Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Prorok wielki, wykształcony nad Nilem, przywódca ludu tak doświadczanego. Sporo też o pogromie kieleckim

Księga Wyjścia 2,1-15a
W opowieści egipskiej czytamy teraz o niezwykłym uratowaniu od śmierci pewnego żydowskiego noworodka, skazanego na zagładę z rozkazu nowego faraona. Matka maleńkiego Mojżesza wpadła na pomysł, by umieścić go w papirusowym koszyku, raczej skrzynce, pływającej pośród rzecznego sitowia. Może to i nie był cud w sensie jawnej ingerencji Bożej, ale wydarzenie zgoła niecodzienne. W rezultacie przyszły wielki przywódca Izraela wychowywany jest jak syn przez córkę faraona, a jej ojciec nic nie podejrzewa. Gdy jednak dorósł, poczuł się członkiem uciśnionego ludu i stanął w obronie rodaka, zabijając Egipcjanina, który Hebrajczyka maltretował. Sprawa się wydaje, faraon chce go zabić.
Mojżesz ucieka do innego kraju, skądinąd – napisano w Dziejach Apostolskich (7,22) – "wykształcony we wszelkiej mądrości egipskiej”. Bo też musiał być wykształcony człowiek, który odegrał rolę tak ogromną, choćby nie napisał sam Pięcioksięgu, jak uważano niegdyś.
Tyle na jego temat, ale szczęśliwie z czasem zakończona niedola egipska jego ludu skojarzyła mi się z wydarzeniem kilka tysięcy lat późniejszym, jakim był w roku w lipcu r. 1946 pogrom kielecki. Wybitny działacz dialogu chrześcijańsko-żydowskiego kielczanin Bogdan Białek nie tylko zorganizował, ale i zdokumentował tamte zeszłoroczne obchody rocznicowe w wydanej właśnie książce pod tytułem „Pamięć - dialog -pojednanie. Duchowe wymiary przebaczenia”.
Z podtytułem: „70. rocznica pogromu kieleckiego”. A było o czym rozmawiać. Przede wszystkim o tym, jak to się stało. Po Holokauście...
Sprawa nie jest jasna, bo była w PRL-u dość starannie „zapominana”. Mówiła to na pierwszej z zeszłorocznych konferencji w referacie wstępnym prof. Bożena Szaynok. Historycy mają zadanie trudne, bo część ważnych dokumentów została zniszczona, a wielu ważnych świadków zmarło. Nie znaczy to, żeby nie było hipotez, oczywiście różnych. Bo przecież są i i takie, że wszystkiemu winni sami Żydzi, którzy ukryli rzekomego zamordowanego przez nich chłopca Henryka Błaszczyka. Naturalnie również poważniejsze: że to była prowokacja, ubecka albo sowiecka - żeby obciążyć winą opozycję antykomunistyczną. Rolę odegrała także zbitka myślowa „żydokomuna”. Powojenne zdziczenie, niechęć do Żydów, który chcą, by im zwrócić zajęte pod ich nieobecność mieszkanie, na pewno. Ale mówi się i o innej przyczynie bezspornej, bardzo wielkiej: antysemityzm. Różnego rodzaju: polityczny, jak też oczywiście antyjudaizm religijny: bo oni ukrzyżowali Chrystusa, oraz stugębna teoria- plotka o mordzie rytualnym. W ogóle pewnie nie byłoby wydarzenia kieleckiego, jak i innych również powojennych, nie mówiąc o tym, co przedtem, gdyby deklaracja Vaticanum Secundum Nostra aetate ukazała się wcześniej. Na koniec warto wiedzieć, że antysemitą był także, a jakże, szef kieleckiego UB major Władysław Sobczyński. Stąd teza prof. Saynok, że główne przyczyny były dwie: antysemityzm i zachowania władz.
Prezydium Episkopatu Polski uczciło zawczasu pamięć ofiary Zagłady Edyty Stein, czyli św. Teresy Benedykty od Krzyża w 75. rocznicę śmierci (+ 9 sierpnia 1942). Bardzo to ładnie, tylko czemu moim biskupom (niektórym) ta właśnie postać kojarzy się akurat z eutanazją, aborcją, homałżeństwami i genderem, które promuje (?) dzisiejsza Europa? Czemu nie z otwartością, tolerancją, dialogiem chrześcijan i Żydów, o czym mówił Jan Paweł II, ogłaszając Edytę patronką Europy, co Prezydium zresztą cytuje w tymże liście pasterskim.

wtorek, 18 lipca 2017, jan.turnau

Polecane wpisy

Komentarze
2017/07/18 19:29:59
No a tłum katolików kieleckich na Plantach wywlekający Żydów to gips?
Nie wierzę ze ,,Secundum Nostrum'' powstrzymałoby tych ludzi. Nigdzie tak jak w kieleckim antysemityzm nie jest tak wyraźny..a lud tak ...,,katolicki''W 1976 roku wracający z pasterki autobus zatrzymali pasazerowie aby na oczach 50 ludzi dokonać ohydnej zbrodni w rodzinnych porachunkach.Nic nie dały prosby ,daruj nam zycie wujku''!
Nikt nie pomógł ofiarom w nastepnym dniu odbyły sie dalsze obrządki Bożego Narodzenia.
Czy Secundum pomogło coś w Rwandzie?...Czy tam też przyczyna byli ,,wichrzyciele z Watch Tower?...Przecież maczety i kałachy były przygotowywane w zakrystiach przed mszą...
-
2017/07/19 09:08:15
Ależ Awarcho,
mieszkańcy Rwandy wcale nie byli bardziej okrutni, niż Izraelici podbijający Ziemię Obiecaną. Historię Narodu Wybranego opowiadali mieszkańcom Afryki misjonarze wszystkich wyznań opartych na Biblii. I prostoduszni mieszkańcy Rwandy nie mogli zrozumieć, że Bóg, błogosławiący okrucieństwu jednych, miałby potępiać okrucieństwo innych...
Przez tysiąclecia różni ludzie, nie zawsze i nie tylko dobrzy, znajdowali dla swych działań uzasadnienie w Biblii. Wczoraj oglądałem na programie Planete reportaż z Palestyny. O tym, jak Żydzi po wojnie zajmowali Palestynę. Jak wypędzali (i nadal wypędzają) Palestyńczyków i jak burzyli (i nadal burzą) ich domy. I że uzasadnienie takiego postępowania wyprowadzają wprost z Biblii. A różni prostoduszni ludzie nie mogą zrozumieć, jak to jest: gdy wypędza się Żydów, to jest źle, ale gdy wypędza się Palestyńczyków, to jest dobrze.
-
2017/07/19 09:41:16
Zło jest złem i kropka.
/diabeł zapewne z Biblią pod pachą chodzi i ogonem dobro z padołu ludzkiego zamiata/.
-
2017/07/19 10:44:52
Ja w ogóle nie rozumiem.Jak można Biblią z odpowiedzialności się wykręcać gdy czyni się coś złego?
-
2017/07/19 11:06:30
W Liscie pasterskim biskupów czytamy:

"Prezydium KEP zaznacza, że w świetle tych tendencji [=lewicowo-liberalnej ideologii współczesnej Europy; dopisek mój] Edyta Stein jawi się dzisiaj jako jednoznaczny znak sprzeciwu. Jej życie pokazuje, jak wielki jest człowiek, który z wielką odwagą i uczciwością intelektualną szuka Boga, i jak tragiczny staje się świat, który Boga odrzuca. Módlmy się więc do Najlepszego Ojca za przyczyną św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) o łaskę nawrócenia dla Europy i odwagę powrotu do jej chrześcijańskich korzeni podsumowują biskupi."

Bardzo mądre i piękne słowa biskupów.
-
2017/07/19 17:38:48
Janmuszu..no zdumiewasz mnie!..Czyżbyś nie wiedział ze stare prawa z Starego Testamentu już nie mają znaczenia ani zastosowania.Przecież niedawno przedstawiono tutaj fragment pięknej pieśni z okazjii..Eucharystii!!!
Urzekające CO DLA ZMYSŁÓW NIEMOŻLIWE NIECH UCZYNI WIARA W NAS.
Czyzby w Rwandzie duchowni powoływali się na Stary Testament i jego Prawa?
No no..nooo! Takiej logiki nie spodziewałem się...
To właśnie ewidentny dowód braku wiary w Chrystusa..i Jego nauczanie. Czyzby Tutsi i Hutu byli starozakonni? i obowiązywał Mojzesz?
-
2017/07/19 22:45:46
Wybacz, Awarcho, ale tym razem to ty mnie zdumiewasz. Katolicyzm ( zwłaszcza katolicyzm przedsoborowy) uważał i uważa, że prawo Starego Testamentu zostało zastąpione przez nauczanie Jezusa zawarte w Nowym Testamencie. Ale nawet katolicyzm przedsoborowy nie wyrzucał Starego Testamentu do kosza. Stary Testament był co najmniej świadectwem historii Zbawienia, w tym historii Narodu Wybranego. Właśnie tej historii, w której zawarte są także okrucieństwa popełnione w imię Boga. Duchowni wszystkich wyznań działających w Rwandzie (bo katoliccy duchowni nie mieli monopolu na nauczanie w Rwandzie) tę właśnie historię przekazywali w ramach swojego nauczania. A poza tym - jak chciałbyś przekonać współczesnych Żydów - bohaterów reportażu, o którym pisałem, mieszkających obecnie w Izraelu i mających jednoznaczny stosunek do chrześcijaństwa, że Stary Testament jest dziełem zupełnie zdezaktualizowanym?
-
2017/07/20 09:08:03
Te okrucieństwa w imię Boga stały się wymówką i ochroną brudnego tyłka,przeznaczone na użytek mas
-
2017/07/20 20:55:16
Janmuszu...niczym więcej nie przekonywałbym Żydów poza Ewangelią..którą oni nie uznają.Co do Rwandy..nie jestem prokuratorem ani sędzią jednak opublikowane w sieci i w publicystyce dowiodły ..albo dowodzą że wiodącą siłą religijną byli rzymscy katolicy. Nasi polscy misjonarze po tych wydarzeniach wyjechali. Abp .Hoser też tam był.. Jak się pisze w sieci..a pisze sie i publikuje rzeczy straszne ...kilku duchownych osobiście umoczonych w rzeź znalazło schronienie w klasztorach we Włoszech...