Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Charyzmat zwyczajnej uprzejmości

Mądrość Syracha 6,5
„Miła mowa przyciąga przyjaciół, a język uprzejmy miłe słowa.” Zaraz potem autor biblijny przestrzega przed przyjaciółmi życzliwymi tylko na pozór, takim, którzy nas opuszczą, gdy nadejdzie nieszczęście, i oczywiście ma rację, niemniej istnieje cnota zwykłej uprzejmości. Ksiądz, który nie jest uprzejmy zawsze, wszędzie i dla każdego, jest kapłanem niedobrym.
Wszystko można powiedzieć tak, by nie urazić: na ambonie, w konfesjonale (!), w kancelarii parafialnej, w szkole. Duchowny jest reprezentantem całej kościelnej instytucji, nie ma rady!
On przede wszystkim przyciąga do niej ludzi i nade wszystko on odciąga, na co dowodów legion. Znałem pewną panią, intelektualistkę katolicką, a jakże, która chwaliła się, że ma charyzmat mówienia rzeczy nieprzyjemnych. Dar to nie od Boga przecież, raczej wręcz przeciwnie.

piątek, 24 lutego 2017, jan.turnau

Polecane wpisy

  • Szczęście sprawa nieprosta

    Ewangelia Łukasza 6,17.20-26 Ta ewangelia wymienia tylko cztery z ośmiu błogosławieństw u Mateusza. Przede wszystkim tę o ubóstwie, bo bohaterami szczególnymi Ł

  • Niedole nasze przeróżne

    Wpis na sobotę 16 lutego 2019 Księga Rodzaju 3,9-24 Opowieść o karach za ów grzech pierwszy, czyli ludzkich niedolach życiowych, ale najpierw o Bożej mowie do w

  • Zaczęło się od Adama i Ewy

    Księga Rodzaju 3,1- 8 Psalm 22,1b-2. 5-7 No i teraz o tak zwanym grzechu pierworodnym opowieść dalsza. Że namówił ich do tego wąż (z czasem utożsamiony z szatan

Komentarze
2017/02/24 21:18:58
Różne są charyzmaty.Znam takich /zdalnie,zdalnie/ co mają szczególny charyzmat do słowotoku przekleństw /jak im się te słówka łączą w zdaniu w całość? /.
Uprzejmość to pomału przeszłość.Ulica jakiekolwiek tego typu zaczątki pięściami wybije.
-
2017/02/24 21:47:47
Charyzmat zwyczajnej uprzejmości najprawdopodobniej /chamów,a oni groźni i straszni/ drażni.Tak myślę.
-
2017/02/25 10:27:30
Wpadli na iście szatańskie działanie.By przyciągnąć i utrzymać wiernych rozpoczęli szerzenie i rozpowszechnianie czary-mary.
Fascynacja rośnie.
Niedługo w przedszkolach będą hokus-pokus dzieci stosowały.

Kto to dawniej widział? Nawet niewiele słyszał /tam w odległych czasach na wsi.. podobno/ i dzięki temu ludzie zdrowsi byli.
-
2017/02/25 11:15:51
"Klątwa" to obraz nas.Z przyszłości .
Bush też szokował zapewne.