Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Ekumeniczna pigułka

Ewangelia Marka 9,38-40
„Odezwał się Jan: - Mistrzu, widzieliśmy kogoś, kto wyrzucał demony w imię Twoje, a nie chodzi z nami; staraliśmy się mu przeszkodzić, bo z nami nie chodzi. Odrzekł Jezus: - Nie przeszkadzajcie mu, nie ma bowiem nikogo, kto by dokonywał potężnych dzieł w imię moje i mógł potem mnie zniesławić. Albowiem kto nie jest przeciwko nam, jest z nami.”
Ekumeniczny Przekład Przyjaciół.
Najpierw o tych „potężnych dziełach” zamiast tradycyjnych „cudów”. Otóż oryginał grecki ma trzy różne terminy, które zwykło tłumaczyć się jako „cuda”: „terata”, „semeia” i „dynamoi”: tylko pierwszy dosłownie cuda oznacza, drugi to znaki, trzeci to właśnie owe dzieła potężne. A dzisiejsza perykopa to cała ekumenia w pigułce!

środa, 26 lutego 2014, jan.turnau

Polecane wpisy

  • Królestwo zgoła nieziemskie

    Ewangelia Jana 18,33-38 Wielki Piątek. Na pytanie Piłata czy Jezus jest królem żydowskim, odpowiada On precyzyjniej, niż według trzech pierwszych ewangelii. Tam

  • Dzień księdza, dzień Komunii

    Księga Izajasza 61,6 1 List do Koryntian 11,23-26 „Wy zaś będziecie nazywani kapłanami Pana, zwać was będą sługami Boga naszego” . „To jest ci

  • Alleluja!

    Ewangelia Łukasza 19,28-40 Ewangelia Łukasza 22,40-23,56 Niedziela Męki Pańskiej, zwana tradycyjnie Palmową. Jest na dzisiaj tekstów biblijnych dużo. Przede wsz

Komentarze
2014/02/26 13:14:50
Gospodarzu Szanowny, jest Pan funkcjonariuszem tzw. frontu ideologicznego (obaj, jako rówieśnicy, wiemy jakie skojarzenia niesie ten termin), jeśli nawet inaczej Pan sam o sobie myśli, czytelnicy pańscy tak Pana postrzegają. Zaprawię ta pigułkę ekumenizmu odrobina sceptycyzmu, bo życzyłbym sobie, abyście Wy, bojownicy ekumenizmu, byli świadomi czym się MOŻE skończyć. Nie na darmo jakiś czas temu przywołałem tu Mao Tse Tunga (tak się go wtedy pisało) i jego hasło "niech rozkwita 100 kwiatów". Niedługo po tym 99 z tych kwiatów ścięto głowy kulturalnie i rewolucyjnie rozpoczynając jedną z większych zbrodni przeciw własnemu narodowi. Nie o technologię zbrodni tu chodzi ale o tendencje, jakie przejawiają Instytucje/Systemy scentralizowane. Hasło (przecież chyba ekumeniczne?) "do zbawienia wiedzie wiele dróg" zakiełkowało nieśmiało w czasie VaticanumII i zostało natychmiast skutecznie zadeptane przez wszystkich następców JanaXXIII. Dlaczego? Bo ekumenia TAK, ALE NA NASZYCH (Watykanu) WARUNKACH. Kuria watykańska i tysiące służących jej teologów po prostu nie może inaczej bo przez 2000 lat realizowała tą linię wszelkimi metodami i z powodzeniem. Dlaczego kolos globalny miałby dawać jakieś koncesje teologiczne (i praktyczne!) temu drobiazgowi innych kościołów chrześcijańskich? Dla Centrali ekumenia to jest zupełnie co innego niż Panu sie zdaje, a lud boży myśli i chce. Dla nich jest to sprawa władzy (duchowej i świeckiej) a nie zbratanie ludzi w wierze. Dlatego gdy czytam rozważania o (w domyśle katolickim) ekumenizmie natychmiast przypomina mi sie los 99 kwiatów. Moja tezę potwierdza historia. Chciałbym tym razem sie mylić. A Pan?
-
2014/02/26 14:50:27
Któż jednak jest pzeciw Wam....najbardziej?Kto jest?. nabardziej z wami? [nami?] Czy ci co adoruja relikwie,krucyfiks..Jakie są owoce..głoszenia Chrystusa przez kościoły?
Jakie są moralne skutki działalności duszpastwrskiej?.Kto podgryzł najbardziej autorytet moralny ...ateiści? naukowcy?..komuniści? sekty?....czy może kto inny?
-
2014/02/26 14:50:27
...jest Pan funkcjonariuszem tzw. frontu ideologicznego"

Niestety i zarazem wielka szkoda, ale dokładnie tak odbieram działalność Gospodarza, nie tylko tu na tym blogu.
I chyba nie ma to nic wspólnego z głoszeniem ewangelijnego przesłania, jakim jest POPRAWA NASZEJ MORALNOŚCI, niestety (tak myślę, a co myślę piszę lub mówię).

Bliżej mi do do głosu Awarcho, który wciąż głosi podstawowe przesłanie Jezusa, czyli WIĘCEJ MORALNOŚCI.
-
2014/02/26 15:23:56
piramidalnyabsurd0
2014/02/25 14:13:15
Można rzec po tej Pisance tak - Pana Kościół Panie Janie jest "szatański", bo nie jest taki, jak mówi o sobie.

To odpowiedz dla Awarcho (oczywiście, chodzi o Instytucjonalny KRK).
Z tej INSTYTUCJI wypływa wciąż OBŁUDA do kwadratu, a nauki z tej OBŁUDY nie idą w las, tylko zamieniają się życie ludzkie, takie, jakie JEST.
-
2014/02/26 15:30:57
JESZCZE JEDNA PIGUŁKA...kto z wierzących pójdzie GŁOSIĆ KRÓLESTWO CHRYSTUSOWE..do tych którzy z Chrystusa i z nich samych szydza? Najbardziej zajadle szydzą samii duchowni powtarzając słowa ,,dzieki tej bajce w Ewangeliach mamy z czego żyć''
..podobnie jak kiedyś patryjni układali najbardziej ciete,, kawały'' o patrii i Leninie.
Paradoksalnie Kościołowi nieraz najwiekszą przysługę czynili jego nominalni wrogowie.
Perykopa niewatpliwie uczy tolerancji wobec czowieka i jego poglądów.Wtedy nie byo jeszcze,,cióldoktryn''..,,przeswietnych teologów''...nie byo jeszcze stosów ,,prostujacych'' na odpowiednie drogi heretyków.Po latach czytanie biblii we wlasnym języku bylo zakazane przez Kościól.Nie uwzględniono więc przeslania tej perykopy w oniesieniu do Husa,Wyclifa Tyndale'a i wielu innych biedaków.Wiadomo kto rozdawal karty!,, Ogien strawil przeciwnikow''..[jak napisano Hebr.]...ktoś wyprzedzil wyroki z góry.
Chwalmy Pana!
-
2014/02/26 15:46:27
Od dłuższego czasu nie mam już wątpliwości, że KRK z Ewangelii uczynił narzędzie do władzy, chwały swojej i powiększania majątku.
-
2014/02/26 20:57:08
Za pieniądze można wszystko ludzie żadni kasy sprzedają nawet wiarę a inni potrafią na tym zarobić.
-
2014/02/26 21:23:18
Za koszmarne wyczyny mojego edytora tekstu przepraszam sz blogujacych i Redaktora.Kursor cofa sie i tnie wyrazy..powstaja nieoczekiwane złożenia.Nie podejrzewam wirusów..to wada mojego sprzetu.i troche wzroku.
Pardon!
-
2014/02/26 23:18:27
Emesie,
no i co z tego, ze nie ma jeszcze oficjalnej, formalnie potwierdzonej ekumenii, czyli Jednosci Wszystkich Chrzescijan, skoro istnieje ona juz W PRAKTYCE.

Jutro na przyklad, w ostatni czwartek miesiąca zapewne Pan Jan, jak i ja, a razem z nami okolo 15-20 innych chrzescijan z roznych kosciołów (tych chrzescijan, ktorym bliska jest owa Jedność) spotkamy sie w kosciele sw. Marcina na St. Miescie, a po nabozenstwie usiadziemy wszyscy przy jednym dlugim stole , przy chrzescijanskiej agape i bedziemy radowac sie naszą wspólną obecnoscią i nasza Chrystusową wiarą . Kilka osób zabierze glos publicznie, inni beda rozmawiac miedzy sobą .... Szkoda, ze nie możesz doswiadczyc tej atmosfery i tej serdecznosci wiary, ktora miedzy nami panuje.......
-
2014/02/26 23:53:44
Zapomnialam dodac, a to ważne, ze w tych spotkaniach biorą udzial rownież duchowni z roznych kosciołów, w przewadze - katolickich (!), a nie tylko świeccy.
-
2014/02/27 00:30:27
A tak wygląda prawdziwe pojednanie przez "ekumenistkę" Awi (luterankę) z chrześcijaninem Awarcho:
"Zawsze cenilam wyznawców Twojego kosciola, chociaz samo to wyznanie jest dla mnie nieco dziwaczne: taka XIX -wieczna wersja judaizmu (?), no bo Jehowa to Bóg Starego Testamentu, a jednoczesnie wyznawcy przyjmuja chrzest (?)... A zatem , ani nie religia Mojzeszowa, ani nie nowotestamentowa Chrystusowa ......
Gdybys byl chrzescijaninem, zaproponowałabym wspolne odmówienie "Ojcze Nasz..." z akcentem na te slowa: "I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom...."

Która wersja jest prawdziwa Awi, ta: "nie ma jeszcze oficjalnej, formalnie potwierdzonej ekumenii, czyli Jednosci Wszystkich Chrzescijan, skoro istnieje ona juz W PRAKTYCE."?
Czy ta skierowana do chrześcijanina Awarcho, którą pozwoliłem sobie zacytować?

Kłamstwa też nie trawię!
-
2014/02/27 01:06:18
Według mnie, aby doszło do pojednania chrześcijan potrzebny jest upadek wszystkich instytucjonalnych Kościołów, które w nazwie ( tylko) mają chrześcijańskie. Pozostawienie rozbudowanych instytucji nie rokuje pojednania z przyczyn oczywistych - nikt z ludzi nie jest skłonny oddać władzę i wpływy. A ten tak zwany ekumenizm (przy pozostawieniu instytucjonalnych Kościołow) to dobry kit, ale dla ślepców i głuchoniemych.
-
2014/02/27 01:19:48
Tak dla przypomnienia.
Zapoznajcie się dobrze z historią byłej Jugosławi i jak wyglądał ekumenizm (pojednania chrześcijan) w wykonaniu JPII (naszego Karolcia W.). Oczywiście chodzi o Chorwatów i Serbów.
-
2014/02/27 08:54:27
Polecam jako ekumenicną pigułkę ..list prezudenta Trumana do piusa 12.List w sieci i zahacza niedco o realia Vatykańskiego ekumenizmu STOSOWANEGO.
Ten ekumenizm i jego pigułki leciał z hitlerowskich bombowców ..krzyze na skrzydłach i na czolgach zaprowadzały,, Pax im terris''..prawosławie,angllikanie znowu mieli znaleźc ukojenie w czulych ramionach papiestwa. Rzym przygotował tysiace katechizmów po rosyjsku.
Papieski szamblan vonPappen pierwszy przygotował ulubienca Hitlera na Vatykanskie pokoje.A umilowany syn Germanii realizował Jego Ekumenizm.Jego swiatobliwość nakazal duchowieństwu posluszeństwo..a polskiego kardynala Hlonda szukajacego opieki w Rzymie odeslal do Polski z nakazem posluszenstwa do Polski. Jego wybraniec realizowal przecie ewangeliczną wizje,, krolestwa bozego[rzymskiego'']..na ziemi.Ein firer,ein volk ein reich.Dysydentów religijnych i innych ,ktorzy widzieli krolestwo z innej perspektywy nalezało ,,ekumenicznie'' wyeliminować.Tak zginąl w Oswięcimiu moj dziadek ktory dosłownie nie chcial wziąc do reki karabinu,ani zawiesic krzyża w wiejskiej chałupie.Ręka proboszcza z parafii byla bezlitosna.Kaci też...ale Jezus powiedział do Piłata większy grzech leży na tym,który mnie wydał w twoje ręce..
Oto ekumenizm stosowany..realnie.
-
2014/02/27 09:19:47
LUKKI..TO PRAWDA ! Dzisiaj na swiecie okreslenie,,chrześcijanskie''..bardzo źle sie kojarzy.
W Afryce, Azji, Europie ,Ameryce taki,,Chrystus'' kojarzony jest z wojna,wyzyskiem,karabinem,podstepem,chciwością....ostatnio jeszcze z lubieźnym pożadaniem wbrew naturze,z klamstwem z obłudą..Wszystko to rzuca straszną potwarz na Boga i Jego Syna.
Czy można więc dziwić się że, tzw, poganie'',czy deiści,ateiści maja dość religii? a zwłaszca w postaci pustych obrzędów? Czy może nauczyc moralności kto sam moralny nigdy nie był? Czy moze kogoś zjednać obłuda? podstęp,fałsz...udawana pokora?
-
2014/02/27 09:55:36
Bardzo ciekawy i mądry fragment.
-
2014/02/27 10:41:42
Piramidalny,
chyba nie rozumiesz, że mozna wypowiadac swoją opinię o DOKTRYNIE jakiegoś kosciola,
szanując w pełni jego wyznawców, jako moich bliżnich, bo tak nakazuje Chrystus. I taki wlasnie, pelen szacunku jest mój stosunek do Świadków Jehowy. Nie zapominam, że to oni ulatwiali pobyt w wiezieniu mojemu ojcu, gdy zostal zaaresztowany w wieku 64 lat, w latach szesćdziesiatych ....
-
2014/02/27 10:47:06
@KrzysztofFinanse to nie jest żadna osoba lecz strona internetowa "Finatio"
-
2014/02/27 11:07:05
/AVI3..i co z tego? Jaki pozytek jest z kameralnego pokoju i naastroju jesli nie ma pokoju w sercach? Jesli nie ma pokoju z Bogiem? Czy Bóg Ojciec i Syn nie sa w jedności. Czy wysławianie Ojca nie rozpoczął sam Jezus Świadek Wierny i Prawdziwy?..zatem świadek Ojca NIE JEST W SPRZECZNOŚCI Z SYNEM..wykonuje bowiem wole Ojca. idźcie tedy i nauczajcie narody tego czego wam nauczałem'' ..na salonach narody nie przebywaja.Trzeba wyjść do nich i stanąc oko w oko,twarzćw twarz...nie wystwrczy dać im zupy z fasoli a potem kombinowac jak im cos narzucić swoje warunki z korzyścia dla swego wyznania i kościoła.
Pismo mowi do krolestwa Ojca wejść musimy przez wiele trudów i ucisków''
Jakiez straszne uciski znosi Gil..i Wesolowski pasterz Chrystusowy..tudzież towarzystwa wzajenej adoracji wszelkiej maści wielebnych madrali ,,bożych''.
-
2014/02/27 11:36:15
Tak Awarcho, ale tenże Jezus, już z wysokosci swego Krzyża, patrząc na dwóch ZŁOCZYŃCÓW zwrocil sie do swego Ojca mówiąc: Ojcze, odpuść im, bo nie wiedzą co czynią.
Dla mnie oznacza to, że najwazniejsze jest PRZEBACZANIE.
-
2014/02/27 12:02:03
DOKTRYNA!..piękne słowo. Z doktryn Świadkowń Jehowy drwi caly świat.Dlaczego/..dlatego głownie ,ze ich nie posiadają. Zmienne nauki co do tzw.końca swiata..czyli paruzji i inne rzeczy sa i byly przedmiotem pogardy wielu swiatłych teologów. Jednak z powodu ich w zierze nie wybuchła zadna wojna religijna jak np 100 letnia wojna w Europie
-Ludzie różnych ras i róznych kultur sa w jedności i zgodzie.Podczas wojny w Sarajevie odbył się lokalny kongres na którym siedzieli wyznawcy Jehowy ..Bośniacy,Serbowie,Chorwaci..zamiast karabinu trzymali w rekach biblię[ich bracia wg krwi kilka dzielnic dalej wypruwali sobie bebechy]
-brak doktryny im nie przeszkadzal w pokoju który pojmowali doslownie.
-Twój tata Avi mimo iż był innego wyznania otrzymał wsparcie od tych ktorzy wg Ciebie nie sa chrześcijanami i nie wierza w Chrystusa Zbawiciela...a takie zarzuty stawia im rzymski kościól .. bo nie adoruja krzyża.
-za czasów Hitlera cierpieli i gineli jakoslugusy żydowsko anglosaskiej zmowy.
-za czasu komuny jako agenci AMERYKI
Milośc braterska jaka sobie okazują..mozeć.. wielu kwestionowac..ale nie spaprali sobie rak ani polityka..ani rozlewem krwi na wojnie.8 milionów ludzi na swiecie jest lojalnie zespolonych ..pommo więcień gwałtów,drwin,wykluczeń ze spoleczeństwa,zakazów..utrudnień w pracy szkole..usuwaniu z pracy i innych restrykcji .Motorem jest często kler taki czy owy..ktory drugim katem gęby..mówi o tolerancji i miłości bliźniego...Oraz klerowe przydupasy intelektualne!
A fuj..a fuj..kocia wiara ci..przeklęci bezboźniki..co nie kochaja Maryjki i Jezusicka nasego!
Dlatego..jak pisze Paweł....objawiła się prawda przez głupie zwiastowanie''
Muszą zatem Avi byc i wierzyć tacy głupi bez uniwersytetów,szat ozdobnych.
SOLA SCRIPTURA...o sole mio!
-
2014/02/27 12:42:57
"chyba nie rozumiesz, że mozna wypowiadac swoją opinię o DOKTRYNIE jakiegoś kosciola,
szanując w pełni jego wyznawców, jako moich bliżnich, bo tak nakazuje Chrystus."

Masz rację Awi, nie rozumię że ludzi się szanuje tylko dlatego bo tak nakazuje Chrystus.
Może bym rozumiał, gdybyś szanowała ludzi bez nakazu Chrystusa - z własnej woli.
-
2014/02/27 13:26:13
"Dzisiaj na swiecie okreslenie,,chrześcijanskie''..bardzo źle sie kojarzy.
W Afryce, Azji, Europie ,Ameryce taki,,Chrystus'' kojarzony jest z wojna,wyzyskiem,karabinem,podstepem,chciwością....ostatnio jeszcze z lubieźnym pożadaniem wbrew naturze,z klamstwem z obłudą..Wszystko to rzuca straszną potwarz na Boga i Jego Syna."

Awarcho, dokładnie JEST tak, jak napisałeś.
Dlatego odszedłem od tej obłudnej, kłamliwej, chciwej, pożdającej wszystko i wszystkich "RELIGII".

Kto za to odpowiedzialny?
Odpowiedz zostawię dla siebie. Nie jest trudno rozpoznać odpowiedzialnych.
Nie rokuje chrzescijaństwu przetrwania w takim moralnym aspekcie, jakim JEST dzisiaj.
Ludzie mimo wszystko nie są aż tacy zli i wciąż poszukują pragną więcej moralności. No chyba że się sami na własne życzenie rozwalimy i nie będzie to PARUZJA, a NIKCZEMNOŚĆ, NASZA LUDZKA.
-
2014/02/27 14:14:34
Awarcho,
nie jestem juz w stanie czytac Twoich wybuchów nienawisci. Jak mówi|Atrojka, znikam na czas jakis. Jako chrzescijanie stoimy w przededniu Okresu Pasyjnego. Nie chcę byc powodem nakręcania sie Twojej spirali żalów, pretensji, złorzeczeń i inwektyw pod adresem Kosciola. Bo to do niczego nie prowadzi .....
Z Bogiem
-
2014/02/28 12:00:42
AVI..wierz mi ,nie odczuwam nienawiści do ludzi,nie chcę tez nakręcać czegoś co jest już nakręcone.Mam prawo wyrazić swój żal..i będę go wyrazał! Praktyczna konkretna nienawiść za moje poglady które nikomu nie szkodziły wyrazono na plecach moich w kilku istotnych okresach zycia.Boleśnie odczuła tę nienawiśc osierocona moja matka i jej rodzeństwo.
Twoi bracia w wierze...kolbami karabinów polamali zebra mojemu dziadkowi na oczch jego dzieci. Sprawca i inspiratorem byl katolicki ksiądz.Sufajda,który poslużyl sie hitlerowska ręką aby wyeliminować kacerzy.. .Ale to już było i choć ja nie mam milych wspomnień nie żywię nienawiści do konkretnych księży jeśli skutki ich działania nie dotykaja mnie.Myslę ,że zarówno Ty Avi jak i Atrojka oczekujecie tylko i wyłacznie takich opinii które pasowałyby do waszych osobistych przezyc i pogladów.
Tak niestrety jest obecnie ze jest wolnośc wyrażania opinii, Mimo tego niejedna parafia zaszczuła osoby skrzywdzone przez księży ale Ty ,nie nazwiesz tego spiralą nienawiści.Trudno dostrzegać krzywdę zwykłych ludzi..przecież ci uśmiechnięci duszpasterze sa tacy przekonujacy,sympatyczni,uśmiechnięci..inteligentni...wygadani no i zręczni.Te madre rozwazania Ratzingera takie wzniosłe..a tu ta głupia Maryśka oskarza proboszcza o...Hańba!..napaść na święty Kościół! Oto wasza logika i pasja niektórych.Bo wielu ludzi wrażliwych ma inna postawę.
Przebaczenie to jedno a konsekwencje to drugie.Was obraża określenie,,łajdak w sutannie'' mnie dotknęły skutki działania takich osób.jak Ale t ak jest nie tylko ze mną..nie da się zakneblować pokrzywwdzonych.Jeżeli nie chcesz tego czytać i słuchać..musisz sobie jakoś poradzić..KIEDYŚ KOŚCIÓŚCL ZABRANIAL CZYTAĆ BIBLIĘ..mówić,mysleć,kontestować..mimo to ludzie to czynili. i dalej czynią i czynić będą!
Mogabyś mieć żal gdyby ktoś napastowal Twoją osobę,poniżal CIEBIE..WYRAZAL SIE O TOBIE ŻLE lub ZABRANIAL CI WIERZYĆ WG TWEGO UPODOBANIA...ale tak sie nie dzieje.
z Bogiem!

-
2014/02/28 13:46:26
Awarcho,nie pisz już o okrucieństwach człowieka do człowieka.Na starość bardzo wrażliwa się robię.
Łajdaka-księdza i ja spotkałam.Odtąd na człowieka patrzę jaki człowiek,a nie jakie ubranie i ozdoby na nim.
Avi chce dobrze,tylko ... . No właśnie wiesz dlaczego tylko.
Niezależnie od wszystkiego i tak do Nieba pójdziesz.
-
2014/02/28 15:59:44
Emes, qui vivra, verra...
-
2014/03/02 09:32:42
A więc my obaj, Gospodarzu, na pewno nie...