Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Pan jest zdaniem moim, kto poprzestał na swoim

List do Flipian 4, 11b-12
„Nauczyłem się bowiem być zadowolonym z tego, co mam. Umiem ograniczać się i umiem żyć w dostatku. Doświadczyłem wszystkiego we wszystkim: być nasyconym i głodować, żyć w obfitości i w niedostatku".
Ekumeniczny Przekład Przyjaciół.

Paweł był tak potężnym zapaleńcem, że problemy „mamony", czyli wiktu i opierunku, nie były dla niego ważne. „Nie możecie służyć Bogu i mamonie" - nakazuje też taką postawę dzisiejszy fragment Ewangelii Łukasza.
O to właśnie chodzi: nie żeby żałować sobie taksówki, jeśli ma się tak zwaną dawniej gotówkę, a nogi i co insze boli. Skąpstwo nie cnota. Trzeba natomiast wyzbyć się przekonania, iż poznasz pana po marce garnituru nie mówiąc o samochodzie. Gdy uwierzymy, że jesteśmy ważni używając wyłącznie tramwaju, kupując ciuchy w „szmateksach" oraz nie snobizując się na „suszi", przestaniemy zabiegać o to, co zwało się dawniej blichtrem a teraz szpanem.
Być ponad takie drobiazgi.

PS. Mnie mamona nie kusi, ale chęć zobaczenia się na łamach to też nic Pawłowego. Mea culpa.

sobota, 06 listopada 2010, jan.turnau

Polecane wpisy

  • Józef i jego bracia

    Księga Rodzaju 37,3-4.[5-11].12-13a.17b-28 Można tę opowieść przeczytać w sławnej powieściowej wersji Tomasza Manna, wystarczy mi jednak ta biblijna do komentar

  • Bogacz i żebrak

    Ewangelia Łukasza 16,19-31 Po śmierci ten drugi na łonie Abrahama (określenie urocze), ten pierwszy w otchłani piekielnej. Co do tych pierwszych: choć się nie d

  • Wielu chce być najważniejsi

    Ewangelia Mateusza 20,17-28 Matka prosi Jezusa o największy awans dla synów. Przyszłych świętych Jakuba i Jana interesuje jakby tylko własna kariera, choć zaraz

Komentarze
2010/11/06 20:42:43
Panie Janie szanowny..prośmy aby wielu mogło obfitować takimi cnotami, oraz pokorą w patrzeniu na siebie..Zazdrość nie jest cnotą,a ja zazdroszczę Panu m.in dystansu do tematu, kultury słowa, wiedzy..umiejętności wielu!Również, sztuki poprzestawania na swoim..!Myślę ze Apostoł Narodów trochę zbyt skromnie żył,teraz można stawiając jego osobę za wzór wytykać innym to i owo.Mógł ufundowć sobie choćby skromną lektykę...Taki powiedzmy namiot..to była jego branża i źródło dochodu.
hallelujah..pozdrawiam serdecznie.
-
2010/11/07 13:27:44
List do Rzymian 7,18-19

Jestem świadom, że we mnie, to jest w moim ciele, nie mieszka dobro; bo łatwo przychodzi mi chcieć tego, co dobre, ale wykonać - nie. Nie czynię bowiem dobra, którego chcę, ale czynię to zło, którego nie chcę."

"Człowiek przepełniony poczuciem grzeszności, marności i winy jest człowiekiem chorym" - tak napisała Fajka w dyskusji na temat listu Pawła.
Ja dodam od siebie, że w pełni zgadzę z Fajką.
Paweł stworzył Kościół grzeszny, marny i z winami, a więc CHORY.
-
2010/11/07 13:44:49
Awarcho
Paweł z Tarsu to wyjątkowo chory człowiek. Jemu należy współczuć, a nie wynosić na ołtarze uznając za świętego. On stał się przyczyną chorego Kościoła rzymskokatolickiego.
Uwielbiasz Pawła, a Kościół rzymski nie. Zdecyduj się wreszcie - kogo uwielbiasz?

Kościół rzymski to nic innego jak wcielona choroba pawłowska.
Kościół rzymski identycznie w wielu sprawach sam sobie przeczy - dokładnie tak, jak Paweł z Tarsu.

Chory Paweł - CHORY Kościół rzymski i nic więcej na ten temat.
-
2010/11/07 14:11:02
LUKKI..Czlowiek przepełnionyNADMIERNYM poczuciem winy to rzeczywiście człowiek chory.To się zdarza w ciężkich depresjach prowadząc często do samobójstwa.
Patologiczne poczucie szczęścia i aktywności objawia się często manią i agresją.Jeden i drugi stan nie musi mieć związku z wiarą..ale to się zdarza.Brak poczucia związania jakimkolwiek rygorem objawia się patologicznym obłędem moralnym.Skutków takiego obłędu strasznie się boję...!Dlatego cieszy mnie zacytowany przez Ciebie fragment listu.
Uświadamia on mnie i innym ludziom konieczność zabiegania o dobro..wysiłku dla dobra.
Pawłowa ekspiacja przypomina o tej powinności...!Czy obciążałbyś drogi Lukki za spartaczenie budowy domu projektanta,? czy raczej ekipę budowlaną z majstrami ,którzy zamiast budować na budowie popijali?..material budowlany sprzedali, roztrwonili, lub zniszczyli?Planów dobrze nie przeczytali i prawie nie patrzyli gdzie wylano fundament.Na budowie byli tak narżnięci że na oczy nie widzieli.Jeszcze nie było zakończenia a oni już opijali parapetówkę...po korytarzach pałętały się dziewczynki..!Projektant już nie żył, można było go obciążyć
pozdro..LUKKI..hallelujah!
-
2010/11/07 14:55:40
List do Tytusa 3,1

Przypominaj wszystkim że powinni podporządkować się zwierzchnim władzom, słuchać ich i okazywać gotowość do wszelkiego dobrego czynu.

Paweł z Tarsu gloryfikuje ludzi władzy - wręcz twierdz, że władza ma pochodzenie od Boga.

Awarcho, przypatrz się, jak władza Kościoła rzymskiego zachowuje się?
Papież to niemal namiestnik Boga.

Kościół rzymski wypełnia zalecenia chorego człowieka (Pawła z Tarsu) i tym samym sam się stał wielką chorobą i wciąż ją rozprzestrzenia na wierne owieczki.
-
2010/11/07 15:02:11
Awarcho
Ani Ty mnie nie przekonasz do Pawła, ani ja Ciebie nie przekonam, że Paweł z Tarsu to chory (paranoik) człowiek, który przyczynił się do stworzenia CHOREGO Kościoła rzymskokatolickiego.
-
2010/11/07 15:31:30
LUUKKI drogi..tak zaleca pisanka.Niech każdy zostanie przy swoim...jeśli nie przekona Cię duch to daremne wysiłki kogokolwiek.Aby jednak cokolwiek mówić o Pawle warto znać biblię i jego listy.Paweł nie jest dla mnie osobą, której należy oddawać cześć!W końcowym rozdziale Apokalipsy zawarty jest opis sceny w której Jan chciał oddać cześć aniołowi...warto się nad tym zastanowić.Dla mnie jest to wskazówka.Na ołtarze nie patrzę, ana świętych beatyfikowanych tym bardziej.Mam jednego kapłana i odkupiciela który wstąpił do niebios..i w tamtej świątyni jest arcykapłanem inni mnie nie obchodzą i się nimi nie przejmuję.Anarchii nie popieram bo to wbrew Bogu, który dopuszcza jedynie obecną władzę..i nigdy nie był jej mocą ani źródłem.MAM PYTANIE CZY TY JESTEŚ PSYCHIATRĄ ABY Z TAKIEJ PERSPEKTYWY CZASOWEJ I NA ODLEGŁOŚĆ STAWIAĆ DIAGNOZY?..Nie obraź się druhu,ale przypomina to odrobinkę Kaszpirowskiego..tego: Adin,!dwa, tri ,czetire...piat..naczynajem twista grat..!
POZDRO!.GLORIA...AVE..LUKKI....lepszy Passat..niż Suzuki.!
-
2010/11/07 16:27:13
Drogi Awarcho
Ja tez mam pytanie dla Ciebie.
Czy Ty z perspektywy czasowej i odleglosciowej, jestes w stanie cokolwiek wiedziec o czlowieku, jakim byl Pawel z Tarsu?

Slowo to tylko slowo, jak sam wiesz - moze byc dobre albo zle, ale nigdy nie nalezy oceniac po slowie.
Zabawiam sie w to, co Ty bawisz sie, drogi Awarcho!
-
2010/11/07 17:16:51
Awarcho, jaki mnie ma przekonac duch?
Czy nie przypadkiem ten, ktory wybiera (przy pomocy glosowan arcykaplanow katolickich) na "Ojca Swietego"?

Skad wiesz, ze nie znam Biblii i listow Pawla - czy czasem duch Ci tak nie podpowiedzial?

Ja sie nie zajmuje interpretacja Biblii - to w co czytam sie, zachowuje dla siebie, aby przypadkiem nie namieszac przy pomocy "ducha biblijnego".

Za bardzo naduzywa sie DUCHA - dowolnie i bez umiaru!!!
-
2010/11/07 18:13:57
Awarcho
Dobry projektant budowlany jest bardzo drogi i czesto tak jest, ze inwestorzy zatrudniaja marnego projektanta (taniego). Tani projektant jest nastepstwem zatrudnienia taniego wykonawcy. Inwestor, ktory nie ma kasy, zatrudnia taniego inspektora nadzoru, ktory wszystko olewa i nie widzi jak jest prowadzona budowa i jak sie buduje (w jakim stanie).

Nie znasz budowlanki.
Ja w budowlance siedzialem w wykonastwie, projektowaniu i nadzorze. Wiem z doswiadczenia jak to wyglada.

W czasach PRL-u, gdy pijanemu pracownikowi wydalem nakaz opuszczenia budowy i zgloszenia do kadr w trybie dyscyplinarnym, okazalo sie, ze nastepnego dnia ja zostalem wezwany na dywani - jak moglem dopuscic sie wyrzucenia pracownika z budowy.
Nie on zostal zwolniony, a ja sie sam zwolnilem.
-
2010/11/07 18:26:09
Kto nie ceni czlowieka tez nigdy nie bedzie siebie cenil.

Kto tylko ceni Boga, "zabija" czlowieka w jego rozwoju.

W imie Boga i dla Boga juz wystarczajaco dokonano zla.

Chrzescijanstwo to typowa sekta zwrocona przeciwko rozwojowi czlowieczenstwa, rozumu ludzkiego i sumien indywidualnych.

Za oblude chrzescijanka jest odpowiedzialny Pawel z Tarsu - to wyjatkowy paranoik, ktory sam sobie przeczyl.
-
2010/11/07 18:45:32
Pyszałek ten Paweł, oj pyszałek. Wszystkiego doświadczył we wszystkim? Któż coś takiego może o sobie powiedzieć? Megalomania do potęgi.
-
2010/11/07 19:03:54
Lukki...i tak właśnie było.Powiedzmy że byłeś w roli Pawla znałeś dobry projekt i byłeś nadzorcą na placu budowy.Jeszcze za życia Pawła, zarzucano mu ze na placu budowy jest zanadto wymagający.Projektant był już u góry,uzgodnienia branżowe projektu zmknięte.Na operatywkach Paweł jako inspektor nadzoru domagał się aby budowlę wznosić na solidnym fundamencie tj.Chrystusie używając doskonałych materiałów budowlanych,głównie ognioodpornych i nie podatnych na deszcz i wiatr.Budowla miała też być odporna na wstrząsy, a robota wykonana zgodnie z projektem i tzw. sztuką budowlaną. Wyrażenia te są dosłownie zabrane z Listu do Koryntaian. Nie ma tam tylko takich dokumentów jak dziennik budowy aby dokonywać wpisy z postępów na budowie.Budowa miala być prowadzona bezpiecznie. Mieli ją wykonywać wykwalifikowani fachowcy. Brak tam tylko wyrażenia o ,,sztuce budowlanej'' ten zwrot pamiętam jeszcze z Prawa Budowlanego z okresu PRL...TEŻ MUSIAŁEM ŁATAĆ DZIURY PO NIEJEDNYM Partactwie. Szefowie się dogadali...a na budowie wyły szakale.! Paweł mial podobny problem..gdy zszedł z tego swiata inni już nie wnnioskowali o wyrzucenie pijaków obiboków, złodziei i innego elementu .No i mamy obraz baraku który siewali..! Ale sursum corda . Pozdro!
-
2010/11/07 20:09:16
FAJKO..och tak, och tak Fajko w istocie ; Pyszałek piekielny, karierowicz ,megaloman,zdrajca,podstępny obłudnik.....antyfeminista.paranoik, schizofrenik,epileptyk...dyslektyk..no bo miał sekretarza co za niego pisał.Masochista bo miał upodobanie w cierpieniach i zniewagach,konwertyta bo..z judaizmu na chrześcijaństwo..Kosmopolita bo poszedł w świat,celibant..bo nie miał żony,nożem chrzczony bo z pokolenia Benjamina,filozof,obrazoburca.konserwatysta bo z tym niewolnictwem i Filemonem..antysemita bo przeciw obrzezaniu i Mojżeszowi...oj można mu można dolać i dorzucić drwa do tego ognia..!Parole.parole paraole...!
pozdrawiam!..HALLLELUJAH
-
2010/11/07 20:46:21
Sorki
Nie wmawiaj. Ja tak rozumiem frazę: "doświadczyłem wszystkiego". Otóż nie doświadczył, mało tego jeszcze sporo było przed nim. Przeczytaj Pawłowe listy o i policz sobie użycie zaimków " ja" i "mnie"., a nie są to listy polemiczne usprawiedliwiające użycie "ja" w znaczeniu- ja sądzę, uważam , mniemam et cetera.
-
2010/11/07 21:06:24
Drogi Awarcho, prosze abys mi nie wmawial, ze kiedykolwiek bylem w roli Pawla.

Pawel pouczal paranoicznie jak czlowiek ma wierzyc i w co - ja tego nie czynie, zostawiam to pod rozwage czlowieka - jak wierzyc i w co.
Kosciol rzymski poszedl sladem Pawla - nakazuje wierzyc paranoicznie, choc mam watpliwosci, czy hierarchowie KRK sami w te nakazy wierza. Historia Kosciola pokazala, ze to tylko slowa, paranoiczne, ktore czesto prowadzily do zbrodni przeciwko czlowiekowi (wojny religijne itd.).
-
2010/11/07 21:15:24
I jeszcze wazna sprawa.
Rozpatrujesz zly skutek Kosciola rzymskiego.
Ja staram sie szukac przyczyn tego skutku.
Ta przyczyne znajduje w takich ludziach, jak Pawel - wyjatkowo potrafil wprowadzic paranoiczne nakazy wiary, ktore przyczynily sie do paranoicznych skutkow.
Miedzy innymi Swieta inkwizycja w imie Chrystusa - mozna tak dalej wymieniac.
-
2010/11/07 21:19:54
Kosciol rzymski jest swiety, najdoskonalszy, zna jedyna prawde i wciaz rosci sobie monopol na ta prawde. Taki wlasnie byl Pawel - Kosciol rzymski to przejal, niemal doslownie i faktycznie.
-
2010/11/07 21:52:31
Lukki...przeczytaj uważnie mój post o budowie.Zaciśnij dłonie aby opanować emocje i spróbuj zrozumieć.Co piszę
Fajko...to już nie żyjący człowiek nie może się bronić.Za swe przekonania dal głowę.Z obrazu który układali psychologowie odczytali jednak co innego prawdą że był człowiekiem niskiego wzrostu[kurdupel], sam o tym pisze.Opisane więzi emocjonalne wskazują jednak na szczere uczucia z innymi,pyszalków tak się nie kocha.Nie jestem fanem Pawła,inwektywy rzucane pod jego adresem nie rażą mnie nawet. Dziwi mnie jednak odwaga w sądach nad nim,zawziętość i zaciekłość...podpalająca las zwłaszcza suchy las.. ten bez zieleni i bez liści.Kiedyś angielski kler kazal 30 lat po śmierci Wycliffa wykopać jego zwloki spalić kości pozostałepo gniciu i rozsypać proch po Tamizie.Przyczyną była biblia,wina jego polegała na wydaniu i propagowaniu biblii.Obstawaniu przy wierze,przy fundamencie,..to jest coś podobnego tylko innej jakości.
...Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście
żar epoki nie użyczy wam chłodu.

..itd...HALLELUJAH
-
2010/11/07 22:46:29
Awarcho
Jasne,że Paweł bronić się nie może, zarówno przed pomówieniem, jak i protestować reagując na niesłuszne zachwyty.
Ale to jedno.
Jest znaczącą postacią w historii Europy i świata, budzi ciekawość, zachwyt i podlega krytyce. W drodze do Damaszku coś się mu przytrafiło, ale to nie znaczy, że zmienił się jemu charakter. Miał wady, jak każdy. Jego listy weszły do kanonu, ale są skażone ludzką słabością. Ja widzę pychę, inni mogą widzieć w nim inne słabości, jeszcze inni następcę Jezusa niepokalanego i brać za Objawienie wszystko co napisał jak leci.
Magisterium nie wypowiada się, bo jak sądzę wypowiadało się wielokrotnie i rozmaicie, więc po co narażać się na kolejny wygłup.

Kto opisał szczere więzi emocjonalne z Pawłem? On sam?
To zresztą bez znaczenia. Dlaczego nie kochać pyszałków? Jeśli są inteligentni, dowcipni i mają wdzięk? Znam, przyjaźnię się i uwielbiam przebywać z takimi różnymi o tak wybujałym ego, że trudno sobie wyobrazić większe, ale właśnie- są bardzo inteligentni i bardzo dowcipni i niesłychanie sprawni intelektualnie. Widzę wady, doceniam zalety.

Ale to nie ta bajka. Moi pyszałkowaci znajomi nie głoszą niczego takiego w co ktokolwiek ma wierzyć. A Paweł pojechał bez trzymanki podpierając się wyłącznie mocą własnego autorytetu, bezdyskusyjnie, ja mówię, to ja mówię, to ja wam mówię. Jedni to uwielbiają, drudzy nie lubią, ja jestem ci drudzy.

Sprowokowałeś mnie do dłuższej wypowiedzi, a staram się unikać.
-
2010/11/07 22:50:42
Ps
Zawsze jak się rozgadam, to mi umyka istota. Gdyby nie można było kochać pyszałków to zakładając, że pycha nie jest grzechem szczególnie wyróżnionym, w ogóle nie można by było kochać grzeszników. Implikacje aż nader oczywiste.
-
2010/11/08 09:42:50
No wlaśnie ..dlaczego nie można starać się choć trochę kochać,albo zrozumieć Pawla i w konsekwencji nie przypisywać mu wszystkiego co najgorsze. Przecież po nim jak przewidywał byli inni?Mieli bardziej wybujałe ego..i jego wiarę przekuki w swoich bożków i swoje złoto.
-
2010/11/08 14:35:19
Awarcho,
Szawel stawia siebie wyzej od Abrahama i Mojzesza jezeli sie uwaznie czyta to co napisal. Wielokrotnie. To nie tylko moja opinia, wyraza ja wielu ludzi. To jest malo istotne ze po nim przyszli inni ( w nie-zydowskim swiecie), bo to normalna kolej rzeczy.
Zastanow sie raczej nad powodami dla ktorych to robi.
------- Ja i Jezus - takich dwoch jak nas trzech ( YHWE )
-------------- to nie ma ani jednego !

W tej wlasnie kolejnosci wystepowania na scenie w tej jego tragifarsie.

To jest caly sens jego listow jezeli chodzi o mnie.
.