanym wcześniej przykładzie męska ludność Sodomy chciała zgwałcić dwóch podróżnych przyjętych gościnnie przez bratanka Abrahamowego Lota. Ci jednak okazują się udających ludzi aniołami, ratują go w tej opresji, a potem w następnej, kiedy to Jahwe miał spuścić na rozpustne miasto „deszcz siarki i ognia”. Każą mu wtedy opuścić zagrożone okolice wraz z żoną i córkami. I tu ten dziwny szczegół: uchodząc, żona Lotaobejrzała się wstecz i stała się słupem soli. Kara Boża za nic? Biblia Poznańska tłumaczy to tak, że ów gest pani Lotowej oznaczał„zwlekanie z opuszczeniem miasta, zapewne kobieta ta była bardzo przywiązana do mienia, skazanego teraz na zagładę”. Potem, że „śmierć jej mogła nastąpić z żalu i przerażenia”. W końcu najważniejsze, że nastąpiło może „ludowe powiązanie postaci żony Lota z jakąś skałą solną, widniejącą w okolicy Morza Martwego”.
I teraz mój komentarz biblistyczno-praktyczny: bez takiego przypisu opowieść Pisma Świętego budzi spore wątpliwości, muszą być komentarze wyjaśniające, nie ma rady, tekst sam się nie obroni! Napisałem to do braci ewangelików: rozumiem, że chcą zachowywać w swoich wydaniach konfesyjną neutralność, nie chodzi mi o żadną apologetykę wyznaniową, wyłącznie o zwyczajne tłumaczenie podobnych dziwności. Obraz Boga okrutnego bez granic nie jest nikomu na nic potrzebny.
Czytam nie tylko Biblię i innych do lektury zachęcam. W „Znaku” lipcowo-sierpniowym ważnych tekstów sporo. Polecam tu dzisiaj rozmowę Szymona Łucyka z filozofem francuskim Jean-Luc Marionem. Ciekawą już przez to samo, że uczony jest praktykującym katolikiem, co dzisiaj w tej grupie zawodowej raczej chyba nieczęste. Autor rozwija tezę, że „kiedy przeciwstawiamy wiarę i religię rozumowi, popełniamy błąd, ponieważ mamy namyśli jedynie rozum naukowo-techniczny, który stanowi tylko ograniczoną część racjonalności. Istnienie tego, co nazywamy naukami humanistycznymi, pokazuje, że istnieje więcej racjonalności, niż wyobrażali sobie klasyczni filozofowie”. Ale dalej na przykład takie twierdzenie: „We Francji jest całkiem jasne, że projekt społeczeństwa laickiego już się wyczerpał. I właśnie dlatego, że społeczeństwo nie jest już świeckie [czyli jakie? - słówko «nie» niepotrzebne? - JT], państwo musi pozostać laickie i neutralne w kwestiach religijnych. Prawdziwym zagrożeniem nie jest dziś sekularyzacja, ale coś innego: to, że nie wiemy jeszcze, czy siły religijne w społeczeństwie francuskim będą mogły rozwijać się w pozytywny sposób, a więc czy nie usuną się w fundamentalizm. Naturalnie sytuacja w Polsce jest całkiem inna niż we Francji. Jednak i tu, i tam można obawiać się sytuacji, w której państwo byłoby religijne, a społeczeństwo - pozbawione religii”. Stanowisko Mariona jest, streszczając, takie: religie nie zanikają bynajmniej, widać to także na ulicach miast francuskich, gdzie widać coraz więcej procesji i pielgrzymów, także księży chodzących w sutannach, nie „w cywilu”. Problemem jest natomiast przemoc ludzi powołujących się na religię, „dżihadystów”: jednak niesłusznie, autor podkreśla to mocno. Nie zarzuca takich skłonności oczywiście dzisiejszym chrześcijanom, ale można wyczytać u niego także troskę o nich. O katolików, przede wszystkim polskich: o to właśnie, żeby nie było tak, że „państwo jest religijne, ale społeczeństwo pozbawione religii”. Taki też jakby fundamentalizm religijny, tyle że państwowy. W świątyniach coraz puściej.

wtorek, 04 lipca 2017, jan.turnau

Polecane wpisy

Komentarze
2017/07/04 16:03:02
"W świątyniach coraz puściej."

Ku czemu Pan zmierza Panie Redaktorze? Dlaczego Pan pisze ewidentną nieprawdę??

Ponieważ ja jestem "luterańsko-katolicka", wiec bywam dosyć często na nabożeństwie u Jezuitow na St. Mieście, na godz. 20tą, w dnie powszednie. Niezwykle lubię kazania oo. Jezuitów. A jeżeli nie przyjdę przynajmniej 10 minut przed 20ta - to nie znajdę miejsca siedzącego.
Podobnie z kolei jest w niedzielę o g.21 w Katedrze Warszawskiej. Sama jestem zdumiona tym faktem.

A przecież ci, co przechodzą na tak późne nabożeństwa, zwłaszcza w dni powszednie - to raczej nie sa "niedzielni katolicy"! Przecież mogliby siedzieć przed telewizorem, a jednak idą do Koscioła.....
O nabożeństwach przedpołudniowych w kościołach rzymskokatolickich już nie wspominam - komplety na kolejnych mszach!
-
2017/07/04 21:12:59
,,Oglądanie się za siebie''..to oczywista reakcja..gdy za sobą zostawiło sie dorobek wielu lat. Okolice Sodomy wybrał Lot w wyniku sporu pasterzy o urodzajne łąki i źródła dla stad ..Potem stał się mieszkańcem tego,, Antycznego Las Vegas''.Hodowla była opłacalna...A Iluż to ludzi musiało opuścić swoje siedlisko..w obawie o zycie? Wielu nie zdążyło bo majątek nieruchomy ..posesja..Wielu zbagatelizowało ostrzeżenia..i nie pozostał ani majątek ani zycie.Być może dla pani Lotowej nakaz aby się nie oglądać nie był aż tak ważny...mimo że przekazali go sami Aniołowie.Słup soli miał być ostrzeżeniem...że nie wolno lekceważyć Życia i serio traktować łaskę od Wybawiciela.Być może że chciała sprawdzić czy zapowiedź zagłady się ziści.?
Jonasz prorok miał o to do Jahwe pretensje..za Miłosierdzie wobec Niniwy.Tyle ze Niniwczycy sie nawrócili..a Sodomici koniecznie chcieli być ..,,.Niehetero''
Jezus wspomina o Sodomie i o Niniwie... Biada tobie Kafarnaum...bo łatwiej będzie Ziemi Sodomskiej w owym dniu'' To najdobitniejszy dowód dla chrześcijanina że to nie mit ani starozytna bajka. Syn Boga ..bajek nie powtarzał mitów nie szerzył..
Szkoda ze Lot nie ubezpieczył majątku i rodziny...Dostałby odszkodowanie..może.
--Morze Martwe słynie z soli..jako kosmetyku i medykamentu i komponentów.Lecza tam reumatyzm i łuszczycę..ale nie pojadę..nie wyleczę..
W tej opowieści jednak zaczynaja się dzieje spokrewnionych semickich plemion Moabitów i Ammonitów..
Córki Lota w kazirodczym akcie poczęły z własnym tatą..
Poniekąd potwierdza to okropną niesławę Sodomy i Gomory...jakoś nie przyszło im że to wstrętne i..grzeszne.Przecież mogli być i byli inni chłopcy gdzieś za góra za rzeką..czy za lasem? Z drugiej strony tak realnie..jeżeli własny tatuś wydał je za drzwi dla dyszacych samców i wołał: ,,Weźcie moje dziewczyny i zonę,,to im róbcie''...a tych pięknych mężczyzn nie tykajcie''..No nie chciał Lot dopuścić do Gomor-Gender...
Córki nie zrozumiały...Sodomici też...
Gdyby one słyszały o In Vitro...nie byłoby może tego Obrzydlistwa.
Narodził sie więc Moab..a jego potomkowie czcili Kemosza..i Amon..też robił nieczyste okropne rzeczy.
A nie lepiej było posłuchać...Pan Krzysztof Charamsa powinien coś na ten temat skrobnąć...U niego kobiety raczej bezpieczne..!

-
2017/07/04 22:04:38
@Janusz

Zmusiłeś mnie do obrony i odpowiedziałam na twoje insynuacje.
na pisance "Cud znów w tej samej biedzie. In vitro" .
-
2017/07/05 13:12:42
Awi, masz święte prawo kwestionować tak zwany kompromis aborcyjny, bo na to wychodzi, ale czemu wypowiadasz kategorycznie sądy socjoreligijne, argumentując na podstawie niektórych przypadków i oskarżając mnie wręcz o kłamstwo? Mam obok siebie kościółek, gdzie rzeczywiście na mszach pełno, ale nieco dalej świątynię, gdzie w niedzielę o pierwszej tłoku nie widać, choć ksiądz Konarski kapitalny. A zresztą statystyki entuzjazmu nie budzą. Najgorsze to , jak odchodzi od praktyk młodzież.
-
2017/07/05 22:14:52
Młodzież..wyznaje religię internetową...Tablet,,, smartfon..konsola do gier..itp.
Bogowie to wyszukiwarki..portale randkowe...portale z erotycznego raju...lub jakies inne pomysły. Może dlatego mylą Heroda z Herodotem...a Jana Chrzciciela z Janem Ewangelistą.
-
2017/07/06 08:07:40
Nie mów Awarcho.Przez pół życia zastanawiałam się skąd się wzięła taka ilość Matek Bożych.
Od mieszania i w głowie może się pomieszać :)
-
2017/07/07 00:21:36
Drogi Panie Redaktorze,
1/wyraziłam swoja opinię na podstawie moich spostrzeżeń pochodzących nie tylko z Warszawy. I napisałabym: W kościołach tłoczniej.
A co do tzw. statystyk, to jak Panu wiadomo, sondaże są wykonywane na zamówienia konkretnych zleceniodawców, którzy za nie płacą. Więc o obiektywiźmie i prawdzie w tych statystykach - to możemy sobie tylko pogawędzić ;)
2/napisał Pan też: "Najgorzej jak odchodzi od praktyk młodzież." I tu znowu moje zdumienie. Czy takie organizacje, skupiające głównie młodych ludzi, jak "Młodzież Wszechpolska" czy ONR - to organizacje zrzeszające ateistów??
-
2017/07/07 11:21:05
Panie Redaktorze,
może jeszcze ustosunkuję się do Pańskiego sformułowania: "masz święte prawo kwestionować tak zwany kompromis aborcyjny, bo na to wychodzi..."

Gwoli prawdy, to ja jednak akceptuję obecne ustawodawstwo w tej kwestii, zakładające trzy wyjątki. Natomiast jestem zdecydowaną przeciwniczką "in vitro".
Bp Marcin Hintz z Koscioła Ewangelicko-Augsburskiego wypowiadał się dwa lata temu w mediach na temat "in vitro" i stwierdził że "in vitro jest godziwe". Niestety, nie udało mi się uzyskac od bp Hintza informacji co to jest "godziwość", czy to kategoria raczej etyczna czy może teologiczna ........