Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
A Judasz?

Ewangelia Łukasza 9,1-2.6

„Jezus zawołał Dwunastu, dał im moc i władzę nad wszystkimi złymi duchami i władzę leczenia chorób. I wysłał ich, aby głosili królestwo Boże i uzdrawiali chorych. (...) Wyszli więc i chodzili po wsiach, głosząc Ewangelię i uzdrawiając wszędzie."

Wysłał Dwunastu, czyli wszystkich Apostołów, czyli także Judasza. On też chyba zatem miał szczególne uzdolnienia duchowe. Może nawet on przede wszystkim? „Encyklopedia biblijna" zauważa, że „zajmował uprzywilejowaną pozycję wśród Dwunastu jako skarbnik grupy (J 12,5-6, 13,29). Wskazuje na to również miejsce w pobliżu Jezusa, które zajmował podczas Ostatniej Wieczerzy (13,21-26)". I te uzdolnienia zmarnował tragicznie.

Tyle chyba możemy o nim powiedzieć, bo w ogóle możemy powiedzieć bardzo niewiele. Dlaczego właściwie zdradził? Hipoteza zwykłej chciwości, choć oparta na niektórych danych ewangelijnych, budzi jednak wątpliwości teologów (odsyłam do książki ”Dwunastu Apostołów”, wydanej pięć lat temu przez Znak - musi ją mieć każdy, kogo obchodzi cokolwiek Biblia i w ogóle chrześcijaństwo). Wyrażenie „tajemnica Judasza" jest jedyną pewną odpowiedzią.

środa, 26 września 2007, jan.turnau

Polecane wpisy

Komentarze
2007/09/26 14:17:24
Dlaczego Judasz zdradził? To trudne pytanie. Przecież ta zdrada nie była nikomu potrzebna. Przecież sam Jezus powiedział - widzieliscie mnie codziennie w Świątyni... Jezus był osoba publiczna i znana, mozna go bylo aresztowac w bialy dzien, nikt nie musial "zdradzać". Wiele źródeł mówi, że Judasz zdradził bo Jezus go rozczarował, miłość zamieniła się w nienawiść. To można zrozumieć. Wg mnie to osoba tragiczna, przykro mi, że po przeczytaniu Ewangelii, większość ludzi czuje do niego wstręt i pogardę. Ja czuję smutek ... a może i cień sympatii.
-
2007/09/26 21:29:52
Nie wiem dlaczego zdradził.Możliwe że zapragnął zająć Jezusa pozycję.Zupełnie możliwe że głupota rozbudziła mu ambicję.W końcu to człowiek był,a w człowieku rózne rzeczy mogą wystąpić,człowiek ma skłonność do fałszu,szczególnie jak widzi wskutek niego zysk.
-
2007/09/26 22:42:03
Opowieść o zdradzie Judasza jest opowieścią nie wiadomo o czym.
1. Jeżeli dzieło zbawienia wymagało męczeńskiej śmierci Jezusa to należy odpowiedzieć: czy gdyby nie zdrada Judasza rzecz dokonałaby się jak należy?
a. nie dokonałaby się, czyli rola Judasza w zbawieniu świata trudna do przecenienia.
b. dokonałaby się, wówczas zdrada Judasza bez znaczenia.

Zresztą cała opowieść o Judaszu jest podejrzana. Nie był idiotą, coś o Mistrzu wiedział, czyżby przypuszczał, że Jezus wyparłby się siebie? Wątpię.
-
2007/09/26 23:44:13
Do ksiazki o 12 apostolach dodalbym lekture nadobowiazkowa: Ryszarda Przybylskiego "Ogrom zla i odrobina dobra" (Wyd.sic!).
Chwala tez wyd.Znak za "Pustelnikow i demonow" (1994)tegoz autora

O samym zas Judaszu niezliczone ilosci traktatow, opowiadan, esejow...Borges, Bulhakow,Russel (filozof),Spong, Wills...i wielu, wielu innych.

A dzisiaj (26.09)swieto Szalasow (Sukkot),jesien,plony z pol, sadow i winnic zebrane.Szalasy budowane z okazji swieta ( u mnie w pracy na podworku )maja przypominac wedrowke Izraelitow przez pustynie.
-
2007/09/27 06:40:47
Wspomniałem, że Judasz mógł rozczarować się Jezusem. Jeden przykład podaje Ewangelia - Judasz krytykował Jezusa, że pozwala się namaszczać drogimi olejkami zamiast polecic dać te pieniądze na ubogich. Drugi przykład to fakt, którego dowiedziałem się z tego wpisu: Judasz był skarbnikiem grupy. Skarbnikiem???? Przecież Jezus pouczał Apostołów: nie bierzcie żadnej zapłaty. A sam potrzebował skarbnika? Oj biedny był ten Judasz.
-
2007/09/27 08:30:51
Gdzies kiedys wyczytalam, ze Judasz nalezal bodaj do zelotow, ktorzy wszystko robili, by Chrystus zostal wodzem, krolem. A Chrystus nie chcial, zawiedli sie wiec na nim.
A poza tym, jesli w Starym Testamencie doszukuje sie zapowiedzi zdarzen Nowego, to znaczy, ze tak mialo sie stac: Matka Boza wybrana byla przed wiekami, rola zbawcza Chrystusa miala sie zdarzyc bez odwolania, rola wiec Judasza takze musiala byc, w takim pojmowaniu planow Bozych, zaplanowana, nieodwolalna.
I jeszcze jedno: tak bardzo przez wieki tepiono (tepia i dzis) Judasza, od najgorszych go wyzywajac, a przeciez on zalowal...No i Chrystus przyszedl na ziemie wszystkich zbawic...
-
2007/09/27 10:36:20
Czy można było zdradzic Jezusa ?
Uwazam, ze nie.
Jezus sie nie ukrywal i nie nauczal w ukryciu.

Ale można było zdrade zaplanowac i to z osoba najbardziej zaufana.

Czy zdrada była zaplanowana ?
Logika mojego rozumowania wskazuje na zdrade zaplanowana.

Kim był zatem Jezus ?
Sadze, ze nigdy sie nie dowiemy.


-
2007/09/27 11:27:58
To, że Judasz popełnił samobójstwo, wcale nie oznacza, że żałował.
Z słów samego Jezusa wiemy, że 'to' się musiało stać, ale biada była temu przez kogo to się miało stać. Z tych słów wynika, że w niebie ani nigdzie indziej nie dokonano 'losowania' i wypadło na Judasza. On sam dokonał wyboru.
Z tego wydarzenia można wyciągnąć wniosek, że jednak cel nie uświęca środków.
Nieważne jest dziś, co motywowało Judasza. Czy należał do zelotów, czy widział w Jezusie zbawiciela cielesnego Izraela, czy swoim działaniem chciał sprowokować 'siły niebiańskie' do akcji na rzecz narodu izraelskiego. To tylko dywagacje.
A fakty? Ewangeliści 'coś tam' napominają o Judaszu. Dowiadujemy się np. że był złodziejem (ew. Jana 12:6). Może ktoś znalazł w Słowie Bożym coś na obronę Judasza? Bo ja nie.
Wiemy, że Judasz należał do Dwunastu. Ale zmarnował swój dar.
Jego życie jest ostrzeżeniem dla tych, którzy trzymają jakieś 'kiesy', zbierają społeczne pieniądze, mają dostęp do kasy: dużej czy małej. Ostrzeżenie, że pieniądz potrafi w nas obudzić pragnienie posiadania go na własność.
-
2007/09/27 16:22:14
Problemów ogrom. Jeden jest dla mnie jasny: ciemności nocy w Ogrójcu i brak tam tłumów, które mogłyby przeszkadzać w aresztowaniu Mistrza, ułatwiały zadanie aresztującym. Potrzebny był tylko ktoś, kto wskaże Jezusa.