Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Charyzmat zwyczajnej uprzejmości

Mądrość Syracha 6,5
„Miła mowa przyciąga przyjaciół, a język uprzejmy miłe słowa.” Zaraz potem autor biblijny przestrzega przed przyjaciółmi życzliwymi tylko na pozór, takim, którzy nas opuszczą, gdy nadejdzie nieszczęście, i oczywiście ma rację, niemniej istnieje cnota zwykłej uprzejmości. Ksiądz, który nie jest uprzejmy zawsze, wszędzie i dla każdego, jest kapłanem niedobrym.
Wszystko można powiedzieć tak, by nie urazić: na ambonie, w konfesjonale (!), w kancelarii parafialnej, w szkole. Duchowny jest reprezentantem całej kościelnej instytucji, nie ma rady!
On przede wszystkim przyciąga do niej ludzi i nade wszystko on odciąga, na co dowodów legion. Znałem pewną panią, intelektualistkę katolicką, a jakże, która chwaliła się, że ma charyzmat mówienia rzeczy nieprzyjemnych. Dar to nie od Boga przecież, raczej wręcz przeciwnie.

piątek, 24 lutego 2017, jan.turnau

Polecane wpisy

  • Naród Dziesięciorga

    Księga Powtórzonego Prawa 4,1.6 „Mojżesz powiedział do ludu: - A teraz, Izraelu, słuchaj praw i nakazów, które uczę was wypełniać. (...) Strzeżcie ich i w

  • Przebaczać bez końca

    Ewangelia Mateusza 18,21-22 „Wtedy Piotr przystąpiwszy, rzekł Mu: - Panie, ile razy może zgrzeszyć przeciw mnie brat mój, bym mu odpuścił? Do siedmiu razy

  • Święty Józef z Nazaretu i jego potomek, Józef Puciłowski OP

    2 Księga Samuela 7,4-5a.12-14a.16 List do Rzymian 4, 13.16-18.22 Ewangelia Mateusza 1,16.18-21.24a Dopiero dzisiaj wspominamy liturgicznie św. Józefa, zwanego O

Komentarze
2017/02/24 21:18:58
Różne są charyzmaty.Znam takich /zdalnie,zdalnie/ co mają szczególny charyzmat do słowotoku przekleństw /jak im się te słówka łączą w zdaniu w całość? /.
Uprzejmość to pomału przeszłość.Ulica jakiekolwiek tego typu zaczątki pięściami wybije.
-
2017/02/24 21:47:47
Charyzmat zwyczajnej uprzejmości najprawdopodobniej /chamów,a oni groźni i straszni/ drażni.Tak myślę.
-
2017/02/25 10:27:30
Wpadli na iście szatańskie działanie.By przyciągnąć i utrzymać wiernych rozpoczęli szerzenie i rozpowszechnianie czary-mary.
Fascynacja rośnie.
Niedługo w przedszkolach będą hokus-pokus dzieci stosowały.

Kto to dawniej widział? Nawet niewiele słyszał /tam w odległych czasach na wsi.. podobno/ i dzięki temu ludzie zdrowsi byli.
-
2017/02/25 11:15:51
"Klątwa" to obraz nas.Z przyszłości .
Bush też szokował zapewne.