Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Takie jest nasze logo

Ewangelia Jana 7,1.29b-30
„Potem Jezus chodził po Galilei, nie chciał bowiem chodzić po Judei, gdyż Żydzi [niektórzy tłumaczą: „Judejczycy”, bo nie chodziło o Żydów wszystkich] szukali sposobności, by Go zabić (...). Usiłowali Go pojmać, ale nikt na Nim ręki nie położył, bo nie nadeszła jeszcze Jego godzina” (EPP).
Ale nadejdzie. Rozpocznie się Droga Krzyżowa, upamiętniana między innymi katolickim nabożeństwem podzielonym na czternaście stacji, zresztą różnie ustalanych. W książkowych medytacjach pod tytułem „Krzyż się nie zachwieje” (Wyd. „W drodze”) znany dominikanin Maciej Zięba pierwszą stację, „Pan Jezus na śmierć skazany”, komentuje między innymi tak: „Przywołujemy pamięć o popełnionych przez nas, przeze mnie, niesprawiedliwościach, o skrzywdzonych przez nas ludziach, także najbliższych, o moim – rozpychającym się kosztem bliźnich – egoizmie. Dlatego podczas tej pierwszej stacji prosimy Ciebie, Panie Jezu, odpuść nam uczynione przez nas krzywdy, naucz przyjmować bez agresji, bez załamywania się i bez chęci odwetu popełnione wobec nas niesprawiedliwości.” Bo przecież nasze logo to krzyż.

piątek, 31 marca 2017, jan.turnau

Polecane wpisy

Komentarze
2017/04/01 08:09:38
Krzyż przeróżnie pojmowany.
/czasem jako samousprawiedliwienie rozprzestrzeniania własnej patologii/.
-
2017/04/01 14:18:55
Jak co roku w piątki Czasu Pasyjnego bywam w rzymskokatolickim Kościele Seminaryjnym (dawny Karmelitów) na Krak.Przedmiesciu w Wwie. Odbywaja się tam, o godz.20-22, medytacje chrześcijańskie pn. ADORACJA KRZYŻA. W tym roku przedmiotem rozważań były słowa Jezusa wypowiadane z Krzyża. Wczoraj rozważaliśmy Ósme słowo - Powierzenie ucznia, Jana (czyli: wszystkich nas, uczniów) Matce Jezusa, Maryi.
Słowa Jezusa wypowiedziane na Krzyżu określamy też jako Testament (z) Krzyża.