Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Być gorszym
Wpis na niedzielę 28 września 2008

List do Filipian 2,1-4

”Bracia: jeśli jest jakieś napomnienie w Chrystusie, jeśli jakaś moc przekonująca Miłości, jeśli jakiś udział w Duchu, jeśli jakieś serdeczne współczucie, dopełnijcie mojej radości przez to, że będziecie mieli te same dążenia: tę samą miłość i wspólnego ducha, pragnąc tylko jednego, a niczego nie pragnąc dla niewłaściwego współzawodnictwa ani dla próżnej chwały, lecz w pokorze oceniając jedni drugich za wyżej stojących od siebie. Niech każdy ma na oku nie tylko swoje własne sprawy, ale też i drugich. Niech was ożywia to dążenie, które było w Chrystusie Jezusie.”

Uznać bliźniego za mądrzejszego. Łatwiej, gdy to ktoś mądrzejszy, bo starszy - tłumaczymy sobie - miał czas się nauczyć, trudniej, gdy „wyżej stojący” od nas są dużo młodsi. Gdy trzeba więc pokornie słuchać własnych dzieci, znosić ich pouczanie, jeśli nie pogardę. Starość nie radość, nie ma rady. Albo właśnie jest - ta Pawłowa.
poniedziałek, 29 września 2008, jan.turnau

Polecane wpisy

Komentarze
2008/09/29 10:34:19
"Uznać bliźniego za mądrzejszego........
pokornie słuchać własnych dzieci,znosić ich pouczanie,jeśli nie pogardę.....",

Kochany Panie J.Turnau,toż to wysiłek ponad ludzkie siły-:).
Jednak z szacunku dla Pana pomyślę i o tym.
Dziękuję.
-
2008/09/29 11:39:05


Najczesciej kierujemy sie wyniesionymi i wpajanymi naukami, od kolyski po czas zejscia. Nauka jeszcze nie prowadzi do mądrosci, moze jedynie zaprowadzic do inteligencji. Inteligenja zwalcza sie wzajemnie, na zasadzie - gorszy, lepszy. Skutek wychodzi wiadomy.

Droga do madrosci wiedzie przez obserwacje naszej Rzeczywistosci (nie tylko tej ludzkiej). Inteligencja, jedynie w tej drodze moze pomoc.

Byc swiadomym, a nie dzialac podswiadomie.
Swiadomosc to mądrosc - lepszej definicji nie widze.


-
2008/09/29 13:47:29
Ostatnio coraz bardziej jestem przekonany, ze pomimo istnieje religia i religie, to ludzie uwazajacy sie za religijnych, pomineli TO, co jest istotą przeslania - Swiadomosc.
Przekladajac na jezyk religijny, wyglada to tak - Religia (chrzescijanstwo) bez Boga.
-
2008/09/29 21:58:20
Kocham mądrość,kocham rozum i kocham świadomość człowieka.Znam młodych mądrych i starszawych głupich.Wnoszę więc że wiek nie ma specjalnego znaczenia.Uważnie słucham wszystkich /w tym i własne dziecko/jeżeli tylko coś do powiedzenia mają.Kieruję się jednak swoim rozumem i swoją świadomością,bo też ja za swe decyzje i czyny odpowiadam.Jakże chciałabym,by wszyscy byli ode mnie mądrzejsi.Niestety marnie to wygląda.A pogardę?Nie,ja nie mam i nie miałam pogardy do nikogo.Każdy,to człowiek jest i kropka.A tak naprawdę to, JESTEM TA GORSZA.Tłum /pracowniczy/ to potwierdzi.Rybka mi to,na szczęście.NA MOJE SZCZĘŚCIE :)
-
2008/09/29 22:01:54
Hehe,wynika z tego że mam świadomość :).MAM.
-
2008/09/30 09:18:12
Masz o wiele więcej.........
Z Miłości dla miłości zostałaś Droga Ewo 04 stworzona i nic już na to nie możesz poradzić.-:)
Nic?
-
2008/09/30 09:26:08
Ewo, byloby pieknie, gdyby nie ten drugi Twoj post.

Nam sie tylko wydaje, ze jestesmy świadomi.
-
2008/09/30 19:26:02
Z miłości dla miłości.Oj,jakże Ci dziękuję jedyny telefonku.Nawet gdyby to nie było prawdą,straasznie miło było te zdania przeczytać.Chciałabym, aby to była prawda.Zakładając w tym prawdę,wniosek wysnuwam smutny.Człowiek odrzuca miłość,prawda że to smutne? Lukipuki, może?W każdym razie dążę by mieć pełną /w takim dysponuję cząstkową /świadomość.Kuurcze,jesteście mili.Bardzo mili,naprawdę.Dziękuję :D