Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Każdy człowiek jest kuszony

Księga Rodzaju 2,7-9; 3,1-7
List do Rzymian 5,12-19
Ewangelia Mateusza 4,1-11
Kościół rzymskokatolicki poleca swoim wiernym czytać dzisiaj w Biblii o pokusach. Mamy zatem przypomnianą opowieść o wężu, który zbałamucił moralnie Adama i Ewę, oraz o tymże kusicielu, który chciał zrobić to samo z Jezusem na pustyni. Obie opowieści są obrazami człowieczej doli-niedoli, polegającej na tym, że od czasu do czasu wybierać musi. 
Obrazami teologicznymi, nie historycznymi: pierwsi nasi rodzice to postacie w ogóle legendarne, Jezus z Nazaretu naprawdę istniał, ale też kuszenie Go na pustkowiu nie jest opowieścią reportażową, sceny opisane świadków nie mają i Jezus zapewne nie zwierzył się apostołom z takich przeżyć. Tamte opisy to ewangelistów teologia zbudowana na znajomości Chrystusa.
A Paweł tłumaczy, że przez jednego człowieka grzech wszedł w świat, a przez grzech śmierć, ale też przez jednego człowieka spłynęła na wielu łaska Boża. Był problem z jednym człowiekiem Adamem: mało który biolog jest w stanie przyjąć, że ludzkość pochodzi od jednej tylko pary. Na szczęście teologowie, władze kościelne nie upierają się dzisiaj przy dosłownej interpretacji pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju: ewolucja doprowadziła do powstania niejednej pary homo sapiens. Spór monogenizmu z poligenizmem został w ten sposób rozstrzygnięty na korzyść nauki przyrodniczej.

niedziela, 05 marca 2017, jan.turnau

Polecane wpisy

Komentarze
2017/03/05 16:51:08
Tak.. Tak.. każdy jest kuszony i to w jakimś celu i w jakichś okolicznościach..i przez kogoś lub coś.
Uczeń Jakub 1:13.. Niechaj nikt kto jest wystawiany na próbę nie mówi: Przez Boga jestem kuszony.Bóg bowiem nie jest podatny na pokusy ani sam nikogo nie kusi..Lecz kazdy jest kuszony przez własne pożądliwosci które go kuszą i nęcą''
To co masz ..to za mało Możesz mieć więcej!! To kim jesteś to za mało bądź wielki ..większy...To co wiesz..to niewiele dowiedz sie więcej... To czego doświadczyłeś to niewiele spróbuj wszystkiego! A takie krótkie zycie..!
Rola pokusy i kuszenia..w życiu olbrzymia!
Wstąpcie do O.R.M.O..będziecie mieli prawda..mundur i waadzę.. wstapcie do nas...zostaniecie Starszym Referendarzem.a może nawet ambasadorem??
,,Macie przecież za mało..zasługujecie na więcej..'' Macie nasze poparcie..wasze umiejetności i patriotyczna postawa bedzie słuzyć społeczeństwu...
Łechcące uszy i ambicje odwołania...brzmią nie tylko na wysokich szczeblach...nizej też..tylko język i forma..trochę inna.
-
2017/03/05 19:12:53
To prawda.Żadne kuszenie.To nasz wybór zaspokojenia naszej własnej żądzy pod przykrywką ofiary, by być w oczach bliźnich usprawiedliwionym.