Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Wszystkiemu winni Żydzi?
Ewangelia Mateusza 28, 8-15

Mateusz prawie tak jak Jan nie lubił elity żydowskiej, więc jest w ewangelii jego imienia wiadomość o kłamstwie arcykapłanów. „Ci zebrali się ze starszymi, a po naradzie dali żołnierzom sporo pieniędzy i rzekli: - Rozpowiadajcie tak: jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli go, gdyśmy spali. A gdyby doszło to do uszu namiestnika, my z nim pomówimy i wybawimy was z kłopotu. Oni zaś wzięli pieniądze i uczynili, jak ich pouczono. I tak rozniosła się ta pogłoska między Żydami i trwa aż do dnia dzisiejszego.”

Jak śpiący strażnicy mogli zobaczyć, co się działo z ciałem Jezusa, to osobny problem. A nieosobny jest taki: do dziś niełatwo uwierzyć w zmartwychwstanie Jezusa, choćby się nie było takimi Jego wrogami, jak ówczesna elita żydowska. Tak już w ludzkim życiu jest.

Przysłowie żydowskie: „Biedacy mają dobre serca”. Choć los zły.
poniedziałek, 24 marca 2008, jan.turnau

Polecane wpisy

  • Królestwo zgoła nieziemskie

    Ewangelia Jana 18,33-38 Wielki Piątek. Na pytanie Piłata czy Jezus jest królem żydowskim, odpowiada On precyzyjniej, niż według trzech pierwszych ewangelii. Tam

  • Dzień księdza, dzień Komunii

    Księga Izajasza 61,6 1 List do Koryntian 11,23-26 „Wy zaś będziecie nazywani kapłanami Pana, zwać was będą sługami Boga naszego” . „To jest ci

  • Alleluja!

    Ewangelia Łukasza 19,28-40 Ewangelia Łukasza 22,40-23,56 Niedziela Męki Pańskiej, zwana tradycyjnie Palmową. Jest na dzisiaj tekstów biblijnych dużo. Przede wsz

Komentarze
2008/03/24 10:30:25
Nie zawsze biedak to los zły.Czasami duchowo i w miłości, znacznie przerasta bogacza /a to bezcenne/ :)
-
2008/03/24 16:45:47
Nie rozumiem: Ciało zniknęło, więc albo ktoś je wyniósł, albo samo wyszło. Trzeciej możliwości nie ma. Kapłani nie uwierzyli w zmartwychwstanie, więc pozostała tylko pierwsza możliwość: ktoś je wyniósł. Gdzie tu miejsce na kłamstwo? Kłamstwo byłoby jedynie wówczas gdyby to żydowska elita wykradła ciało i chciała zwalić winę na uczniów.
-
2008/03/24 17:16:48
Dzisiejsze przysłowie doskonałe, nic dodać nic ująć :)

Co do stwierdzenia, że żołnierze rzymscy zasnęli na straży w okupowanym kraju jest dla mnie nieprawdziwe. Za takie przewinie groziła tylko śmierć. Jest dla mnie niezrozumiałe dlaczego żołnierze poszli do Żydów a nie do swojego dowódcy i dlaczego przyjęli pieniądze. Moja teoria jest taka: gdyby poszli do swojego dowódcy od razu byłaby śmierć a tak za żydowskie pieniądze mogli się napić ostatni raz w życiu.
-
2008/03/24 21:03:47
To rzeczywiście dziwna opowieść:
Piłat skazuje trzech, z niezrozumiałych przyczyn każe pilnować tylko jednego ciała. Stawia straże. Rankiem ani straży u grobu, ni ciała w grobie. Strażnicy uciekli, ciało znikło.

Przestraszony rzymski zupak, któremu obce były meandry żydowskiej i rzymskiej polityki, odpowiedzialny przed tym, który wydał rozkaz gna do Żydów? Po co?
Ci, wcale niezdumieni, jakby znikanie ciał z grobów było w żydowskiej codzienności nagminne, dają pieniądze, aby tamci opowiadali co widzieli przez sen.Tego nie wymyśliłby najgłupszy pod słońcem Żyd. Wprawdzie spali, ale widzieli.
Nie koniec na tym, starszyzna sugeruje, że sprawa może wcale nie dojść do uszu namiestnika.
Nieszczęśnicy mieli tam tkwić do dnia sądu ostatecznego i nikt nie miał zamiaru ich zluzować? Następna zmiana natychmiast odkryłaby pusty grób i raczej nie trzymałaby tego w tajemnicy. To raczej wygląda na kłamstwo Mateusza.
-
2008/03/25 01:29:21
Uporządkujmy relacje.
Arcykaplani poprosili o wartę, bo pamiętali zapowiedź Zmartwychwstania i obawiali sie mistyfikacji ze strony uczniów Jezusa (Mt. 27, 62-66). To daje odpowiedź, dlaczego żolnierze pilnowali jednego straconego, a nie trzech.
Wartownicy zobaczyli (lub zdawalo im się, że widzą) aniola odwalającego kamień, zadrżeli i zamarli ze strachu (Mt. 28, 2-4). Wtedy n i e k t ó r z y z nich poszli najpierw do arcykaplanów wiedząc, że oni byli zleceniodawcami zainteresowanymi w sprawie. Poza tym w końcu widzieli wydarzenie cudowne powiązane z obcą religią - cóż dziwnego, że udali się do kaplanów tejże?
Arcykaplani nie uwierzyli lub nie chcieli uwierzyć w opisywane cuda. Również możliwe, że uznali je za diabelską sztuczkę - przed takimi przestrzegal nawet Jezus. Żeby nie mieszać prostym ludziom w glowach, przekonali żolnierzy odwieczną metodą korupcji, żeby nie wspominali o jakimś aniele, tylko - że po prostu zasnęli, a cialo wykradli (prawdopodobnie - skrót myślowy Mateusza) uczniowie Jezusa. Żolnierze mogliby dodać jakieś poszlaki, że np. slyszeli jakieś glosy, tupoty, ale się nie dobudzili, że widać bylo jakieś ślady, etc.).
A kaplani z kolei wcale nie obiecywali, że sprawa nie dojdzie do uszu namiestnika (gdzie to napisane?), tylko że zalatwią z namiestnikiem lagodny wymiar kary.
A jak bylo naprawdę - któż to wie? W Zmartwychwstanie w kategorii historycznego faktu (że np. cialo w cudowny sposób zniklo) nie potrafilbym uwierzyć (oczywiście mylić się mogę). Co innego cala historia w kategoriach mitu.
Natomiast o historyczności postaci Jezusa i Jego egzekucji przekonuje mnie najbardziej zanotowany Jego okrzyk przed śmiercią ("Boże, czemuś mnie opuścil?") Ale to zauważylo wcześniej już wielu czytelników Ewangelii.
-
2008/03/25 13:09:42
"Wszystkiemu winni Zydzi ?"
"do dzis nielatwo uwierzyc w zmartwychwstanie Jezusa, chocby sie nie bylo takimi Jego wrogami, jak owczesna elita zydowska."
Typowe "rydzykowanie" autora bloga.

Co do zmartwychwstania:
Niektorzy apostolowie Jezusa wiedzieli dobrze, ze ludzie beda dalej znosic swoje nedzne zycie tylko wtedy, gdy uwierza w zmartwychwstanie. Do dzisiaj tlumaczy sie "maluczkim", ze wy takze zmartwychwstaniecie.

Drobna uwaga.
Jezus byl z ludzmi ubogimi majetnie, a dzisiaj glosiciele Ewangelii, sa z ludzmi majetnymi i ich najbardziej szanuja, a szczegolnie ludzi wladzy, ktorzy potrafia "maluczkich" manipulowac.

Czyzby zaplanowane klamstwo ?
-
2008/03/25 13:54:29
Andrzeju, podoba mi się Twoja teza, że wszyscy wszystkimi manipulują tym zmartwychwstaniem.
Interesuje mnie jednak: Zmartwychwstanie dla Ciebie jest prawdą czy fałszem?
-
2008/03/25 14:25:15
Cialo ludzkie to materia i swiadomosc !
Cialo umiera, swiadomosc pozostaje.

Jezus byl czlowiekiem, ktory szukal drogi swiadomej.
Droga chrzescijanina, to odwrotnosc drogi Jezusa.
-
2008/03/25 15:38:36
Nie bój się obiecuję, że zakopię jaka by odpowiedź nie była. Mnie nie chodziło o filozofię tylko o przekonanie: zmartwychwstał czy nie zmartwychwstał. Teoria, że trochę zmartwychwstał trochę nie zmartwychwstał odpada bo jedni nie znaleźli ani ducha ani ciała gdy tymczasem inni spotkali ducha i ciało.
-
2008/03/25 15:40:35
ale chochlik :) oczywiście miałem na myśli, że nie będę kpił jaka by odpowiedź nie była
-
2008/03/25 19:31:26
Exodusie, nigdy nie posadzalem Ciebie, ze potrafisz z siebie zrobic blazna.
-
2008/03/25 20:11:57
"błądzić..." itd ale co z problemem? myślisz, że niewart odpowiedzi...
-
2008/03/25 21:29:16
Sztuka, to byc, a nie miec.
Chrzescijanie chca miec, i tylko miec.
Dowodem na moja teze, sa hierarchowie Watykanu.
Klamstwo czlowieka juz nie ma granic !
Najbardziej klamliwi, to ludzie Watykanu i Opus Dei.
BXVI, jest dla mnie prostaczkiem.

Jezus mowil i glosil, lecz nikt jego nie zrozumial co glosi.
Jezus zostal wykorzystany do niecnych celow czlowieka.
Tym celem jest miedzy innymi Watykan i jego poplecznicy.