Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Bój jest zbawcą, nie pogromcą

Księga Mądrości 11,22-12,2
Psalm 145,8-9
Ewangelia Łukasza 19,10
Istnieje czy nie istnieje? To zagadnienie fundamentalne, ale pewne jest zaraz następne: jaki jest, jeżeli jest? Bo gdzieś głęboko w mózgu mamy często Jego obraz już gotowy, który jakby wyprzedza odpowiedź na tamto pytanie podstawowe. Wcześniej pada negacja: groźnego żandarma, prokuratora albo surowego sędziego ja nie chcę! Otóż od już dość dawna wizję tę zastępuje się portretem wręcz przeciwnym: Boga łagodnego i miłosiernego. Nie przeciwstawia się groźnego Boga Starego Testamentu dobrotliwemu Nowego, choć oczywiście dopiero w Nowym Syn Boży umiera na krzyżu dla naszego zbawienia.
Miłosierny jest w ogóle Bóg biblijny. Co więcej, w „Więzi” jesiennej arabistka Agata Skowron-Nalbarczyk udowadniała, że równie miłosierny jest Bóg islamu, to Jego określenie jest tak ważnym atrybutem Boga, że jako jedyne może występować samodzielnie w roli rzeczownika-synonimu wyrazu „Bóg”.
W Księdze Mądrości czytamy dzisiaj: „Nad wszystkimi masz litość, bo wszystko w Twej mocy, i oczy zamykasz na grzechy ludzi, by się nawrócili (...) Dlatego nieznacznie karzesz upadających i strofujesz, przypominając, w czym grzeszą, by wyzbywszy się złości, w Ciebie, Panie, uwierzyli”. Psalm: „Pan jest łagodny i miłosierny, nieskory do gniewu i bardzo łaskawy. Pan jest dobry dla wszystkich, a Jego miłosierdzie nad wszystkim, co stworzył”. A Ewangelia Łukasza: „Albowiem Syn Człowieczy przyszedł odszukać i zbawić, co zginęło”.
Czytelnicy tamtego tekstu o islamie znaleźli zapewne w Koranie i innych tamtejszych tekstach doktrynalnych, a już na pewno w działalności niektórych dzisiejszych muzułmanów i ich teoriom sporo argumentów przeciw tamtej tezie z „Więzi”. Tyle, że przyganiał kocioł garnkowi: a Jahwe nie bywa w Biblii jak Allah? Odsyłam choćby do Księgi Jozuego, gdzie okrucieństwa żydowskich najeźdźców mają legitymację boską. Nawet Jezus przecież grozi, straszy, choć tylko słowem. Teologia nie arytmetyka, nie rozstrzyga problemów równie definitywnie. Egzegeza jest procesem, przechodzi przez różne meandry. Mam nadzieję, że jest na dobrej drodze.

niedziela, 30 października 2016, jan.turnau

Polecane wpisy

  • Szczęście sprawa nieprosta

    Ewangelia Łukasza 6,17.20-26 Ta ewangelia wymienia tylko cztery z ośmiu błogosławieństw u Mateusza. Przede wszystkim tę o ubóstwie, bo bohaterami szczególnymi Ł

  • Niedole nasze przeróżne

    Wpis na sobotę 16 lutego 2019 Księga Rodzaju 3,9-24 Opowieść o karach za ów grzech pierwszy, czyli ludzkich niedolach życiowych, ale najpierw o Bożej mowie do w

  • Zaczęło się od Adama i Ewy

    Księga Rodzaju 3,1- 8 Psalm 22,1b-2. 5-7 No i teraz o tak zwanym grzechu pierworodnym opowieść dalsza. Że namówił ich do tego wąż (z czasem utożsamiony z szatan

Komentarze
2016/10/30 21:04:11
Mimo miłosierdzia,nie radzę kłamać.
-
2016/10/31 04:37:10
Czy na pewno ,,Bój'' czy należało zmienić ,,J''..na ,,G''.Nie mogę spać od kilku dni i siadłem przed komputerem. Tak się stało ze nie tak dawno obejrzałem i wysłuchałem Świderkówny kazanie na temat Miłosierdzia Boga w Kanaanie.Było na YOU TUBE.
Wysłuchawszy doszedłem do wniosku ze jedni chcą a inni nie chcą zamydlić okno historii. A by przez okno patrzeć i widzieć trzeba mieć czysta szybę.Brud i plamy kurz i inne powstają wewnątrz i na zewnątrz okna....Chcemy przez nasze okno wiary jakby powiedzieć patrz wszystko jest jasne czyste i ..oczywiste.Nauczyliśmy sie relatywizować fakty po to aby USPRAWIEDLIWIĆ to czy tamto..zracjonalizować to co jest albo było nie racjonalne i nie miłosierne.To czego sią można wstydzić i powinno sie wstydzić..
Na Boga!..ale czy rozsądne jest oceniać Boga? i kto ma do tego Prawo.?
Jeżeli powiemy lub myślimy ze Bóg tak chciał albo nakazał..uwolnimy od odpowiedzialności człowieka lub społeczność dopuszczającą się zbrodni.
Świderkówna pięknie mówi dobrze się tego słucha i piękny ma cel..Chce usprawiedliwić BOGA SAMEGO..Odczytałem w jej tekście takie przesłanie że Surowe Prawo i nakaz wytępienia Amalekitów i LUDÓW KANAANU..TO TYLKO INFORMACJA DLA NAS aby wyznawcy Prawdziwego Boga nie mieszali się z poganami i nie asymilowali z nimi.Historyczność ma jakby znikome znaczenie...
,,Ja się nie zmieniam''..,,Moje drogi to nie wasze drogi''..,,Bóg nie jest kimś jak człowiek aby był doświadczany złem''.. te i inne oświadczenia proroków ..dowodzą mnie przynajmniej że..to wodzowie i ideologowie Narodu przypisali Najwyższemu swoje myślenie.Najbardziej tam gdy nie okazywali miłosierdzia.A robili to na różne sposoby uśięcająć najbardziej Świętość Paragrafu&&&.Czy jest różnica istotna między ludźmi kamienujących Szczepana..i kamienujących ,,męża zbierającego drwa w sabat '' w czasie wędrówki na pustyni?Czy wolno w sabat dobrze czynić? czy raczej potulni święci są po to aby milczącą i bierną zgodą nadać społeczne przyzwolenie dla ,,świętej bezwzględności''. Święci pogromcy to inna kategoria świętych..oni od tych porzednich różnią się tym że im jakby wykastrowano sumienie. Takich ludzi produkuje każdy system.Prawo to wódz.. Wódz to Mojżesz. w zamian Mojżesza można wstawić w tym zdaniu inną osobę. Na przykład ,,Fuhrer''..albo ,,wierchowny Sowiet''. W Norymerdze oskarżyciele wydali werdykt odwołując sie do prawa naturalnego..przypisanemu KAŻDEMU CZŁOWIEKOWI.Obecnie żyjemy i stajemy wobec faktów i propagandy zaciekłej.Przekonanie że można usprawiedliwić zbrodnie i mord jakimkolwiek BOSKIM NAKAZEM..jest zbrodnicze i ma stary rodowód..Ani Rozum,ani to co ludzie nazywają wiarą nie uporało się z tym problemem..Dlaczego?
Czy to co widzimy?i czego doświadczamy w tej mierze i w tym problemie obecnie nie jest przypomnieniem?Przypomnieniem tego co już było dawniej i odbyło się realnie na gołym tyłku tzw ,,Ludzkości''..boleśnie ,krwawo..bezlitośnie po ludzku.Dlaczego człowiek powtarza to co złe?.. Czyż nie dlatego ze nie uwierzył naprawdę Chrystusowi?
Czyż nie dlatego oczekujemy Nowej Ziemi i Nowego Nieba.. tak jak to napisał Piotr Odźwierny Królestwa?
pozdrawiam...pozdrawiam.. pooozdrawiammmm!

-
2016/10/31 08:57:24
Do niektórych autorów podchodzę intuicyjnie... M.in. do Anny Świderkówny. Intuicja ta polega na tym, że zaczynając czytać takiego Autora, natrafiam raz, później drugi i następny na zdanie-pogląd, które odbieram jako znak ostrzegawczy: czytanie dalsze będzie straconym czasem! Dlaczego tak się dzieje - nie wiem.
-
2016/10/31 09:29:01
"Święci pogromcy" budują, Diabeliczne armie.
-
2016/10/31 09:30:01
Aż dziw że tyle ludzi w to wchodzi.
-
2016/10/31 09:31:42
Dla kasy,kasy zrobią wszystko.
-
2016/10/31 10:16:00
Głupie dzieciaki /poczytałam niedawno forum takowej armii/ nie wiedzą w co wchodzą i czym się tak zachłystują w zachwytach.
Czary mary,hokus pokus jak widać ściąga i wciąga.Wygrzebać się już nie będzie tak łatwo.
-
2016/10/31 10:53:06
Ewo,
czy nie moglabyś tych wszystkich swoich "złotych myśli" i "cennych rad" umieścić w jakimś jednym, spójnym, a przede wszystkim sensownym komentarzu .......Bo to sypanie "przypadkową mądrością" robi się już niestrawne ..... Postaraj się ....
-
2016/10/31 10:57:43
Sypię bo jest spontaniczne.Nie wynika z obliczeń i słowa kalkulacji.Rozumiem niestrawność,bo uciążliwa.
-
2016/10/31 14:01:09
Ohydne są te nieprzypadkowe niestrawności.