Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Uderzmy go językiem

Księga Jeremiasza 18,18-20
Nie tak wspaniały literacko to prorok, jak Izajasz, ale życiorys ma arcyprorocki. Jeśli tylko prorok to nie tylko „wieszczek”, wizjoner przepowiadający przyszłość i tyle, ale czyniący to w ramach „przepowiadania”, czyli w ogóle głoszenia religijnego orędzia. A orędzie owo nie zawsze się ludziom podoba. Narażali się zatem swoim ziomkom autorzy biblijnych ksiąg prorockich w różny sposób, a już najbardziej ten dzisiejszy, który swoje prorokowanie o mało co przypłaciłby śmiercią. Walczył bowiem nie tylko z odchodzeniem od monoteizmu i cudzołóstwem, także z bezsensownymi, jego zdaniem, pomysłami politycznymi. Z potęgą babilońską trzeba było sobie radzić realistycznie, poddać się jej, gdy groziło zniszczenie kraju. A działał słowem lat przeszło czterdzieści. W dzisiejszym fragmenciku księgi żali się Bogu, błaga: „Usłysz mnie, Panie, i słuchaj głosu moich przeciwników” A mówią: „Chodźcie, uknujemy zamach na Jeremiasza (...) Chodźcie, uderzmy go językiem, nie zważajmy wcale na jego słowa”. Tak było wtedy z prorokami, tak jest i dzisiaj z podobnymikrytykantami: język może być groźniejszy niż rewolwer, wiadomo, że nie odbierze życia, niemniej wszelką ludzką cześć.

środa, 15 marca 2017, jan.turnau

Polecane wpisy

Komentarze
2017/03/15 11:03:54
Ano ...miał Jeremiasz niełatwe zadanie i życie niełatwe..Czas politycznie był też trudny!
Prorokowanie do ludzi.. którzy szukali nadziei między dwoma potęgami ówczesnymi sojuszy i gwarancji troche przypomina czas obecny w Polsce.
Zupełnie nie brali pod uwagę sojuszu i przymierza zawartego z Jahwe na Horebie..
W licznych pretensjach i uwagach szczegółowych wytka im prorok cywilne łajdactwa..od obyczajowo-łóżkowych po te najstraszniejsze..Palenie dzieci własnych w dolinie Hinnoma..na ofiarę Baalowi. Czyniło to kilku królów Izraelskich...wymienionych z nazwiska.
Poniewieranie biedakami i,, chłopcami nie mającymi ojca''..to częsty zwrot u kilku proroków...ale u Jeremiasza brzmi szczególnie. Jego,,uderzenia językiem'' musiały draznić okropnie...bo za karę spuścili go do cysterny w której byłby umarł gdyby nie wierny Ebedemelech...człek chyba obcego pochodzenia.Ten przynosił mu chleb i wodę i spuszczał do głębokiej cysterny.
Izolacja i odcięcie i cierpienie..to dola NIEPRZEKUPNYCH..Poźniej po klęsce musiał przed ,,patriotami'' uciekać do Egiptu...Jakoś późno zrozumieli ze wyprorokował im prawdę...
-
2017/03/15 14:52:39
Skoro sami nie mają czci, myślą że zasłonią się tą zabieraną innym.
Albo oczyszczą.
Bzdura.
-
2017/03/15 22:07:19
Sam język nie jest w stanie nic zrobić ,gdyby nie wygięcie woli człowieczej w stronę diabelstwa.
Rosną takie diabełki kosmate.Wiążą,sieją i poniewierają, Człowiekiem.
DO CZASU.