Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Dzisiaj święto Marii Magdaleny!

Ewangelia Jana 20.1.11.18
Tak, już wręcz święto. Święta była od dawna, ale w moim Kościele ludzi wyróżnia się różnie, jest zaszczytów hierarchia. Dni mogą być całkiem powszechnie, zawsze jest czyjeś wspomnienie, ale nie każde obowiązkowe, ale dopiero Franciszek uczcił kalendarzowy dzień Marii z Magdali. mianując go świętem (choć jeszcze nie uroczystością jak na przykład dzień urodzin mego patrona, 24 czerwca). Należało jej się: na Wschodzie zwana apostołką apostołów, bo zaniosła im Dobrą Nowinę o Zmartwychwstaniu, na Zachodzie uważana jest potocznie za, nawróconą oczywiście, niemniej ladacznicę. No bo Jezus wypędził z niej aż siedem diabłów! Kobieta grzeszy najwięcej właśnie przecież w łóżku. Charakter miała pewnie trudny, instynkt wodzowski może wielki (przewodziła kobietom, co z Nim chodziły), ale kochała Go miłością jeszcze większą. Dzisiaj czytamy o tym, jak Go spotkała w ogrodzie koło Jego grobu.
Dzisiaj święto państwowe PRL. Według wielu moich duchownych różnej rangi komunizm minął, mamy, raczej już tylko mieliśmy - postkomunizm. Według mnie jest jakby przeciwnie: zaczyna się coś podobnego do Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Może Polska Rzeczpospolita Suwerenna...

sobota, 22 lipca 2017, jan.turnau

Polecane wpisy

Komentarze
2017/07/22 13:36:00
Skoro pan Redaktor prowokuje, to ja zapytam:

A co proponuje Pańskiemu organowi medialnemu Wasz mocodawca i donator Axell Springer Media, jaka wersja by temu koncernowi odpowiadała??
Osobiscie, mam nadzieję, że "Ludowa Żydokomuna" minęła wraz z Platformą Obywatelską, a Suweren to ten, co w 2015 roku dokonał uczciwego wyboru nareszcie polskiego Rządu!, wiec dla mnie może być Polska Rzeczpospolita
Suwerenna!
A o "niezawisłości" dotychczasowych sądów, w tym SN, pięknie mówił minister Zbigniew Ziobro. Na życzenie zalinkuję to uczciwe i wspaniałe przemówienie.
-
2017/07/22 19:11:49
A oto wiadomość, że powróciła CENZURA...
Gdzie? W krakowskim miesięczniku "ZNAK":

"Wydawany w Krakowie miesięcznik "Znak" poinformował w piątek o usunięciu ze składu zespołu wicepremiera Jarosława Gowina. Jak napisano w oświadczeniu, nastąpiło to w odpowiedzi na "działania obozu rządzącego zmierzające do pozbawienia niezależności władzy sądowniczej"."
[Jarosław Gowin był w l.1995-2005 Redaktorem Naczelnym "Znaku"]

Cóś pięknego ...I kto zaczyna robić nowy PRL ? Katolicki miesięcznik ZNAK ....
-
2017/07/22 20:40:50

Polecam wywiad z filozofem Zbigniewem Mikołejko w Magazynie Świątecznym Gazety Wyborczej pt: ,,Solidarność to osinowy kołek, którym przygwożdżony zostanie do ziemi upiór autorytaryzmu krążący nad Polską. Rozmowa ze Zbigniewem Mikołejko".

Może po przeczytaniu artykułu niejeden wytrzeźwieje i uwolni się z irracjonalnych lęków i poczuje się kreatywnym, wolnym człowiekiem,zdolnym do odpowiedzialnego bycia obywatelem państwa np: w UE,kiedy tworzone "Prawo" nie ogranicza wolności,a przestępstwa na różnych szczeblach zawodowych są karane i tak wypełnia się kontrola społeczna obywateli wobec instytucji nieograniczanych przez polityków w swojej działalności?

-
2017/07/22 22:33:00
Kw-9
wiesz, moje haslo to: Boże uchowaj od filozofów! Mam tak dosyć tych wszystkich Mikołejków, Hartmanów, Makowskich, Stępniów, a zwłaszcza takiego młodego mądrali - Stawiszyńskiego z Tok Fm. Co gorsza, to kolega mojej córki ze studiów (z Wydz.Filozofii)....więc musze się hamować w rozmowach z nią;)

Kw-9, Jaki autorytaryzm? To Mikołejko tez się bawi w agitatora?, podobnie jak cała Agora, KIK i inne....? To co on mówi to tzw. pustosłowie, mowa-trawa, to samo klepie Timmermans i Junker . Bo im się portki trzęsą, że za przykładem Polski pójdą inne kraje UE. A jeżeli Mikołejko robi to na łamach WYBORCZEJ - to za niemiecką jałmużnę, pewnie niezla, wiec tym bardziej nie można mu ufać.
-
2017/07/22 23:52:01
@Awi

To nie jest kwestia zaufania, mam słabe oczy i niewiele czytam,
a czytanie wywiadu z filozofem spełniło rolę przewietrzenia umysłu,
to tak jak mieć oczy na około głowy i nie ślepnąć w zaułkach,
do których prowadzą różne zdarzenia zmanipulowane przez graczy politycznych.

Widzieć i rozumieć i działać dla dobra wspólnego?
Nie tylko młodzi ludzie są nieracjonalni i reagują emocjonalnie,
a o jakości ich życia decydują karierowicze i obłudnicy polityczni,
bo kompetentnych i uczciwych polityków jest niewielu.

-
2017/07/23 00:18:18
Poprawiam tekst: bo zamiast znaku zapytania powinien być wykrzyknik.

,,....Widzieć i rozumieć i działać dla dobra wspólnego!..."

@Awi...

A po drugie,jeśli ustawy o SN,KRS itd., nie będą poprawione
i zgodne z Konstytucją,to UE w samoobronie przed chaosem populizmu,
dla przykładu ukarze Polskę sankcjami itd,
choć Sądownictwo wymaga reformy,ale mądrej i służącej obywatelom.

Polskie Sądownictwo standardami nie dorównuje zachodniemu w UE,
i np: ubodzy obywatele w Polsce nie mają prawa do darmowej pomocy prawnej,
a na zachodzie mają i koszty utrzymania Sądownictwa są tam sprawiedliwsze,
niż u nas w Polsce i reforma obecna Sądownictwa nie uwzględnia
potrzeb najsłabszych obywateli,więc reforma jest konieczna,ale inna....

-
2017/07/23 00:38:53
;
-
2017/07/23 00:39:48
sorry. hasło uciekło i to był eksperyment
-
2017/07/23 00:48:21
Kw-9
Dedykuję Ci orędzie pani Premier.
(Nie zapłacimy ani zlotowki kary, nie daj się zastraszać).

www.tvpparlament.pl/retransmisje-vod/inne/oredzie-premier-beaty-szydlo/33295839
-
2017/07/23 12:45:40
Szanowny Panie Redaktorze,
ta decyzja o usunięciu wieloletniego redaktora naczelnego ZNAKU, p. Jarosława Gowina stanowi, wedle mojej oceny, chyba jednak nie do końca zasłużoną kompromitację Pańskiej publicystyki katolickiej. Przez wiele lat upowszechniał Pan, również i na tym skromnym blogu, zaszczytne hasła wzajemnej tolerancji, przebaczania, miłości bliźniego, głosił Pan ekumenię widzianą przede wszystkim jako poszanowanie wyznania drugiego człowieka czy dążenie do chrześcijańskiej jedności.
Pańskie 'pisanki' wielokrotnie były miejscem Pańskich laudacji pod adresem literatury wydawanej przez ZNAK. A wydawnictwo to szczyciło się mianem prezentowania "katolicyzmu otwartego".
No i co ?? Klapa.W naszym kraju istnieje WOLNOŚĆ SŁOWA od 1989 roku, a jak pokazały ostatnie obrady Sejmu, nawet mocno nadużywana przez aroganckich opozycjonistów - tymczasem wydawnictwo Znak usuwa ze swego grona redaktorskiego osobę wielce zasłużoną dla, ujmując syntetycznie, chrześcijańskich wartości, tylko dlatego że jej poglądy polityczne nie odpowiadają reszcie zespołu.
Cóż mogę dodać .... mamy już do czynienia w Polsce z "opozycją totalną", przykro mi że ta opozycja totalna zgotowała Panu totalną kompromitację Pańskich wieloletnich starań i zaangażowania społecznego ...
Przykro ...
-
2017/07/23 14:40:49
"Znak" - w opinii wielu osób w Internecie - nie jest czasopismem katolickim. Nazywany był tak w czasach PRL-u ze względu na przyzwolenie uzyskane od partii na współpracę z Kościołem. Po 1989r. Znak " zaczął profilować ofertę pod kątem działania na wolnym rynku i zwiększać liczbę wydawanych pozycji."(wikipedia) Ten "kąt działania" nastawiony na zwiększenie sprzedaży ---> to znak ogólnych trendów współczesności, nie tylko katolickich. Jeśli usunięcie zasłużonego członka (który rzekomo dłuższy czas już się w Znaku nie udzielał) jest manewrem mającym zwiększyć zainteresowanie, a tym samym zwiększyć liczbę wydawanych pozycji - to wzór do naśladowania godny Janusza Palikota, który na swoim blogu komentował oczyszczanie swojej partii z kolejnych osób słowami: członek się osunął..... Ja w każdym razie zainteresowałam się tym Znakiem teraz!
Skąd w ludziach to zamiłowanie do usuwania? To na pewno nie jest katolickie!
-
2017/07/23 14:43:28
(...o reformie sadownictwa przez felczerów z siekierami przeczytam już później, dwa szoki na jedno popołudnie - to za dużo!)
-
2017/07/23 16:40:04
Atrojko, wysłuchałam przed chwilą (you-tube) Planu G. Sorosa na zniszczenie Polski. Plan liczy 16 punktów. To co się dzieje teraz w Warszawie i w innych miastach jest realizacją tego planu.
"Gazeta?" o nazwie "Wyborcza" jest czołowa realizatorką scenariusza Sorosa. Reforma sądownictwa nie jest zagrożeniem dla Polski, lecz zagrożeniem dla opozycji i układu oligarchów z Sądami. Trzy miliony byłych członków PZPR (UB etc) nie rozplyneło się we mgle, lecz są dotychczasowymi beneficjentami tego układu, który
istniał. Niewykluczone, ze należał do tego i Pieronek ( czy Czajkowski i inni niezlustrowani do tej pory).
Uprzejmie proszę, nie martwcie się, że jestem niegrzeczna czy nieuprzejma wobec pana Redaktora Turnaua. Pan Turnau chyba dwukrotnie podawał na tym blogu, że jego dewiza zawodowa brzmi: ŹLE CZY DOBRZE, BYLE Z NAZWISKIEM!
No wiec nazwisko nadal jest w grze, a że robi się "byle jakie" to już inna kwestia...;))
-
2017/07/23 17:36:43
"W 2006 prezydent Lech Kaczyński odznaczył go [Jana Turnaua]Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski", (z Wikipedii)

A teraz p. Turnau publikuje agitki i tak już skompromitowanego katolicko KIKu wzywające obywateli do wyjścia na ulice i protestów przeciwko tej "Odrodzonej Polsce" i......bratu śp. Lecha Kaczyńskiego.
......................
-
2017/07/23 18:21:09
@Awi
Czy G.Soros twierdzi,że chce zniszczenia bytu państwowego Polski?
Czy przedstawia się jawnie jako wróg Polski, czy przeciwstawia się polityce PiSu?
To jest liberał,obrońca demokracji na świecie?
Nic nie wiem o nim i nie wiem co jest grane wokół Sorosa?

Biskup Tadeusz Pieronek o reformie sądownictwa:
,,....To operacja na żywym organizmie społecznym, dokonana przez felczerów i to za pomocą siekiery - komentuje biskup Tadeusz Pieronek w rozmowie z gazeta.pl...

Zgadzam się z biskupem,ponieważ reforma stosuje zbiorową odpowiedzialność i jest w wielu kwestiach niekompetentnie dokonana i niepełna,ponieważ pomija pomoc prawną dla obywateli,a do mojej opinii przekonał mnie też prezes Sądu Najwyższego St. Zabłocki, który w wystąpieniu w Senacie wytykał niedoróbki prawne w nowych ustawach.
To mądry,kompetentny i uczciwy człowiek jak na swoją epokę.
W Sejmie nie było merytorycznej dyskusji o poprawkach do ustaw o sądownictwie,a co nagle to po diable,zresztą niechlujne ustawy przeszły bez poprawek w Sejmie i w Senacie,choć uczciwszy poseł PiSu wniósł poprawki w Senacie,
a można było uczciwie i dla pożytku obywateli zreformować sądownictwo, i dlatego będzie chaos i nie można uzależniać od woli jednego człowieka sprawiedliwości w państwie,ponieważ nie istnieje żadna kontrola podejmowanych decyzji,a wtedy absolutna władza bez kontroli ulega wypaczeniom, ponieważ ułomna natura człowieka ulega pokusom władzy i zatraca granice moralne,a tym bardziej dlatego,że nie istnieje sprawiedliwość społeczna na Ziemi,a bywa tylko mniejsze lub większe zło,więc muszą istnieć mechanizmy kontrolne,by podejmowane decyzje nie były ukryte i poza kontrolą społeczną.

Polska na lata 2014-2020 otrzymała 82,5 miliardów euro, czyli 349 miliardów złotych z polityki spójności.

Awi...,to jakich pieniędzy premier rządu nie zapłaci,jeśli będzie kara?
A jeśli sankcje uderzą w miliardy unijnych pieniędzy dla Polski i będą cięcia?

Kiedyś pisałam,że zabawiłam się w jasnowidztwo dotyczące wpływu PiSu na losy Polski i bryła przypominająca kształtem Polskę szybko zmieniała kształty na powierzchni i na końcu była obciosywana i zmniejszyła się do połowy,
i to była jedna bryła, a kolejne, może dwie, też tak samo obciosane zmniejszyły się,więc czekają Polskę wielkie straty,jeśli politycy PiSu nie opamiętają się i będą trzymać się reform niezgodnych z Konstytucją.

Jeszcze wszystko można odwrócić i naprawić,ale ta buta i poczucie pewności siebie w samozadowoleniu niczego dobrego nie wróży,bo to, że zwiększyli socjal dla biednych rodzin, to nic wielkiego i szczególnego w Europie,ponieważ państwa w UE kierują wysoką pomoc do potrzebujących rodzin,ale dlatego nie łamią u siebie prawa,a u nas pomoc socjalna dla dzieci idzie też do majętnych rodzin i to jest obłudne politycznie i kosztowne dla obywateli,a po drodze jest łamana Konstytucja,a tak inteligencja
polityczna nie postępuje,jeśli demokratycznie przejmuje władzę w państwie,a PiS stosuje brutalną rewolucję na wzór bolszewików,którzy burzyli stare porządki polityczne i wprowadzali swoje,a takie przejęcie władzy w państwie nie będzie zaakceptowane w UE,której władze ciągle,cierpliwie ostrzegały Polskę przed skutkami łamania prawa Konstytucji i na końcu uderzy sankcjami?

-
2017/07/23 20:22:32
Awi, przeszukiwałam filmiki na you tube o tym planie i przy okazji znalazłam filmik o tym, że George Soros ma plan zniszczenia całej Europy, a także Stanów Zjednoczonych. Podejrzewam, że gdybym dłużej szukała, to znalazłabym także plan zniszczenia Afryki, Azji, może całego świata. Internauci przerażeni nawołują do pisania petycji, aby go aresztować.
Stworzył się chaos, sytuacja niebezpieczna, więc jak zwykle w takich sytuacjach - obrzuca się swoich dłużników winą i odpowiedzialnością. Winę i odpowiedzialność za to, że ludzie czują się zagrożeni we własnym kraju, że ulegają lękom pod wpływem masowo produkowanych teorii spiskowych - ponosi rząd.Wszelka władza wykorzystująca metody zastraszania (nawet rodzicielska) jest nadużyciem. Nie potrafię czuć szacunku do takich osób. Zdaje się, że takim ludziom mającym żądzę władzy, obojętnie czy to będzie PRL, PZPR czy RP, szacunek nie jest do niczego potrzebny - w niektórych przypadkach to są psychole, którzy uwielbiają smrodek lęku, jaki wydzielają zastraszone ofiary.......Inaczej nie umiem sobie wyjaśnić tego zjawiska, tej satysfakcji, że inni się boją.