Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Piotr i Paweł w jednym stali domu. A Franciszek?

List do Galatów 1,13
„Słyszeliście przecież o mojej dawnej działalności w judaizmie, że nadzwyczaj gorliwie prześladowałem Kościół Boży i niszczyłem go” (Ekumeniczny Przekład Przyjaciół).
Dzisiaj w Kościołach katolickich (także niektórych starokatolickich) i prawosławnych (tych kalendarzowo gregoriańskich) w mszy wigilijnej i tej w sam dzień wspomina się uroczyście apostołów Piotra i Pawła, więc mamy do czytania teksty biblijne o nich. Całkiem różni byli?
Może nie całkiem, słusznie wspomina się ich jednego dnia. Paweł, co prawda, przyłożył publicznie Piotrowi (Ga 2,11-14), ale obaj rozumieli, że trzeba iść teraz do pogan, i obaj zginęli w Rzymie. Paweł bardziej może protestant, Piotr rzymski katolik, ale rozłamy to nie była ich moralna parafia.
Nie jest również oczywiście rozłam życzeniem papieża Franciszka, chociaż swoim nauczaniem swoją wspólnotę dzieli. Tak jak Jezus, który sam się do tego dzielenia przyznał (Łk 12,51). Papież Bergoglio jest roztropny, doktryny w zasadzie nie rusza, choć czasem chyba miałby ochotę. Na przykład w sprawie kapłaństwa kobiet, którą Jan Paweł II jakby definitywnie zamknął, co naprawdę trudno zrozumieć, albo antykoncepcji (chodzi plotka, że w Watykanie pracuje jakiś zespół, który myśli, co z tym zrobić, gdy tę kwestię z kolei zamurował papież Paweł VI, inspirowany z Polski przez kardynała Wojtyłę i pośrednio benedyktyna Karola Meissnera). Władza to obowiązek wielorako ciężki w instytucji tak starej jak Kościół rzymskokatolicki i tak jak on przywiązującej wagę olbrzymią do ciągłości nauczania. Ale ową kontynuację widzą dzisiaj teologowie inaczej niż dawniej. Skądinąd Franciszek teologiem się nie czuje, duszpasterzem natomiast bardzo mocno i głęboko.
Rozumie genialnie, że na dusze działać trzeba nie tyle wykładem, ile przykładem. Już raz chyba reklamowałem tutaj książeczkę Włocha Rosaria Carella „Halo, tu Franciszek. Prywatne rozmowy papieża” (Znak, premiera 19 lipca). Ojciec Święty zachowuje się jak zwyczajny człowiek? Ależ nie, zwyczajny nie zachowuje się tak nadzwyczajnie, nie telefonuje niespodziewanie do ludzi, o których dowiedział się, że potrzebują pocieszenia. Zwyczajny papież też jeszcze niedawno nie czynił podobnych gestów, choć ostatnich pięciu zmieniało również historię Kościoła w różny sposób. Wracało do czasów Piotra i Pawła.

czwartek, 29 czerwca 2017, jan.turnau

Polecane wpisy

Komentarze
2017/06/29 23:39:25
Bardzo ciekawa Pisanka!
A ja ufam, że w pażdzierniku br. katolicy i luteranie przystapią razem do Stołu Pańskiego!
-
2017/06/30 16:08:15

Może jakiś rabi się wypowie, ile Izrael przyjął islamistów już..? Od biedy Michnik może się wypowiedzieć, jako semirabi...

facio60
godzinę temu

Do Europy przybywają głównie:
1) emigranci ekonomiczni
2) młodzi mężczyźni
3) analfabeci
4) osoby roszczeniowe o mentalności małego dziecka, myślące że w Europie wszystko dostaną za darmo (póki co w takiej Szwecji, Niemczech czy Austrii rzeczywiście tak mają)
5) osoby wrogo nastawione do świata chrześcijańskiego
6) osoby uciekające z piekła jakie tworzy islam, ale jednocześnie sami zamierzają na grunt europejski implementować te zwyczaje
Wszyscy wykorzystują naiwność tutejszych społeczeństw i prawa stworzonego nie pod ponad milionowy co roku, napływ w/w ludzi.
Dziękuję


-
2017/06/30 19:51:56
Wtedy w Galacji czy Antiochii jeszcze było na rozłamy stanowczo za wcześnie...ale juz sie rysowały.Sto lat później w pozornie zwartej chrzescijańskiej społeczności..już były.
Duchowni zaczeli siezastanawiać nad,,substancją Boga''..i wieść spory tęgie.
Piotr pokornie przyjął upomnienie od Pawła..i jak potem pieknie o pisał o Pawle: Nasz umiłowany brat Paweł'' 2P.3:15
-
2017/06/30 20:06:23
Kto wie czy wysyłanie Proroka do Europy..jest Izraelowi trochę..na rekę?
- Europejczycy moga teraz się zapoznać praktycznie jak to jest gdy wybuchaja bomby w autobusach ..gdy nozownicy atakuja gdy derwisze rzucaja granaty do szpitali i rozjeżdzają ludzi. Tam tym zyją albo żyli i jakoś się przyzwyczaili ten problem próbując ,,rozwiazać''.W Europie podnoszono wrzawę ze ten czyów z nozem czy granatem został niesprawiedliwie zabity.
-Wrogość ewidentna między Islamem i Synagogą..jest troche skompensowana problemami w Europie..a przy tym:
-Kościół Rzymski słabnąć może..a czyj to interes?
-Rośnie ranga Izraela jako kluczowego państwa w całym tym konflikcie polityczno religijnym.
-Napływ obcej ludności do Europy osłabi tradycyjne religie chrześcijańskie.
Polska stanie się centrum Prawdziwego Katolicyzmu?..Nowym Watykanem?
-
2017/07/01 00:01:54
Nie, nie "prawdziwego katolicyzmu", ale mam nadzieję, ze Polska stanie się ostoją chrześcijaństwa i chrześcijańskiej cywilizacji - w Europie.
A Franciszek dobrze dostrzega, ze trzeba formalnego pojednania katolików i ewangelików przed wspólnym wrogiem - Islamem i ideologią homo-genderyzmu.