Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
A my lepsi? Czterolecie pontyfikatu Franciszka

Ewangelia Łukasza 6,36-37ab
„Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni, nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni” (EPP). Zdarza mi się czasem wybrzydzać na kogoś w myślach albo i gadaniu – potem jednak Duch Święty oświeca mnie, że jestem jak kocioł wobec garnka... Tyle „pro domo sua”. Poprzedni werset brzmi w naszym przekładzie przyjaciół: „Bądźcie szczodrobliwi, jak i Ojciec wasz szczodrobliwy jest”. Zacznę tu od translatorskiej komparatoryki: Tysiąclatka ma tu „miłosiernych”, ks. Remigiusz Popowski i Michał Wojciechowski mają „litościwych” – dobrze, że jest w takich razach niejedna opcja, może z podobnej mnogości wynika jakiś szerszy sens oryginału. Mnie poza tym „miłosierni” skojarzyli się z dzisiejszym Jubilatem: cztery lata temu kardynałowie wybrali na papieża kogoś, kto z tej cnoty zrobił hasło pontyfikatu. Co wywołało myślową rewolucję nie tylko w sprawie ludzi bez pieniędzy: także bez sakramentu, w ocenie moralnej tak zwanych „rozwodników”.

poniedziałek, 13 marca 2017, jan.turnau

Polecane wpisy

Komentarze
2017/03/13 19:08:30
Jeśli dążymy do prawdy, to musimy być też przygotowani na to, iż możemy się mylić.
/na wszelki wypadek by nie obciążać grzechem Duszy/

-
2017/03/13 20:39:20
Wbrew niektórym opimiom Franciszek robi na mnie wrażenie osoby mocno zaangażowanej i realnie wspóczującej.Niewiele widziałem, ale aktorstwa i showmena w nim nie ma wg. tego co pokazują. Ciekawe co przyniesie jego nowatorskie widzenie kapłaństwa..bo to ruch w kierunku tradycji pierwszych gmin i poglądów REFORMATORÓW.
Diakonia kobiet..jest w konflikcie z biblijną tradycją..i wyleje się. wiele pretensji.
A może to taka prowokacja jak z tym Saryjuszem -Wolskim.
Ze swego podwórka wiem...
U
że. Duch wieje dziwnie czasem.Jakby się.. .zacinał ,jąkał. .nieco.
Osobiście życzę FRANCISZKOWI. dużo zdrowia..bo odwagi ma dosyć.Niedawno pokaxywano jego zachęty do lektury Biblii..