Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Czy jest coś nowego pod słońcem?

Księga Jeremiasza 7, 25-26
Psalm 95,8-9
„Od dnia, kiedy przodkowie wasi wyszli z ziemi egipskiej, do dnia dzisiejszego posyłałem wam wszystkie moje sługi, proroków, bezustannie, lecz nie usłuchali mnie ani nie nadstawiali swych uszu. Uczynili twardym swój kark, stali się gorszymi niż ich przodkowie".

Tak już jest, że prorocy nawołują. Księża, kaznodzieje zupełnie świeccy... Nie lubimy morałów, ale nasza moralność jaka jest, każdy widzi, trzeba zatem wołać. Zastanawiam się wciąż jednak, czyśmy na pewno gorsi niż przodkowie nasi, o czym słyszy się przede wszystkim w kościołach, ale czasem też z ambon zupełnie laickich. Na pewno jesteśmy inni, mniej wrażliwi w niektórych dziedzinach, ale przecież bardziej w innych. Takie porównywanie z przodkami jest jakby pewną manierą retoryczną, stosowaną od wieków. Co do młodzieży, to narzekania na nią zdarzały się już podobno w starożytnym Egipcie...

Jan XXIII, papież pełen optymizmu, otwierając Sobór Watykański II skrytykował podobne chwalstwo wieków minionych poprzez narzekanie na dzisiejsze. Psalmista argumentuje inaczej:
„Nie zatwardzajcie serc waszych jak w Meriba, jak na pustyni w dniu Massa, gdzie mnie kusili wasi ojcowie, doświadczali mnie, choć widzieli moje dzieła".
Bo też nic nowego pod słońcem...

czwartek, 15 marca 2012, jan.turnau

Polecane wpisy

  • Święty Jan największy

    Ewangelia Łukasza 3,1-6 Czytamy dzisiaj o Janie Chrzcicielu. Uroczystość coroczna jego urodzin już za nami, była 24 czerwca, ale zjawia się w roku liturgicznym

  • Maria z Nazaretu, marianie

    Ewangelia Łukasza 1,26-38 Dzisiaj w Kościele rzymskokatolickim, starokatolickim mariawitów i zapewne polskokatolickim uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświę

  • O tych wszystkich, którym dzisiaj źle

    Księga Izajasza 29,17-21 Najpierw też o świecie roślin, nie tylko zwierząt, już cudownie pogodzonych (lwie konsumującym słomę...). O tym, że „Liban zamien

Komentarze
2012/03/15 13:36:07
"Czy jest coś nowego pod słońcem?"

Ależ oczywiście - człowiek juz nie siedzi na drzewie. A to juz coś.

Z tymi prorokami i prorokowaniem byłbym ostrożniejszy, dlaczego?
Proroctwo i prorokowie czsami uskuteczniają wstecznictwo.
-
2012/03/15 16:20:28
..."Episkopat, choć uważa, że Fundusz Kościelny jest przestarzały, o likwidacji bez rekompensaty ze strony rządu nie chciał słyszeć. Hierarchowie proponowali, aby na Kościół można było przeznaczać 1 proc. podatku, tyle że nie w ramach obowiązującego "jednego procentu" na organizację pożytku publicznego. Chcieli, żeby podatnik katolik miał do dyspozycji "drugi procent".

Fundusz Kościelny to kilkadziesiąt milionów złotych. Z dodatkowego 1 proc. Kościół mógłby mieć kilka razy więcej - nawet 600 mln zł. Minister finansów Jacek Rostowski w październiku mówił, że jest to niemożliwe."...


Więcej... wyborcza.pl/1,75248,11348089,Rzad__0_3_proc__podatku_dla_Kosciola.html#ixzz1pCOuUSjx

Fascynująca pazerność arcykapłanów Antychrysta!
-
2012/03/15 17:47:42
No tak. Przeszłość ? Złoty wiek naszej wspaniałej cywilizacji. Przyszłość ? Świetlana jak zawsze, będziemy mieli raj na ziemi. Tylko ta głupia teraźniejszość jakoś nikomu się nie podoba. Może by ją tak przerobić na jakieś inne czasy, bo przecież w tych naszych, panie, to szkoda nawet gadać...
-
2012/03/15 18:11:01
Nanye
Nie wiedziałem że jesteś oportunistą?

Życie ludzkie nabiera sensu na przyszłość dzięki takim, jak nasz kolega blogerowy, ukryty pod wieloma nickami. Sam się określa jako błazen.
Dzięki takim "błazeństwom" ludzkość idzie do przodu i nabiera większej świadomości.

Nie uwielbiam oportunistów - są zbyt wygodni i nie stanowią przyczyny do lepszego skutku.
-
2012/03/15 22:52:00
Piramidalny, to była z mojej strony ironia. Ale dzięki za szczerą opinię, bo takie lubię
-
2012/03/15 22:59:41
Sonda Gazety Wyborczej
Czy likwidacja Funduszu Kościelnego w zamian za możliwość przekazania kościołom 0,3 proc. naszego podatku to dobry pomysł?

- Tak, Kościół powinien dostać rekompensatę
- Nie, to zamach rządu na Kościół
- Nie mam zdania


Więcej... wyborcza.pl/0,0.html#ixzz1pDvduOoB

Fasynująca sonda. Chyba wystąpie o nagrodę dla osoby (lub osób) układającej pytania?


-
2012/03/15 23:06:30
Nanye
Postawiłem mimo tej ironii znak pytający i jeszcze raz zapytam - Jesteś?
Nie musisz odpowiadać.
-
2012/03/15 23:17:33
Tak. Prorocy nawołują, kaznodzieje nawołują, rozmaici nawołują . Z upływem wieków nawołują do innych zachowań.
Nawołujący prorok uwikłany we własną współczesność traci na wiarygodności.

Głos proroków ST nie był głosem wołającego na puszczy. Był ważny skoro został zapamiętany i zapisany.
A nam po co on skoro starotestamentowi prorocy nawoływali do przestrzegania Prawa unieważnionego przez Szawła z Tarsu? Jeden jest powód- Mesjasz. Moim zdaniem słabo udokumentowany. Założenie, że jakiś Grek czy Rzymianin lepiej odczytał ducha ST niż pobożny Żyd jest karkołomne.
-
2012/03/15 23:39:36
"Założenie, że jakiś Grek czy Rzymianin lepiej odczytał ducha ST niż pobożny Żyd jest karkołomne."

Nie tyle karkołomne co cwane i prowadzące do wygody tych co zawłaszczyli to, co do nich nie należało.
Tak bywa, jak się przejmuje religię nie swoją. Obawiam się że sami Żydzi nie bardzo zrozumieli swoich proroków.
Dzisiaj w Europie obserwuję zwrot ku buddyzmowi. Obowiam się tego samego, co uczynili Europejczycy z religią żydowską - będą nawracać buddystów z Dalekiego Wschodu.

Jezus był pobożnym Zydem i wcale nie chciał nawracać całej ludzkości. Jezus chciał reform religii żydowskiej. Swoje nauki kierował do swoich braci w wierze. Ale znalazł się nadgorliwiec w postaci Pawła z Tarsu i wszystko spieprzył i właśnie On jest głównie odpowiedzialny za to, co działo się pózniej.
Jaki wniosek się nasuwa?
Nie kradnij Tego, co nie twoje.
Jeżeli nie stać cię na Boga swojego, To przestań się posługiwać cudzym.

W Starym Testamencie jest jasno napisane: "Nie będziesz miał bogów cudzych przedemną". Chyba Europejczycy z tym odczytem mieli problem, a może w jakimś celu sobie zawłaszczyli nie swojego Boga.

Większość uważa, że jest jeden Bóg - Gówno prawda. Każdy ma swojego, takiego na jakiego zasługuje.


-
2012/03/16 11:58:04
@Fajka
"...do przestrzegania Prawa uniewaznionego przez Szawła z Tarsu".

Mysle, że w temacie Prawa i Proroków epistolografia Pawła odgrywa znacznie mniejszą rolę aniżeli słowa i nauki Jezusa Chrystusa, przynajmniej dla chrzescijan. A chcąc poznac Jego opinię na ten temat warto zajrzeć CHOCIAŻBY do:
Mt 7;12
Mt 22,34-40
gdzie Jezus akcentuje, na czym głównie opiera sie Prawo i Prorocy.