Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Radykalizm

Ewangelia Mateusza 9,17
„Raczej młode wino wlewa się do nowych bukłaków.” Czasem trzeba działać radykalnie. Jak papież Franciszek, amen!

sobota, 06 lipca 2013, jan.turnau

Polecane wpisy

  • Królestwo zgoła nieziemskie

    Ewangelia Jana 18,33-38 Wielki Piątek. Na pytanie Piłata czy Jezus jest królem żydowskim, odpowiada On precyzyjniej, niż według trzech pierwszych ewangelii. Tam

  • Dzień księdza, dzień Komunii

    Księga Izajasza 61,6 1 List do Koryntian 11,23-26 „Wy zaś będziecie nazywani kapłanami Pana, zwać was będą sługami Boga naszego” . „To jest ci

  • Alleluja!

    Ewangelia Łukasza 19,28-40 Ewangelia Łukasza 22,40-23,56 Niedziela Męki Pańskiej, zwana tradycyjnie Palmową. Jest na dzisiaj tekstów biblijnych dużo. Przede wsz

Komentarze
2013/07/06 12:44:04
Z całym szacunkiem,ale jeśli to jak działa Franciszek jest radykalne, to ja jestem sułtan perski. Doszliśmy już do tego, że samo powiedzenie "dzień dobry" zamiast "padam do nóg waszej ....encji" jest już rewolucją. A stare bukłaki śmieją się w kułak...
-
2013/07/06 13:05:30
Tym wszystkim, którzy nie będą obecni na Stadionie Narodowym by "spotkać sie z Jezusem"(sic!) polecam tekst ks.Bonieckiego tu: tygodnik.onet.pl/32,0,80838,1,artykul.html
-
2013/07/06 14:03:38
RADYKALIZM..o którym mówił Jezus..był naprawdę radykalizmem za który ,,płaci się głową''Było tam o naprawie szaty nowymi łatami i starych bukłakach co to nie wytrzymają siły fermentacji nowego wina..,,Nowe wino''..nie mogło wogóle znaleźć miejsca w bukłakach ,,starego porządku''.Przeszkadzala tradycja i MOC ŻYDOWSKIEGO KLERU.
Tamten kler miał moc z dwóch ston..siłą aautorytetu Mojżesza i siła Cezara ,który zatwierdzał i podkreślał ..rangę Arcykapłana.Chrystusowe nauczanie..było jak fermentujące młode wino...Lud łatwo go przyjmował..bukłaki Sanhedrynu były zbyt słabe..by jakiś ,,niedouczony''..je reformował.Samozadowolenie przypominało dzisiejsza SPETRYFIKOWANĄ mentalność Episkopatu ..nad Wisłą.Reakcje na wzywanie do skromności i ,,nie afiszowanie się bogactwem i blichtrem''..spotkało się ze znanym odporem publicznym... Kościół nie jest instytucją charytatywną!..,,
Stary bukłak'' ..cieknie czym się da,..na szosie pijany proboszczu..bukłakiem się nie posługoje,giną ludzie.Kościół..zapewne pomodli się i odprawi za ofiarę mszę,...a za proboszcza mszę przebłagalną!
Działanie Franciszka przypomina raczej ..łatanie jakimś kawałkiem matreii starganej szaty..przez którą przeziera przecie kawał wstydliwego ciała...i z przodu i z tyłu i z boku.
Mojżeszowi p-rzykazano..aby przy ołtarzu nie urządzano schodów..by kapłan czyniąc swoje nie pokazał golizny ludowi. Szata mi9ala być czysta,biala i długa.
Lud nauczono czcić ,,czerwone i czarne''....jednak sa tacy ludzie którzy dostrzegają ,goliznę''...Bukłakami,ani dziurawym szatami przejmuja sie nieliczni..
O radykaliźmie nikt nie marzy..urwał mu skutecznie łeb Wojtyła potępiając w czmbuł Teologię wyzwolenia.Franek Jezuita zawzięcie mu przyklaskiwał. laty na starych szmztach i stare bukłaki..przypominać mogą...finał przed dwoma tysiącleciami w Jeruzalem.Prowadzeni Starobukłaccy ,,kułacy''..uwiecznieni zostali na łuku Tytusa w Rzymie w pochodzie tryumfalnym..do niewoli niestety.
Oni wierzyli święcie że bramy piekielne nie przemogą..starej świątyni''
Nowy deal chlubił się podobnym zdaniem..:
,,A NA TEJ OPOCE USTANOWIĘ KOŚCIÓŁ MÓJ ..a bramy piekieł nie przemogą go''..
..niestety,ani PIOTREK,ani Paweł..tą skałą nie mieli być.! Miał być Chrystus..ale On też nie był. ..Była tradycja..która właśnie kończy bieg..!
Pozdro..idę do szmatexu..przytyłem!
-
2013/07/06 15:19:52
Tonący brzytwy sie chwyta! Tak tylko mozna okreslić inicjatywę Episkopatu , ktory chce patronować temu kiczowatemu religijnemu SHOW na Stadionie Narodowym.
A jakie jest Pana zdanie, Panie Redaktorze, na ten temat ? Ciekawam.
-
2013/07/06 20:22:02
A teraz o innym radykalizmie. Tematem dnia jest kanonizacja JPII. Miała być wspólna z JanaXXIII, co moim skromnym i niemiarodajnym zdaniem przynosiło zaszczyt JPII (a nie odwrotnie. Ale poczytajce: wyborcza.pl/1,75477,14235171,Jan_Pawel_II_i_Jan_XXIII_nie_beda_kanonizowani_razem_.html
Znając szowinistyczny kretynizm moich rodaków, szczytujący w szowinistycznym katolicyzmie, wierzę, że doniesienie to może być prawdziwe. I tak to Polacy na końcu sami naplują sobie w zupę.
-
2013/07/06 21:24:13
Koszmar z tą kanonizacją!!! Biedni katolicy, ci przeciętni lub nominalni, pogubią się w tej religii chrzescijanskiej. No bo piąta juz osoba doszlusuje do Trójcy św. (za czwartą, ktorą jest Maryja). Zreszta, juz i dotychczas wielu katolików modliło sie do bł. Jana Pawła, a teraz jego wizerunki znajdą sie zapewne na oltarzach głównych polskich kosciołów, wypierając stamtad wizerunki Jezusa czy Maryi. No bo jak tu modlic sie do jakiegos Żyda, dosyć wirtualnego w ogólnych zarysach, skoro mamy "naszego czlowieka", z krwi i kosci, prawdziwego Polaka i patriotę.....
Dokad zmierzasz polski kosciele katolicki, zapytam za red. A.Szostkiewiczem??
-
2013/07/06 21:51:02
Papież Franciszek biorąc się za watykański bank zadarł z mafią. Nie wróżę mu naturalnego końca.

Z radykalizmem Jezusa bym nie przesadzała- sam powiedział ponoć, że nie przyszedł zmieniać Prawa. Kasty kapłańskiej nie lubił i nie szanował, ale w porównaniu z kastą w Kościele, którego jest Głową, ( nie zwariowałam, powtarzam za KKK), tamta kapłańska kasta to niewiniątka.ł
-
2013/07/06 23:14:53
Awarcho
Jesteś dobry w temacie więc porównaj zarzuty Jezusa z Nazaretu wobec faryzeuszy z tym co się dzisiaj zarzuca kaście i co ta kasta czyniła przez wieki.
Rewolucja Jezusa zakończyła się zamianą zła małego na kryminalną historię instytucji, której jest szefem.
Nie jest to doczesny sukces.
-
2013/07/06 23:20:01
Emesie
Z kanonizacjami i beatyfikowaniem rzecz jest nieco pokrętna. Nikt nie musi w to wierzyć.
-
2013/07/06 23:30:49
Pozwole sobie nie zgodzic sie ze stwierdzeniem @Fajki. Eklezjologia koscioła katolickiego glosi, ze nieposłuszenstwo Kosciolowi jest rownoznaczne z nieposluszenstwem Bogu.Wiec katolik powinien wierzyc w to, co mówi jego kosciól.
-
2013/07/06 23:48:20
Powinien Avi,ale czy naprawdę winien odłączać to w co wyposażył go Bóg,tzn.mózg?
-
2013/07/06 23:57:54
Mam nadzieję że na Stadionie już uleczeni cudotwórczo wszyscy.I przepychanek nie było.
Tak jakby Bóg nie działał w Psiej Wólce.Za mała,za biedna i gorsząca swą nędzą by Bóg mógł spojrzeć.Trzeba Stadionu.Narodowego i świeżutkiego.
-
2013/07/07 00:30:16
Bóg w Psiej Wólce?
Kogo obchodzi Bóg w Psiej Wólce? Słyszał ktoś o jakimś świętym z Psiej Wólki?
Ale to pryszcz. Czy ktoś słyszał o jakimś świętym, który byłby szczęśliwym i spełnionym małżonkiem stawianym na wzór?

-
2013/07/07 12:57:57
Myślę że Kościół nad tym pracuje Fajko.
-
2013/07/07 15:58:23
A mnie dręczy taki jeszcze problem. Do kogo pójdzie dochód ze sprzedanych biletów na Stadion? Otrzyma je Kosciól kat. czy ratusz warszawski?
Jezeli ratusz, to bedzie to piekny przyklad niezmiennie trwajacego sojuszu "tronu z oltarzem", bo Kosciol przyczynił sie tym razem do zasilenia budżetu miasta.
-
2013/07/07 16:26:18
Fajko,
jest taki wzór malżonka z NT, nazywa sie św. Józef. Natomiast na pytanie, "czy byl szczesliwym i spelnionym malżonkiem" - odpowiedziec nie sposób, bo ewangelisci nie udzielają mu w swoich ewangeliach glosu. On tylko śni. To bardzo wygodne rozwiązanie, zarówno dla ewangelistów jak i dla naszego bohatera.
[Przychodzi mi teraz do glowy, ze byl juz taki przyklad małżonka w literaturze polskiej, a byl nim mąz pani Dulskiej ... tez długo nic nie mówił]
-
2013/07/07 17:53:10
FAJKO..Jezus nie jest szefem tej instytucji.To tylko ta Firma zasłania się JEGO iMIENIEM..i wskazując na Niego wyciąga ręce po zaszczyty,władze i inne rzeczy.Odwołuje się do stajenki betlejemskiej i znanych darów..: mirry,kadzidła i złota!O jego skromna szatę rzucali losy rzymscy legioniści..bo nic więcej nie miał.Firma wskazując na Jego krew i mękę wyciąga grosz gdzie się da.Zielonoświątkowy spektakl w Warszawie nie odbył się za ,,Bóg zapłać''.
Czyż w Twoim Imieniu nie uzdrawialiśmy?,nie nawracaliśmy,nie wrzeszczeliśmy pod pałacem prezydenckim? Czyniliśmy dobro aby ozdrowieli i wyganialiśmy demony i karmiliśmy tłumy?..wtedy król odpowie im : Idźcie ode mnie wy wszyscy którzy czynicie NIEPRAWOŚĆ!...
Czyż nie obmywaliśmy nóg?czyż nie udzielaliśmy chrztów,komunii,bierzmowań i egzorcyzmów?,czy nie poswięcaliśmy motopompy biskupim kropidłem w Niewyrypach i Wilkowyjach?..czy nie potepialiśmy in Vitro?
Wtedy król odpowie im [tym po lewicy]..idźcie ode mnie obłudnicy,okradający wdowe i sierotę w posługach,i wy walący po pijanemu w słup,i wy szalejąqcy po wariacku w wiejskiej [nie tylko] plebanii,i wy kochający ,,chłopców komunijnych]..i wy wydzierający majątek ze skarbu państwa. i wy wszyscy okradający zdewociałe wdowy z obligacji.i rozbijający się z dziewczynkami po Adriatyku..i wy wszyscy z Stella Maris.i z Banku Ambrosiano .i z waszym dostojnym Opus Dei..et cum LegIoni Christi,et pluralis Majestatis.et prostatitis wulgari,..etc.etc..und so weite!.Cosa Nostra et spiritu tuus!
Myślę ze król chętnie skorzysta ze zdobyczy techniki informatycznej i kodowania tekstu..bo lista jest choleeeeernie duża. Trudno znależć zasługi..jakoś!?
Hallelujah..pozdro..
-
2013/07/07 17:58:42
Ile wstępnie udokumentowano wskrzeszeń,a ile uzdrowień?Wstyd mi trochę za to widowisko stadionowe.Nie godzi się tak oszukiwać ludzi.
-
2013/07/07 19:50:45
Droga Ewo, tradycja wskrzeszeń i uzdrowień ma jak wiadomo bogatą dokumentację, jeśli ewangelie można (bez obrazy) nazwać tu dokumentacją. Jak sama słusznie zauważyłaś ludzie to (np.cuda) lubią, jest więc stały popyt na ten towar. Kiedyś się mówiło, że "myślenie ma kolosalną przyszłość" ale jak się przyglądam temu światu, dochodzę do trudno podważalnego wniosku, że kolosalną przyszłość ma coś wręcz przeciwnego.
-
2013/07/07 20:51:17
Jak radykalizm, to radykalizm. Znany z radykalizmu abp.Hoser odwołał własnie ks.Lemańskiego z probostwa. Szczegóły: wyborcza.pl/1,75478,14239653,Ks__Lemanski_odwolany_ostrym_dekretem.html
Całkiem w duchu radykalnego papieża Franciszka Szanowny Gospodarzu?
-
2013/07/07 22:02:07
Sprzątanie stajni to nie jest radykalizm.

Instytucjonalny Kościół rzymsko katolicki to jest wielkie szambo i nikt przytomny granatu nie wrzuci.
Gorbaczow też próbował nieco posprzątać zachowując istotę. I wszystko się posypało.
Franciszek jedzie podobnie.
-
2013/07/07 22:37:34
Emesie, pisząc miałam na myśli obiecane wskrzeszenia i uzdrowienia na stadionie.