Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Także celnik Mateusz, faryzeusz Nikodem

Ewangelia Mateusza 9,9-13
Powołanie wręcz na apostoła jeszcze kogoś takiego, jak Mateusz, z jeszcze innego środowiska. To, owszem, trochę banał, że sztab Dwunastu to byli ludzie tak różni przynależnością społeczną i polityczną, niemniej rzecz wciąż warta uwagi. Zwyczajni rybacy, choć Jan chyba syn bogatszego przedsiębiorcy, celnik Mateusz, czyli ktoś jeszcze bardziej majętny, a poza tym kolaborant, ale i ten Szymon Zelota, od strony majątkowej nam nieznany, ale zapewne człowiek ugrupowania antyrzymskiego radykalnego.
O innych apostołach nie wiemy prawie nic, ale już wymienieni świadczą o tym, że nieznany syn cieśli z Nazaretu zyskiwał sobie uznanie szerokie. Nie tylko swoimi cudami, siłą duchową samego słowa.Oczywiście jednak nie wszystkich porywał, jeżeli, to w sensie przeciwnym. Tych należących do tak zwanej elity władzy raczej prowokował twardym słowem prorockim. I tylko jest pytanie biblistów, kogo krytykował najostrzej: faryzeuszy, ludzi jednak bardzo religijnych, czy raczej saduceuszy, dominujących w ówczesnej kaście kapłańskiej, całkiem przychylnych władzy rzymskiej, myślowo będących pod wpływem mentalności hellenistycznej. Z tekstów ewangelijnych wynika, że raczej tych pierwszych, ale czy nie widać w owych tekstach wpływu czasów późniejszych, gdy świątynia już była zburzona, kapłani, a więc i saduceuszemniej ważni, spór Kościoła z Synagogą to był już przede wszystkim spór pierwszych chrześcijan z faryzeuszami? A jak byli celnicy w rodzaju Mateusza czy Zacheusza, tak i faryzeusze jak Nikodem. Niemniej nie oni oczywiście byli wśród swoich typowi.

piątek, 07 lipca 2017, jan.turnau

Polecane wpisy

Komentarze
2017/07/07 20:50:32
@Awi

Na pisance "Cud znów w tej samej biedzie. In vitro" ,odpowiedziałam,
ale Ty nie musisz odpowiadać.
-
2017/07/07 21:04:51
Wg treści Ewangelii..najczęściej obrywali rygoryści ,,poprawni teoretycznie''.Święci i gładziutcy jak aksamit ,,jak dupka niemowlaka..jak jak ...Awi Święta najswietsza.
Dewoci i dewotki,poprawni ,bardziej Mojzeszowi od Mojzesza i Bardziej doskonali od Jahwe . NIENAWIDZĄCY W ISTOCIE CZŁOWIEKA.. ZA TO ZE NIE JEST JAK ONI FAŁSZYWY! Koronkowi Święci..bezustanie wskazujacy na swa wyjatkowośc czystość i prawdziwość i ciagłość tradycji.
Dla nich Bóg to Prokurator bezustannie sprawdzajacy paznokcie przy swoim Majestacie.Obrzydliwi do bólu...nazwani Pobielanymi Ścianami. Czy daleko takich szukać?..
To ze tacy nie znaleźli uznania u Najwyższego tez potwierdzila Historia .Z Swiątynii Nietykalnej nie pozostał kamień na kamieniu ze świetych rodowodów i tradycji tez nic nie zostało. Trdaycja reformacyjna czy inna oceniana musi byc nie przez człowieka.
Pania o nicku Awi upominam, o zażycie srodków przeciwbiegunkowych..bo to uciązliwa dolegliwość..ani nie da się siedzieć spokojnie ani kichnąć anio klaszleć.
-
2017/07/07 21:16:38
Panie Redaktorze..zapewne wielu..nazwałoby tę zbieranine ,,Chołotą'' jak to czynia dzisiejsi Faryzeusze obrzucajac innych obelgami od szmat itp. Pewna tutejsza blogerka dzielnie im wtóruje używajac wykwintnego języka dla ,,zmyłki.''
Ohydne Zmijowe Plemię..! Wyrzucone z portalu Ekumenizm.za tupet i pyskowanie.Fuj!
Tfu.Dr... Bruncz nie wytrzymał i nie pozwolił.
Korzysta wiec ta pani z goscinnosci Agory której nienawidzi Jak Prezes Unii..
Wstretne jak gad oślizły podły. syczacy..
-
2017/07/08 02:59:08
Jezus przyciągał różnych ludzi. Niedawno czytałem powieść Amosa Oz - Judas. To był mój pierwszy kontakt z opinią kogoś z drugiej strony - Żyda. Co Żydzi myślą o swoich rodakach - o Jezusie, o Judaszu? Oczywiście to tylko powieść, ale pisana przez głęboko myślącego człowieka.
W książce mocno podkreślona jest opinia, że Jezus, jego uczniowie i działalność były ograniczone do Galilei a to była była niezbyt szanowana prowincja. Według tej książki (jak również bardzo dobrze udokumentowanej książki polskiego autora Henryka Panasa - Według Judasza) - Judasz był jedynym nie-galilejczykiem w tym towarzystwie.
Osobna sprawa to pokazana również w Ewangelii niechęć/obawa Jezusa przed wizytą w Jerozolimie. To było Jego pierwsze pokazanie się na głównej scenie.
Moje refleksje na temat książki Amosa Oz TUTAJ.
-
2017/07/08 08:08:16
PHARLAPIE...w istocie Amos bardzo uwaznie analizował dzieje ewangeliczne i proroctwa. W tekście użyto zwrotu,, Galilea Narodów'' .Róznorodność etniczna Galilei wzrosła szczególnie od czasów ,,greckich''. (Mt 4:25).I chociaż w samej Galilei nie leżało chyba żadne misto Dekapolu to wpływ Greków na Judaizm był oczywisty.Dla zhellenizowanych Izraelitów przetłumaczono na grekę Septuagintę.
Po podboju Syrii i Palestyny przez Aleksandra Wielkiego (ok. 332 p.n.e.) powstały tam kolonie greckie, w których osiedlili się weterani z armii Aleksandra, a potem imigranci mówiący po grecku. Kolonie te zakładano na terenie dawnych miast żydowskich, ale też w nowych miejscach, na wsch. od Jordanu. Za panowania syryjskich Seleucydów i przrzeżywały one rozkwit, lecz powstanie państwa żydowskiego pod rządami Machabeuszów (po 168 p.n.e.) ograniczyło ich niezależność. Chociaż niewątpliwie mieszkało w nich wielu Żydów, stanowiły ośrodki greckiej kultury , co było całkowicie sprzeczne z celami ,,narodowców.'' Kiedy w r. 63 p.n.e. Pompejusz Wielki podbił i zre Palestynę, te miasta znalazły się pod ochroną Rzymian i zyskały uprzywilejowaną pozycję. Greckie wpływy były oczywiste.
Tak więc ,,inność galilejska''. sie mogła utrwalić..i widoczna była dla Jerozolimy.Galilejczycy traktowani byli jak prowincjusze.J
Judasz pochodził z Kariothu...Postać tragiczna i skomplikowana.
Przyglądając się postaci Judasza, nie możemy oprzeć się wrażeniu, że stoimy przed dramatem człowieka, który całkowicie się zagubił . Widzimy w nim kwintesencję ludzkiego upadku: Judasz to Adam, który dał się zwieść, Kain, morderca swojego brata, Ezaw, lekkomyślnie sprzedający swoje powołanie za miskę soczewicy Patrząc na Judasza, widzimy prawdę o człowieku jako istocie zgubionej i zdeprawowanej. Rozpoznajemy .. uwodzicielską i tajemniczą moc zła, której uległ bliski uczeń Chrystusa. Judasz wymieniając Mesjasza na trzydzieści srebrników, ukazał dno ludzkiej duszy. W pogoni za zyskiem człowiek dał się oszukać Kłamcy, uwierzył we własną zdolność do rozróżniania dobrego i złego i w konsekwencji zatracił prawdziwe zrozumienie szczęścia.Czy dzisiaj brak takich dramatów?
Skomplikowana i niezwykła ,,etnicznie'' jest też historia każdego Żyda.
-
2017/07/08 12:08:24

Szan. red J.Turnau
w odpowiedzi na 'pomyje' jakimi znowu obrzucil mnie p. Awarcho Informuję, że nadal jestem i komentuję na portalu ekumenizm.pl. W chwili obecnej Red. Nacz tego portalu czeka na mój artykul nt. żeńskiego klasztoru luterańskiego na Łotwie (bo to novum w obecnym luteranizmie).
Jak już artykuł będzie gotowy, to informację o tym nowym luterańskim "bycie" zasygnalizuję również na Pańskim blogu.


-
2017/07/08 12:20:03
Do informacji Świadka Jehowy na tutejszym blogu:

piszemy hołota (przez samo h)

Wypada, żeby pan podwyższył poziom kultury Swiadków Jehowy chociażby przez poprawną ortografię!!!
-
2017/07/08 17:02:18
No taaak! Oczywiście...niech pani podwyzsza poziom swoich...parafianek.Dobrze pani idzie.
-
2017/07/08 17:04:34
Rzekome ..pomyje'' przywlokła pani tutaj sama razem z Atrojką..co za perfidia i tupet.
Uzalając sie nad sobą.
-
2017/07/08 17:13:02
Chołota przez ,,ch'' nawt tutaj pasuje ..jakby wbrew polskiej ortografii.