Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Kobieca niedoli droga. Ja, Jonasz...

List do Galatów 4,22
Ewangelia Łukasza 11,32
Po kilu miesiącach postanowiłem znowu wpisywać się do mego blogu, jeśli sił starczy, codziennie. Znów komentując teksty biblijne przepisane przez mój Kościół na dany dzień.
Ciągnąc swoje chrześcijańskie przesłanie o wierze w Chrystusa, która ma zastąpić Prawo, odwołuje się Paweł do wspomnienia Abrahama, który miał dwóch synów: jednego z niewolnicy (Izmaela), drugiego z wolnej (Izaaka). Na tej podstawie powiada apostoł alegorycznie: „nie jesteśmy dziećmi niewolnicy, ale wolnej. Ku wolności wyswobodził nas Chrystus”. Podziwiając śmiałość tych słów, wracam jednak myślą do niedoli tamtych niewolnic, które musiały znosić w wielkiej rodzinie niejednego patriarchy ów stan człowieka niższego sortu. I odnotuję tutaj myśl mojej żony, że dziwne są dzisiejsze obyczaje prawne, że za zabicie dziecka nienarodzonego odpowiada poza lekarzem tylko matka: ojciec jakby nie istniał w ogóle. Niedola trwa.
A ewangelia przytacza słowa Jezusa: „a oto jest tu coś więcej niż Jonasz”. Niniwici posłuchali tego proroka, a Żydzi nie chcą posłuchać kogoś o tyle bardziej wartego szacunku. Ja jednak jako podpisujący swoje felietony tamtym hebrajskim imieniem pomyślałem samokrytycznie o sobie: czy zawsze pamiętam, że jest Ktoś większy ode mnie zarozumiałego...

poniedziałek, 10 października 2016, jan.turnau

Polecane wpisy

  • Szczęście sprawa nieprosta

    Ewangelia Łukasza 6,17.20-26 Ta ewangelia wymienia tylko cztery z ośmiu błogosławieństw u Mateusza. Przede wszystkim tę o ubóstwie, bo bohaterami szczególnymi Ł

  • Niedole nasze przeróżne

    Wpis na sobotę 16 lutego 2019 Księga Rodzaju 3,9-24 Opowieść o karach za ów grzech pierwszy, czyli ludzkich niedolach życiowych, ale najpierw o Bożej mowie do w

  • Zaczęło się od Adama i Ewy

    Księga Rodzaju 3,1- 8 Psalm 22,1b-2. 5-7 No i teraz o tak zwanym grzechu pierworodnym opowieść dalsza. Że namówił ich do tego wąż (z czasem utożsamiony z szatan

Komentarze
2016/10/10 18:50:48
Męska niedola niewoli przebiegała podobną drogą... dlaczego kobiecą niedolę Pan Redaktor wyeksponował? Łącząc ją w dodatku z odpowiedzialnością za usuwanie płodu i idiotyczną etykietką człowieka niższego sortu. To są manewry! Z których jasno wynika przesłanie, że całkowite zawłaszczenie ciąży przez kobiety jest przyczyną tej nieszczęsnej "niedoli", która "trwa"....Może ewolucja zmierza w tym kierunku, że wszyscy ludzie będą rodzić się bez udziału ciała kobiety i będzie wtedy święty spokój i równouprawnienie: płodu, ojca i matki... Cała tematyka aborcji dotyczy największej wartości : życia, okazuje się, że życie samo w sobie nie jest żadną wartością, jedynie jego jakość. Jakość będzie doskonalsza, jeśli wyeliminowane zostanie to, co niedoskonałe....Jeśli rzeczywiście życie człowieka nie jest wartością wyróżnioną w jakiś sposób w świecie, szczególnie to życie, które nie zdążyło jeszcze na świecie zaistnieć, pogrążone w ciemnościach brzucha! wartością nie cenniejszą niż wartość przedmiotów, zwierząt, roślin - to w jakim celu toczy się bój tyle czasu o nie , a przy okazji różne własne interesy w kłębowisku walki są załatwiane....
-
2016/10/10 19:49:35
Panie Janie..też został Pan posłany chociaż nie do Niniwy. Tam teraz hulają demony Proroka ale niech Pan spojrzy wokół ..i czy nie pasują tu słowa Najwyższego że jak Niniwczycy ..Polacy nie potrafią ,,odróżnić prawej ręki od lewej''. Wiadomo ze to ,,wschodnia przesada''...hiperbola czy jakoś tam...
,,Do wolności powołał nas Chrystus''...ale czy wiemy co to jest wolność?
Dzisiaj rozmawiałem z kobietą która przeszła naprawdę wielka niedolę w niemieckiej niewoli wywieziona jako człowiek ,,n -tego sortu;'' w czasach gdy były ławki i tramwaje ,,nur fur deutsche''[ niestety nie mam umlautu w klawiaturze]..Ta pani mimo 86 lat ma żywy umysł i jeszcze niezła krzepę.Przeszła żywo i wschodnią i zachodnia niewolę i niedolę..i od kilku lat powtarza za ,,amboną''..że..że ..itd..itp. Ostatnio treścią nauczania była ,,zakłamana historia'' Polski i los tzw. ,,żołnierzy wyklętych''..Pomimo że sama na własnych kościach odczuła realnie siłę spluwy ,,powojennych wojowników''..i jakoś zagoiły się rany zadawane z jednej i drugiej strony...to ,,świadomość historyczną''..budzi w niej wikary czy proboszcz..skutkiem czego nie dostrzega żadnych zmian jakie zaszły w ciągu 30 lat.Wszelkie dowody,argumenty są niczym...Muszą być zmienione książki dla dzieci ,,bo w nich same kłamstwa''.
,,Pani Rozalio a jaki podręcznik pani przejrzała i jakie to kłamstwa?''...Oj panie panie..czy ja na stare lata będę czytać historię? jo czytała ten sennik co miała ciotka ale to było bardzo dawno...no i te od królowy Saby.. wie pan pewnie..?
Ale skąd ta znajomość zakłamania?...wiedza z kropidła..które to kropidło zamiast..uczyć wyzwalającego Chrystusa..uczy poglądów Jarka Redemptora.Pomimo że ambona obdarła co się dało z Państwa i Obywatela..ambona nie odczuwa i nie demonstruje żadnej wdzięczności i nie pozwala dostrzegać różnic w rzeczywistości np . w jakiej działał ks.Popiełuszko i dzisiejsza młodzież sutannowa.Nie pamięta o zezwoleniach na procesje ani rewizji i przesłuchań..i nie chce pamiętać.
,,Brzoza Przenajświętsza. i te oczy An...zdradzające objawy chronicznego zatwardzenia .lub hemoroidy..to też dziedzictwo...Aby się z tego wyzwolić trzeba by nie czytać nie oglądać telewizji.Nawoływania do dalszego grzebania w trumnach bez względu na sumienie i Niebo..aby dopiec i dociec...Bóg wie czego?Co tu jest z ,,duchowego''?
Na dziedzictwo Abrahamowe wskazywał Paweł..,,Cielesne usposobienie'' Ismaela syna niewolnicy przeciwstawiono,,duchowemu dziedzictwu'' Izaaka..bo jemu dano Obietnicę...Dawniej w Izraelu widocznym objawem owej ,,duchowości'' były pejsy frędzle,filakterie ..i pewien znak na ...ciele. Gdy nie był człowiek ,,wymowny''.. mógł to czy owo pokazać..potwierdzając swą wiarę i przynależność. Co za parę lat będzie się pokazywać tutaj..Wajda Andrzej chyba tego nie zdzierżył...
Pozdr.
-
2016/10/10 19:59:13
PS..a..Antkowi szczerze współczuję..brak ruchu i siedzenie konferencyjne wzmagaja cierpienie.. Właśnie w moim telewizorze reklamują,, Proctohemolan''..koniecznie trzeba przeczytać dokładnie ulotkę równie wnikliwie jak ..inne rzeczy.
-
2016/10/11 00:09:43
Cała tematyka aborcji dotyczy największej wartości : życia, okazuje się, że życie samo w sobie nie jest żadną wartością, jedynie jego jakość. Jakość będzie doskonalsza, jeśli wyeliminowane zostanie to, co niedoskonałe..

To jest kapitalne zdanie, Atrojko, nawet mnie zmusilo do rewizji pewnych moich osądów w temacie ostatnich wydarzeń społecznych.
Spodziewam sie też, że ta wyrażona przez Ciebie myśl nabierze nowej aktualności,
kiedy nasze społeczeństwo podejmie dyskusję na temat eutanazji. Co ważniejsze: długość życia czy jego jakość? Pozdrawiam
-
2016/10/11 07:38:03
To prawda ..pytanie zasadne i celne.Po co? Życie samo w sobie jest wartością i darem od Boga.Jednocześnie widać publicznie i dolegliwie,boleśnie...co zresztą stwierdza Atrojka że ,,ów'' bój ..generalnie wzniecają ludzie pragnący zbić kapitał polityczny a takze załatwić swoje interesy i zaspokoić ambicje.Publicyści,lekarze,duchowieństwo,waaaadza..ci po lewej prawej i centrum..wszyscy nie są bezinteresowni.Jeden Bóg wiedzieć może ile w tym jest szacunku do ŻYCIA..jako Jego dzieła.a ile innych egoistycznych motywacji.
Według Pisma i praw Mojżesza ,,spędzenie płodu'' miało te same skutki co zabicie żyjącego człowieka.Zastanawia mnie często realne przyzwolenie na zabijanie dorosłych ludzi.Tak było i jest w historii że było pojęcie ,,racji stanu'' czyli PAŃSTWA I SPOŁECZEŃSTWA..nakazu Boga i religii do zabijania.
Czy ten sam Bóg mógł mieć dwa różne poglądy na życie?Na kobietę?
O wygnana z domu Abrahama nałożnicę Hagar zatroszczył się wysłany anioł.
Ludzkie prawa spowodowały coś dziwnego i niesprawiedliwego w imię tzw ,,człowieczeństwa''..Oto norweski morderca setki niewinnych ludzi siedzi w pace i ograniczono mu tylko wolność zapewniając warunki o których miliony wolnych ludzi nie mogą marzyć.Cywilizacja prawa spowodowała że chroni się ewidentnego mordercę nie przejawiającego skruchy..w imię ,,humanizacji'' prawa....Jednocześnie ci co głośno protestujący z lewej jak i prawej...akceptują prawo do życia dla mordercy i utrzymują go na własny koszt.Dobre samopoczucie maja zarówno duchowni jak i prawnicy..nikt nie nazwie ich ,,niehumanitarnymi'' barbarzyńcami.
-Kara śmierci to tylko ODWET..mówią niektórzy.. za co więc karze się kobietę i dziecko nienarodzone za sama wolę życia?Dlaczego nie pociagnąc do odpowiedzialności również ,,autora''płodu..mężczyznę''.Przecież w wielu wypadkach decyzja jest pod naciskiem męża czy partnera. Pytanie pani Turnau jest bardzo cenne?
Kiedyś nagłośniono sprawę księdza z Poznania który namawiał do usunięcia ciązy swoja konkubinę..a potem podczas porodu nie udzielił pomocy i dziecie zmarło.Ta postawa nie dotyczy Tylko Księży...Decyzja w tej sprawie wypływa często z woli ojca który miał tylko przyjemność..Nieprzyjemności nie chciał i nie chce zaakceptować i ponosić odpowiedzialności.Niebagatelna role odgrywa tez rodzina ze swoją dulszczyzna pragnąca ukryć braki moralne..aby uchodzić za NIEPOKALANĄ I CNOTLIWĄ. Sprawa niedoli kobiecej powszechnie usprawiedliwiona bywa z Pisma w bólu będziesz rodzić''... moze to tez usprawiedliwia niektórym odmowę znieczuleń? Czy to nie perwersja..pewnego markiza?Niedola,Niewola? Boża Wola?
pzdr.
-
2016/10/11 12:55:45
Oj, tak, Awarcho, masz rację. Mężczyzna/ojciec zupełnie znikł z pola widzenia ustawodawców. Nie dostrzegli go ani prawnicy z Ordo Iuris, ani liberałowie, co gorsza, nie dostrzegały go nawet protestujące kobiety .... Znak czasów? Biedne feministki, wszystko biorą na swoje barki i łona ....... A ja mysle, że ostrzeżenie mężczyzn jakąś karą z ustawy, miało by niezłą moc pedagogiczną!
No i to koszmarne upolitycznienie sprawy aborcji....
Pozdrawiam
-
2016/10/11 18:02:30
Awarcho, ja nie stwierdzam, kto wznieca bój, bo nie wiem kto.... stwierdzam jedynie, że niektórzy wykorzystują wzniecony bój, "kłębowisko walki" - do załatwiania własnych interesów czy porachunków. Może tylko media to w taki sposób eksponują? Osobiście nie uczestniczyłam, więc nie widziałam na własne oczy i nie słyszałam na własne uszy rzeczywistego obrazu tego czarnego protestu kobiet. Np. media pokazywały obecność teściowych, którym bardzo zależało, aby synowe miały możliwość nierodzenia uciążliwych bądź skazanych na cierpienie dzieci. Słyszałam też, że wielu mężczyzn wspomagało protestujące kobiety, czyli tatusiowie nie tak całkowicie znikają z pola widzenia. Nawet KW_9, która chyba najbardziej tutaj przejęta jest tematyką aborcji, nie pomija facetów, chociaż minimalnie, ale wspomina o nich jako o plemnikach :/
....
Awi proponujesz kary ostrzegawcze ....dla mężczyzn...
Awarcho - dlaczego by nie pociągnąć tych gagatków do odpowiedzialności?
Moja utopijna wizja ewolucji rodzenia poza ciałem kobiety - raczej w najbliższych tysiącleciach nierealna...
Dziwię się, że tylu w rządzie, w odpowiednich ministerstwach facetów, a niczego rozsądnego nie potrafią wymyślić, aby odciążyć kobiety od ciężaru ciąż i jej skutków. Zdaje się, że już któryś z ministrów "poleciał" za to na dywanik...
-
2016/10/11 23:53:56
Atrojko,
osobiście wcale bym nie chciała, żeby "mężczyźni odciążali kobiety od ciężaru ciąż i jej skutków" (jak napisałaś...) Macierzyństwo i dzieci to wspaniałe sprawy w życiu kobiety (teraz mogę się cieszyć wnuczętami ;)))
Natomiast dla mężczyzn rezerwuję uczestnictwo i pomoc w tych sytuacjach ....
-
2016/10/12 06:50:44
Awi, kobiety nie protestują przeciwko temu, co jest wspaniałe, ale przeciwko temu, co jest - w związku z ciążami - ciężarem dla nich nie do zniesienia i także przeciwko temu, by mężczyźni nie decydowali o ich ciele. Jak ci mężczyźni mają nie decydując, odciążyć kobiety? O tym chyba traktuje Pisanka - przestać nas traktować jak niewolnice....
-
2016/10/13 11:35:45
Awi... ile razy rodziłaś?
Nie mam więcej pytań!
Nie wiesz jakie dramaty mogą przeżywać kobiety!