Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Chcemy Cię widzieć, więcej nawet. Po liniach prostych, czyli nagroda dla księdza Bonieckiego

Księga Wyjścia 32,7-14
Opowieść o „cielcu odlanym z metalu”, który ufundowali sobie Izraelici, oddali mu pokłon i złożyli ofiary, mówiąc: „Izraelu, oto twój bóg, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej”. Czyny te rozgniewały Pana; powiedział do Mojżesza: „Widzę, że lud ten jest ludem o twardym karku. Pozwól Mi, aby rozpalił się gniew mój na nich. Chcę ich wyniszczyć, a ciebie uczynić wielkim ludem”. Na tak uprzejme („pozwól mi”) słowa Mojżesz odpowiada prośbą, żeby się Bóg nie gniewał, bo Egipcjanie karę tę zinterpretują jako dowód, że wyprowadzenie Żydów z ich kraju było po to, żeby ich po drodze wygubić. JHWH dał się przekonać, a bibliści przekonują, że nie był to kult bożka, tylko „czynienie sobie obrazu rytego”, zakazane w drugim przykazaniu Dekalogu, żeby obraz Boga był maksymalnie inny od tego pogańskiego. Czemu zaś Pan Bóg jako „cielec” akurat? Ano temu, że inne ludy wyobrażały Go sobie jako byka, Apisa (kult płodności). My też dzisiaj chcemy Boga widzieć, On, co prawda, objawił się w widzialnej postaci człowieka, ale tego nam mało. Chcielibyśmy wiedzieć o Nim więcej, znać Jego plany zgoła niepojęte.
Gdy już jestem przy owej niepojętości, odnotuję tutaj wtorkowy fakt wręczenia nagrody imienia Kisiela, czyli Stefana Kisielewskiego, genialnego felietonisty „Tygodnika Powszechnego”, księdzu Adamowi Bonieckiemu. Postać to dobrze znana, znany jest też chyba na ogół nałożony nań przez jego władze zakonne, księży marianów, zakaz wypowiadania się w mediach (innych niż „Tygodnik Powszechny”, którego był długo redaktorem naczelnym). Poproszono mnie o laudację, więc powiedziałem coś takiego. Że tamta decyzja zakonna woła o pomstę do nieba, bo ten duchowny jest wspaniałą twarzą swojego Kościoła, przyciągającą do niego ludzi odpychanych przez katolików zupełnie innej barwy. Ale ta laudacja należy się najpierw samemu Bogu. Niebo wiedziało, co robi. Po tamtej cenzurze prestiż księdza Adama w niektórych kręgach jeszcze wzrósł, powstał ruch Klubów „Tygodnika Powszechnego”, dzięki któremu mogą się z księdzem spotkać osobiście ludzie mu bliscy myślowo. Bóg pisze po liniach krzywych, ale czasem od razu można powiedzieć, że jednak prosto, albowiem myśli mądrzej niż „homines sapientes”.

czwartek, 30 marca 2017, jan.turnau

Polecane wpisy

Komentarze
2017/03/30 01:43:35
No proszę, a teraz Bóg na usługach "Tygodnika Powszechnego" .......;)
-
2017/03/30 07:48:26
Bóg nie człowiek,naleciałości brzydkich nie ma.A swoją drogą dobrze że "się ukrywa",zaraz powstałaby "opcja" do Jego zniszczenia.
-
2017/03/30 08:37:07
No straszna to rzecz tak stwierdzić..OTO TWÓJ BÓG byk egipski Apis.
Niesłychane że stwierdził to Aaron jego wykonawca i twórca. Jako brat Mojzesza uniknął śmierci.
Czy można znależć współczesne analogie? Ludzie lubią widzieć..a Tego prawdziwego nie widać. Trzeba im pokazać namiastkę...albo coś co zastąpi i wypełni ,,treścią'' tę potrzebę.Kiedyś w Bizancjum stwierdzono ze kult Świętych Obrazów ..to bałwochwalstwo. Był stuletni okres niszczenia obrazów..OBRAZOBURCA IKONOKLASTA.. Mojżesz..dobrze wiedział że to Nie Apis ..przeprowadził IZRAEL przez Morze..ani nie on wyprowadził ich z Niewoli. Lud lubi proste słowa i proste rozwiaznia.
Kapłani podobni Aaronowi o tym wiedzą.. Ale kiedys Reformatorzy też ten temat podjęli.. w rózny sposób.
Tzw ,,kult pośredni''.. spowodował przeniesienie adoracji na obraz..jak na Apisa..no bo ,,Boga nie widać'.Ten proces i jego skuteczność w zapominaniu o Realnym Istniejącym Bogu..trwa przez kilka tysiącleci.
-
2017/03/30 08:59:21
Jeremiasz 14:21-22 Czy są między bożyszczami narodów takie które by spuszczały deszcz? Albo czy niebiosa same daja ulewny deszcz? Czy to raczej nie Ty Jahwe Boze nasz? W Tobie pokładamy nadzieje,gdyżTy czynisz to wszystko..
-
2017/03/31 21:12:15
Dziś w TV , Historia Żydów /Planete +/