Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Znowu płacz Józefa. Pedofilia, efebofilia...

Księga Rodzaju 46,29
„Józef kazał zaprząc do swego wozu i wyjechał na spotkanie Izraela [Jakuba], ojca swego, do Goszen. Kiedy zobaczył go, rzucił mu się na szyję i długo szlochał na jego szyi.” Tyle płaczu w historii Józefa to kicz? Nikt chyba tak nie powie: krytyka literacka nie jest ahistoryczna przecież. Nawet filozofka ateistka Helena Eilstein, rozprawiająca się bez pardonu z wielorako błędną naukowo „Księgą nad Księgami”, docenia piękno tej opowieści („Biblia w ręku ateisty”, Wyd. IFiS PAN, W-wa 2006).

Aktualia: napisałem wczoraj, że ks. Lemański zrobił błąd nie mówiąc od razu, co mu powiedział arcybiskup Hoser. Wczoraj w radiu TOK FM przeprosił arcybiskupa, że naraził go na posądzenie o molestowanie seksualne podwładnego, i wreszcie go zacytował: ”Czy jest ksiądz obrzezany, niech ksiądz powie, czy należy do tego narodu”. A było to po słowach, że Żydzi to nie jest środowisko, z którym warto mieć kontakty. Komentarz zbyteczny.

A stanowisko SLD w sprawie ukraińskiej wyjątkowo cyniczne: lewica to jednak choć trochę internacjonalizm.

Lektury: „Znak” lipcowo-sierpniowy. Przeczytałem trzy teksty na temat duchownych pedofilów: mocny tekst moralny Janusza Poniewierskiego, potem erudycyjną analizę zjawiska napisaną przez ks. Jacka Prusaka, wreszcie też fachowy wywiad Dominiki Kozłowskiej z psychologiem Ewą Kusz. Poniewierski odnosi się do książki Ekke Overbecka „Lękajcie się. Ofiary pedofilii w polskim Kościele”, wydanej dość niedawno przez „Czarną Owcę”. Choć nie podoba mu się bez reszty ta publikacja, dziwi się tak krytycznemu jej przyjęciu przez polską opinię katolicką. Zgadza się bowiem z holenderskim autorem, że „głównym zarzutem wobec Kościoła [polskiego] nie jest to, że zdarzają się księża pedofile. Problem polega na tym, że instytucja kościelna chroni i chowa sprawców zamiast pomóc ofiarom”. Teksty „Znakowe” były pisane przed powołaniem w Polsce koordynatora walki z tymi potwornościami, niemniej warto odnotować to, co pisze dalej Poniewierski: „Dlaczego ten [polski] Kościół unika uczciwej konfrontacji z problemem i chowa głowę w piasek mając nadzieję, że »jakoś to będzie«? Dlaczego nie gromadzi danych dotyczących pedofilii wśród księży i zakonników? Dlaczego wciąż pokutuje w nim duch korporacji, zgodnie z którym dobro osób duchowych, choćby były one krzywdzicielami, jest dlań ważniejsze niż dobro skrzywdzonych, którzy są »tylko« świeckimi? I wreszcie: jak to się dzieje, że ludzie w szczególny sposób odpowiedzialni za instytucję i wspólnotę powołaną do głoszenie Dobrej Nowiny i miłości bliźniego pozwalają na to, by Kościół, stawał się dla niektórych źródłem zgorszenia i lęku?”

Boję się krzywdzącego podejrzenia, ale czy myśl niegdysiejsza arcybiskupa Michalika, że tajemnica powinna obejmować wyznania molestantów dokonywane również poza sakramentalną spowiedzią, w ramach tzw. kierownictwa duchowego, nie zwalnia praktycznie zwierzchników kościelnych z obowiązku czynnego reagowania na takie moralne obrzydliwości? Poniewierski dopisuje jednak do swego tekstu zastrzeżenie do tytułu książki Overbecka: sugeruje on, że „Kościoła można i trzeba się bać, tak jakby była to organizacja przestępcza”. No i stawia pytanie, „o co (autorowi? wydawcy) tak naprawdę chodzi? O rzetelne postawienie i rozwiązanie realnego problemu czy raczej o kampanię antykościelną?” Myślę, że zależy komu, któremu autorowi, któremu medium. Na ogół szczera chęć dobrego skutku łączy się z troską o sam efekt publicystyczny, a tego z kolei nie można oddzielić od dużo mniej szlachetnej chęci zysku. Niemniej jedno jest dla mnie pewne: gdyby o takich sprawach pisała rzetelnie cała prasa katolicka, nie byłoby świeżego tematu dla innych mediów. Tu duch korporacji wieje, aż huczy.

W art. ks. Prusaka (jezuity, psychoterapeuty) wyczytałem rozróżnienie pedofilii i efebofilii. Znałem je oczywiście, ale autor precyzuje. Ta druga to pociąg seksualny do chłopców w wieku 11-16 lat. Ważniejsze jest dla mnie jednak, choć też już znane, mocne stwierdzenie takowe: „Ponieważ pedofilia i efebofilia to przestępstwa na tle seksualnym, a duchowni katoliccy oraz zakonnicy żyją w celibacie, niektórzy uważają, że istnieje związek przyczynowy między jednym i drugim. Po pierwsze, jak dotąd nie ma żadnych badań, które potwierdziłyby taką hipotezę – a to na oskarżającym ciąży obowiązek dostarczenia dowodów. Po drugie, celibat nie jest wyznacznikiem represji seksualnej ani niedojrzałości emocjonalnej. Badania porównawcze pokazały, że księża nie tylko nie odbiegają od normy, kiedy oceniana była ich dojrzałość emocjonalna, ale osiągali lepsze wyniki na »wskaźnikach« przyjaźni i relacji od swoich rówieśników niebędących celibatariuszami.”

W swoim niełatwym do czytania tekście (talentu publicystycznego znakomity duchowny nie ma) Jacek Prusak podejmuje także inny mocno dyskutowany problem: o związku homoseksualizmu z pedofilią i efebofilią wobec chłopców. Autor referuje dwa stanowiska skrajne: że związek ów istnieje oraz że go nie ma. „Dzięki dostępnym badaniom wiemy, że większość osób wykorzystujących seksualnie nieletnich nie jest orientacji homoseksualnej, a większość homoseksualistów nie molestuje dzieci”. Ale jest też hipoteza „środkowa”, że „homoseksualizm wprawdzie nie jest przyczyną, ale prawdopodobnie jest czynnikiem zwiększającym ryzyko wykorzystywania młodych mężczyzn”.

Z wywiadu z Ewą Kusz (tytuł: „Blizna”) wybrałem twierdzenie ostatnie: „Nawet jeżeli operacja jest skuteczna, rana została dobrze oczyszczona, zagoiła się bez problemów, na całe życie pozostaje po niej blizna. Podobnie jest z doświadczeniem traumatycznym. Można je przepracować, poradzić sobie z nim, ale samo to doświadczenie pozostanie w nas do końca życia, jak ta blizna. Zmieni się pogoda, biorytm będzie niekorzystny i ta blizna być może o sobie przypomni. Człowiek raz seksualnie wykorzystany w tym jednym punkcie zawsze będzie słaby. Terapia pozwala mu mieć lepsze zrozumienie swoich odczuć. Patrzeć na nie z większym dystansem. Blizna pozostanie jednak na zawsze.” Dobra puenta trzech ważnych tekstów.

piątek, 12 lipca 2013, jan.turnau

Polecane wpisy

  • Królestwo zgoła nieziemskie

    Ewangelia Jana 18,33-38 Wielki Piątek. Na pytanie Piłata czy Jezus jest królem żydowskim, odpowiada On precyzyjniej, niż według trzech pierwszych ewangelii. Tam

  • Dzień księdza, dzień Komunii

    Księga Izajasza 61,6 1 List do Koryntian 11,23-26 „Wy zaś będziecie nazywani kapłanami Pana, zwać was będą sługami Boga naszego” . „To jest ci

  • Alleluja!

    Ewangelia Łukasza 19,28-40 Ewangelia Łukasza 22,40-23,56 Niedziela Męki Pańskiej, zwana tradycyjnie Palmową. Jest na dzisiaj tekstów biblijnych dużo. Przede wsz

Komentarze
2013/07/12 19:41:18
1. Z tekstu Gospodarza czytam (raczej: doczytuję się) tezę, że celibat nie ma żadnego związku z pedofilią, efebofilią, homoseksualizmem. Nie jestem kompetentnym fachowcem, uważam jednak, że doszukiwanie sie takiego związku wprost jest nieuprawnione a może i nadużyciem. Ale pielęgnowanie myśli, że środowisko celibatariuszy nie tworzy atmosfery sprzyjającej takim nadużyciom i jest wobec nich obojętne, neutralne, jak każde inne, jest chyba nadużyciem w drugą stronę?
2. Zupełnie nie rozumiem przywołanego tu w związku ze "sprawą wołyńska" cynicznego stanowiska SLD w powiązaniu z internacjonalizmem. Za Wikipedią:"Internacjonalizm (łac. inter - między + natio - naród) ideologia wyrażająca dążenie do przyjaźni i współpracy narodów. Dąży do równouprawnienia i zakłada, że każdy kraj ma swój wkład w rozwoju ogólnoludzkiej kultury.". Co ma tu piernik do wiatraka? Cynizm SLD (ten w sprawie wołyńskiej leje sie z każdej strony szerokim strumieniem) do internacjonalizmu i sprawy mordu wołyńskiego? Albo ja nie nadążam za Gospodarzem albo Gospodarz chce nam tu zamącić w głowie? Dla jasności sprawy: SLD to nie moja bajka (co zresztą też tu nie ma nic do rzeczy)...
-
2013/07/12 19:59:38
"Aktualia: napisałem wczoraj, że ks. Lemański zrobił błąd nie mówiąc od razu, co mu powiedział arcybiskup Hoser. Wczoraj w radiu TOK FM przeprosił arcybiskupa, że naraził go na posądzenie o molestowanie seksualne podwładnego, i wreszcie go zacytował: Czy jest ksiądz obrzezany, niech ksiądz powie, czy należy do tego narodu. A było to po słowach, że Żydzi to nie jest środowisko, z którym warto mieć kontakty. Komentarz zbyteczny." - Jan Turnau

Zbyteczne było to, co napisano do "zbytecznego komentarza".

"Tu duch korporacji wieje, aż huczy."
-
2013/07/12 20:40:43
KONIEC ( swiatowej ) BEZKARNOSCI CZARNEJ SOTNI ?

" Poniewierski dopisuje jednak do swego tekstu zastrzeżenie do tytułu książki Overbecka: sugeruje on, że
Kościoła można i trzeba się bać, tak jakby była to organizacja przestępcza.


Bo to jest najstarsza i najwieksza na swiecie organizacja przestepcza.

Zostalo to OFICJALNIE uznane 1 lipca 2013 przez Komitet Praw Dziecka
ONZ.

Organizacja Narodow Zdemoralizowanych postanowila sie w koncu obudzic i upomniec sie o przestrzeganie konwencji z 1989 r, zatytulowanej dumnie ... " Konwencja o PRAWACH DZIECKA " - ktora to Watykan ( glupio ) podpisal i w kazdym kraju na swiecie brutalnie lamal kutasami swoich funkcjonariuszy przy obojetnosci policji i milczacym przyzwoleniu wladz panstwowych.


vaticaninsider.lastampa.it/en/the-vatican/detail/articolo/pedofilia-paedophilia-pedofilia-26373/

The UN Committee on the Rights of the Child has presented the Vatican with a long list of requests for information on all cases of child sexual abuse committed by members of the clergy, brothers and nuns or brought to the attention of the Holy See. The committee in question ensures that the 1989 UN Convention on the Rights of the Child is respected. The list, comprising about twenty points, was sent to the Vatican last 1 July.

ONZ ( komitet Praw Dziecka ) w dn. 1 lipca 2013 wyslal do Watykanu liste 20 pytan, na ktore KOSCIOL musi odpowiedziec do 30 listopada. Pytania dotycza seksualnych naduzyc wobec dzieci na calym swiecie popelnionych przez duchowienstwo rzymskokatolickie o ktorych Watykan byl oficjalnie zawiadamiany.

In the document, the UN committee asks the Vatican to specify what measures have been put in place to ensure no priest accused of sexual abuse is authorised to come into contact with children. It asks the Vatican to inform the committee of the explicit instructions given at all levels of the clergy to ensure the compulsory reporting to national competent authorities of all cases of sexual abuse. The Vatican is also asked to cite cases where leaders of the Catholic Church were asked not to report such offences, and at which level of the clergy.

W dokumencie Komitet Praw Dziecka zapytuje Watykan o wyszczegolnienie srodkow podjetych przez KOSCIOL zeby zapewnic ze zaden ksiadz oskarzany o pedofilie nie bedzie dopuszczany w przyszlosci do jakiegokolwiek kontaktu z dziecmi. Kosciol rzymski zostal zobowiazany do poinformowania Komitetu o " wyraznych instrukcjach udzielonych na kazdym poziomie ( organizacji ) duchowienstwa na temat obowiazkowego informowania panstwowych struktur prokuratorskich i policyjnych o kazdym przypadku pedofili. Jest tez pytanie dotyczace przypadkow nie raportowania przestepstw pedofili i przyczyn takiego stanu rzeczy.

cdn.
-
2013/07/12 20:54:15
2.

And this is just the beginning: The UN committee also wants more detailed information about the kind of support the Holy See offers children who have suffered abuse. It also wants to know more about canonical inquiries into paedophile priests and about how Church authorities have cooperated with national courts.

To jest tylko poczatek. Komitet UN chce takze otrzymac detaliczna informacje na temat rodzaju zadoscuczynienia ktore Watykan przeznacza dla ofiar pedofili. Jest tez pytanie dotyczace spraw o pedofilie wytoczonych w ramach prawa kanonicznego oraz tego jak Kosciol wspolpracowal z prokuratura w takich sprawach.

The committee also wants to find out more about the Churchs policy with regards to victims compensation, whether payments were handed out in exchange for victims silence and what measures were adopted to prevent abuse from recurring.


Komitet chce takze poznac generalna polityke Kosciola gdy chodzi o odszkodowania za molestowanie seksualne ; a takze przypadki gdzie pieniezna rekompensata byla wreczana w zamian za milczenie ofiary, oraz srodki ktore byly podejmowane aby takie przestepstwa sie nie powtarzaly.

The document highlights two cases in particular: the " Magdalenes laundries, " the Irish Catholic-run work houses where female orphans were subjected to torture and other cruel, inhuman and degrading treatment and of subjection to force labour and the Legion of Christ, which is accused of preventing seminarians from having contact with their families.

Dokument Komitetu Praw Dziecka UN podkresla dwie wyjatkowe sprawy : Tzw " Pralnie Magdaleny " prowadzone przez katolickie zakonnice cala siec irlandzkich sierocincow dla dziewczat gdzie byly one torturowane i zmuszane do niewolniczej pracy oraz oslawiony Legion Chrystusa ktory zabranial seminarzystom kontaktow ze swoimi rodzinami.

The requested information will need to be presented by this coming 30 November. The questions are part of a periodic monitoring process which all countries that adhere to the Convention on the Rights of the Child including the Holy See - must go through. They are the follow-up to a bi-annual report which the Vatican presented last September. The Holy See is due to appear before the committee next January.

Kosciol dostal czas na odpowiedzi na wszystkie te pytania do 30 listopada 2013. Pytania te sa czescia periodycznego procesu monitoringu do ktorego musza sie dostosowac wszystkie panstwa ktore podpisaly Konwencje Praw Dziecka w 1989 r. Pytania te sa nastepstwem Raportu ktorego kopie Kosciol dostal we wrzesniu 2012. Przedstawiciele Kosciola wystapia przed Komitetem w styczniu 2014.

Last 18 June the committee met with representatives of the Survivors Network of those Abused by Priests (SNAP). SNAPs president, Barbara Blain, described it as a historic moment: The fact that a UN committee has called the Vatican to account for its record on children's rights, including the right to be free from sexual violence and exploitation, is giving survivors all over the world hope, " she said.

18 czerwca 2013 Komitet Praw Dzieci spotkal sie z przedstawicielka SNAP ( oraganizacja ofiar pedofili rzymskokatolickich ksiezy ) Barbara Blain.
Stwierdzila ona :

" Fakt ze Komitet Narodow Zjednoczonych wezwal Kosciol do odpowiedzialnosci za swoje przestepstwa lamania praw dzieci wlaczajac w to prawo do wolnosci od seksualnego wykorzystywania i seksualnej przemocy daje nadzieje ofiarom pedofili na calym swiecie ".


W koncu pojawila sie nadzieja dla setek tysiecy zmolestowanych ofiar czarnoarmiejcow ze ktos wiekszy od Watykanu zlapie go za jaja i wykreci wora tak az mu oczy stana w slup i portfel wypadnie z kieszeni.

Najwyzsza juz pora.
.
-
2013/07/12 21:14:25
Bez "specjalnego" komentarza kończącego (a być może i bez tekstu oryginalnego, tyle zaufania jeszcze chyba do siebie mamy) przytoczony tekst byłby dla nas także wystarczająco zrozumiały i przekonywujący. Czy też może Szanowny @born2porn adresuje ozdobniki do specjalnie wyselekcjonowanej publiczności? Ja, prawdę mówiąc, nie widzę tu takiej...
-
2013/07/13 00:17:48
Tajemnica spowiedzi.
Przychodzi morderca do konfesjonału i się zwierza z uczynku. W tym samym czasie sąd skazuje niewinnego na karę śmierci. Obecnie szczęśliwie nie, ale kiedyś tak.
Czy ten nieszczęśnik w konfesjonale jest winnym zbrodni w majestacie prawa?

Kościół nie przewidział takich okoliczności? Oczywiście, że przewidział, ale ważniejsze było wiedzieć co w trawie piszczy niż przejmować się ewentualną krzywdą.
Zawsze i niezmiennie dla dobra instytucji.
Słusznie i prawidłowo. Bez instytucji - szafarza niezbędnych zbawiennych środków, wszystkich piekło pochłonie.
Nadzieja w tym, że za moment większość zacznie obywać się bez niezbędnych środków.
-
2013/07/13 03:04:25
Płacz Józefa.. jestem w sferze czasowej 8 godzin przed Polską więc uprzedzam - w pierszym czytaniu na sobotniej mszy Józef znowu zapłacze.
-
2013/07/13 03:07:56
@born2porn - doceniam pasję i wysiłek potrzebne dla przytoczenia dokumentów ONZ na temat pedofilii, ale jesli chodzi o molestowanie nieletnich to ponad połowa przypadków wydarza się w kręgu najbliższej rodziny.
-
2013/07/13 12:30:56
W powyższej Pisance p.Red. Turnaua uderza mnie dysproporcja w informacjach, jakie Autor poświęca dwóm tak ważkim, poruszonym tam problemom.
Sprawę ks. Lemanskiego, "grożnego" filosemity, ktorego należy, zdaniem abp Hozera, odseparować od wiernych, Autor KWITUJE krotkim stwierdzeniem: "Komentarz zbyteczny" [co slusznie zauwazyl już komentator @Piramidalny], natomiast problem pedofilii, efebofilli etc. autor omawia obficie recenzując trzy 'utwory' , co skutecznie, w moim odczuciu [a także i komentatora @Emesa, jesli dobrze zrozumiałam], ROZMYWA cieżar gatunkowy tych przestepstw duchowieństwa katolickiego.

Jednoczesnie cieszę sie, ze Szan.komentator @born2porn udostepnil nam, czytelnikom publicystyki Red. Turnaua, treść dokumentu Komitetu Praw Dziecka ONZ, skierowanego 1 lipca br. do Watykanu. Ten precyzyjny w swoich sformulowaniach dokument PRZYWRACA własciwą, czyli przestepczą miarę naduzyc dokonywanych przez ludzi koscioła rzymsko-katolickiego.

[oczywiscie, mozna powiedziec, że najlatwiej mnie, protestantce , dostrzegać brudy na cudzym podwórku. Ale moge zapewnic, ze takie samo stanowisko zajmę w przypadku ujawnienia podobnych nadużyć w moim kosciele. Jednakże, w odniesieniu do duchownych protestanckich, bedacych zarazem normalnymi meżami i ojcami, takie sytuacje należą do rzadkosci, a ja nie slyszałam o takich faktach, przynajmniej przez 19 lat mojej bytnosci w kosciele protestanckim.]
-
2013/07/13 12:51:45
Dodam jeszcze jedno moje przykre (i niestety, nieco złosliwe) spostrzeżenie. Abp Hozer, czując w powietrzu "sprawę Lemanskiego" organizuje wielkie widowisko rzymsko-katolickie z ks. Bashoborą (jako przedstawicielem Nowej Ewangelizacji, zgodnie z postulatami papieża Franciszka??), zas Pan Redaktor majac nad glowa przysłowiową siekierę w postaci ujawnionego antysemityzmu wysokiego hierarchy (hierarchów?) , analizuje drobiazgowo tajniki socjo- i psychogenne pedofilii duchownych .....
Takie postepowanie ma swoją zwyczajową nazwę, ale pozostawiam to juz czytelnikom.
-
2013/07/13 15:04:50
@AWI_3 - molestowanie dzieci w kościele protestanckim - proszę zajrzec TUTAJ.
-
2013/07/13 18:19:43
Pharlapie,
moja wypowiedz ograniczała sie tylko(niestety) do polskiego koscioła ewangelickiego, zadnych poszukiwan w internecie nie prowadzilam. Slyszałam natomiast o naduzyciach seksualnych w kosciele ewangelickim w Niemczech.
Dziekuje za link, ktory porusza te zagadnienia w odniesieniu do koscioła anglikanskiego, Świadków Jehowy i Mormonów.
-
2013/07/13 19:14:47
Ja także zapoznałem sie z owym tekstem i przy lekturze zastanawiałem się, czy przy rozpatrywaniu zagadnienia można w ogóle brać pod uwagę kryterium religijne, skoro żadna konfesja (chyba się nie mylę) przed tym zwyrodnieniem nie broni. Żadna nie jest od tego wolna. Bulwersuje nas to, bo oddychając w tym naszym kraju powietrzem chrześcijańskim (katolickim) nabieramy przekonania (hodowanego przecież przez tenże krk), że TO jest niemożliwe w kościele, który ex definitione ma być bezgrzeszny, czysty i niepokalany. Tymczasem okazuje sie, że może być grzeszny, brudny i pokalany. Nasze myślenie życzeniowe zderza się z brutalna rzeczywistością, która zadaje mu kłam. Jest przecież jakaś częścią prawdy to, na co zwrócił tu uwagę Szanowny @pharlap, że pedofilia występuje w równie często w kręgu rodziny, jak i poza nią. O tym mamy także liczne doniesienia tylko jakby przechodzimy nad nimi do porządku dziennego, bo temat wstydliwy w tym kraju tak bardzo katolickim. I tu jesteśmy z powrotem przy kościele (a nie religii). Otóż fakt, ze przypadki pedofilii i molestowania występują także w instytucjach kościelnych wiązał bym raczej z tym, że organizują one od wieków większe zgromadzenia nieletnich (szkoły, internaty, seminaria, uniwersytety itp.) lub osób tej samej płci (zakony) które stanowią centra, w których o przypadki nadużyć łatwiej, niż gdzie indziej. I to dotyczy każdego kościoła, który takie działalności prowadzi (nie przypuszczam aby od tego były wolne np. zgromadzenia mnichów buddyjskich i ich uczniów). A więc nie religia decyduje o możliwości wystąpienia nadużyć. Fakt jednak, że występują one także w instytucjach religijnych bulwersuje wielokrotnie mocniej bo stanowi jawne i głośne zaprzeczenie tego posłania, które one głoszą i któremu nadużycia jawnie zadają kłam. Linia obrony kościołów, że "przecież u nas nie jest inaczej niż w reszce społeczeństwa" wydaje mi się w związku z tym wyjątkowo obrzydliwa i zakłamana.
-
2013/07/13 20:28:17
DROGI ANTY...a mówił ja co Ty nie wytrzymasz?Twoje publikacje które przytaczasz to rzeczywiście ważny etap..w pewnej historii...Historii świętości praktycznej i praktykowanej.
Józef nad tym zapłacze..i nie tylko ..Józef.
Nekrofilia,zoofilia,efebolilia..pedofilia..i inne filie..świadczyć mogą i świadczą o konieczności ratowania,, miłości''...na pomoc,na pomoc! SOS! ..SOS!
Potrzeba ta istnieje szczególnie w instytucjach ,które mają wypchane gęby miłością do człowieka i do Boga.
Jak szanowni bogierzy raczyli zauważyć poicząwszy od ..rodziny..zgnilizna moralna wszędzie tam może śmierdzieć gdzie brak poszanowania praw najsłabszych.
To zamknięte koło.!.Zakładając bowiem EWOLUCJĘ..jako przyczynę Wszechrzeczy..KONIECZNE JEST UZNANIE WALKI ..jako narzędzia elliminacji słabszych jednostek..Dzieci i starcy są najsłabsze w tym łańcuchu..przemocy.
Dziwne jednak to ,że jak napisał Pharlap kreacjoniści uznający Stworzyciela i Kreację.praktycznie..wyprzedzają w tym procesie..tych okropnych deistów,ateistów,agnostyków..i innych ..,,styków''.Oh gdyby tak np...zaczęli tam w tych romańskich katedrach uprawiać....gimnastykę liturgiczną.Kości by piszczczały..Nikt by nie protestował..może tylko korniki w starych zabytkowych konfesjonalach..Balet święciłby triumfy.Szpagat klasyczny w habicie..Jerzy Maksymiuk dyrygowałby Chórem Wujów..w swoim uroczym szaliku...na fryzowanym łbie!
Purpuraci w getrach i baletkach..i taniec z pastorałami..Chaczaturian.się niech schowa!
Lot Trzmiela..w Episkopacie...
Józef Stalin..zapłakałby...ze wzruszenia..bo to też propagator miłości i sztuki..
Batumi ..ech Batumi...herbaciane pola Batumi..!
Pozdro..gerentofilne i krotochwilne.
-
2013/07/14 05:27:07
@awarcho - napisałeś: "..jak napisał Pharlap kreacjoniści uznający Stworzyciela i Kreację.praktycznie..wyprzedzają w tym procesie..tych okropnych deistów..".
Niczego takiego nie napisałem!
W komentarzach do tego wpisu napisałem, że najbliższa rodzina wyprzedza wszyskich innych razem wzietych. Podałem tez link do informacji, że w USA, protestanci wyprzedzają katolików.
Nie musisz odnosic się do powyższego, bo zrobie sobie dłuższą przerwę w czytaniu komentarzy na tym , skądinąd, pięknym blogu.
-
2013/07/14 05:37:05
DROGI Andy,

To jest histeryczna chwila, mos recht, dlatego wlasnie umiescilem te informacje tutaj , dla wszystkich zainteresowanych; m.in. takze dla autora tego blogu.

To juz nie jest opinia / ogien z gemby / jednego internetowego bandyty oraz nienawistnika, to juz jest stan swiadomosci setek tysiecy ludzi / jezeli nie milionow / na calym swiecie z ktorych pare osob potrafi wywrzec odpowiedni nacisk w odpowiednim miejscu. " Kosci zostaly rzucone ? "

Jestesmy swiadkami pierwszego w historii ludzkosci zlapania za ucho i przywolania do tablicy / odpowiedzialnosci / RZECZYWISTOSCI ? /
Miedzynarodowego Gangu Onanistow, Pedofili i Farmazoniarzy

/ i to bez przemocy militarnej jak to zwykle bywalo / przez CYWILNY ORGAN ponadnarodowy ktory raczej zartowac z nim nie ma zamiaru i nie bedzie.

Nikt tego do tej pory nie zrobil. To ONI zawsze udawali ze maja PRAWO do poucznia wszystkich z racji bycia w wojsku razem z Chrystusem.
No i sie upierdolilo przez popsute rozporki. A bylo tak fajnie.

Byc moze znowu pewne / spore / sumy pieniedzy zmienia wlascicieli i rozjedzie sie to wszystko w nicosc - ale poczatek zrobiony przez Jewropski Sojuz wyrokami ze Strasbourga nabiera rozpedu i pojawia sie realna szansa na przyciecie pazurow Bablilonskiej KURWIE / w stylu WORLDCLASS / i uskutecznienie porzadnego PEDICURE / pila lancuchowa / dla naszego ulubionego przez gawiedz Zelaznego Antychrysta. ( pasuje mu ksyfka " Zosia Samosia " )

Pozwolisz jednak ze pozostane jeszcze troche na chorobowem / i wyczymac dam rade / bo mam ciagle w gebie ubecki trampek i nie chce zionac tym na innych, szczegolnie tych ktorzy nie maja z tym nic wspolnego.
pozdro seminaryjne...
-
2013/07/14 08:16:00
DROGI PHARLAPIE..pardon! Tak rzeczywiścied nie napisałeś! Jestem morda wstrętna.i jeszcze gorzej!.To mój nietrafny wniosek w odniesieniu do podanego przez Ciebie linku.
Wszystkie bowiem fermy kościelne maja coś na sumirniu.Nie tylko doztojny czcigodny,szacowny KOŚCIÓŁ RZYMSKI na którym jako głownym obiekcie wiesza sie psy niestety.To wszystko kreacjoniści..podkreślają przecież Stworzyciela jako twórcę wszystkiego...w przeciwieństwie do ewolucjonistów.[Stąd wniosek]
Twoja groźba co do ewentualnej rezygnacji..z odwiedzania tego blogu zabrzmiała poważnie.Proszę więc..abyś przemyślał spprawę..pro publico bono.Bardzo Cię cenię i jeszcze raz przepraszam.
-
2013/07/14 09:00:39
PHARLAPIE..w USA..najwięcej odszkodowań zapłacili KATOLICY. Pozostałe kościoły zostaja w tyle daleko.Kościoły protestanckie też płacą trochę..no i nie uchronilo się też Watch Tower Society..któremu po 17 latach w Kaliforni sąd przydzielil 27 mln odpowiedzialności za molestowanie przed laty 12 letniej dziewczynki przez sąsiada świeżo nawróconego.[Tzw kler tam nie istnieje]
Istotne jest jednak to że wszędzie ponoszą szkody najsłabsi i ci o ograniczonych prawach..Wszystkie zmknięte społeczności kieruja sę swymi prawami wewnętrznymi.W szkółkach niedzielnych,rodzinach,kieszonkowych kościołach,walizkowych kościołach,internatach,klasztorach,domach dziecka, i innych instytucjach odbywa się ..pranie żądzy..utajnione.Hańbą jest to że..OFICJALNIE kościoły i związki wyznaniowe sa piewcami MIŁOŚCI...,,PRAWA BOŻE''..stawiane sa wyżej praw cywilnych.Wewnętrzna zmowa nazywana kodeksem kanonicznym wymaga przede wszystkim posłuszeństwa wobec zwierzchnika....
Józef..dziecko Jakuba był jednym z najmłodszych dzieci Jakuba..starsi go skrzywdzili bo ...tacy byli.Drapieżni ,mśiwi,chutliwi prężni.ambitni..tacy zwyczajni ..cieleśni.Brak zapisu o zemśćie Józefa..był tylko jego płacz,odpuszczenie,przebaczenie...i żywa pamięć o braciach przed którymi trochę się wynosił...ONI GO ZNIENAWIDZILI[CZYTAŁEŚ KSIĄŻKĘ WIĘC WIESZ]
Dzieciący dramat wobec DUCHOWIEŃSTWA..polega na ukrywaniu cielesnych żądz i bezustannym pieprzeniu o ,,duchowych wartościach''.Obojętnie kto to robi czy ksiądz czy pastor ,,czy szeregowy pieszy Św.Jehowy,czy Pastafarianin ..dopuszcza się podłości.
Pozdro!