Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Pod kołdrą?

Ewangelia Łukasza 8,16

„Nikt nie zapala lampy i nie przykrywa jej garncem ani nie stawia pod łóżkiem; lecz stawia na świeczniku, aby widzieli światło ci, którzy wchodzą".

Ten garniec czy garnek mniej mi tu pasuje niż tradycyjny korzec. Szczególnie że raz ojcu Józefowi Puciłowskiemu zdarzyło się, iż pewien świecki działacz podziemia zaczął go pouczać, żeby jakiejś sprawy nie skrywał pod kocem. Ksiądz postanowił douczyć rozmówcę i pyta go: - Kochany, źle cytujesz Biblię: nie pod kocem, tylko gdzie? Działacz myśli, myśli i wymyślił: - Pod kołdrą...

No cóż, trzeba naród dokształcać religijnie. Trzeba nam jakiegoś oświecania religijnego, by ludzie wiedzieli, w co wierzą albo i nie wierzą. Albowiem wciąż króluje w tej mierze zbożna albo i bezbożna ignorancja.

poniedziałek, 24 września 2007, jan.turnau

Polecane wpisy

Komentarze
2007/09/24 14:17:27
Oj trzeba, trzeba. Odczułam to swego czasu boleśnie na własnej skórze podczas przygotowywania syna do
I Komunii Św. Co chwilę musiałam odpowiadać na pytania: a co to znaczy "umęczon pod Ponckim Piłatem" itp.
Jaki sens ma modlitwa polegajaca na bezmyślnym klepaniu pacierzy ?
-
2007/09/24 15:27:39
U mnie w kosciele pol godziny przed msza sporo narodu wraz z organista spiewaja Godzinki. Z ciekawosci posluchalam ci-ich kilka razy. Rozmawialam tez z sasiadkami spiewajacymi pytajac, czy rozumieja co spiewaja np. takie okreslenia jak: Nowa Gwiazdo z Jakuba, Roźdźko Aaronowa, plastr miodu Samsona, cedrze czystosci, Judyt wojujaca, swiatlo z Gabaon, , zlotogłów czy tez gorny Syjon. Nie rozumialy, ale - powiedziala mi jedna: czy to kazdy wszystko musi rozumiec?
-
2007/09/24 17:20:21
Abp Wielgus jeszcze w diecezji płockiej wprowadził kilka minut katechizmu przed każdą mszą niedzielną. To przydałoby się wszędzie.
-
2007/09/24 18:23:53
Z całym szacunkiem dla poziomu rozmów, ale powyższe teksty to nic innego,jak 'walka o słowa'. W ten sposób rozcieńczamy sens przykładu. Otóż- po szybkim przeglądzie wielu dostępnych w necie przekładów tekstu biblijnego - nie widzę różnicy pomiędzy 'garncem, garnkiem, korcem, naczyniem' a jakimś 'jakimś naczyniem'.
Zgadzam się, że przenosząc do życia codziennego pod postacią kołdry lub koca, trąci kiepskim żartem.
Pamiętajmy jednak o sensie. Wszak można 'blask' swojego przykładu chcieć zakryć w wieloraki sposób.
Zgadzam się z przedmówcą, który stwierdził, że modlitwa bez zrozumienia nie ma sensu. Ale też nikt nam nie kazał 'klepać' pamięciówek. Apostoł Paweł zachęcał, by modlić się 'ze swobodą mowy'. Modlitwa od serca, własnymi- a zatem i współczesnymi - słowami.
-
2007/09/24 19:56:19
@L_E_A1966
Ale te słowa są jednak istotne. Na moim blogu co tydzień zamieszczam aktualny fragment Ewangelii wraz z moim własnym komentarzem - jak ja go rozumiem i jakie przesłanie z niego wypływa. I czesto zdarza mi się, że mam więcej pytań niż odpowiedzi. A czasem kluczem jest właśnie inny przekład czy znajomość lokalnego zwyczaju sprzed 2000 lat.
A niezależnie od wszystkiego - takie pochylanie się nad każdym słowem powoduje, ze zapamiętujemy je wraz z całym przesłaniem i słowa napisane tak dawno temu stają się znowu żywe. I może zapadają w sercach ?
-
2007/09/24 21:15:40
Teraz się zmieniło,ale kiedyś kładziono nacisk na wyklepanie pamięciowe.Myślę,że część opanowała ten styl i naprawdę nie rozumie,dlaczego to teraz wymaga się jakiegoś rozumienia.A pod kołdrą,to ja zaczytywałam się oświetlając tekst latarką.Też lampa :)
-
2007/09/26 11:24:13
protestanci nie uczą sie modlitw na pamięć (no, może poza Ojcze nasz, ale to akurat Jezus przykazał). Modlitwy są żywiołowe i szczere, albo skromne, ciche i proste - każdy modli się jak potrafi, ale ważne jest to że mówi swoimi słowami, słowami swojego serca.
-
2007/09/26 15:25:38
Gdyby ta kołdra to był tylko żart...