Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Postój trochę
Księga Izajasza 58, 9b-14


”To mówi Pan Bóg:- Jeśli u siebie usuniesz jarzmo, przestaniesz grozić palcem i mówić przewrotnie, jeśli podasz twój chleb zgłodniałemu i nakarmisz duszę przygnębioną, wówczas twe światło zabłyśnie w ciemnościach, a twoja ciemność stanie się południem. Pan cię zawsze prowadzić będzie, nasyci duszę twoją na pustkowiach. Odmłodzi twoje kości tak, że będziesz jak zroszony ogród i jak j źródło wody, co się nie wyczerpie. Twoi ludzie zabudują prastare zwaliska, wzniesiesz budowle z odwiecznych fundamentów. I będą cię nazywać Naprawcą wyłomów, Odnowicielem rumowisk na zamieszkanie. Jeśli powściągniesz twe nogi od przekraczania szabatu, żeby w dzień mój święty spraw swych nie załatwiać, jeśli nazwiesz szabat rozkoszą, a dzień święty Pana czcigodnym, jeśli go uszanujesz przez unikanie podróży, tak by nie przeprowadzać swej woli ani nie omawiać spraw swoich, wtedy znajdziesz twą rozkosz w Panu. Ja cię powiodę w triumfie przez wyżyny kraju, karmić cię będę dziedzictwem Jakuba, twojego ojca. Albowiem usta Pana to wyrzekły".


Podaję tu czasem przepisany nam kawałek Pisma w całości, kiedy indziej tylko jedno zdanie - ale gdy przypada pisarz nad pisarzami Izajasz, trzeba cytować, ile się da, bo każdy werset jak perełka.

Tu przykazania rozmaite, żadne nie jest zbyteczne. Także to o szabacie. Kojarzy nam się z etyczną biurokracją, ale przecież konieczny jest czasem dzień duchowego postoju, oderwania od zgiełku codzienności. Szczególnie w czasie zwanym Wielkim Postem.

sobota, 28 lutego 2009, jan.turnau

Polecane wpisy

  • Święty Jan największy

    Ewangelia Łukasza 3,1-6 Czytamy dzisiaj o Janie Chrzcicielu. Uroczystość coroczna jego urodzin już za nami, była 24 czerwca, ale zjawia się w roku liturgicznym

  • Maria z Nazaretu, marianie

    Ewangelia Łukasza 1,26-38 Dzisiaj w Kościele rzymskokatolickim, starokatolickim mariawitów i zapewne polskokatolickim uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświę

  • O tych wszystkich, którym dzisiaj źle

    Księga Izajasza 29,17-21 Najpierw też o świecie roślin, nie tylko zwierząt, już cudownie pogodzonych (lwie konsumującym słomę...). O tym, że „Liban zamien

Komentarze
2009/02/28 15:38:48
Naprawca wyłomów.Jakże piękne to.Tylko,oby "wyłom" nie brał się za naprawianie "wyłoma",bo kazdy z nich podwójnym wyłomem się stanie.
-
2009/03/01 03:32:28
Szukanie inspiracji dla duchowego rozwoju w księgach sprzed tysiącleci? Można,oczywiście można, ale gdyby poszukać, myśl ludzka zrobiła postępy. Konserwa świętych ksiąg. Ile razy można obrócić nowe treści wyczytując?
-
2009/03/01 08:12:32
Piekny poetycki tekst, ale rzeczywistosc miewa sie rozmaicie.
Raczej nie radzilbym w szabatni dzionek czymkolwiek podrozowac przez ulice ortodoksyjne Jeruzalem. Jeden z moich znajomych, weteran wojny Jom Kippur, oberwal porzadnym kamieniem, kiedy jechal motocyklem. W rezultacie trafil do szpitala.
Mysle, ze byloby lepiej, gdyby "wiare" manifestowano w sposob bardziej cywilizowany.
Talibanizm bywa rozny. W Polsce jest to zjawisko nagminne, m.in. sprawa rekolekcji szkolnych.
-
2009/03/02 15:37:31
"Konserwa świętych ksiąg".

Fajko, gdyby nie "zakonserwowano" tych owych ksiąg, religie by już dawno padły i najprawdopodobniej człowiek by się Przebudził.

Człowieka uśpiły (zniewoliły) religie (najbardziej chrześcijańska) - taka jest moja opinia.