Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Ociemniali czasem widzą

Księga Tobiasza 11,5-18
Czytamy od paru dni tę księgę deuterokanoniczną, sympatyczną bardzo. To opowieść o Żydach mieszkających w Niniwie. Tobiaszowi ojcu (bo syn też Tobiasz) przydarza się wypadek ponury: spadają mu na oczy odchody ptasie, powodują ślepotę, lekarze nie pomagają swoimi maściami. Nieszczęśnik prosi Boga zrozpaczony o śmierć, ale Bóg zamiast tego zsyła mu anioła Rafała (jednego z siedmiu, zwanych potem archaniołami), któryorganizuje mu pomoc. Poczytajmy!No cóż, czasem „Pan przywraca wzrok ociemniałym”, jak czytamy w psalmie 146, przeznaczanym też na dzisiaj. Cuda się zdarzają, nie tylko w Medjugorie (WAM wydał ostatnio książkę Doroty Szczerby na ten temat). Zamiast jednak przestrzegać tutaj jak zwykle przed skrajnym sceptycyzmem albo z kolei dogmatyzmem w tej sprawie, wzdycham tylko, że uzdrowienia cudowne zdarzają się tak rzadko... I znów tutaj, znów nie pierwszy raz, formuła: niezbadane są Boże wyroki...

piątek, 09 czerwca 2017, jan.turnau

Polecane wpisy

Komentarze
2017/06/09 18:53:04
W ciągu jednego dnia (dzisiejszego) zdarza mi się rzecz niecodzienna - dumanie nad tytułem. Najpierw rozmyślania nad tytułem jednej książki, którą zabieram ze sobą w prawie dwumiesięczną podróż.... a teraz nad tytułem Pisanki. "Ociemniali czasem widzą"... Czytam i widzę, że coś jest nie tak, ale co? Dwa tytuły mam do rozgryzienia.......... Moja mama twierdzi, że tytuł dodaje się tylko tak, żeby był, nie musi mieć dodatkowego znaczenia. Myślę jednak, że w dobie nasilonej tytułomanii tytuły mają wiele dodatkowych znaczeń.
-
2017/06/09 18:55:23
Cud oprócz swej cudownej otoczki ma chyba również to do siebie, że zdarza się ogromnie rzadko. Wyjątkowo rzadko. Może jedynie współcześni Jezusowi byli tu uprzywilejowani. Wtedy cuda działy się ciągle. Przez 3 lata zdarzyło się ich mnóstwo. Same Ewangelię podają opis 35 cudów. A i tak znajdowali się sceptycy. Ot, taki jest właśnie człowiek.
-
2017/06/09 18:57:16
Awi, a może nie widzi się tych cudów?
-
2017/06/09 21:35:10
"Kto jadł obiad z Abrahamem" jest łatwiutka,pisana prostym zrozumiałym dla każdego językiem co nie znaczy że dla tych /kto oczekuje gotowca to szkoda kasy na nią/co to nie lubią myślenia.
Warta polecenia i godna zapoznania się z treścią zawartą w niej.
Dzięki takim książkom i ociemniali jak zechcą, mogą ujrzeć.Dobra pozycja.
-
2017/06/09 22:24:22
Atrojko, ja dostrzegam te cuda i doznaję ich przez całe dotychczasowe życie. Oczywiście, nie są tak spektakularne jak te opisane w Piśmie Św., ale tez moje potrzeby nie były i nie są (właśnie dzięki łasce Boga) tak spektakularne. Chodzi o codzienność, byt, zdrowie, pracę ...
-
2017/06/09 22:33:29
Atrojko
1/ Tez myślę, że tytuł (książki) jest bardzo ważny.
2/ Ojej, wyjeżdzasz na tak długo ....;(
-
2017/06/09 23:09:29
Wracając do tej książki pozwolę sobie zacytować
"Nie poprzestawaj na jednym tylko aspekcie Królestwa.Izrael skupia się na wymiarze ziemskim ignorując aspekt niebiański.Kościół natomiast skupia się jedynie na wymiarze niebiańskim,ignorując aspekt ziemski.Tymczasem Jeszua jest zarówno Królem Izraela,jak i Głową Kościoła".
-
2017/06/10 06:53:17
Awi, przeczytałam wskazany przez Ciebie artykuł... Swoim zwyczajem szukałam informacji o AUTORZE, lecz niczego nie znalazłam. Ów AUTOR - pomyślałam - musi być bardzo skoncentrowany na sobie, jeśli nigdzie w całej sieci nie zostawił śladów, którymi można byłoby podążyć, pogłębić wyobrażenie kim ona jest, jaka jest itp. trudno też uwierzyć, że zasiadając w zespole redakcyjnym, pisze o człowieku, powołując się na tylko jeden artykuł o nim i używa w tym artykule takich dziecinnych argumentów, sprawiających wrażenie, że są wyrazem jej własnych kompleksów. . Posłużyła się kimś jak płachtą, by elegancko uszczypnąć katolicyzm. Artykuł - moim zdaniem - b. płaski i niedojrzały.
-
2017/06/10 07:30:44
(przeczytałam też kilka innych artykułów tej osoby ... oprócz tego, że uważam poranny czas przy kawie za stracony, to będę się modlić za nią, by może do Ducha Świętego się pomodliła przed redagowaniem tych swoich "artykułów" czy jakimiś dodatkowymi kompletami pogłębiła nie tyle wykształcenie, co samą siebie, a w najlepszym razie nie traktowała potencjalnych odbiorców jak baranów, które przyjmą każdą podaną papkę.... Normalnie załamanie:/)
-
2017/06/10 11:50:05
Atrojko,
ta pani jest katoliczką, jej artykuły tez początkowo mnie irytowały, zwłaszcza stylistycznie i interpunkcyjnie (!), pisałam nawet do Red.Nacz. w tej sprawie, zaproponował mi , żebym dokonywała stylistycznej korekty, ale uznałam to za niestosowne wobec autorki. Po pewnym czasie przyzwyczaiłam się do tego, fakt, trochę infantylnego niekiedy argumentowania, ale mimo to polubiłam jej pisanie, właśnie za tę szczerość spojrzenia, nawet pewną naiwność.... Uważam, że jej spostrzeżenia sa trafne...

Jako odbiorczyni jej artykulików nie czuje się ani baranem ani owieczką ... Ale za to uświadamiam sobie, jakim ja jestem złośliwym 'wilkiem'.......;((
Chwila pokuty ....
-
2017/06/10 12:21:13
Mam nadzieję, że ten Red. Nacz. nie wystawia naiwnej owieczki wilkom na pożarcie :/....zresztą, czasy są tak pokręcone (i zawsze były!) , że może sam wciela się w tę owieczkę, jeśli nigdzie o niej niczego znaleźć nie można :))))
-
2017/06/10 14:16:36
O, nie, nie, Redaktor Nacz. tamtego portalu to świetny publicysta, wspaniały język. Niewielu katolików ma odwagę i chęć u niego pisać. Niestety, mój adwersarz, chociaż mój wspólwyznawca. Ale on reprezentuje ewangelicyzm liberalny (czytaj: lewacki), a ja luteranizm konfesyjny. Wiec wyobrażasz sobie. .... Polemika z nim jest trudna, bo co chwilę straszy usunięciem z portalu i to robi. Zreszta już raz mnie usunął.
-
2017/06/10 14:53:21
Hm.... straszy, usuwa, rządzi się czyimiś tekstami - faktycznie "świetny" ... Ekumenizm.pl.....to taka orkiestra, która gra pod wodzą despotycznego dyrygenta ? Moim zdaniem nazwa portalu powinna brzmieć : Prywatnyekumenizmdariusza.bruncza.pl Nie, nie. Już po stokroć wolę posłuchać czy poczytać poprzednio wskazaną osobę, niż kogoś takiego, jaki się jawi obecny opisany przez Awi :/
-
2017/06/10 15:36:48
W głowie mi się nie mieści, jak można wyrzucać osobę tak zasłużoną i dla ekumenizmu, i dla literatury.............. Nie mogę spokojnie przejść ponad tym do porządku dziennego.
-
2017/06/10 15:53:54
Nooooo!
-
2017/06/10 16:18:25
No.
/uśmiech/
-
2017/06/10 16:23:10
Ano, niestety, nie tylko p. Gadowski dostaje wilcze bilety ....;) Atrojko, świetnie okresliłas właściwy tytuł, jaki powinien mieć ten portal. Kiedy mnie usuwał, napisał: "I nie ma Pani do kogo sie odwołać, bo JA tu o wszystkim decyduję". Ludzie żalą się do władz kościoła, ale widać, ze jego "liberalna linia" jest na ręke Biskupowi Samcowi i liberalnym teologom z ChATu.
Mnie nazywa "nieszczęsną męczennicą postmoderny chrzescijańskiej" . Ostatnio zdemaskowałam kilka skandalicznych wypowiedzi pastorki niemieckiej, byłej biskupki, a także wypowiedz pani prymaski luterańskiego kościoła Szwecji, porażające w swojej naiwności i braku charyzmy chrześcijańskiej. Odpowiedzial, ze nie mam pojęcia o teologii i przypomniał że jestem u niego "warunkowo", wiec zebym się zastanowiła.
No, a ja, biedula, nadstawiam te policzki dla dobra konserwatywnego luteranizmu, żeby powstrzymac to widmo homo-genderyzmu przynajmniej w polskim luteranizmie, przynajmniej na trochę jeszcze...
" .....Nic skargi nie pomogą, świat pojdzie swoją drogą..."
-
2017/06/10 16:41:26
Serdecznie współczuję. Wiem jak to smakuje gdy nasze wysiłki są urzędowo niedocenione ze wzgladu na ,,Aktualną Linię Partii''.Kiedyś tak zostałem potraktowany na dwóch ,,płaszczyznach. Religijnej ,,a potem zawodowej.
Trendy,,się zmieniaja,,czasy również..lLudzie nas nie doceniają.. albo opacznie rozumieją nasze intencjei nic to dziwnego ani nowego.Mądry król Salomon dawał taka wskazówkę..którą często ostatnio przywołuję
Nie bądź zbyt mądry,ani zbyt głupi,ani zbyt sprawiedliwy..Po cóz miałbyś sciągać nieszcęście na swą duszę?
Proszę pomysleć : Sprawiedli wy Hiob był nienaganny,prawomyślny,,konfesyjnie bez zarzutu..dobroduszny..miłosierny i uczynny..BEZPRETENSJONALNY I POKORNY..!
.a tak wiele zła go spotkało.
-
2017/06/10 16:49:02
Tak, to racja, ale kiedy pomyślę że KEA idzie w kierunku, jaki pokazują Ewangelickie Dni Kosciola w Niemczech (poniżej), to ogarnia mnie rozpacz:

wpolityce.pl/spoleczenstwo/342182-muzulmanski-kabaret-seks-warsztaty-uchodzcy-obama-i-piesni-napisane-przez-lesbijski-kolektyw-czyli-ewangelickie-dni-kosciola-w-niemczech
-
2017/06/10 19:03:11
Słowa: "I nie ma Pani do kogo sie odwołać, bo JA tu o wszystkim decyduję" są przerażające. Gdyby tak KW_9 zechciała przeczytać i napisać swoją wizję związaną z tymi słowami. Przed oczami mojej wyobraźni widzę bezbronnego człowieka (dziecko może), którego niewinność została raz na zawsze złamana takimi właśnie słowami - "nie masz do kogo się odwołać". Boże! Jestem pewna, ze ten redaktor musiał być w dzieciństwie skrzywdzony, a teraz tymi słowami próbuje krzywdzić innych, chcąc przekształcić ich z ludzi pełnych pasji w pokorne cielęta! Ktoś musi mu pomóc powrócić do własnej natury , bo nie wiadomo jak daleko i z kim może posunąć się posuwając ciągle w stronę tej nieugiętej przemocy..... Jestem przerażona.