Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Być jako ptak niebieski

Ewangelia Mateusza 6, 24-34
„Przypatrzcie się ptakom podniebnym: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichlerzy, a Ojciec  wasz niebieski je żywi”. Słowa niemal skrzydlate, jeden z ważnych obrazów ewangelijnych. Kiedyś za głębokiej „komuny” cenzura chciała je wyciąć z drukowanego tekstu biblijnego, bo miałby utrudniać tak zwany wyścig pracy, demobilizując w tej mierze czytelników.
Sensu logionu nie trzeba chyba wyjaśniać: nie jest to wezwanie do lekkomyślności ani tym bardziej do lenistwa, nie żadne z goła potępienie roztropności, tylko nadmiernej „ciężkomyślności”. Ideałem moralnym nie jest „niebieski ptak”, jak się określa(ło) człowieka nieprzejmującego się niczym poważnym (na przykład płaceniem alimentów), ale ptak niebieski, czyli ktoś, kto też na przykład naruszy swój fundusz „na czarną godzinę”, gdy dowie się, że ktoś inny jest teraz bez grosza.

niedziela, 26 lutego 2017, jan.turnau

Polecane wpisy

  • Szczęście sprawa nieprosta

    Ewangelia Łukasza 6,17.20-26 Ta ewangelia wymienia tylko cztery z ośmiu błogosławieństw u Mateusza. Przede wszystkim tę o ubóstwie, bo bohaterami szczególnymi Ł

  • Niedole nasze przeróżne

    Wpis na sobotę 16 lutego 2019 Księga Rodzaju 3,9-24 Opowieść o karach za ów grzech pierwszy, czyli ludzkich niedolach życiowych, ale najpierw o Bożej mowie do w

  • Zaczęło się od Adama i Ewy

    Księga Rodzaju 3,1- 8 Psalm 22,1b-2. 5-7 No i teraz o tak zwanym grzechu pierworodnym opowieść dalsza. Że namówił ich do tego wąż (z czasem utożsamiony z szatan

Komentarze
2017/02/27 07:56:57
Tekst w ,,tym temacie''...jak słusznie Autor zaznacza nie wzywa do BEZTROSKI..,CWANIACTWA ,,PASOŻYTNICTWA..itp. Kontekst wyraźnie na to wskazuje aby się ,,ZBYTNIO NIE ZAMARTWIAĆ.'' To by oznaczało że nadmierne troszczenie sie o te rzeczy ściaga nas z ,,obłoków'' i nie pofruwamy...nawet gdybyśmy mieli skrzydła.
Zamartwiać moga się ludzie zasobni i bogaci i tacy co zyją,,bezpiecznie''. Zamartwianie dzisiaj o dzień jutrzejszy..,,nadmierne zamartwianie'' osłabia człowieka..Boi się o.....wiele rzeczy..a nie wie czy pod wieczór będzie żył.Jego konto,jego działki,jego dorobek,jego rodzina i wszystko jego.. już będzie,, nie jego.''.
Jezus kaze patrzeć na piękne lilie piękniejsze od szat Salomona..Salomon i jego szaty przeminęły zostały w opisach chwalebnych, zachwycających...a liliami cieszyć się może wielu biedaków. Żyją kwitną ciągle na nowo... wkrótce znowu zakwitną.
Chwała Salomona miała koszty...system, bat i kij oraz tron..,,łaska od Boga..''.
Lilie kwitną ,,darmo''.. Bądźmy więc trochę,, jako gołębie'' ,jaskółki wiosenne'' flamingi kolorowe, kormorany..dzięcioły..skowronki..pelikany..
Idylliczny obraz ptactwa zkłócają nie wymienieni detalicznie ,,niebiescy drapieżcy..,Orły ,sępy kruki ,wrony jastrzębie i sokoły..sowy myszołowy..kondory..mewy..
Ale to przecież Ewangelia..!!.. Nie martwmy sie więc o ,,dzień jutrzejszy''..Bóg zna nasze potrzeby....lepiej niz my sami.
Hallelujah!
-
2017/02/27 14:32:30
Ostrzegam naiwnych czytelników blogu przed dywersją religijną uprawianą na tym blogu przez 'głosiciela Królestwa' (ŚJ). Każdy wpis p. Awarcho jest celowym atakiem (ukrytym w rozwlekłej i mętnej gadaninie) na wiarę chrześcijanską i Kościoł w Polsce.
Chcąc zmylić czytelników pan Awarcho głosi tu POZORNY CHRZESCIJANIZM, tak naprawdę wymierzony w nauki Ewangelii i nauczanie Koscioła.
(Ja sama długo nabierałam się na to pozorne chrzescijanstwo ;(

Bardzo proszę, nie dawajcie się nabierać na te opatentowane chwyty członków międzynarodowej Organizacji Świadków jehowy, których celem jest zniszczenie chrzescijaństwa i Koscioła Chrystusowego na świecie.

-
2017/02/27 14:59:18
Z zainteresowaniem czytam Awarcho.Jak na razie nic złego nie zauważyłam.Jego wykładnia jest /na mój mini rozumek/ poprawna.
Wielu specjalistów tu wchodzi i nie podważają interpretacji przez niego Słowa /a szkoda bo lubię merytoryczne dyskusje/.
Mnie interesuje konkret.
-
2017/02/27 15:00:34
Jejku,wręcz przeciwnie.Mam duży szacunek do Awarcho.
-
2017/02/27 16:30:44
Ostrzegam szanownych blogierów i czytelników przed pania Iwoną Badowską..,, wierną chrzescijanką'' która,,kocha ludzi'' i Chrystusa i właśnie zaczęła szczególny okres ,,świętości''.Pani ta jako miłująca biblię i Jezusa..SOLA GRATIA.. niestety nienawidzi Świadków Jehowy.
Usiłuje za pomocą różnych zabiegów wzniecać nienawiść..Uzurpuje sobie prawo do autorytetu w imie swojej pozycji i wiary. Za pomoca róznych zabiegów spowodowała odejscie z tego forum kilku osób..które wg.jej miary nie zasługują na uczestnictwo w otwartym blogu.
Moje osobiste wpisy oparte na biblii są szczególnym celem dla tej pani..która PODSTWĘ KEA ..Sola Scriptura zamieniła na ,, Solą po Oczach''.
Nie dajcie się zwieść..Modli się pod figurą a diabła ma za skórą.
Ponadto ta wierna luteranka..publikuje oszczercze materiały naruszajace dobra mojej religii.
Pani ta używa jednocześnie gróźb..i nacisków oraz manipulacji czytelnikami blogu.
Zważywszy na ,, POST''..spodziewać się nalezy dalszych,, miłościwych'' uwag.
-
2017/02/27 16:54:56
Czytelników blogu informuję dalej że ta pani zabiega o,, Dobra Chrystusa'' pod nickiem avi3..ewentualnie cleo...Jej ambicja jest królowanie na wielu forach i osiagnięcie uznania czytelników.
Być może wynika to z pracy zawodowej ..gdyż pani ta włozyła duzo pracy w tłumaczenie literatury francuskiej..i chwała jej za to!Nie mniej z wpisów wynika że toleruje jedynie osoby ze ,,swego poziomu''.Jej lekceważace wpisy kierowane do innych komentatorów mozna zanależź we wstecznych pisankach.
-
2017/02/28 12:03:28
Bardzo dobry tekst!