Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Świecić nie jedną zapałką

Ewangelia 5,13-16
Mamy być solą ziemi i światłem świata. Któż zaprzeczy, że to wymóg wynikający z ludzkiej godności, przez to jednak zgoła ogromny. Perykopa kończy się: „Tak niech wasze światło jaśnieje przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie”. Na to jednak nasza działalność oświetleniowa nie może być taka, jaka bywa, gdy elektrownię nagle trafi szlag.

wtorek, 13 czerwca 2017, jan.turnau

Polecane wpisy

Komentarze
2017/06/13 15:01:10
Trzeba /umieć/ wybierać dobre żarówki i wysokiej jakości kable doprowadzające prąd.
-
2017/06/13 16:20:26
Ewo,
widzę, żes ekspert od elektryki.
kupiłam b.dobrą, o białym świetle, żarówkę ledową (do pracy przy biurku). Kosztowała 39zł. Po dwóch tygodniach ledwo się żarzyła ..... Co do kabli, to 5 lat temu wymieniałam całą "elektrykę" w mieszkaniu.
No i co ....
-
2017/06/13 16:54:05
A ja lata temu /przynajmniej z 7/ zakupiłam w Ikei za 25,-zł lampkę biurkową z żarówką diodową w komplecie.
I wyobraź sobie,do tej pory lampka świeci :)
/A kable u mnie marne,marniutkie nie wymieniane ze 100 lat/
-
2017/06/13 20:24:59
Ewo, rozumiem ....Ja miałam zaleconą 'ledową' z białym dziennym swiatłem, przez okulistę. Żeby łatwiej mi się pracowało nad tekstem tłumaczonym.

Mysle, że z tych naszych, niby "elektrycznych" komentarzy coś wynika .....
Ale jeszcze nie potrafie tego sformułować.....
-
2017/06/13 21:21:26
Mowa o uczynkach które ,,świecą'' i soli która ma nie zwietrzeć. Dzisiaj gdy soli w ziemi brak stosuje sie sztuczne nawożenie sole potasu,,sole wapnia..wapno tez..fosfaty...azotniaki..Sól miała uzyźniać..Światło miało świecić z UCZYNKÓW.
Gdy elektrownię szlag trafi...ciemność.!.zostaje swieczka zapałka..tudzież turystyczne przybory świecące. Ale kiedy szlag trafia elektrownię.?
Czy chodzi o nagłą awarię ..ekspolozję turbiny? wyciek radioaktywny?..a może chodzi o zadłużenie? Oczywiście może chodzić o zadłużenie,,duchowe'' Brak inwestora strategicznego aby wydobyć firmę z tarapatów oznacza nieuchronny krach!
Inspektor Generalny stwierdza z żalem że co najmniej dwukrotna modernizacja firmy ..nie dała spodziewanych efektów i zamiast światła i energii..błyska sie od czasu do czasu jakimiś efektami specjalnymi...aby nie panował mrok totalny..!Wprawdzie modernizacja była 2 tysiąclecia wstecz..ale gruntowna. Przed modernizacjąprodukcja miała starczyć na mały obszar.
Obecnie zagrożenie konsorcjum stało się palące.....jak Hanibal ante portas..bo ante portas,,..ISIS cum Semtex...A to grozi że swiecić będzie tylko półksiężyc Proroka i jego ciemne gwiazdy.To spadkobiercy starego boga księżyca..Sina z Ur.. A nasz Abraham stamtąd wyszedł na głos Boga....aby mu było JAŚNIEJ..
Ot kółaczko..kabelki nie do rozwikłania.
-
2017/06/13 21:24:12
PS..saletrę amonową i tę do miąs wycofuje sie z uwagi ze to surowiec do produkcji prochu..a wtedy byłoby byłoby .
-
2017/06/14 08:01:05
Nie wiem jak Wy uważacie ale ja nieustannie mam wrażenie że Bóg jak najdelikatniej może,interweniuje.
Powiem Wam co mnie ostatnio spotkało:
Jadę ja sobie spokojnie /zawsze jestem spokojna/ komunikacją miejską a tu kobitka patrzy na mnie i mrużąc nienawiścią oczy mówi: "jak ja nienawidzę moherów /niby we mnie rozpoznała mohera :) / i coś tam dalej w tym rytmie.Na koniec grozi " jest nas wielu ".Pomyślałam: mohery mają złość i pretensje żem nie moher,nie mohery żem moher.
No i jak tu dogodzić człowiekowi? Opętania /mózgu/ stają się częstsze niż nam się wydaje.
-
2017/06/14 08:11:06
Jak zareagowałam? Nijak /nawet mnie nie ruszyło/.
Co będę z chorym /czy tam jakimś/ człowiekiem w dyskusję wchodziła.

-
2017/06/14 10:09:13
Dobre uczynki, światło, cacy , cacy, a w ostatnią niedzielę słyszeliśmy w Ewangelii, że ci którzy nie wierzą już są potępieni.
-
2017/06/14 11:26:53
Pharlapie..ja wprawdzie nie słyszałem bo nie słuchałem.Teksty o potępieniem ,,tych co nie uwierzyli'' rozważam w trochę szerszym kontekście.Właśnie złe uczynki potępiaja człowieka. Tak jest w zyciu że zło wraca do tych co źle czynią. Nie dzieje sie to szybko,nieraz nie w tym samym pokoleniu..ale potępienie przychodzi,
Kwestia kto uwierzył..a kto nie uwierzył jesat wg.mnie nie mniej zawiła. W przypowieściach Jezusa jest opowieść o dwóch robotnikach Jeden zgodził się natychmiast i przaytakując..nic nie robił..natomiast drugi posłany..powiedział ze nie pójdzie...a jednak poszedł..i czynił..Który faktycznie wykonał wymagania i im sprostał? Kto czyni więcej szkody a kto więcej pożytku? Moralnie postępujący agnostyk,czy ateista na przykład.. czy pseudowierzący...dekownik?
Nie precyzuje się w co uwierzył...A to bardzo ważne.Deklaracja ze ja wierzę w Odkupienie świata ptzez Jezusa..nie jest wystarczająca w życiu..jeżeli moje codzienne uczynki świadczą zupełnie przeciwnie..Popularne przysłowie polskie..MODLI SIE POD FIGURĄ A DIABŁA MA ZA SKÓRĄ''
W Katowicach odbył sie przed bodaj 24 laty pogrzeb gangstera zabitego w wojnie gangów. Rodzina załatwiła celebrytów i celebransów.. z kościoła bo za życia uchodził za bardzo pobożnego..Po celebracji z duchownym..wynajęty bardzo zdolny trębacz odegrał jeszcze Ciszę...Pięknie brzmiało..Echo na pewno odbiło sie w niebie.
W co i jak wierzył ten człowiek?
-
2017/06/14 11:58:10
Pharlapie,
to sa słowa Ewangelii:

Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony. Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego. /Ew.jana, 3, 17/ /EwMk,16/

To jest podstawa chrześcijańskiej wiary i Zbawienia. Oczywiście pamietajac o słowach Listu Jakuba: "Wiara bez uczynków martwa jest".
-
2017/06/14 12:38:48
Kilka interesujących informacji jak to w pierwszych juz wiekach Jezusa podzielono...i potępiano w imię Jezusa.
Szczegóły interesujące.! Jak mógł czuć rezerwę człowiek który wierzył w Zeusa, Afrodytę, Apolla, Wenus? ..I9ngerencja polityczna cesarza w wiarę i religię Rzymu..była politycznie opłacalna.. Dla wiary..był a droga na manowce.
Kto więc uwierzył..a kto nie?
-
2017/06/15 00:22:56
@AVI - tak jest Avi, ten tekst mam na myśli.
Jeśli nie masz WIARY, to jesteś potępiony choćbyś nie wiem jak dobre uczynki robił.
Rozumiem, że sama wiara nie wystarczy, potrzebne jeszcze dobre uczynki, ale tylko jako drobny dodatek.
A przecież WIARA, to łaska od Boga.
Czyli Bóg decyduje a priori, kto będzie zbawiony lub potępiony.
Z tego rozumiem, że Jezus został ukrzyżowany tylko w celu zbawienia tych wierzących, którzy pobłądzili. Ci których Bóg nie obdarzył łaską wiary byli i są poza boskim planem zbawienia.
-
2017/06/15 10:48:35
Jak.2 :14-26
Wiara bez uczynków jest martwa
Jaki z tego pożytek, bracia moi, skoro ktoś będzie utrzymywał, że wierzy, a nie będzie spełniał uczynków? Czy [sama] wiara zdoła go zbawić. Jeśli na przykład brat lub siostra nie mają odzienia lub brak im codziennego chleba, a ktoś z was powie im: Idźcie w pokoju, ogrzejcie się i najedzcie do syta! a nie dacie im tego, czego koniecznie potrzebują dla ciała to na co się to przyda? Tak też i wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie. Ale może ktoś powiedzieć: Ty masz wiarę, a ja spełniam uczynki. Pokaż mi wiarę swoją bez uczynków, to ja ci pokażę wiarę na podstawie moich uczynków. Wierzysz, że jest jeden Bóg? Słusznie czynisz lecz także i złe duchy wierzą i drżą.
Chcesz zaś zrozumieć, nierozumny człowieku, że wiara bez uczynków jest bezowocna? Czy Abraham, ojciec nasz, nie z powodu uczynków został usprawiedliwiony, kiedy złożył syna Izaaka na ołtarzu ofiarnym? Widzisz, że wiara współdziałała z jego uczynkami i przez uczynki stała się doskonała. I tak wypełniło się Pismo, które mówi: Uwierzył przeto Abraham Bogu i policzono mu to za sprawiedliwość, i został nazwany przyjacielem Boga. Widzicie, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia na podstawie uczynków, a nie samej tylko wiary. Podobnie też nierządnica Rachab, która przyjęła wysłanników i inną drogą odprawiła ich, czy nie dostąpiła usprawiedliwienia na podstawie swoich uczynków? Tak jak ciało bez ducha jest martwe, tak też jest martwa wiara bez uczynków.


Zarówno Abraham jak i Rachab..należeli do tej kategorii osób które o Bogu ,,słyszały''..Rodzina Abrahama wg .żydowskiej tradycji trudniła się wyrobem glinianych bożków..i z tego żyła.Nie byli czcicielami Jahweh..Wezwany do wyjscia z Ur Abraham usłuchał Boga choć jago wiedza o Nim była nikła..Poświadcza to sam Bóg :
Bóg rozmawiał z Mojżeszem i powiedział mu: Jam jest Jahwe. Ja objawiłem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, ale imienia mego, Jahwe, nie objawiłem im. "Wyjścia 6: 1-3 Biblia Tysiąclecia Pallotinum.

Są tacy ludzie którzy nigdy nie usłyszeli wezwania Boga..czy oni mają być potępieni?
Są też tacy którzy usłyszeli wieści o Bogu wieści o Jezusie..ale nie otrzymali ,,ducha''...bo teraz Bóg przemawia inaczej niż kiedyś czy więc Bóg miałby być niesprawiedliwy i potępiać za brak PRZYNALEŻNOŚCI?
Odpowiedzia dla mnie dosyć jasną..jest targ Abrahama z Bogiem o grzesznych Sodomczyków...
Ponadto oświadczenie Pawła z Dz.Ap 24 15,:,Mam też w Bogu nadzieję, którą również oni mają, że nastąpi zmartwychwstanie sprawiedliwych i niesprawiedliwych. 16 I sam usilnie się staram, aby mieć zawsze czyste sumienie wobec Boga i wobec ludzi.
Sumienie więc odgrywa wielką rolę..w zbawieniu człowieka.
-
2017/06/15 11:21:16
Uczynki obliczone i wyliczone /czasem skrupulatnie/ , są kupczeniem a nie uczynkiem.
-
2017/06/15 12:06:28
Pharlapie,
ale o łaskę Wiary można prosić. To jest zaakcentowane w kilku miejscach w Piśmie Św.:
1/ I rzekli apostołowie do Pana: Przydaj nam wiary./Łuk 17,5/

2/ Oto stoje u drzwi i kołaczę; jeśli ktoś usłyszy głos mój i otworzy drzwi, wstapię do niego i będę z nim wieczerzał, a on ze mną. /Objaw. Jana,3,20/

3/ Ojciec uzdrowionego chłopca: .....pomóż niedowiarstwu memu./Mk9,14-29/
-
2017/06/15 12:30:24
Dodam, że Jezus w swoim Kazaniu na Górze i w "Błogosławieństwach" sam wymienia uczynki wobec bliżnich, jakie mamy czynić. No, ale same uczynki nas nie zbawią, bo wynikało by z tego, ze możemy się zbawić sami .....
Jezus musiał najpierw ODKUPIĆ nasze grzechy, żeby mogło zaistnieć Usprawiedliwienie z łaski (Boga)przez wiarę ( w Jezusa Chrystusa i jego ofiarę na krzyżu).

No, a ci, do których Słowo Boże nie dotarło, będą sądzeni na Sądzie Ostatecznym, właśnie z samych "uczynków" ("zważeni na wadze" jak mówi Ks.Dan.5,27)
Ale to tylko moja subiektywna myśl.