Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
„Jestem, który jestem”

Wpis na czwartek 20 lipca 2017 r.


Księga Wyjścia 3,13-20
Dalszy ciąg opowieści o teofanii na górze Horeb. Albo też Synaj: terminologia biblijnapodwójna. W Pięcioksięgu jest kilka tradycji, wykorzystywanych bez ambicji uzgadniania. W„lekcji” wczorajszej Bóg daje Mojżeszowi zadanie wyprowadzenia jego ludu z ziemiegipskiej. Prorok chce mieć jednak jasną do tego legitymację. Zapytają go przecież, któż tojest ten, który ci to nakazał: jakie jest jego imię? Jak wiadomo, dla Żydów imię człowiekabyło sprawą bardzo ważną, charakteryzowało całą jego osobę. Bóg odpowiedział: „Jestemktóry jestem”. Fundamentalne to słowa, ale różnie interpretowane. Także filozoficznie,głównie tomistycznie, jako zaznaczenie, że jest On różny od innych jestestw, jest Bytemkoniecznym, którego po prostu nie może nie być. Albo teologicznie: On JEST wprzeciwieństwie do bożków pogańskich, których po prostu nie ma. Albo jeszcze inaczej: Onjest dla tego ludu, wyciągnie go z jego egipskiej niewoli. Czy szerzej: jest dla całej ludzkości,wyciągnie nas z naszej ziemskiej niedoli, da nam, choć może dopiero na tamtym świeciepokój i radość! Dzisiaj ta trzecia egzegeza dominuje w nauczaniu Franciszka i po trosze już wogóle w myśli rzymskokatolickiej: Bóg jest dla ludzi i to wszystkich, co oznacza Jegoabsolutne miłosierdzie, tak przez tego papieża nowatorsko akcentowane.
Zmiłuje się również nad Polską, ogarniętą obecnie szaleńczą wściekłością jednego człowieka.

piątek, 21 lipca 2017, jan.turnau

Polecane wpisy

Komentarze
2017/07/21 22:19:54
Tak jest szalona wściekłość człowieka..o ile coś z człowieka jeszcze zostało.
Obrzydzenie budzi to co widać..Gloria pani profesor...kobieta..antyfeministka dowartosciowana przez szczytne 2000 letnie idee...Nic nie Głupawe!
Tfuj ..rzygać sie chce na sam widok tej facjaty..chamskiej ..wyuuuuuczonejchrzescijanki! Barbarzyństwo...! Bez Boga i Honoru i Sumienia
-
2017/07/22 07:11:52
(Taka myśl mi się nasunęła pod wpływem słów Pana Redaktora:"W lekcji wczorajszej Bóg daje Mojżeszowi zadanie wyprowadzenia jego ludu z ziemi egipskiej." - czy Awarcho przypadkiem nie za bardzo utożsamiasz się z Mojżeszem? Natomiast końcowe słowa :"Zmiłuje się również nad Polską, ogarniętą obecnie szaleńczą wściekłością jednego człowieka." - to już chyba moje przewrażliwienie - odczytuję: "Zmiłuje się nad panią Profesor!!!! atakowaną obecnie szaleńczą wściekłością jednego człowieka." ???????? !!!!!!!!! ........)
A tak w ogóle zastanawiam się, skąd nagle tyle wściekłości w naszym narodzie, wybuchającej w ludziach skaczących do siebie nawzajem? To faktycznie jakaś paranoja! Zamiast konfrontacji rządu z opozycją, rozgrywają się na oczach narodu makabryczne, groteskowe, dramatyczne, czasami obciachowe - scysje, dzikie awantury, szarpaniny! I jeszcze (ten cały rząd i jego niby-opozycja) wciąga biedny umęczony, spracowany, spragniony wolności, wyzyskiwany naród w swoje dzikie porachunki! Rząd i opozycja powinni odpowiedzieć za to! Ma słuszność prof. Gadowski, że powinna powstać nowa partia i ich wszystkich razem za to wszystko rozliczyć oraz przywrócić do porządku!
Tak to wszystko niedorzeczne, że wydaje mi się nieprawdziwe, a jednak! Koncepcja (zdaje się prof. Staniszkis) o celowości takiego kształtu poczynań, ponieważ ich animator uważa, że wydobycie się z zasklepienia możliwe jest tylko poprzez doprowadzenie KONFLIKTU do maksimum - może być jedynie łatką przysztukowaną do materiału. "To co widać", co budzi w Awarcho obrzydzenie - we mnie budzi lęk, obawę; oczyma swojej wyobraźni widzę naszą ojczyznę jako niedołężną staruszkę stawianą przez mocarnych "terapeutów" na własne nogi ------> co dla niejednych jest widokiem obrzydliwym, dla innych pośmiewiskiem, niektórzy nie chcą na to patrzeć, innych to nie interesuje... itd. na szczęście jest wielu zatroskanych, oni pragną i wierzą, że sterana życiem Polska stanie na nogi i robią wszystko, by tak się stało. I chwała im za to!
-
2017/07/22 09:59:32
Według mnie to całe zamieszanie w Polsce jest sterowane przez producentów i sprzedawców świec.