Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Pan Bóg i Jakub. I prezydenci USA

Księga Rodzaju 28,10-22a
Patriarcha Jakub miał sen: o drabinie do nieba i wędrujących po niej aniołach, ale przede wszystkim o tym, że ukazał mu się Bóg Abrahama i Izaaka oraz dał mu tamtą ziemię: jemu i jego potomstwu, które będzie liczne jak ziemski proch, a przez nie dostąpią błogosławieństwa wszystkie pokolenia ziemi. Jest to już druga taka obietnica ziemi dotycząca, towarzyszy jej zapewnienie Boga, że będzie go strzegł w drodze i sprowadzi go znów do tego kraju. Albowiem Jakub jest w podróży, choć nie jest jasne, w jakim celu.
Wnikliwa Biblia Poznańska zauważa, że autor narracji korzysta z dwóch odmiennych, nieuzgodnionych tradycji: tutaj chodzi Jakubowi o znalezienie sobie żony w krainie przodków, Mezopotamii, w poprzednim rozdziale mówi się natomiast, że uciekał przed zemstą Ezawa, wściekłego, że brat podstępem odebrał mu przywileje pierworództwa i ojcowskie błogosławieństwo. Odnotowałem tę różnicę w narracji, bo to blog nie tylkobiblijny, wręcz biblistyczny jakby, ale to oczywiście drobiazg, sprawa nie najważniejsza jednak, z religijnym natchnieniem nie ma nic wspólnego, Duch Święty nie jest od takich detali, od teologii przecież. Do niej też wracam: na Bożą obietnicą odpowiada Jakub, że jeśli ten Bóg będzie się nim opiekował, stanie się jego Bogiem. Naród Abrahama, Izaaka i Jakuba był i jest wiernym nosicielem wiary monoteistycznej, choć tu jeszcze może w wersji trochę henoteistycznej, czyli że to mój Bóg, mocniejszy od innych, ale czy na pewno jedyny?
Ten Bóg lubi jednak nie tyle słowa na Jego temat, ile czyny. Wracam wciąż myślą do przemówienia prezydenta Trumpa w Polsce i porównuję go z jego poprzednikiem. Pytam, który z nich ma większe prawo do mówienia o Bogu, a już na pewno o wartości rodziny: Barack Obama czy Donald Trump? Własny przykład czy głośny wykład?

poniedziałek, 10 lipca 2017, jan.turnau

Polecane wpisy

Komentarze
2017/07/10 14:48:54
Gazeta WYBORCZA informuje swoich czytelników, że na blogu Moje Pisanki autorstwa znanego i uznanego publicysty katolickiego, a także doświadczonego ekumenisty, red. Jana Turnaua, możecie Państwo przeczytać codziennie znakomite felietony przedstawiciela Związku Wyznaniowego Świadków Jehowy w Polsce, z cyklu:
GŁOS JEHOWITY W TWOIM DOMU
Tematyka felietonów oscyluje od Prawa Mojżeszowego aż po dogłębną, wręcz brutalną krytykę chrześcijaństwa (zwłaszcza katolicyzmu), a także Koscioła Rzymskokatolickiego, nie omijając palących problemów polskiej współczesności.

Niezorientowanych informujemy, że wyznanie Świadków Jehowy to swoisty teologiczny konglomerat judaizmu i wybranych treści Nowego Testamentu, ze szczególnym uwzględnieniem Księgi Apokalipsy. Nurt narodzil się w 2 poł. XIX w. w USA.

Wyznawców tego nurtu cechuje wyjątkowa uczciwość, tak w czynach jak i słowach, poczucie sprawiedliwości, dobroć względem bliźniego, absolutny brak agresji, przejawiający się m. in. w odmowie używania broni, służby wojskowej, etc. Wyznawcy boga Jehowy nie angażują się również w kwestie polityczne. Zresztą, przekonacie się o tym Państwo sami, sięgając do poprzednich felietonów naszego brata Jehowity. Przyjemnej lektury!
-
2017/07/10 17:20:56
Myślę szanowny panie Redaktorze .że pan Donald Triumph kilka razy żonaty małżeństwo i rodzinę bardzo lekko i,,nowocześnie'' pojmuje.Prasa i publikatory nie szczędzą szczegółków.Jego zięć niejaki Yared Kushner kupił od Watch Tower Society większość obiektów i struktury nieuchomości w N.Y.Olbrzymi kontrakt tego Izraelity o polskich korzeniach na pewno ucieszy naszą..moją miłą znajomą.
Yared jak na razie jest wyznawcą Judaizmu małżeństwo dwuwyznaniowe? Trwa!
A może córa. Donalda przyjęła judaizm?,,Triumph'' na razie religii nie zmienia...chociaż wtajemniczeni twierdzą że czytywał'' Strażnicę''..niestety potem przestał i raczej kolorowe magazyny. ..powiedzmy ..kobiece. Zięć Yared coś w brzmieniu jakby Yarek ..radykał rodzinny no bo kto ma łeb do trzepania kasy. ..nie lata za Damami.
Rodzinnie wypadał jednak znaaaaacznie lepiej Barack Hussein Obama.!
I tu znowu biblistycznie ...Barak to jeden z sędziów Izraela o dużym autorytecie moralnym..Hussein nawet na tym blogu może drażnić.?.No ale nie da się zadowolić wszystkich.Współczuję Waszczykowskiemu. Musi się służbowo uśmiechać nawet jeśli mu nie do śmiechu! Ale za to mu płacą!
-
2017/07/10 17:32:26
Rzeczniczkę G.W. niebawem zatrudnią jako specjalistę od publishing relationship w Warwick. .? oczywiście nie chodzi o ten uniwersytet z tymi rozebranymi kalendarzami w Anglii!..ale o . Watch Tower! Tyle reklamy za frico.Jest co oglądać strona kwoty..otrzymała kilka nagród a same obiekty aż 4 wyróżnienia Aamerykańskich Ekologów?
Och gdybym mógł poleciałbym rzeczniczkę jako obiekt na popiersie!ALe oni figur nie tego...Ech !!
-
2017/07/10 19:18:41
Z niezwykłą radościá stwierdzam że zainteresowanie niniejszym forum wskazało dalszy wzrost.AGORA.SA. przyciąga ...nowych czytelników. Ilość wejść i pobrań na stronie jw.org .też się powiększa.Niewątpliwie zakaz działalnoßci Ś.J..i zamknięcie tej strony w Rosyjskiej sieci jest rekompensowana poprzez dalszą intensywną reklamę jaką podjęła ambitna blogerka portalu ekumenizm.pl. Po apelu Radia Watykan związanego z tym wyrokiem Rosyjskiego Sądu Najwyższego ..pani ta zaczęła osobistą akcję promocyjno informacyjną. Z dużym sukcesem. W sieci rośnie zainteresowanie stroną jw.org i Gazetą Wyborczą w wydaniu elektronicznym.Oprócz portalu ekumenizm.pl głośniej odbiło się echem w conajmniej 2parafiach luterańskich w Stolicy. Widziano kilka szacownych dam z plakatami....Awarcho. Ante portas! I Jw.org...no possumus!
Z parafii dobiegają głosy uznania....Avi od heretyków Polskie zbawi!-
2017/07/11 10:53:36
Heretyk
Człowiek głoszący śmiałe poglądy, sprzeczne z powszechną opinią

Co w tym złego?
/każdy dysponuje organem zwanym rozum/

Wolałabym by od złego zbawiano /zamiast wiążąc,popierać/.
-
2017/07/12 07:09:54
Podejście Jakuba jest jednak bardzo nowoczesne: Jeżeli Bóg będzie opiekował się mną, darzył mnie zdrowiem i pomnażał mój majątek, to ja chętnie w niego będę wierzył i oddawał mu cześć. A jak nie - to niech spada na drzewo.
Co do prezydentów USA (i nie tylko): kiepskim pomysłem jest uznanie, że ktoś nie ma prawa mówić o Bogu. Jest natomiast pytanie ogólne: o wiarygodność tego, co on mówi. Obama utracił wiarygodność, gdy publicznie - w oficjalnym wystąpieniu - użył określenia: "polskie obozy zagłady" (polish extermination camps). Od tej chwili wszystko, co mówił Obama, zalatywało fałszem.
-
2017/07/12 09:53:35
Janusz i w Ewangelii zapisano takie pytanie skierowane do Jezusa ,,Panie czy on zgrzeszył czy jego rodzice? A chodziło o kalekiego inwalidę...Prawo odzwierciedla więc niedostatek wiedzy o Bogu...ten niedostatek zapisany jest w formie nakazów,zakazów i ewentualnych skutków. Wszystkie te rzeczy jako autorowi przypisuje się Bogu...no bo On wg litery zapisanej Tak Kazał?!?!..
Przywilej..dar cierpienia". ..takie myślenie miało dopiero nadejść.. Rzeczywiste połoźenie człowieka wobec zła i jego skutków wykazano w wielu miejscach biblii..np.Psalmach ,od.Hioba.ks Przysłów..
Czyżby Mojżesz tego nie uwzględnił?..w Prawie? Dołączył prawy Izraelita mógł spodziewać się tylko sukcesów i szczęścia. Czy Bóg chciał ludzi naiwnych?
-
2017/07/12 09:56:01
Przepraszam ale podpowiadacz google ciągle robi psikusy.
-
2017/07/12 14:06:59
".. wiary monoteistycznej, choć tu jeszcze może w wersji trochę henoteistycznej, czyli że to mój Bóg, mocniejszy od innych, ale czy na pewno jedyny?"
Pierwsze przykazanie w wersji jakiej uczono mnie w szkole 70 lat temu brzmiało:
Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
A zatem jest wybór i zakaz.
Zatem nie jest to religia monteistyczna.
Wydaje mi się, że tylko Islam wyraźnie deklaruje, że istnieje tylko jedn Bóg.
-
2017/07/12 15:31:01
MY CHCEMY BOGA
Europa dawno nie słyszała takiego wołania ....
I Bogu niech będą dzięki, że te wspaniałe słowa wypowiedział w Warszawie w lipcu 2017 roku amerykański prezydent Donald Trump !