Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Teofania na górze Horeb. Wychowanek faraonówny na czele narodu wybranego

Księga Wyjścia 3,1-6.9-12
Wszystko to legendy, bajki dla naiwnych „fideistów”, jak mówiło się „za komuny” o tych światopoglądzie „nienaukowym”? Owszem, też nie reportaże historyczne, to swoista beletrystyka biblijna, ale od historii naukowej nie tak znów bardzo daleka. Byli tacy, co twierdzili, że Jezus nie istniał, są i tacy, co podobnie myślą o Mojżeszu, preferuję jednak sceptycyzm mniej radykalny. Czytamy dzisiaj, że Bóg ukazał mu się w płonącym krzewie i Biblia Poznańska przekonuje, że nie mógł to być kwiat rycynowy, z którego ulatniają sięeteryczne olejki, bo przecież takowe widział Mojżesz na pustyni nieraz i nie zadziwiłby go taki widok. Czyli byłby to cud, specjalna Boża interwencja. Nie wiem, co o tym sądzić. Myślę poza tym nad czymś innym. 
Jest chyba niezwykle prawdopodobne, że wychowanek faraonówny w rozwoju hebrajskiej religijności odegrał rolę olbrzymią. Czyli wpływ na nią mądrości egipskiej? Oczywiście. Na przykład w procesie tworzenia się tak zwanego henoteizmu, światopoglądu niewykluczającego istnienia innych bogów, ale czczącego tylkojednego. Nie było po prostu tak, że od Abrahama zaczęła się pełna wiara w Boga jedynego i cześć. Niektórzy uczeni doszukują się śladu henoteizmu jeszcze w pierwszym przykazaniu Dekalogu: „Nie będziesz miał cudzych bogów przede mną”. Czysty monoteizm miałby ukształtować się ostatecznie dopiero w okresie Deutero-Izajasza (VI w. przed naszą erą). Pogląd brzmiący rewolucyjnie, w każdym razie w naszych polskich głowach, ale taka jest dzisiejsza biblistyka.

środa, 19 lipca 2017, jan.turnau

Polecane wpisy

Komentarze
2017/07/19 18:46:18
Odnosząc się nieco do tej biblijnej beletrystyki Julian Stryjkowski znawca wielu rzeczy i języka i historii i kultury napisał taką opinię w której przebija jednocześnie i duma i żal.
Historia wszystkich ludów jest zwyczajna..dzieje sie w konkretnym czasie i rzeczywistości..i jej zapisy są realne..wolne zazwyczaj od cudów.Historia Izraela jest inna oparta jest na cudzie o0d samego początku.
Poczynając od Sary i Abrahama..cuda towarzysza patriarchom Mojzeszowi i roi się od cudów w okresie królów.
Mojżesz to szczególny okres Izraela..Szkoda ze w zadnych dziełach zapisach nieżydowskich brak historycznego potwierdzenia biblijnych wydarzeń..ale tych ,,cudownych wydarzeń''.Gorejący krzew...Mojżesz jako wyszkolony we wszelkiej madrości Egipskiej..odróżnił od drzewa rycynowego!
Dlaczego jednak brak innych zapisów i opisów wyjścia z Egiptu oprócz Żydowskich?
Niektórzy uzasadniają to poczuciem klęski i poniżenia.....ale i takie stany zapisywano w hieroglifach!
A może tam działał taki IPN?...Zapisano jednak rewolucję religijną Echnatona? i inne niesławne rzeczy?
Brak narzędzi do podważenia biblijnych prawd ..Okazywało się zawsze że zapisy faktów biblijnych okazywały sie prawdziwe. Historycy i znawcy zaprzeczali istnieniu Niniwy....tak długo dopóki jej nie odkopano i nie odczytano pisma na tabliczkach.
-
2017/07/19 20:48:28
Czyim tak naprawdę wychowankiem był Mojżesz? Wikipedia podaje różne sprzeczne informacje : wg tradycji chrześcijańskiej - był wychowankiem córki faraona (faraonówna - ciekawe słowo), w tradycji żydowskiej przypisuje się tej osobie różne faraonówny, żyjące w całkiem różnych czasach, a w islamie nosi imię Asija i jest żoną, a nie córką faraona.... Doceniono zasługę tej kobiety, ale nie ją samą, jeśli nawet nie utrwalono jej imienia. Pan Redaktor dodatkowo podnosi cenę tej ratunkowo-wychowawczej zasługi, przypisując przelew za jej pośrednictwem egipskiej mądrości na konto przyszłego wodza narodu wybranego. Poza tym - czy rzeczywiście ten szczególny rodzaj wychowawstwa uczynił z niego tego, kim był? Może to, kim był stało się zaszczytem dla tej nieznanej z imienia kobiety, że miała możliwość wychowywania go?
-
2017/07/19 22:09:25
ALE HISTORIA! te FRANCUZY przeklente...pieruńskie.
-
2017/07/20 07:26:20
Awarcho

"ALE HISTORIA! te FRANCUZY przeklente...pieruńskie." - nawiązując do wspomnianej wcześniej bajki naszego wieszcza, bajki, którą napisał być może inspirowany swoim pobytem wśród tego narodu ... - ŻABOJADY.
-
2017/07/20 08:47:23
No nie wiem czy to tylko taka historia.Sadystów nigdzie nie brakuje.
-
2017/07/20 09:59:14
Jakiby nie był temat wpisu, Awarcho zawsze swoje (Kościołowi) dołoży.
-
2017/07/20 10:31:14
Mamy b.przykre doświadczenia Abelaaard.
I wcale nie musimy wyrażać na nie zgody.
-
2017/07/20 11:45:04
ABEEELARD...nic nie pisałem niestety o kościele.Prawda jest że pisanka dotyczy Horebu i pochodzenia Mojżesza. Taka niestety jest historia świata ze nie sposób tematów niektórych uniknąć.Na Horebie..zajarzył krzak gorejacy i ozwał się głos..Zdejmij buty bo ziemia na której stoisz świeta jest!'' Wokół tej ,,świetej ziemi'' powstała również krwawa opowieść..Historia Katarów i Waldensów..i innych ludów których...nie chcą wspominać święci...aby nie psuć sobie aureoli...jednak miała miejsce.
Pomyśl Abelaardzie co myslałaby twoja Helioza gdyby sie dowiedziała ze byłeś Herodem?
Pozdrawiam!
Ponownie powtarzam że..darzę szacunkiem katolików i innych ludzi chociaż nie podzielam ich wierzeń i czasem zachowań.Historia to świadectwo jak kto istniał..i jakie dał świadectwa swej wiary.Czy krucjata przeciw Katarom Czy Waldensom czymś różniła się od zagłady Edomitów i Moabitów? ..naprawdę niewiele.
Poza tym ze wierzący w Chrystusa mieli odłożyć miecz i ogień.
Tymczasem ogień z Gorejacego Krzewu..RZUCILI NA DACHY BIEDNYCH LUDZI!
Zabijcie wszystkich..Bóg pozna swoich!...Czy wiec religia w tej POSTACI..moze trwać?
Pokłony dla szanownej Heliozy..
-
2017/07/20 14:34:16
Hmm.
Istnieją ludzie przekonani że tylko w cierpieniu innych i ich pocie i krwi siebie oczyszczą.
Nie wiedzą gdzie w konsekwencji zmierzają /podejrzewają/.
-
2017/07/20 16:59:07
"Czy wiec religia w tej POSTACI..moze trwać?" /Awarcho/

Po pierwsze, nie chodzi o religie, lecz o WIARĘ !!!
Po drugie, Tak, może trwać. Jak najbardziej. Prawdziwi wyznawcy Chrystusa są rozsiani (=znajduja się) we wszystkich wyznanich chrześcijańskich. Chrystus rozpozna swoich. A jak? Bo Bóg bada serca i nerki ....
Lecz Pan Zastępów jest sprawiedliwym sędzią, bada nerki i serca...
/Ks. Jeremiasza 11;20/
-
2017/07/20 17:17:43
"Poza tym wierzący w Chrystusa mieli odłożyć miecz i ogień" /Awarcho/

???
Jezus powiedział do swoich uczniów: Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął [...] Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam.
/Łuk 12,43-59/
-
2017/07/20 17:32:56
Rozumiem ... więc kto rzucił ogień na Katarów i Waldensów? Czy to Jezus? Nie wierzę ze Pani Avi tak wierzy.....a jednak posłużono się Jego Imieniem.
W czym się objawiła WIARA....? Gorejacy przed Mojzeszem krzak płonął....Jaki krzak płonął przed papieżem błogosławiacym krucjate we Francji?
-
2017/07/20 20:42:12
No proszę proszę odważnie stwierdzić bo z tego coś wynika..!!! Ponieważ Jezus tak stwierdził to znaczy że On rzucił ten ogień..ze To On kazał mordować????!..dla urojonych takich czy innych dogmatów ?? Musieli mordować i palić aby się Wypełniło?!!
czy wiadomo zatem kogo i o co się oskarża? Oni po prostu nie mogli inaczej bo tak zapisano?.?...A..gdzie reszta Pisma? Bóg Jest Miłością czy starotestamentowym krwawym mściwym Ogniem Trawiącym?
Kto komu w imieniu Boga dał takie prawa?
NO KTOŚ MUSIAŁ TO ZROBIĆ??... Bo takie stwierdzenie Jest w Ewangelii!!!
Proponuję więc niech ..wszyscy zabijają..Bóg pozna swoich..i wszystkim przebaczy!
PARANOJA...
-
2017/07/20 22:46:28
Aha, rozumiem, z wywodów komentatora Awarcho jasno wynika, ze jedyni, którzy zostaną zbawieni przez Jezusa Chrystusa to wyłącznie Swiadkowie Jehowy, którzy, o paradoksie, w boskość Jezusa Chrystusa nie wierzą. PARANOJA do kwadratu.

A tak naprawdę, to wydaje mi się, że komentator A. mojej wypowiedzi po prostu nie rozumie, co wynika z tego głupawego stwierdzenia komentatora A.:
"niech ..wszyscy zabijają.. Bóg pozna swoich..i wszystkim przebaczy!"

Proponowałabym, żeby szan.komentator A. rzadziej wchodzil na terytorium Nowego Testamentu, bo w tym komentator A. jest dosyć kiepski, a tok myslowy prymitywny. Po co się kompromitować.
-
2017/07/21 08:46:40
Awi, bardzo interesujący jest podany przez Ciebie cytat: "Pan Zastępów jest sprawiedliwym sędzią, bada nerki i serca".... Wynikać może z tych słów, że jakieś powikłania nerkowe lub sercowe mogą być przyczyną różnego rodzaju niesprawiedliwości, jakie produkuje człowiek dotknięty tymi powikłaniami. Poczytałam w wiki, że np. upośledzenie pracy nerek wywołuje nadciśnienie tętnicze (szczególnie jego postać złośliwą) :"Często towarzyszą mu zaburzenia widzenia. Można także stwierdzić zaburzenia myślenia, orientacji, świadomości, parestezje, drgawki, śpiączkę. Są one objawami ciężkiej encefalopatii nadciśnieniowej. "
.................
-
2017/07/21 10:30:57
W niektórych grupach /niby katolickich, a wiadomo to tak naprawdę w jakich,może demonicznych?/Metody niszczenia życia człowieka są ściśle do jednostek opracowywane.Im bardziej oddalony rezultat chorobowy tym bezkarność i możliwość rozpowszechnienia metod większa.
Tak cichutko zabija się człowieka.I nie ciesz się,następnym będziesz Ty.Przez kolegę/koleżankę/sąsiada itp.
-
2017/07/21 17:03:23
Pani Avi..rokowania Atrojki moga być słuszne.Powikłania z nadcisnieniem z nerkami,wątroba ..zaburzenia widzenia..encefalopatia...tudzież inne przykre skutki.
Prosze zbadzac gdzie ja pisałem o zbawieniu albo cos sugerowałem?
PROSZĘ ZBADAC DIETĘ..BADANIE MOCZU TEŻ MOŻE COŚ WYJAŚNI.
Jeżeli chodzi o funkcjonowanie.. wątroby..o ile pamietam zarówno zaćma jak i kwasica moga być skutkiem powikłań cukrzycowych.Radze badac cukier...to się opłaca.Cukrzyca to bardzo wyniszczająca choroba
Pan Bada się nerek .. znaczy zna rzeczy najgłebsze najbardziej skrywane..bo nerki ludzkie sa bardzo głeboko...
Jezeli rzeczy jawnych nie widzimy lub nie chcemy zauważyć..to cóż myśleć o tych trudniejszych.
Proszę przejrzeć wszystkie moje wpisy ..czy znajdzie ktokolwiek moja sugestię ze tylko Ś.j. zasługuja na zbawienie? Wszystkie....
Nie sądźcie aby Was nie sądzono..
Któż dał mi takie prawo?
Proszę pani to głupawe stwierdzenie wynika właśnie z pani interpretacji Pisma.
Ponieważ napisano że będą wojny ..wojny czyńmy..poniewaz Jezus powiedział że rzucił ogień rzucajmy ogień..
Poniewaz w proroctwie napisano ze zdrajca zdradzi Jezusa...no to Judasz musiał być zdrajcą.
No ktos to musiał zrobić.. To jest Pani logika USPRAWIEDLIWIAJACA chistorycznie stwierdzone zło.
No trzeba naprawde złej woli..by tak rzeczy oceniać i przypisywac to innym.
Czy to ja wyrzekłem te słowa.. Zabijajcie wszystkich..Bóg pozna swoich....czy katolicki dostojnik?
Proszę się modlić.. a otrzyma Pani to co jest pani potrzebne.Póki co zachowuje się pani jak Żydowscy Uczeni w Piśmie,,do których ferowanie o zbawieniu i prawdzie przypisane było Z URZĘDU.
Czy nie jest Pani właśnie tej paranoicznej..wykładni Pisma bardzo blisko.?
-
2017/07/21 17:07:10
Historyczne nie ,,chistoryczne''.
Już pani wie Ś.J. nie dbaja o czystość języka...Mozna sobie wycierać nimi buzię jak ....
-
2017/07/21 19:29:50
Awarcho , sam teraz w całej okazałości widzisz swoją niesprawiedliwość... Kiedy nie tak dawno Awi zarzucała Ci zdradę taką, że jakoby piszesz komentarze na zamówienie pana Sorosa, kilkakrotnie wypierałeś się (może trzy razy?), że nie, że możesz przynieść od tego pana zaświadczenie itd. A teraz? Kiedy zarzucona została paranoja do kwadratu, na co ja - inspirowana cytatem o sercu i nerkach z Ewangelii - podsunęłam nadciśnienie tętnicze , jako przyczynę tych zarzutów, nie tylko nie wyparłeś się ani razu, ale nawet nie wspomniałeś o jakimkolwiek zaświadczeniu od lekarza, że nadciśnienia nie masz, a co więcej! moją deskę ratunku wykorzystałeś do dalszego atakowania Awi!
Ładnie tak?
-
2017/07/21 22:11:38
Atrojka ..a co powiesz o ,,głupawych wpisach''.? Kto kogo?..ale nieważne od poczatku wiedziałem ze jest to Twoja prowokacja.Coś chcesz mi udowodnić...ja wiem nawet co...ale to też nie ważne.Nie jest również istotne kogo naprawdę prowokowałaś.
Waszym celem jest podkreslenie AUTORYTETU..Mocy..Jedynosłusznej Nadrzędnej Wspaniałej i Szlachetnej..Kryształowej...Waszej Racji! Waszej pozycji...W tym urojonym klubie ,,świętych racjii''.
Ja wam ją przyznaję i ...g...no z tego wynika..Niestety..zwykłe g...no.To już dawno jest mi obojętne...czy taka czy inna korektorka raczy..obdarzyć mnie takim epitetem.
-
2017/07/22 00:08:57
Panie Awarcho, kiedy czytam Pańskie komentarze coraz lepiej rozumiem decyzję Sądu Najwyzszego Federacji Rosyjskiej , że uznał Swiadków Jehowy za organizację (oni nazywają ja sektą, ale ja nie chce robić Panu przykrości) EKSTREMISTYCZNĄ.

Zastanawiałam się dlaczego władze Federacji Rosyjskiej nazywają ich ekstremistami, skoro te "potulne owieczki" odmawiają służby wojskowej, żeby nie mieć nic wspólnego z jakąkolwiek bronią (ale w razie wojny na pewno chcą być bronieni przez tych, co do wojska idą, - co za paskudna hipokryzja! ). Ale nie to najważniejsze, wasi wyznawcy we wszystkich krajach, w których są, atakują kościół chrześcijański, albo katolicki albo prawosławie (w Rosji). Pan zawsze broni tych biednych imigrantów islamskich, ale ani razu nie czytałam, żeby Pan ujął się za obecnym ludobójstwem chrześcijan na Bliskim Wschodzie (np. Jazydzi w Iranie, katolicy w Egipcie, w Pakistanie, chrześcijanie w Korei pn).
Pan uprawia na tym blogu dywersję religijną ubraną w taką rubaszno-jowialną szatę, która wielu zmyliła, Również i mnie na początku....
Ale obecnie widzę wyraźnie jak ta wasza pokręcona judaistyczna teologia Jehowicka, dla niepoznaki zmieszana z elementami Nowego Testamentu, niszczy chrześcijaństwo i Kościół Chrystusowy.
Pańskie obelgi nie robią na mnie wrażenia. Po prostu kładę je na karb Pańskich BRAKÓW KULTUROWYCH w myśl zasady: komu niewiele, dano, od tego nie można wiele wymagać.-
2017/07/22 06:09:43
Pani pisanie i pan osoba jest dla mnie równoznaczna z cala OPCJĄ.. jej charakter w całej okazałości objawia pani profesor Krystyna Pawłowicz...a jej akuszerami są łowcy i siewcy gnoju rodzaju Witolda Gadowskiego. Pani przemyślenia zarówno te dotyczace sytuacji w Rosji i Świadków Jehowy na jej tle niech pani odczyta w parafii...mnie to nie tyczy..ewentualnie niech pani sie pochwali na portalu Ekumenizm..jest jeszcze taka opocja niech pani sobie wsadzi do nosa...bo Pani ma kulturę..wiec i nos jest tego godzien.
-
2017/07/22 06:23:44
Zbyt dużo tematów poruszonych .... Muszę to wszystko przekalkulować, dopiero coś sensownego napiszę :)