Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Potomstwo Abrahama i samej Sary

Księga Rodzaju 17,1.9-10.15- 22
Miał potomstwo najpierw z niewolnicą Egipcjanką imieniem Hagar. Nie była to zgoła małżeńska zdrada, żona Saraj (Sara potem) sama chciała mieć dziecko, a że była bezpłodna do starości, wymyśliła taki na to sposób. Nie za bardzo się udał, bo panie pokłóciły się i Hagar uciekła z wynikiem Izmaelem, niemniej Anioł Pański kazał jej wrócić pod władzę Saraj. Ówczesna rodzina była najwyraźniej wielomatczyna, to nie był kazus surogatki. Teraz o tym, co w tekście na dzisiaj. Otóż Bóg z czasem przepowiedział patriarsze, że będzie miał także z Sary potomstwo. I to przewyższające religijnie tamto, połączone z Nim przymierzem, które obejmie najpierw Izaaka, potem dalszych Abrahamitów. Powstał Naród Wybrany – choć wybór ten nie oznaczał zgoła radości nieustannej. A bracia przyrodni, jak i czasem rodzeni. Niestety teraz ziemia wspólna częściowo. Abraham z nieba patrzy i płacze.

piątek, 30 czerwca 2017, jan.turnau

Polecane wpisy

Komentarze
2017/07/01 00:14:39
"Nie wprowadzaj do domu swego każdego człowieka ...."
Ksiega Syracha 11,29
-
2017/07/01 04:41:19
Dlatego pewnie tak deszczowo...Ale dlaczego grzmi ;-)
-
2017/07/01 07:31:36
Miał też Abraham potomstwo z Ketura po śmierci SARY. Zostawiwszy dziedzictwo[którego jeszcze nie było w praktyce..] dla Izaaka synów Ketury odprawił daleko...Upatruja w nich książąt Midianu.Cała masa kuzynów Semitów z Ezawa Z Izmaela z Ketury...upomina sie o swoje dziedzictwo. Izaak czyli nasz Icek..de facto nie miał wesołej sytuacji..choć jego imię to ,,wywołujący smiech. Aprzecież jego potomkom wcale było nie do śmiechu.!
-
2017/07/01 11:15:43
Charakterystyka Ismaela, (uznawanego za ojca Arabów) syna nałożnicy Hagar, nie wskazuje, żeby cieszył się sympatią Boga:
"Będzie to człowiek dziki, ręka jego będzie przeciwko wszystkim, a ręka wszystkich będzie przeciwko niemu, i będzie nastawał na wszystkich pobratymców swoich."
/Ks.Rodz.16;12/

Czemu?
-
2017/07/01 19:33:57
No był dziki i pozostał taki trochę.Nie budzi sympatii.Ale to też ludzie..Nie budzą sympatii nasi dzicy choć to Polacy...Dzikość kibiców czy innych uczestników marszu Niepodległości..też nie budzi wątpliwości.Tyle ze to ,,swoja dzikość.''.
Na początku naszych dziejów wg dziejopisów Bolek Chrobry scierając sie zpraskimi pretendentami do tronu kazał oślepić i wykastrować 10 000 jeńców czeskich .Nie do końca wierze kronikarzom ale choćby tych jeńców było tylko 2000 to jak na chrześcijańskiego władcę to hańba i barbarzyństwo.Mimo tego Chrobry ma dobra,,prasę''.Wykupił relikwie innego czecha Św.Wojciecha...ot zasługi..zasługi..
-
2017/07/02 12:54:17
No niestety, żołnierze wyruszający do boju, czy to za czasów Chrobrego, czy dzisiaj niewiele się różnią. A wybuchy bomb terrorystów ISIS czy bomby atomowej Amerykanów w Hiroszimie - też oślepiają dziesiątki ludzi.
Jaki z tego morał? Ano taki, że chrześcijanie tego swiata nie zmienią. Jakkolwiek istniejące już obecnie Prawa Człowieka - to wielki postęp w dziejach świata.

Swiadkowie Jehowy odmawiają służby wojskowej i udziału w walkach..... Na ile to zmienia rzeczywistość , skoro żyją raczej w ukryciu ....??