Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Słowa słuszne, czyny straszne

Ewangelia Mateusza 23,2-4
„Na katedrze Mojżeszowej zasiedli znawcy Pism i faryzeusze. Wszystko więc, cokolwiek by wam powiedzieli, czyńcie i zachowujcie, według czynów ich jednak nie postępujcie, mówią bowiem, a nie czynią. Wiążą brzemiona ciężkie [ i trudne do udźwignięcia] i wkładają na barki ludzi, a sami nawet palcem nie chcą ich dotknąć” (Ekumeniczny Przekład Przyjaciół). Słowo „katedra” kojarzy się chyba częściej z główną świątynią diecezji, a nie z miejscem, na którym zasiada profesor, choć o ten drugi typ nauczania tu raczej chodzi. Choć nie całkiem, bo znawcy Pism („uczeni w Piśmie”) i faryzeusze nauczali trochę jak biskupi: o tym, jak żyć. To mi się kojarzy znowu ze sprawą rozwiedzionych. Chyba jednak niesprawiedliwie, bo przecież obrońcy tradycyjnej doktryny prawnej, tej bez żadnych wyjątków, krytykujących tu nieraz otwarcie papieża Franciszka za jego adhortację „Amoris laetitia”, raczej rzadko łamią we własnym życiu owe prawne reguły. Słowa te można odnieść natomiast do księży pedofilów. Ale i do wszystkich duchownych, oczywiście nie tylko rzymskokatolickich, nauczających zasad we własnej praktyce życiowej łamanych.

wtorek, 14 marca 2017, jan.turnau

Polecane wpisy

Komentarze
2017/03/14 18:54:49
"Słowa słuszne, czyny straszne"
bo nie każdego wolą ludzką da się uświęcić /jak i do przyzwoitości zmusić/.
-
2017/03/14 21:29:21
Cokolwiek wam powiedzą..Słuchajcie!!!..
Mówili ... albo czytali ze zwijanego zwoju..Do świątyni wędrowali Izraelici z nakazanymi zwierzętami ofiarnymi..poborcy podatku swiątynnego krzątali sie pracowicie..Sam Jezus z Piotrem-Opoką..też zapłacili..i też się przysłuchiwali. Czyli wszystko O.K.!
Ktoś jednak coś wiedział o tych ,,czynach strasznych''..no bo skąd sie wzięły te Groby Pobielane..i Plemię Żmijowe...? Przecież wtedy nie było jeszcze takiej lewackiej prasy?
Urban jeszce nie był nawet w planie? Nikt nie widział na oczy takich tytułów jak ,,Argumenty.''.,,Racjonalista''...,,Fakty i Mity'' czy innych podobnych?
Ród kapłański czyli Levi..dostawał,, po palcach '' u wielu proroków. Izajasz,Amos,Malachiasz Zachariasz ..Ezechiel ciagle temu starożytnemu klerowi wrzucali jak w ,,Faktach i Mitach ''niejaki Kotliński były członek cechu..który zbadał rzecz od środka. Potem sam okazał się [wg prasy ] zleceniodawcą ,,strasznych czynów'' i obecnie chyba,, siedzi''.No ale to takie detale..
Prawo było prawem..nie mogło sie wszystkim podobać...ale Dura lex sed lex... i dlatego prawa nie należało wywracać. Jezus zaś pisząc o ciężarach miał chyba na względzie prawo zwyczajowe i liczne i uciązliwe interpretacje przepisów.
Nie wiadomo przecież czy kapłani oddawali wtedy dziesięcine od własnych dochodów i kto to sprawdzał i kontrolował?
Ponadto Prawo nie pozwalało w myśl Mojżesza..przyjmować zbyt łatrwo donosów na kapłanów i naczelników....Więc liczne czyny mogły się czynić..w zmowie z tronem.
Kapłani i prorocy tak kapłanili i tak prorokowali aby sie to podobało tronowi. Ryzykowali szyją..no i Achab, Achaz.Jechojachin Atalia..Manasses i inni robili okropieństwa...Lud jak lud wiedział i milczał..no bo co mógł? Inne były czasy..ale Niejakiego Zachariasza ..proroka bardzo. niewygodenego ukatrupili na dziedzińcu światyni. Dziwne ale nie opisano w Starym Testamencie występków kleru i asystentów . Od czasu gdy synowie Aarona i synowie Helego nabroili..detalicznie nie wymieniono chyba nikogo. Może nie było takiego zepsucia?..A bihu syn Aarona nie zajmował sie dziecieca pornografia jak niektórzy nasi...ale razem ze swoim bratem przygotował niewłaśściwe kadzidło i spalił go ,,Ogień Jah''.. Można sie domyslać ze sporzadzanie kadzidła wiazało sie z niektórymi odurzajacymi płynami,olejkami i uzywkami.. łatwopalnymi.. Stało sie ..fakt opisany i prawdziwy.
Dlatego rozumiem pewną panią z pociagu z Białegostoku do Jeleniej Góry..która mnie przekonywała że zawód księdza jest ryzykiem zagrożony..bo kazdy polski kapłan MUSI CODZIENNIE PIC WINO. Oby to było tylko to zagrozenie.
Straszne rzeczy nie ja opisuję tylko cała prasa..która się czepia.. jak rzep.!
No i jak Jezus..może tylko terminologia..łagodniejsza..Och gdyby On wiedział że przez to wino narazi biedaków na ryzyko...A..A!? Anonimowości ano nima prawie.

-
2017/03/14 21:34:49
Dlaczego jednak ci którzy OBECNIE PISZĄ SŁUSZNE SŁOWA narażeni sa na obelgi?
-
2017/03/14 22:03:33
Ja też się zastanawiam.Jest tego coraz to więcej i coraz w wyrazie ostrzejsze.Przedziwna sprawa.
A może to tylko taka gra?
Bo i obrońców mało widać.