Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
To też bożek, nie Bóg prawdziwy

Księga Wyjścia 32,8
„Bardzo szybko zawrócili z drogi, którą im iść nakazałem, i utworzyli sobie posąg cielca ulany z metalu, i oddali mu pokłon, i złożyli mu ofiary.”

Tak było z Izraelem w drodze do Ziemi Obiecanej, ale z nami też bywa podobnie. Nasze bożki to oczywiście mamona i seks, władza i ziemska chwała, ale coś jeszcze innego. Myślę o wyobrażeniu Boga, które czyni z Niego zaprzeczenie Miłości absolutnej, jaką przecież jest. Które robi zeń bezlitosnego sędziego, co nic, tylko przymierza nas do moralnego wzorca i gorszy się odstępstwami od owej dokładnej miary. Który jest urzędnikiem pilnującym ślepo Prawa, a nie najserdeczniejszym z tatusiów. Który nie kocha. Którego Syn nie stał się człowiekiem, żeby nas zbawić przez swoją mękę i śmierć najstraszniejszą z możliwych. Który jest właśnie posągiem z metalu, twardym i zimnym, głuchym na wołanie z naszej ziemskiej niedoli.

czwartek, 22 marca 2012, jan.turnau

Polecane wpisy

  • Szczęście sprawa nieprosta

    Ewangelia Łukasza 6,17.20-26 Ta ewangelia wymienia tylko cztery z ośmiu błogosławieństw u Mateusza. Przede wszystkim tę o ubóstwie, bo bohaterami szczególnymi Ł

  • Niedole nasze przeróżne

    Wpis na sobotę 16 lutego 2019 Księga Rodzaju 3,9-24 Opowieść o karach za ów grzech pierwszy, czyli ludzkich niedolach życiowych, ale najpierw o Bożej mowie do w

  • Zaczęło się od Adama i Ewy

    Księga Rodzaju 3,1- 8 Psalm 22,1b-2. 5-7 No i teraz o tak zwanym grzechu pierworodnym opowieść dalsza. Że namówił ich do tego wąż (z czasem utożsamiony z szatan

Komentarze
2012/03/22 20:31:02
Odnosząc się do najaktualniejszych potyczek Kościoła z Władzą zapytajmy: o co idzie spór? Na pewno nie o Boga i nie o seks. Z (trafnej) wyliczanki Gospodarza zostaje nam więc MAMONA, WŁADZA i ZIEMSKA CHWAŁA. Kto na tym bardziej traci?
-
2012/03/22 20:51:01
Szacunek na zakrystii traci

jebzdzidyfb.pl/obrazek/12038/czarna,mafia.html

?
-
2012/03/22 20:53:57
Rzymscy katolicy wieszają sobie różne obrazki i przed nimi klękają.
Nikt jednak nie myśli, że klękają przed malowidłem. Klękają przed swoim wyobrażeniem.
-
2012/03/22 22:04:38
Jak większość z nas, z ateistami i agnostykami włącznie. Klękamy przed wyobrażeniami Prawdy, Miłości, Tolerancji, Pieniądza, Doktryny, Ekologii, Pluralizmu, Tradycji, Postępu. Władzy i Seksu oczywiście też, ale akurat ci dwaj bożkowie są starzy jak świat.
-
2012/03/22 22:20:18
cd
Izraelici bijąc pokłony metalowemu cielcu nie wielbili władzy, seksu, mamony i chwały, wielbili swoje wyobrażenie Boga. Fałszywe?
A kto ma prawdziwe?
-
2012/03/22 23:33:46
Nanye
Klękamy przed wszystkim co wydaje się nam ważne. Czy to nasza wina, że ważne wydają się nam atrybuty Boga i Szatana? Czy ktoś na tym blogu decydował czy zjeść jabłko czy raczej nie jeść?
Wszyscy jesteśmy wrzuceni w świat zastany.
Chrześcijaństwo wymaga od ludzi aby byli jako ich Bóg naczelny- naśladujmy Jezusa, przyznając równocześnie, że jest to niemożliwe głównie z powodów doktrynalnych.
Anty określił to jako zbyt wysoką poprzeczkę. Skoro z góry wiadomo, że nie sposób- po co się starać?
-
2012/03/22 23:54:22
"Zbyt wysoka poprzeczka" - to okreslenie duchowego i moralnego lenistwa. Zwalnia od podejmowania jakiegokolwiek wysilku.
-
2012/03/23 00:35:09
Ekumenska, pamiec Cie lekko zawodzi ? ...

A Ty kiedy I przez kogo zostalas od tego wysilku zwolniona ?
Masz zaswiadczenie z pieczatka od Jezusa ?

Jaki wysilek podjelas realizujac poprawke Jezusa do nie zabijaja ktora brzmi
Nie gniewaj sie na blizniego - wlasnie wtedy - kiedy mi zyczylas zebym sie udlawil ? Wyparlas to juz z pamieci moze ?

Przeroslo Ciebie wypelnienie jego nauki czy bylo to

PO PROSTU - niewykonalne ?

Znam nawet Twoja odpowiedz.
Jestem tylko grzesznym czlowiekiem.

I to wlasnie dla takich ludzi jak Ty ta poprzeczka jest za wysoka.
Wiec mowisz o swoim wlasnym lenistwieduchowym I innym.
Tacy sa wszyscy chrzescijanie - bez wyjatku.
Wytrzyma to pan, panie Janie ?

Belka w oku nie uwiera ?
.
-
2012/03/23 09:07:42
Niema potrzeby cofać się aż do czasów Izraela, przecież Kościół Katolicki poprzez swych tzw świętych stworzył większy panteon od greckiego. Rozumiem, że belka w oku może utrudniać dostrzeganie nawet takich oczywistości.
-
2012/03/23 09:09:55
"Który jest właśnie posągiem z metalu, twardym i zimnym, głuchym na wołanie z naszej ziemskiej niedoli."

Jeśli zamiast Boga wzięlibyśmy naszych księży, to takie zdanie idealnie by to do nich pasowało. I założę się, że nie jest to pogląd odosobniony.
-
2012/03/23 10:04:48
Nanye,
do spraw, ktore wymieniłes, dodałabym jeszcze ufność w "potęgę" naszego rozumu, choc może to wyrażac ów Postęp.

Antychryst,
moj komentarz dotyczyl UOGÓLNIONEGO znaczenia tej frazy.
-
2012/03/23 20:03:58
Wyobrażenie Boga głuchego na ziemskie wołanie? Pasuje jak ulał do zasady predestynacji świętego Augustyna, uznanego za świętego właśnie za płody własnego wyobrażenia. Kościół chrystusowy też prowadzi na manowce.

Chrześcijanie, szczególnie rzymscy katolicy, w formie pokorni - w treści pyszni.
Ich religia -über alles, über alles in der Welt. Za panowania doktryna Augustyna też.

Mniej mnie drażnią afery pedofilskie i skandale finansowe Kościoła, bardziej zaprzeczanie własnej omylności. Przeprosiny za grzechy to mało- należy je opowiedzieć skoro wymaga się tego od penitenta.
-
2012/03/23 20:07:26
Avi
Czymże mianowicie są dogmaty jak nie wiarą w potęgę ludzkiego rozumu? Że Duch Święty? Ten ponoć wieje kędy chce.
-
2012/03/23 22:46:50
Jesteśmy w kręgu wyobrażeń ludzi o własnych bogach/Bogu. Że temat jest sporny wiadomo od prawieków. Np. Ksenofanes z Kolofonu (VI/V w.p.n.e.) miał za złe Homerowi, że ten, podobnie jak Hezjod, przypisał bogom wszystko, co ludziom przynosi wstyd i hańbę bo kazał im kraść, cudzołożyć i oszukiwać się wzajemnie. Twierdził też,że: "Ludzie stworzyli bogów na swój własny obraz. Śmiertelnym się zdaje, że bogowie zostali zrodzeni jak oni, że noszą ich szaty, maja ich głos i postać. Etiopowie uważają, że ich bogowie maja spłaszczone nosy i są czarni, Trakowie zaś, że maja niebieskie oczy i rude włosy. Gdyby woły, konie i lwy miały ręce i mogły nimi malować, to konie malowałyby obrazy bogów podobne do koni, a woły podobne do wołów". Podobna krytykę wyrażał w tych czasach też Heraklit z Efezu.
To dało też asumpt Józefowi Flawiuszowi (wspominałem tu przy innej okazji) do przedstawienia żydowskiego Jahwe jako nieporównanie doskonalszego boga od tamtych. I trudno mu odmówić racji: Jahwe jest doskonalszym tworem (czy we wszystkim taki pozytywny, to bym się spierał, ale niewątpliwie stanowi inną, wyższą bo niewysłowioną i niewysłąwialną jakość), który w rozwoju historycznym wykształcił Boga chrześcijańskiego. Ten zaś umieszczony w Trójcy, stanowi konstrukt, z którego pojęciem sami chrześcijanie z trudem dają sobie radę.
Jak by nie dywagować, jedno [moim zdaniem, oczywiście...] wydaje mi się pewne - jak długo MY istniejemy, istnienie bogów ma sens; bez nas, którzy o nich rozmyślamy i o nich się spieramy, ich egzystencja jest jałowa...
-
2012/03/24 00:01:28
@Fajko,
Tak, zgadzam sie z Tobą.
A przy okazji opowiem o takim zdarzeniu sprzed dwóch lat, kiedy uczestniczylam w rocznym Studium Filozofii i Teologi u prof. Bartosia. Otoż, mielismy kilka wykladów wlasnie na temat dogmatów, wykladowcą byl jezuita z Instytutu Bobolanum. Kiedy przyszedł czas na zadawanie wykladowcy pytan, zapytałam jakie znaczenie bedzie miało dla chrzescijaństwa wymyślanie nastepnego dogmatu mariologicznego o Maryi Współodkupicielce. No i użyłam tego nieszczesnego słowa "wymyślanie". Wykladowca obruszyl się i pouczyl mnie, że "dogmaty nie są wymyślane, one są o d k r y w a ne", że w miare uplywu czasu Kościoł "odkrywa" nowe prawdy.
Zaskoczyło mnie to absolutnie, do tej pory zastanawiam sie czy to tak jest.
-
2012/03/24 07:40:17
@Awi...

Ludzie uwięzieni w dogmatach swoich religii nie odkryją żadnych prawd.
Najwyżej swoje prawdy będą dopasowywać do już uznanych przez Kościoły.
Bóg też nie "przemówi" i nie przekona nikogo uwięzionego w dogmatach religii,
bo każdego z nich umysł będzie pracować wedle utrwalonych intelektualnie schematów,
do których będzie dopasowywać otrzymywaną cząstkową wiedzę,kończąc na herezjach.

Historia pokazuje,że kontakt Boga z Ziemią jest bardzo utrudniony,
a potwierdzeniem są powstałe różne religie,
a żadna z nich nie ukazuje minimalnej prawdy o samym Bogu.
"Filozofie" czasem są bliżej Boga,ale też żadna nie jest pełnym objawieniem Boga.
-
2012/03/24 13:32:41
KW9,
pocieszam sie, że "odkrywane" przez ludzi dogmaty nie ograniczaja w zadnym stopniu suwerennosci Boga. Parafrazując słowa sw. Pawła: " Bóg nie ma względu na ... dogmaty".
Ale doskonale dociera do tych, ktorzy tego kontaktu pragną.