Czemu pisanki ? Bo to pisanie, mój zawód. I Pismo Święte. I coś trochę podobnego do pisanek wielkanocnych, choć nie całkiem... Jan Turnau
Blog > Komentarze do wpisu
Lud mądry

Księga Powtórzonego Prawa 4, 1.5-9

Mojżesz zachwala prawa dane Izraelowi. Cytuję kawałeczek dzisiejszego tekstu: Strzeżcie ich i wypełnijcie je, bo one są waszą mądrością i umiejętnością w oczach narodów, które usłyszawszy o tych prawach powiedzą: - Z pewnością ten wielki naród to lud mądry i rozumny.

Tak, to lud mądry i rozumny. Nawet ci, co go nie cierpią, przyznają, że nie brak mu mądrości, choć według nich to w istocie chytrość. Gdyby nie Żydzi, nie byłoby dodatkowo dwóch religii i to olbrzymich (chrześcijaństwo, islam), nie byłoby tylu dzieł nauki i kultury. Naród genialny.

A może wstyd mówić takie banały?

środa, 14 marca 2007, jan.turnau

Polecane wpisy

  • Szczęście sprawa nieprosta

    Ewangelia Łukasza 6,17.20-26 Ta ewangelia wymienia tylko cztery z ośmiu błogosławieństw u Mateusza. Przede wszystkim tę o ubóstwie, bo bohaterami szczególnymi Ł

  • Niedole nasze przeróżne

    Wpis na sobotę 16 lutego 2019 Księga Rodzaju 3,9-24 Opowieść o karach za ów grzech pierwszy, czyli ludzkich niedolach życiowych, ale najpierw o Bożej mowie do w

  • Zaczęło się od Adama i Ewy

    Księga Rodzaju 3,1- 8 Psalm 22,1b-2. 5-7 No i teraz o tak zwanym grzechu pierworodnym opowieść dalsza. Że namówił ich do tego wąż (z czasem utożsamiony z szatan

Komentarze
2007/03/14 17:46:49
Ja darzę "Żydów" szczególną miłością, choć jest to irracjonalne zupełnie...
chyba dlatego, że wykazują się zazwyczaj większą trzeźwością niż inni. Inne narody jednak też hmm.. są ważne.
-
2007/03/14 19:03:51
Przyszło mi niedawno (na niedzielnej mszy) do głowy, że Bóg zaproponował Żydom kraj mlekiem i miodem płynacy, prowadził ich tam, wspomagał i...do dzis praktycznie rzecz biorąc wciąz walcza o to swoje miejsce na ziemi. Jak rozumieja Boza opietnice? Czy ten kraj wymarzony to nie jest aby Krolestwo Boze? A tu na ziemi - dążenie do...? Pielgrzymowanie?
-
2007/03/14 21:24:54
Muszę przyznać , że ja też piszę same banały. Czasami są one prawdziwsze niż tzw. dystansowanie się. Naród wybrany doświadczany, bo Bóg doświadcza tego, kogo kocha. Tak to sobie tłumaczę, ale to tylko moja ludzka logika. Kończę i pozdrawiam.
-
2007/03/14 23:38:40
Do Pawelem
Wątpię aby Żydzi podzielali Twój pogląd. Ich Bóg obiecywał im wręcz przeciwnie.
Nazywanie Holokaustu doświadczaniem przez Boga wskutek nadzwyczajnej miłości też jakoś nie za bardzo.


Żydzi,jak Żydzi, kiedyś naród jak każdy, ale wieki prześladowań sprawiły, że przetrwali najsilniejsi i najzdolniejsi.
Ponadto religia wymuszająca myślenie i obyczaj dbania o ponadprzeciętnych zawsze dawały dobre efekty.
-
2007/03/15 12:34:44
Żydzi naród mądry, rozumny ale czy genialny? ... skoro odrzucił Chrystusa. Żydom zawdzięczamy Biblię, Maryję, Jezusa ale czy Chrześcijaństwo jeżeli tak, to i Boga.
Jednak kocham Żydów (wyrażając stosunkiem do żony) szczególnie gdy ich mądrość łączy sie z prawem i sprawiedliwością a odrzucam gdy mądrość idzie w parze z niesprawiedliwością i bezprawiem (wtedy mądrość staje się chytrością).
Na świecie są chytrzejsi niż Żydzi bo jak słyszałem w Wiedniu powiedzenie "jeden Polak oszuka trzech Austriaków, jeden Żyd trzech Polaków, jeden Ormianin trzech Żydów".
Czego się nam uczyć od Żydów, przede wszystkim sposobu wychowania dzieci. Dziecko jest pełnoprawnym partnerem wszystkich dyskusji i nikt nie kończy rozmowy "uciekaj stąd bo masz mleko pod nosem" albo "dzieci i ryby głosu nie mają".
Czego możemy nauczyć Żydów, że wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Boga.
(Ale czy na pewno my Katolicy)

Fajko w doświadczeniu Holocaustu każdy ma swoją działkę Bóg, Szatan i Człowiek ale skoro Bóg się na to zgodził......... Jest jednak coś w tym, że doświadcza się tych, którzy doświadczenie zniosą wszak po największych doświadczeniach Żydzi nie odstąpili od Boga.
-
2007/03/15 12:40:42
Gracjan! Wciąż się zastanawiam, jaka kwalifikacja religijna chrześcijan wyróżnia ich in plus w stosunku do Zydów. Czym to się przejawia w praktyce? Czy rzeczywiście jesteśmy aż tak bardzo lepsi?
-
2007/03/15 13:19:02
Gracjan
Przeczytaj, co Bóg Żydom mówił, ja na ich miejscu też bym odrzuciła. Zważ jak słabo Chrystus zakotwiczony jest w Starym Testamencie. My powiadamy, że oni żle sobie Mesjasza wyobrazili, a oni, że to my nie tak. Im dalej od źrodeł, tym łatwiej przyjmowano Chrystusa. Zmartwychstał w Jerozolimie, wiedza o tym fakcie nie zrobiła większego wrażenia na tamtejszej społeczności, na rzymskich niewolnikach np. w Antiochi wiara w to, ogromne. Zresztą gdyby Go nie odrzucili, to chrześcijaństwo byłoby religią inną i prawdopodobnie lokalną.
Bóg w Holokauście ma swoją działkę? Nie
sądzę, aby Bóg mógł mieć działkę w zbrodni. Ale skoro tak uważasz, to może także miał swoją działkę w zamordowaniu i odrzuceniu Chrystusa.
A przy okazji. Polaków kochasz en block, czy świnią poszczególny czy nie?
Mylisz się co do odstąpienia Zydów od Boga po Zagładzie. Izrael to w większości państwo ateistów.
-
2007/03/15 14:03:07
Tu się zgadzam z Fajką. Kocham jakiś naród. Cały? Jeśli tak myślimy, to nie jesteśmy wolni od stereotypów, nie jest ważne, czy pozytywnych, czy negatywnych.
Można podziwiać dokonania, kulturę, historię, ale czy ja kocham tą rodzinę żydowską, której grób jest w lesie na wsi, gdzie mieszkają moi rodzice? Nie znam ich - nie kocham apriorycznie. Ale ja jestem relatywsitką, mnie łatwiej :)
-
2007/03/15 15:05:42
Do Vibhisany
Oczywiście, religia taka czy inna, wiara czy niewiara nie dają żadnych moralnych gwarancji, ale katolicy mają rozkoszne przekonanie, że stoją w jedynej słusznej kolejce i że wiele z tego wynika. Koń jaki jest, każdy widzi.
-
2007/03/15 16:05:20
Do Fajki2
Faktycznie nie kocha sie całego narodu, tak jak i nie nienawidzi. Podobnie nie nalezałoby mówic cały czas, katolicy to, katolicy tamto.Rozni bywaja katolicy w przeróznych miejscach swiata. Własnie wczoraj, przykładowo, czytałam arcyciekawy artykuł pana Józefa Majewskiego (teologa, którego bardzo cenie) o problemach i ostrych dyskusjach miedzy Watykanem a katolikami Azji.
A co do udziału Boga w smierci Chrystusa, to tak to i było. Według Pisma św. to Bóg zesłał Syna swojego, by smiercia swą odkupił grzechy ludzi. Jest to nastepny, bardzo trudny temat - co to znaczy odkupił, i wiele w zwiazku z tym rodzących sie pytan, jaka, np., jest rola w Jego smierci Judasza...
Do dzis ludzie sie o to (i nie tylko o to) kłoca...Na wiele pytan nie ma jednoznacznych odpowiedzi, bo w koncu wiara jest takze tajemnica.
-
2007/03/15 18:40:16
Jeśli chodzi o mówienie ogólnie o narodzie to na pewno razi mnie mówienie o narodzie, który odrzucił Chrystusa.
Nie było tak wszak a byli i ludzie, którzy szli wtedy za nim i ona sam należał do tego narodu. W kwestii Żydów to nie jestem znawczynią tej tematyki. A w kwestii tego, czy Bóg pozwolił by Chrystus umarł ? Tak się stało, więc jeśli istnieje Bóg to pozwolił. Dużo więcej już nie dodam i też mam różne wątpliwości. Pozdrawiam.
-
2007/03/16 11:06:07
Sorry, że teraz odpowiadam bo zwaliła mi się robota na głowę i albo było jej za dużo albo sił za mało.

Vibhisana.
W zasadzie to bym się z Tobą zgodził ale Fajka uznałaby to za patologię więc pozwól, że się nie zgodzę i pozostanę przy swoim zdaniu. Naród Żydowski nie jest genialny bo nie rozpoznał Chrystusa chociaż był synem tego narodu. Tak to bywa.

Fajko.
Dobrze sobie Żydzi wyobrażali Mesjasza pomimo słabego zakotwiczenia w ich tradycji religijnej wszak 12 było Żydami i wielu z uczniów było Izraelitami. Nawet Paweł, apostoł pogan był żydem z Tarsu (gdzie by nie leżał).

Socjopatyczna.
Miłość jest a priori i a posteriori ( kochasz dziecko gdy sie nie narodziło i kochasz choćby nie wiem co uczyniło). Zawsze można zasłonić się relatywizmem.

Fajencjo.
Dzięki, wyczuwam wsparcie chociaż mogę się mylić. Dzięki nawet gdybym się mylił w przeczuciach.

Pawelem.
Także serdecznie pozdrawiam.
Jeżeli naród żydowski nie odrzucił Chrystusa to muzułmanie też są Chrześcijanami.

Panie Janie, życzę samych miłych wrażeń w tej autopsji :)
-
2007/03/16 13:20:02
Podziały narodowe nie zawsze idą w parze z podziałami religijnymi. Czy już nie ma ludzi narodowości żydowskiej , którzy są chrześcijanami ? Może to jakieś nieporozumienie w sprawie pojęć.
Pozdrawiam.
-
2007/03/16 14:35:48
Oczywiście tak Pawelem, bo najgłupsze co mogłoby z naszej dyskusji wynikać to mała wojna religijna więc nie jest moją intencją podzielenie ludzi według narodowości czy religii, na genialnych i mniej genialnych. Chciałem powiedzieć, że kocham tych mniej genialnych bo są ludźmi wspaniałymi. Chciałem tez powiedzieć, że nie mogłem też milczeć (jeżeli naprawdę kocham) a powody podałem wcześniej (w "Józef nasz brat").
-
2007/03/16 16:58:43
Problemów legion. A co do odrzuenia Chrystusa, to czy to dziwne? Buddyzm przyjął się wszędzie, tylko nie w Indiach.